0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

  Çevrimiçi İlker Erkman

 • * Gezgin Korsan
 • 1.461
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
Bodrumda çalınan Tekne
« : Mayıs 03, 2019, 12:06:40 »
Takip ettiğim Amatör denizci hareketi sayfasında Bodrumda teknesi çalınan bir denizci arkadaşın yazısı aşağıdadır.Aman dikkatli olalım
Değerli Denizci Dostlar;
 Dün gece çalınan teknem Tanyel Sahil Güvenliğin verdiği bilgilere istinaden sabahleyin Gündoğan Yalıkavak arasında karaya oturmuş ve motoru çalışır durumda bulunmuştur.. Direğine Yunan bayrağı çekilmiştir..
 Bir balıkçının ifadesini alan yetkililer tekneden bir grup insanın karaya çıkarak kaçtığını söylemiştir.. Şu ana kadar kimse yakalanmamıştır.
 Görüş odur ki tekneyi çalan Türkler yakın bir yerden kaçakları almış, göndere Yunan bayrağını çekmiş, yeterli süratte olmayan motorsailerla kaçamayacaklarını anlayınca muhtemelen teknenin bulunduğu yerde karaya oturarak, burası Yunan adası diye kaçakları indirmişlerdir..
 Sonra da boylarıyla teknedeki her şeyi çalarak kaçmışlardır..
 Uğraşmalarına rağmen dümeni sökememişler çapayı bile almışlardır:(..
 Verdikleri zarara rağmen teknemin yasadışı kaçakçılık işine alet edilememesi beni mutlu etmiştir..
 Her taraf hırsızdan geçilmemektedir.. Torbada iki motoryat daha soyulmuş, çok sayıda dıştan takma motor çalınmıştır.. Hepimizin çok dikkatli olması, teknelerde ihtiyaç fazlası eşya bulundurmaması, mümkünse bir gps’ le teknenin çalınması durumunda takıp edilmesi çok faydalı olacaktır. Sahil Güvenlik denizlerin hareketlenmesiyle bu tür olayların arttığını, daha da artacağını beklediklerini söylemişlerdir.. Son derece tecrübeli ve denizci hırsızlar vardır.. Lütfen dikkat edelim, sigortasını ihmal etmeyelim..
 Yanındaki teknede kalan gemicim olmasına rağmen bu hırsızlığı yapmışlardır..
 Bir musibet bin beladan koruyabilir, başıma gelenin tüm Denizci dostlarıma bir uyarı olması şeklinde algılanması, tedbirin hiçbir zaman elden bırakılmaması bu günün dersi olmalıdır.
 Hepinize güzel ve bereketli bir yaz sezonu diler, zor günümde gösterdiğiniz yakın ilgi ve önerilerinize candan teşekkürlerimi iletirim..
 Esen kalın; saygılarımla,
 Erzan Tanyel
Değerli Denizci Dostlar;
 Çok arkadaş bu hırsızlık olayı ve alınması gereken önlemlerle ilgili bilgi vermemi istedi.. Yaşadığım bu aşağılık hırsızlık olayı ve alınması gereken önlemlerle ilgili kendi bilgim çapında düşüncelerimi belirtmek istedim! İnanıyorum ki böyle güzel bir sitede bu işi yapan şerefsizlerin de aramızda bulunduğuna ve yazdıklarımı okuduklarına eminim!! Çünkü bu işi yapanlar denizciliği bilen hırsızlardır!..
