0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

T. D.

Nijerya'da korsanlık faaliyeti.
« : Temmuz 16, 2019, 21:04:57 »
Arkadaşlar öncelikle hepimize geçmiş olsun. Belki haberlarde seyretmişsinizdir Nejerya'da Paksoy-1 isimli Türk gemisine ağır silahlar ile bir saldırı düzenlenmiş ve 10 Türk denizcimiz korsanlar tarafından kaçırılıp fidye istenmiştir.
Bu bölgede korsanlık faaliyetleri uzun yıllardır devam ediyor. Bölgedeki ülkelerin ekonomik ve politik durumları belli. Bu ülkelerden medet ummak biraz saflık olur bence. Geçen yıllarada
Bölgeye birkaç askeri gemi göndermiştik ve başarılarını görmüştük.
Siyasetçilerimiz açıklamada bulundu " olayın takibindeyiz merak etmeyin " gibi boş açıklamalar.
Sizce bu tür ticari gemilerin ne yapması gerekir ? 

*

A. A.

Ynt: Nijerya'da korsanlık faaliyeti.
« Yanıtla #1 : Temmuz 16, 2019, 21:46:04 »
Care ozel guvenlik hizmetleri. Amerikan ve rus gemilerine otomatik silahlarla guvenlik hizmeti saglayan sirketler oldugunu biliyorum hatta youtube'da saldiri puskurtme videolari da gormustum ama bu bizim gemiler icin yasal mi bilmiyorum.

*

T. D.

« Yanıtla #2 : Temmuz 16, 2019, 22:11:37 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Care ozel guvenlik hizmetleri. Amerikan ve rus gemilerine otomatik silahlarla guvenlik hizmeti saglayan sirketler oldugunu biliyorum hatta youtube'da saldiri puskurtme videolari da gormustum ama bu bizim gemiler icin yasal mi bilmiyorum.
Ali bey şayet dediğiniz gibi özel koruma şirketleri kurulmuşsa korsanlık olayları hiç bitmez gibi görünüyor. Malum ticaretin ilk kuralı arz talep meselsidir. Demem o ki  bu çözüm kalıcı olmaz.
Ama haklısınız bu olaylar ancak silah ile çözülür. Bugün basit bir avm de güvenlik varsa , bankada ve benzer yerlerde silahlı güvenlik var ise gemide neden omasın ?  Nasılki boğazlardan geçen gemiler klavuz kaptan alıyorsa bölgede klavuz asker sistemi kurulabilir. ( biraz ütopik oldu sanırım  😎 )

*

Ö. S.

« Yanıtla #3 : Temmuz 17, 2019, 09:35:39 »
Somalide insanlarin inanclari geregi denizden cikan canlilari yememe gibi bir yasaklari varmis diye okumustum ne kdr dogru bilemem tabi..

Deniz kenarinda olup balikcilik yamayinca korsanlik yapip insan kacirma ve öldürme yoluyla sevap kazaniyorlar heralde..

Bu case dogru ise cihat diye kafa kesenleri , zamaninin haçlı seferlerini aklima getiriyor, neyse bu farkli konu saçmaliklar dunyasindayiz.. Hiç bir seyin özünü bilmeden uçlarını yaşamak ,başlangıcı  hep cehalet..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

*

A. C.

« Yanıtla #4 : Temmuz 17, 2019, 10:12:01 »
Somalide insanlarin inanclari geregi denizden cikan canlilari yememe gibi bir yasaklari varmis diye okumustum ne kdr dogru bilemem tabi..

Deniz kenarinda olup balikcilik yamayinca korsanlik yapip insan kacirma ve öldürme yoluyla sevap kazaniyorlar heralde..

Bu case dogru ise cihat diye kafa kesenleri , zamaninin haçlı seferlerini aklima getiriyor, neyse bu farkli konu saçmaliklar dunyasindayiz.. Hiç bir seyin özünü bilmeden uçlarını yaşamak ,başlangıcı  hep cehalet..

Özhan Bey, bu bilgi hatalı; Somali imkanları elverdiğince balıkçılığın yapıldığı ve balığın tüketildiği bir ülke. