0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

İ. K.

Ynt: Yabancı bayrak kullanlardan tavsiye...
« Yanıtla #30 : Mayıs 31, 2020, 13:34:50 »
peki tecrübeli korsanlarım,

bu transit log a isim işletme, yurt dışına çıkarken transit log ‘a işletme yada yılda bir kez transit log yenilene gibi işlemlerde “yetkili acente” ile çalışmak bir zorunluluk mu? Şahsen gerekli evraklar ile liman başkanlıklarında bu işi yürütebilir miyim? Ne kadar süre ve mali masrafı oluyor bu operasyonların acaba ?

*

T. S.

« Yanıtla #31 : Haziran 02, 2020, 11:06:35 »
"Ben isim listesinde olmayanları davet etmiyorum. Ya da davet edeceksem listeye ekletiyorum. Ne olur ne olmaz."
Listede adları yazan şahısların tümü teknede olmalı.
Teknede olanların tümünün adı listede yer almalı.

*

S. A.

« Yanıtla #32 : Haziran 08, 2021, 15:07:26 »
Yabancı bayraklı teknelerde, alınacak transit log'da her gideceğim marina'yı mı işletmem gerekiyor? Transitlog'a yazmadığım bir marinaya veya o şehrin bir koyuna demirleyemez miyim?

*

M. A. Z.

« Yanıtla #33 : Haziran 08, 2021, 15:22:34 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
peki benim de bir sorum olacak.

geçen gün aklıma geldi iyi düşün iyi olsun derler ama dünyanın bin türlü hali var.

yabancı bayraklı bir tekne aldık diyelim, delaware den de şirket açarak (tek ortak) tekneyi de şirkete kayıt ettirdik.

Sonra vefat ettik , sonuçta türk bayraklı olsa mirasçılar istemesi durumunda kolaylıkla satabilirler tekneyi. Ancak tekne Amerikada şirket üzerine kayıtlı ve tek ortak da vefat etti,  bundan sonrası sanırım biraz daha zorlu olacak.  Mirascıların şirketi üzerine devir alması kısmı biraz zorlu gibi.

çevrede bu tarz bir duruma şahit olan var mıdır ?
Bu konuyu merak ettim. Hukuki süreç nasıl işliyor?

*

E. D.

« Yanıtla #34 : Haziran 08, 2021, 15:28:12 »
Yabancı bayraklı teknelerde, alınacak transit log'da her gideceğim marina'yı mı işletmem gerekiyor? Transitlog'a yazmadığım bir marinaya veya o şehrin bir koyuna demirleyemez miyim?
   Transitlog tüm Türkiye için alınıyor. Kanunla yasak olmayan her yere gider koylarda da kalabilirsiniz.

*

S. A.

« Yanıtla #35 : Haziran 08, 2021, 15:50:30 »
   Transitlog tüm Türkiye için alınıyor. Kanunla yasak olmayan her yere gider koylarda da kalabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim 🙏
*

G. Y.

« Yanıtla #36 : Temmuz 11, 2021, 12:40:42 »
Konuya sonradan dahil oldum ama tanıdığım bir kaptan bana şöyle demişti. SG geldiğinde teknede o an bulunan misafirlerin isimlerinin transitlog'da yazılı olduğunu görmek ister, tam tersi olarak transitlog'da ismi yazılı ancak teknede bir fiil olmayanlar içinde cezai işlem yapar. Bu doğrumudur acaba ? Bu durumda tüm potansiyel misafirlerimizin isimlerini transitlog'a işletip tüm sezonu bu şekilde geçirmemiz mümkün olmaz. Her seyir için ayrı transitlog almamız gerekir ki, bu durum tatil boyunca transitlog peşinde koşmak demektir. 
*