 1) Teknem diğer teknelerle aynı tonoza ve kıçtan da karaya bağlıydı.. Geçen sene de aynı yerdeydi.. Gece 01 civarında olay vuku buluyor, gemicim 23:30 da uykuya çekiliyor , 01:15’te uyanınca teknenin olmadığını görüp sahil güvenlik ve jandarmaya haber veriyor..
İncelememde tonoz halatının dipten kesildiğini( bunun için 15mt derinlik var), bunu ancak bir dalgıçın yapabileceğini, diğer halatı da alarak motoru çalıştırmadan çekerek açığa bir botla aldıklarını saptadım. Çünkü 15 gün önce dalgıçla tonoz halatına bağlattığım yeni halatı alıp kekamozlu eski halatı teknede bırakmışlar.. Kesildiğini eksper de saptadı..
2) çaldıkları teknemi yakın bir koya ( cennet koyu olabilr müsait ve tenha) götürüp, tüm elektronik cihazları, pirinç lambaları, çekmecesiyle mutfak eşyalarını, çaldıkları telsiz ve tv’nin arka direğe tırmanıp antenlerini( Buraya tırmanacak birisi zor çıkar, bunlar tam kaşar hırsızlar) çalıyorlar.. Şahsi giysiler kestikleri yelken halatları , değerlerinin çok üzerinde zarar vererek çalınıyor!
 Yani denizciliği ve cihazları çok iyi tanıyan denizci hırsız şerefsizler!!
 Tekneyi soyduktan sonra kaçak suriyelileri almak için Gündoğanda kızıl buruna gidiyorlar.. Bugün orada gelirken eksperle araştırma yaptık. İskele var ama sadece metal tahta vs yok, insanların yürümesi çok zor. Ama toprak yol oraya kadar iniyor, araba gelebilir. Bir balıkçı bunları inerken görüyor ve jandarmaya ihbar ediyor. Söylenen 39 kişi olduğu. Tekne 10:40 mt .. İskelenin yanına bordaladıklarını tahmin ediyoruz. Altı kayalık ve sığ. Tabi yanaşan tekneme bu kadar insan binince tekne oturuyor.. Çıkmaya çalışıyorlar.. güverte kum çakıl içindeydi. Danforth çapamı arkadan alıp, yelken halatını bağlayarak tornistanla çıkmaya çalışmışlar. Sahil güvenlik çapayı denizde gördüğünü söyledi biz burunda rüzgar olduğu için fazla arayıp bulamadık..
 Sonunda teknenin seyir fenerleri yanık, yunan bayrağı çekili ve motoru çalışır vaziyette karaya çıkıp kaçıyorlar. Ne yazık ki yakındaki kamera da çalışmıyormuş:(...
3) Teknenin çalınması durumunda maalesef başınıza gelecek ciddi hukuki sorunlar var
 a) Benimki gibi terkedilmiş bulunursa şanslısınız, teknenizi veriyorlar:)
 b) Karasularımız içinde üzerinde kaçaklarla yakalanırsanız ayvayı yediniz! Teknenizi sahil güvenlik bağlıyor ve masumiyetiniz ortaya çıkıncaya kadar iade etmiyorlar!
 Ancak sigorta bedeli kadar meblağı adliyeye depo ederseniz teknenizi verebiliyorlar?
 C) Şayet tekne yurt dışına kaçırılmışsa iki defa ayvayı yiyorsunuz.. Kaçakçı muamelesi görüyorsunuz, yurt dışına çıkışınız yasaklanıyor, o ülkede tutacağınız avukatla neredeyse tekne bedeli kadar bir masrafla teknenize uzun süre sonra kavuşabiliyorsunuz🙄. Yani aşağı tükürseniz sakal, yukarı bıyık:(

Dün komutanın söylediği iki teknenin çalındığı ve bu tür hırsızlıkların yaz sezonu artarak devam edeceği.. Bu kadar göçmen varken bu kaçak asalak adilerin her haltı yiyeceği.. SG’in Söylediği bunu organize eden türk kaçakçıların bunlara cep telefonundan gidecekleri adanın rotasını yükledikleri ve paralarını alıp gittikleri yönünde... Yani acemi kaçaklar teknenin kaptanı!
Ne Yapmalıyız?🤔
-Bana SG’çe önerilen marş motorunuza bir gizli şalterin takılması, hatta bunu iki tane bulunmayacak şekilde takılması. Aramalarıyla geçen zaman bunları hıtsızlıktan caydıracaktır.
- gps ‘in konulması özellikle yelkenli tekneler için yararlı olacaktır. Yelkenle de kaçabilecekleri ifade ediliyor.
- Sigorta yapılması; 18 senedir yaptırırım ilk defa işime yarıyor:)
- Teknede kıymetli menkul şeylerin imkan ölçüsünde saklan maması.. Wieco seyyar dolabım da kış günü teknede olduğu için çalındı..

Bunlar sanırım biraz sizlere ışık tutar.. Özellikle Yunan adalarına yakın yerlerde ikamet edenlerin çok dikkatli olmaları gerekiyor.. Karşınızda sizden daha deneyimli denizci hırsızların olduğunu unutmayalım..

Tekrar tüm dostlarımın yakın ilgisi ve destekleri için çok teşekkür eder, kazasız, belasız, mavinin sonsuz haz ve güzellikleri içinde güzel bir yaz geçirmesini diliyorum..
 Sevgi ve saygılarımla,
 Erzan Tanyel

« Son Düzenleme: Mayıs 03, 2019, 12:10:14 Gönderen: İlker Erkman »
*

  Çevrimdışı Özcan Togay

 • * Gezgin Korsan
 • 677
  • Yaşadığı Şehir
 • Ayvalık
  • Tekne Adı
 • S/Y OgiMel , Ayvalık
Ynt: Bodrumda çalınan Tekne
« Yanıtla #1 : Mayıs 03, 2019, 12:23:39 »
Geçtiğimiz hafta da Ayvalıkta benzer olay yaşanmış
*

  Çevrimiçi İlker Erkman

 • * Gezgin Korsan
 • 1.461
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
Ynt: Bodrumda çalınan Tekne
« Yanıtla #2 : Mayıs 03, 2019, 12:28:03 »
Anlaşılan insan Kaçaçıları tam gaz faaliyete geçmiş
*

  Çevrimdışı Özhan Sezgin

 • * Gezgin Korsan
 • 99
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
  • Sosyal Ağ Hesapları
  • Tekne Adı
 • DOĞA S
  • Caddebostan Sigorta
Ynt: Bodrumda çalınan Tekne
« Yanıtla #3 : Mayıs 03, 2019, 13:12:39 »
o kadar denizci hırsız olmalarına rağmen  teknenin yelkenli olup düşük hızda seyir yapabileceklerinin bilincinde değiller miymiş. O da ilginç.

*
Ynt: Bodrumda çalınan Tekne
« Yanıtla #4 : Mayıs 03, 2019, 13:29:51 »
Yukarıda yazılan sanki,insan kaçakçılığı süsü verilmiş adi hırsızlık gibi..
Adam başı binlerce dolar alanlar neden kullanılmış ve çok az tekneye uyacak ekipmanları sökmekle uğraşsınki..
Ayrıca gsm ve kamera takacak olanlarada bir uyarı vereyim..Alibaba vb sitelerde 100 dolara 30-40 mt çaplı jammerler satılıyor..bu çalma işini kafaya koymuş olanlar bunlardan kesin edinmişlerdir..
Yani o yer gösteren cihazlara fazla güvenmeyin derim..
Bu jammerler anne ve babalar için satılıyor esasında..çocukları gizlice tlf vb şeyleri evde kullanamasın diye istediği an devreye sokabiliyor..
S/Y   SANSED

Bir büyüğünü alıncaya kadar, tekneni sev..onu koru.
*
Ynt: Bodrumda çalınan Tekne
« Yanıtla #5 : Mayıs 03, 2019, 19:48:17 »
" İnanıyorum ki böyle güzel bir sitede bu işi yapan şerefsizlerin de aramızda bulunduğuna ve yazdıklarımı okuduklarına eminim!"

Paylaştıklarımıza bunun için dikkat edilmesi lazım.

Bir ikinci nokta bu tip bir durum başınıza gelince ikinci el sitelerini arasıra süzmekte fayda var. Çalınan cihazlar büyük ihtimalle satılmaya çalınınca yakalanır. Bu şekilde yakalanan çok deneyimsiz hırsız var.