0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. D.

yarın İST-Avşa seferi için yardım
« : Haziran 25, 2019, 20:39:39 »
tecrübeli korsanlarım, yarın sabah pendikten Avşa'ya gitmeyi ( 10 yaşındaki kızım ve ben) planlardum uzun süredir ama hava tahminleri biraz tedirgin etmedi değil, 25 kt a kadar max gösteriyor tüm siteler ve çoğunlukla bunun üstüne de çıkabiliyor. bu ilk gidişim değil tabii ki ama yine de tavsiyelerinizi bekliyorum.

*

H. E.

Ynt: yarın İST-Avşa seferi için yardım
« Yanıtla #1 : Haziran 25, 2019, 20:49:32 »
Yer yer daha sert olabilir. 

*

C. D.

« Yanıtla #2 : Haziran 25, 2019, 21:14:49 »
kıza da çok rahatsızlık vermesin bana da diye planı değiştirdim, yarın çamlimanı, ertesi sabah ordan çıkış yaparım, perşembeye biraz daha iniyor

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Haziran 25, 2019, 21:22:43 »
Ertelelemelisinız veya iptal etmelisiniz. İstanbul'dan ayrıldıktan sonra dalgalar büyüyecek ve aşırı rahatsız edici olacak. Yalnız olarak bu yolu yapmak zaten rahatsız edici, bir de yanınıda 10 yaşında çocukla daha da rahatsız edici olur. Perşembe günü çıkıp, sahilden ama gerçekten sahilden hatta Büyükçekmece koyunun içine girerek Güzelce Marina veya Silivri hedefleyebilirsiniz. Cuma günü ise hava iyi olacak gibi görünüyor. Güzelce marina'dan veya Silivri'den Avşa'ya geçersiniz veya Cuma'yı bekler doğrudan Avşa'ya gidersiniz.

Hiç bir denizi küçümsemeyin, hele marmara'yı hiç küçimsemeyin.

*

C. D.

« Yanıtla #4 : Haziran 25, 2019, 21:49:27 »
çok doğru Ahmet korsanım, dediğiniz şekilde de yapabilirim gerçekten... çok teşekkürler

*

A. K.

« Yanıtla #5 : Haziran 25, 2019, 22:10:16 »
Ben kapıdag yarım adasında erdek doganlar köyünde yaşıyorum şuan buralar çok esiyor ve 8 10 gün böyle gidecek saglam bir teknen yoksa aklından bile geçirme derim
*

A. Ü.

« Yanıtla #6 : Haziran 25, 2019, 23:15:41 »
Can korsanım aynı rotayı ben yapsam bu tarihte söyle bir rota giderdim,kaçmak amaçlı,Esen köy,Trilye,Kurşunlu,Çayağzı veya Kestanelik,Avşa,rotasını izlerdim,meteorolojiye baktım hiç iç açıcı değil,yine ben olsam mecburiyet yok ise ileriki tarihi seçerdim,bu havadada güzel yelken yapılır o ayrı mesele tercih sizin tabiki Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. D.

« Yanıtla #7 : Haziran 25, 2019, 23:55:42 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Can korsanım aynı rotayı ben yapsam bu tarihte söyle bir rota giderdim,kaçmak amaçlı,Esen köy,Trilye,Kurşunlu,Çayağzı veya Kestanelik,Avşa,rotasını izlerdim,meteorolojiye baktım hiç iç açıcı değil,yine ben olsam mecburiyet yok ise ileriki tarihi seçerdim,bu havadada güzel yelken yapılır o ayrı mesele tercih sizin tabiki Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ali Korsanım doğru söylüyorsunuz çok sağlam yelken olur ama işte sıkıntım benim minnak Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ama o da 2 aydır bu günü bekliyordu. neyse ki aynı kafada " yelkencinin tatili tekneye ayak bastığında başlar, gideceği varınca değil" bir şekilde hem güvenli hem de kolayına yapağaız. bu yorumlar benim için çok önemli alternatif rota çizebilmem adına.
*

M. C.

« Yanıtla #8 : Haziran 26, 2019, 01:12:38 »
Marmara da kuzeyli rüzgarda konforlu seyir için erken saatte 5 gibi çıkarak
kuzey sahili yakın seyir yapar Asmalıdan Marmara adası güney kıyısı takip ederim.
Genel de bir çok denizcinin uygulaması bu yönde .
Güney sahillerinden uzak kalın ,dalga daha yüksek olur. Eski bir kapIdağ da denizcilik yapmış
biri olarak deneyimlenmiştir.
*

C. D.

« Yanıtla #9 : Haziran 26, 2019, 01:27:03 »
Marmara da kuzeyli rüzgarda konforlu seyir için erken saatte 5 gibi çıkarak
kuzey sahili yakın seyir yapar Asmalıdan Marmara adası güney kıyısı takip ederim.
Genel de bir çok denizcinin uygulaması bu yönde .
Güney sahillerinden uzak kalın ,dalga daha yüksek olur. Eski bir kapIdağ da denizcilik yapmış
biri olarak deneyimlenmiştir.

