0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. A.

Ynt: Tekneler evriliyor mu?
« Yanıtla #60 : Şubat 18, 2019, 01:28:30 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Seyirde kırılmaz, ben yanaşırken kırdım. Sızdırır mı? Mutlaka bir ömrü vardır, sonunda sızdırmaya başlar.

Hocam yanaşırken nasıl kırdın?

O bu çarptı dersen sıkıntı olur bak.

*

A. A.

« Yanıtla #61 : Şubat 18, 2019, 01:30:03 »
1 e 10 yanaşırken de geçerli

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #62 : Şubat 25, 2019, 15:07:17 »
Doğal olarak tekneler evrilirken, panolar ve göstergeler de evriliyor.

*

E. A. A.

« Yanıtla #63 : Şubat 25, 2019, 16:44:45 »
Doğal olarak tekneler evrilirken, panolar ve göstergeler de evriliyor.

Uçaklardaki "glass cockpit"   örneği gibi. Herşey bilgisayar ekranında dokunmatik iyi güzel ama ana bilgisayarda problem olursa halimiz nice olur diyenler de var. Belki yatlarda bu kadar kasmaya gerek yok . Ben yine de motor saatlerinin ayrı olduğu sistemlere daha çok güvenirim. Tam anlayamadım göstergelerin paralel analogları bir yerlerde var mı?

*

N. A.

« Yanıtla #64 : Şubat 25, 2019, 20:13:10 »
Alp hocam,

Aslında senin de bildiğin gibi bu ortamlara veri akıllı “smart” enstrümanlardan, ekipmanlardan akıyor. Analog ölçüm ve izleme paralelde, büyük oranda lokalde (motor üzerinde, tank üzerinde vs) mümkün olacaktır.

*

A. E. K.

« Yanıtla #65 : Şubat 25, 2019, 20:15:35 »
Üstadlarım; evrilmeden ziyade, tutkudan dolayı tekne sahibi olanlardan ziyade mal sahibi olanlara yeni oyuncak olarak sunuluyor, sonuçta lüks  motor/yelken yat ve mega yatlar bu kişilerin isteklerine ve konforlarına göre şekillenmektedir.
*

A. E. K.

« Yanıtla #66 : Şubat 25, 2019, 20:24:01 »
Üstadlarım; bu başlık konusuna giriyor mu bilemiyorum ama aklıma takılan ayrıca bir soru var?

Ahşap tekne imalatında teknelerin omurgası ve postası neden demir, kompozit gibi malzemelerden yapılmıyor. Örnek olarak omurganın HEM PROFİL gibi kullanılabilinir mi?

*

A. Ç.

« Yanıtla #67 : Şubat 25, 2019, 20:57:50 »
Ahşap suda çalışır, suyu emdikçe şişer,  kurudukça çeker. metaller ise su içinde çalışmaz. Bu nedenle büyük parçaları birbirine bağladığınızda demir ve ahşap uyum göstermez. İkinci neden ise bağlama farklılığıdır. Ahşap çivi, perçin, vida civata ile bağlanabilir, metale ise vida veya civata gerekir. Su altına iki değişik metal glvanik korozyona uğrar br nedenle bağlayıcı ile profili birbirine uygun hale getirmek gerekir. Tarihine bakarsak ahşap teknelerin  gernrelde tek bir ustanın eseri olduğunu görürüz. Bu ustanın ahşap ustası olduğunu varsaymak yanlış olmaz. Tekneye metal de katsalardı bir de demirci ustası olmaları gerekirdi.

Modern üretimlerde ahşap inşaatın üzerine epoksi elyaf kaplanarak bir nevi kompozit oluşturuluyor.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #68 : Şubat 25, 2019, 22:44:03 »
Bu tekne de iyi evrilmiş. Gyroscopun ne amaca hizmet için tekneye konduğuna dikkat edin lütfen.

*

O. E.

« Yanıtla #69 : Şubat 25, 2019, 23:29:17 »
Bu tekne de iyi evrilmiş. Gyroscopun ne amaca hizmet için tekneye konduğuna dikkat edin lütfen.

Dikkat ettimde Usturmaça yok, Birde arkadaki askerlerde can yeleği yok ....yadırgadım
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #70 : Şubat 25, 2019, 23:44:30 »

Dikkat ettimde Usturmaça yok, Birde arkadaki askerlerde can yeleği yok ....yadırgadım

izbarco olmasın o eksik olan
*

O. E.

« Yanıtla #71 : Şubat 26, 2019, 00:41:35 »

izbarco olmasın o eksik olan

Muhtemeldir ...
Halatta yok ...
Bak şu işe Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. E. K.

« Yanıtla #72 : Şubat 26, 2019, 06:45:16 »
Cevabını İnternette bulamadığım bir soruyu cevapladıgınız için teşekkür ederim.
Ahşap suda çalışır, suyu emdikçe şişer,  kurudukça çeker. metaller ise su içinde çalışmaz. Bu nedenle büyük parçaları birbirine bağladığınızda demir ve ahşap uyum göstermez. İkinci neden ise bağlama farklılığıdır. Ahşap çivi, perçin, vida civata ile bağlanabilir, metale ise vida veya civata gerekir. Su altına iki değişik metal glvanik korozyona uğrar br nedenle bağlayıcı ile profili birbirine uygun hale getirmek gerekir. Tarihine bakarsak ahşap teknelerin  gernrelde tek bir ustanın eseri olduğunu görürüz. Bu ustanın ahşap ustası olduğunu varsaymak yanlış olmaz. Tekneye metal de katsalardı bir de demirci ustası olmaları gerekirdi.

Modern üretimlerde ahşap inşaatın üzerine epoksi elyaf kaplanarak bir nevi kompozit oluşturuluyor.
*

Ö. Ö.

Tekneler evriliyor mu?
« Yanıtla #73 : Mayıs 02, 2019, 21:17:32 »
Alın size cabrio coupe formuna evrilerek convertible hale gelmiş bir 88 feet Riva.

Sevgiyle..

Not: dil melezi kelimeler için özür diliyorum ama Türkçe karşılıkları ya anlamı karşılamıyor ya da çok uzun.

« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2019, 21:23:25 Gönderen: Ömer Öge »
*

E. A. A.

« Yanıtla #74 : Mayıs 03, 2019, 20:16:00 »
Bunun mangal yapılacak yeri nerede Ömer? Giritlinin oraya gideceğiz yine. Bülent sevmez bu kayığı..