0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. O.

Tekne ve Çocuk...
« : Aralık 22, 2008, 12:03:57 »
Merhabalar,
Belki çok klasik bir konu ve çeşitli yelken dergilerimizde tartışılıp, deneyimler anlatılmış olsa da üye sayımız açısından dörtyüzleri aşmış olmamız ve genelde gezi ağırlıklı olmamız nedeniyle bu forumda çok daha çeşitli deneyim paylaşılır ve yol gösterici olabilir diye düşündüm.

Hemen hemen her deniz ve tekne dediğimizde yakın aile çevremizde dahil olmak üzere her kesim özellikle anneler "çocukla nasıl olacak" diye sorup merak ediyorlar.

Ben, burada kısaca kendi deneyimimizi aktarmak isterim.

Bu arada benim 2 oğlum var büyük oğlum 21 yaşında ve henüz tekneyi görmedi bile... Ataköy Marinanın optimist kursuna bir yaz boyunca birazda benim zorumla gidip sertifikasını bir törenle alıp getirip benim önüme koymuştu. O dönemde yani ergenlik döneminde scuba brövesi, GS takımında kürek vs çalışmasına rağmen şimdi denize çok uzak. ( bu konuda şimdi farkına vardığım hatalı yaklaşımlarımızı ifade etmek isterim )

Gelelim 2.oğluma; Can 11 yaşında ve neredeyse küçüklüğünden beri denizle içiçe, tekne ile tatil yapmayı çok seviyor ( biraz da tatilde beraber olacağı arkadaşlarını özlediğinden )

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Genç Kaptanlar Palamutbükü açıklarında...

Koyiçinde...

Kumda oynarlarken...

Botlarla oyun...

Bozukkale' de yeni doğan keçi yavrusuyla...

En küçüğümüz 2 yaşında...

Akşam yemeği... Ev de hiçbir zaman bu kadar iştahlı yemek yememişlerdi...

*

E. O.

Ynt: Tekne ve Çocuk...
« Yanıtla #1 : Aralık 22, 2008, 13:27:02 »
Hastam geldiği için yarım kaldı, belki de en iyisi akşam ev de salim kafayla devam etmek... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kıssadan hisse ilk çocuk biraz güme gidiyor sanki... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çocuklara tekneyi, seyri sevdirmek için sakin, çalkantısız denizleri gözlemlemek en iyisi. Sonra yavaş yavaş alıştıkça daha zorlu koşulları yaşamalılar.
En az bir akranı çocuk daha olmalı çevrelerinde.
Bir gezimizde neredeyse teknede herkes içi dışına çıkmış vaziyetlerde sürünürken, çocuklar teknenin içinde keyifle oyun oynamalarına devam ediyorlardı.
Can uzun seyirlerde dümen tutar ve bu sorumluluk "bu yol ne zaman bitecek, ne zaman varacağız "gibi soruları sormasına baştan engel olur...
Ayrıca usturmaçaları bağlamak onun görevidir. Uzun seyirlerde bağlar konusunda saatlerce uğraştığını da biliyorum çocukların. Ayrıca bir keresinde de telsiz başında (görevliydi:) ) uzun bir süre kendinin anons edilmesini beklemişti...
Yani böylesine sorumluluklar vermeli....
Tanıyanlarınız hatırlar bizim Can biraz iştahsızdır ve annesini perişan eder yemek konusunda... Fakat denizde o kadar iştahlı ve seçmeden yemek yer ki inanamazsınız... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. B.

« Yanıtla #2 : Aralık 22, 2008, 23:21:16 »
Abi bekliyoruz...
Yok mu daha? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

U. K.

« Yanıtla #3 : Aralık 23, 2008, 09:49:26 »
Hakkaten, lütfen devam.
Can'ı beraber yaptığımız ilk seyirden de hatırlıyorum, daha o zamanlar bile pek hoşuna gitmişti.