Teşekkürler Mehmet korsanım, net rota muhtemelen yarın ortaya çıkacaka gibi
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #10 : Haziran 26, 2019, 09:14:16 »

Ali Korsanım doğru söylüyorsunuz çok sağlam yelken olur ama işte sıkıntım benim minnak Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ama o da 2 aydır bu günü bekliyordu. neyse ki aynı kafada " yelkencinin tatili tekneye ayak bastığında başlar, gideceği varınca değil" bir şekilde hem güvenli hem de kolayına yapağaız. bu yorumlar benim için çok önemli alternatif rota çizebilmem adına.

Kötü havada denize çıkın manasında değil ama ben bu 'minnak'lara bir parantez açmak istiyorum.

Sert havalarda, farklı farklı zamanlarda ailecek arkadaşlarımız, 10-18 yaş arası kız çocuklarıyla beraber teknede misafirlerimiz oldu. Anne babaları (hatta bazen beni de), deniz tutup pert olduğu durumlarda, bu kız çocukları içeride 500 sayfalık kitapları okuyorlardı. Anne ve ya babalarının durumlarını şaşkınlıkla izliyorlardı.

Tesadüf müydü bilmiyorum hep kızlara denk gelmesi ama kız çocukları deniz tutmasından muaf mıdır acaba? Var mı öyle bir gözleminiz... Bunun teknik ve ya tıbbi bir açıklaması var mı ki?
*

A. D.

« Yanıtla #11 : Haziran 26, 2019, 11:17:16 »
abi çocuklar genelde bişeyle uğraştıkları zaman akıllarına mide bulantısı gelmiyor. Bizde cruiseda Barcelona çıkışında havaya yakalandık bir günlük açık seyirde. Gemidekilerin çoğu tutulurken çocuk eğlence odasında hepsi patır kütür eğleniyorlardı. Havuzu boşalttıracak kadar bir havaya yakalandık koca cruise sandal gibi sallanıyordu.
*

C. D.

« Yanıtla #12 : Haziran 26, 2019, 15:03:01 »
BiZimki de uzun süre ara verdiysek ilk bindiğinde eyvah yan yattı, çok dalga  var babaaaa diye bağırıyor, sonra fırtına kopsa umru olmuyor. 20kt rüzgarla 1 saat önce çamlimanına geldik, sadece cenova ile 7-8,5 kt geldik. Sabah duruma göre hareket edeceğiz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
*

H. V.

« Yanıtla #13 : Haziran 27, 2019, 00:48:26 »
Ali abi bu rotayı Gecen hafta 17 si çıkışlı yaptım.(Orfoz Kaptan 2 ile) Sadece kestanelik limanına gelmeden küçük adaların orada biraz hırpalandım. Mecburen Yelken küçülttük. Kestanelikte 1 gece kaldık. Oradan Şahinburgazda yakıt ikmali yapıp. Asmalıya geçtim. Dönüşüm 2 gün kaldık dönüşüm direk. Aynı rota üzerinden.Yalova oldu. Sismik çalışma gemisine dikkat Can korsan Oruç reis gemisi telsizden hemen uyarıyı yapıyor. Bide ben İmralıda biraz sınır ihlali yaptım. SG hemen rotam için uyardı. Can korsanım Allah selamet versin iyi seyirler.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. T.

« Yanıtla #14 : Haziran 27, 2019, 09:31:23 »
Hakan Varal korsan önemli bir konuyu belirtmiş , sismik araştırma yapan Oruç Reis gemisine isaretli saha içerisinde rast gelirseniz , iki mil önünde ve iki mil arkasinda giden yardımcı römorkör gemileri ile beraber Kuzey_ Güney dogrultusunda 4 mil uzunlugunda bir kablo çekiyorlar ve ; Pruvalarından ya da aralarından kesin geçilemez , ancak arkadaki römorkör ün  iki mil uzağından geçebilirsiniz.
10 gun önce bendeki şansla karşıma çıkıp , bana yolu 13 mil uzattılar. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İmralı ise yasak saha sınırından bile geçilecek olsa  uyariyor ,az daha mesafeli geçmekte fayda var..

Selametle ,
« Son Düzenleme: Haziran 27, 2019, 09:39:36 Gönderen: Öcal Turan »