E. D.

« Yanıtla #37 : Temmuz 11, 2021, 13:03:13 »
   Kanun öyle ama bu birebir uygulanan bir şey değil. Sonuçta tekne yabancı bayraklı ve ülkede ziyaretçi konumunda. Bu nedenle tekne kaptanının ve crew'un seyirde tekne üzerinde olması beklenir, crew listesinde olmayanlarında teknede olmaması. Tabii özel bir nedenle karada bırakılmış crew hariç. Teknenize sık gelecek olan aile ferdi ya da arkadaşlarınızın isimlerinin crew listesinde olmasında fayda var. Bunun haricinde sık sık teknenize misafir alıp seyre çıkarsanız bu sahil güvenliğin dikkatini çeker ama nadiren oluyorsa bir şey demiyorlar. Bulunduğunuz marina civarında dolaşıyorsanız oranın sahil güvenliği size aşina olduğu için genellikle bir şey demiyor ama uzun seyirlerde başka bölgelerin sahil güvenliği durdurup sorabilir. Mülteci sorunundan dolayı daha fazla dikkat ediyorlar, bir de sık sık listede olmayan kişilerin seyirde teknede olması yasadışı tekne kiraladığınız şüphesi doğruyor. Yabancı bayraklı tekne sahibi olmanın dezavantajlarından biri de zaten bu.
*

A. O.

« Yanıtla #38 : Temmuz 12, 2021, 18:33:13 »
Merhaba Kaptanlarım.
Ben Ali Olgun.
İzmir'de yaşıyorum.
Gezgin Korsan yeni üyesiyim.
Yukarıdaki yazışmalarda, yabancı bayraklı teknelerin balıkçı barınaklarında bağlanamayacağına dair notlar okudum.
Ben de yabancı bayraklı bir tekne alacağım için İzmir'de halihazırda bağlı olduğum balıkçı barınağı yönetimine ve İzmir Liman İşletmesine konuyu sorduğumda, barınakta balıkçıların barınmasından yer var ise ve teknenin boyutları, draftı barınak şartlarına izin veriyorsa, bunun bir sakıncası olmadığını belirttiler.
Yani bu bilgi, doğru olmayabilir.
Saygılar...
*

A. O.

« Yanıtla #39 : Temmuz 12, 2021, 18:36:58 »
*

E. D.

« Yanıtla #40 : Temmuz 12, 2021, 19:11:24 »
  Yabancı bayraklı tekneler, sahibi üzerinde olduğu müddetçe, diğer bir deyişle tekneyi uzun süreli kapatıp bırakıp gitmemek kaydıyla balıkçı barınaklarında ve koylarda kalabilir. Eğer uzun süreli bırakılacaksa veya karaya çekilecekse, kışlama yapacaksa ve de bakım yapılacaksa ancak marinalarda ve gümrüklü sahalarda kalabilirler.
*

L. Ö.

« Yanıtla #41 : Kasım 11, 2021, 00:13:22 »
peki tecrübeli korsanlarım,

bu transit log a isim işletme, yurt dışına çıkarken transit log ‘a işletme yada yılda bir kez transit log yenilene gibi işlemlerde “yetkili acente” ile çalışmak bir zorunluluk mu? Şahsen gerekli evraklar ile liman başkanlıklarında bu işi yürütebilir miyim? Ne kadar süre ve mali masrafı oluyor bu operasyonların acaba ?

Yabancı bayraklı tekne satın aldım ve transitlog çıkarmak istiyorum. Sorunuza yanıt bulabildiniz mi?
*

A. I.

« Yanıtla #42 : Şubat 08, 2022, 23:17:15 »
3 senedir Abd bayraklı kullanıyorum. Sadece bir kere Sahil Güvenlik benim kaptan ehliyetimi sordu. Transit log isim kontrolü yapmadı. Teşekkür edip gitti.

Bana acentadan söylenen günübirlik bile olsa teknedeki şahısların transtik logda yazılı olması iyi olur. Sahil Güvenlikten ters birine rastlarsanız problem çıkabiliyormuş.

Ben isim listesinde olmayanları davet etmiyorum. Ya da davet edeceksem listeye ekletiyorum. Ne olur ne olmaz.

Sinan korsanim merhaba, isim listesine ekleme yaptirma islemi acentasiz yapilabilecek bir islem midir? bir de masraf (islem ve acenta) ne kadar cikmaktadir? ben de abd bayrakli bir tekne alimi konusunda karar vermeye calistigim icin bu konulari merak ediyorum.