*

E. O.

« Yanıtla #4 : Aralık 23, 2008, 10:20:06 »
Umut Kardeşim, benim deneyimim Can ve yaz tatilinde beraber seyir yaptığımız arkadaşlarımızın çocukları ile sınırlı. Ve hepsi son 5-6 yıldır yaz tatillerinde beraberler. Çekirdek ailelerimizdeki çocuk sayılarımızın çoğunlukla 1 ile sınırlı olması veya nadiren 2 olması. Çocuklarımızın belki daha iyi şartlar altında eğitim, ekonomik rahatlık sağlasa da ne bileyim benim beraber büyüdüğüm 4 kardeşli evdeki bazı avantajları da ortadan kaldırıyor.
Bu nedenle; bu çocuklar kendi yaşıtları ile yaz tatillerinde biraz farklı bir tatil anlayışı içerisinde denizde, teknede daha sportif, özgür, doğayla daha barışık olmayı öğrendikleri gibi dostlukları da daha kalıcı ve sahici oluyor diye gözlemledim. Aslında herbiri birbiriyle birer kardeş gibi...
Kış aylarında bile bu dostlukları devam ediyor. ( hepsi farklı illerde olsalar bile, gerçi ana babaları zaten arkadaşlar ). Yaz gelmeden yaz tatilinin heyecanı bizlerden önce onlarda başlıyor. Bizlerde her sene çocuklarımızın büyüdüğünü daha iyi görebiliyoruz. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Elbette bizlerin de biraz daha yaşlandığını...Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Gelelim kurallarımıza çocuklar her halükarda havuzluk dışına çıkacaklarsa can yelekleri takılmış olacak. Yüzme bilmeyenler zaten havuzlukta bile canyeleğiyle...
Yemekler hep beraber yenecek... (tüm çocuklar beraber )
Akşam erken yatılacak ( zaten deyim yerindeyse hışhamur olup erkenden sızıyorlar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )
TV, Bilgisayar oyunu yasak... ama diğer oyuncak veya oyunlar scrabble gibi veya tombala vb. serbest.
Mutlaka günde bir saat hikaye, kitap vb okunacak... ( uyarmadan okuyorlar hatta küçük okuma yazma bilmeyen 2 yaşındaki Renginimize masal resimli kitap bile okuyup anlatıyorlar. Bu durumda anneler de çok mutlu )

Bizim seyirlerde demir atmadan, koltuk halatlarımız bağlanmadan içki içmek zaten yasak olduğundan ve sigara içilmediğinden sorun yaşamıyoruz. ( komşu topikteki tartışmadan aklıma geldi...)
Çok uzun seyirleri sıkılmasınlar diye sabahın çok erken saatlerinde çocuklar ve hanımlar uyurken yapıyoruz... Nerdeyse seyrin yarısını geçmiş oluyoruz uyandıklarında... Gözlerini oğuşturarak havuzluğa gelmeleri ve yüzlerindeki keyifli ifadelerin tadından doyum olmuyor... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

şimdilik bu kadar...

*

C. D.

« Yanıtla #5 : Aralık 23, 2008, 18:55:34 »

En büyük problem her daim kızımızın yanımızda olmak isteyişi uykusunu bile kamarada uyumuyor.
özellikle bu problem yanaşma esnasında çok zorluk çıkmasına sebep oluyor...

Ve tekneyle özellikle yelkenliyle gezilerde arkadaş çok önemli bunlar gezi listesinden çıkarılan arkadaşlar.... Canlarım benim....Çok değer verdiğim arkadaşlarımdır.Gerçi kendileri listeden  çıkmak için can attılar diyebilirim. Yakında bizim hanımda bu listeye dahil olacak gibi bakalım ne yapacağız......
« Son Düzenleme: Aralık 23, 2008, 18:58:58 Gönderen: Cihan Devcan »
*

c.

« Yanıtla #6 : Aralık 23, 2008, 19:36:33 »
Yerim bu güzel prensesin bikinisini Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

bizimkinde de aynısı var...

Çok güzel fotolar... Teşekkürler...
*

A. E.

« Yanıtla #7 : Aralık 24, 2008, 08:59:15 »
Cenk benden once davranmissin. Ben de tam "yirim ben bunu citir citir" diyordum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Allah bagislasin.
Ne demisler, erkek cocuklarinizi sevin, kizlar nasilsa kendini sevdirir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

AtesK (Kiz babasi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )
*

E. O.

« Yanıtla #8 : Aralık 24, 2008, 09:13:55 »
Ben de çok isterdim bir kız çocuğumuz olmasını...Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Cihan Kaptan allah bağışlasın çok tatlı bir çocuğunuz var.

Yanaşma sırasında bence telaş etmeyin... Ya da uyanana kadar biraz daha dolaşın denizlerde... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çevreye vereceğinizi düşündüğünüz ufak tefek sıkıntıları ise zaten kızınızı gören herkes gülümseyerek hissetmeyecektir bile...Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Gezi listesinden çıkarılanlar kısmını anlayamadım.
*

U. K.

« Yanıtla #9 : Aralık 24, 2008, 12:07:32 »
Bizim bıdıklar daha çok ufaklar (17 aylık), güvenlik nedeniyle henüz denize çıkmadılar (Vefik Amcaları bir kere bota bindirip SANELA'ya el öpmeye görütdü).
O nedenle henüz ponton korsanı olarak teknede takılıyorlar.
Umarım bu az denize çıkmaya başlarız, ama önce bebeleri havuzlukta oturtup bağlamak için bir koltuk düzeneği yapmam lazım.  Bu konuda tecrübesi olan var mı?  Benim aklıma IKEA Yemek koltuklarını bir şekilde havuzlukta bir yere sabitleyip bebeleri de ona bağlamak geliyor.
Kamara içinde problem olmaz herhalde.
Ekte birkaç foto.
Poyraz ve Neşe

Neşe, Poyraz ve Pelin

Poyraz ve Pelin
« Son Düzenleme: Aralık 24, 2008, 12:09:14 Gönderen: Umut Korkmaz »
*

H. E.

« Yanıtla #10 : Aralık 24, 2008, 12:29:44 »
Maşallah, çok tatlılar. Tekneye de çok yakışmışlar.
*

A. Ç.

« Yanıtla #11 : Aralık 24, 2008, 12:31:17 »
Çocukların en zor dönemi ayaklandıkları zaman başlıyor, söz dinlemeyi ve kendilerini sakınmayı öğrenene kadar devam ediyor. Bebekken teknede en rahat ettiğinz dönem oluyor. Umut Korsan senin çocuklar  tam bu dönem denk geliyor. herşeyi denem yanılma ile öğrenmeye çalışıyorlar. Sen istediğin kadar denize düşersin de düşmeden öğrenmleri biraz zor oluyor. Bu yaştaki çocuğu teknede sabitleyebileceğine de inanmıyorum. Bir büyük olarak bir sandalyeye bağlı olarak teknede oturamayacağınıza göre onlar hiç oturmazlar. Benim kızlarım bu yaşta iken bizden habersiz havuzluk dışına çıkmalarını yasaklamıştık. Kamara içinde ve havuzlukta istediklerini yapabiliyorlardı.

Büyük kızım suya elini  ve ayağını sokmasını seviyordu. Demir üstünde veya bağlandığımızda, can yeleği giydirerek merdivende oynamasına izin veriyordum. Birgün oynarken denize düştü, ondan önce ben kurtarmak için ben suya atlamıştım ama can  yeleği olduğu için hiç su yutmamasına rağmen bir sene sudan uzak durdu. sonra yavaş yavaş alıştı ama denizden yine de uzak duruyor.

Eğer söz dinletebileceğinize inanıyorsanız, havuzluktan çıkmamaları koşulu ile tekneye alabilirsiniz. Bağlı oturtmak çok zor görünüyor. Havuzluk ve özellilkle kamara çocuklara çok cazip geliyor. Kamarada oyuncakları ile oynamaya bayılıyorlar. 6-7 havada ben ve çocuklar sivriadadan döndük. Çocuklara kamarada oturmalarını söyledim. Söz dinlediler ve hiç dışarı çıkmadılar, zaten dışarı çıkılacak gibi de değildi. Daha sonra biraz büyüdüklerinde ikisi de kamarada tutulmalarını başıma kaktılar. Yaşları küçük olmasına rağmen unutmamışlar ve ciddi etkilenmişlerdi. Çok uzun olmayan ve konaklamalı gezilerde sınırları belirleyebiliyorsanız çocukları şimdiden alıştırmanın yararı var yoks biraz daha büyümelerin beklemek gerekir.  Örneğin çocukların en çok sevdiği şeylerden biri pontondan tekneye inip binmek veya sivriada'da saihle çıkıp tekneye binmektir. Bu işlem denize düşmek için çok uygundur ama yasaklanması da çok zordur.
*

E. O.

« Yanıtla #12 : Aralık 24, 2008, 13:38:14 »
Poyraz şimdiden bu teknenin kaptan-ı deryası gibi...
Maaşallah çok tatlılar ya...

Umutcum, sen bu yaramazlara güzelce can yeleklerini giydir ve çık kardeşim...
Hiç bişeycikler olmaz...
Başka fotografları yok mu ne sevimliler... Bunlar eminim bu yaz marinanın maskotu olurlar... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Aralık 24, 2008, 13:39:11 Gönderen: Eyüp Oğan »
*

F. S.

« Yanıtla #13 : Aralık 24, 2008, 13:52:31 »
Ahmet Korsan çok haklı

Benim kız 3 aylıkken (annesinin karnında ) tekneye çıkmaya başladı.
Dogduktan sonrada kırkı çıkmadan itibarende teknedeydi. Kundagında ve araba koltugunda idare ettiydik. Zaten pancar motorun sesi ona ninni gibi geliyordu. Birde açık hava olunca hemen hemen tüm seyir boyunca uyuyor, fazla rahatsızlık vermiyordu.
Ama 8-9 ay sonra tattaya başlayınca  teknenin orasını burasını tutmak istedi bizde yekeyi verdik (walla abilerinden daha iyi rota tutuyor bu aralar.)

Tek dikkat edilmesi gereken şey bence büyük birinin onu tamanem izlemesi ve başka hiç bir seyle ilgilenmeden kollaması. Ozaman sizde rahatca seyir veya başka işlerle ilgileniyorsunuz . Bizde bu işleri abileri yapıyor. Okonuda hanım bayagı rahat.

Bu benim kızım namı diger Esma sultan 3 aylıkken (annesinin karnında)  tekneyle tanıştı, taytaya yekede kaltı. Tüm korsan abi ve ablaların  ellerinden öper..
« Son Düzenleme: Aralık 24, 2008, 13:53:51 Gönderen: Faruk Savcı »
*

U. K.

« Yanıtla #14 : Aralık 24, 2008, 14:07:40 »
Bizim bebeler arabada araç koltuğunda, evde de mama sandalyesinde problemsiz oturuyorlar.  Bundan yola çıkarak ben zihni sinir projeleri üretmiştim ve hatta tekneye ISOFIX araç koltuğunu takabilmek için de bir aparat tasarlamıştım.  Sonra iki tane ağır koltuğu tekneye taşımanın zor olduğuna kanaat getirip vazgeçtim.
Bebeler havuzlukta telsiz, dümen vs. oyalanıyorlar da denizi gördülermi "Brrrrrrr" (Deniz ve banyonun kod adı) atlamak istiyorlar.  Şimdilik bu ani hareketlerden vardavelalara (Aali Abi bak ne kadar gerekliymiş, hemi de sağlamından) ağ gereceğim.  Bu, bizi bir nebze olsun rahatlatır.  Daha sonra da herhalde 3 yaşına falan gelene kadar seyirde kamaraya tıkarız.
Diğer bir çözüm de bebeleri sokakta yürütmek için satılan bebek tasmaları.  Biz bir tane aldık, bağlıyoruz, tasmanın ucu da elimizde elemanların elini turmaya falan gerek kalmıyor.  Havuzlukta olacakları zaman da bebek canyeleği (bunlar da mevcut) ile tasmayı donatıp ucunu da biryerlere bağğladınmı herhalde bayağı güvenli olacaktır.
« Son Düzenleme: Aralık 24, 2008, 14:10:00 Gönderen: Umut Korkmaz »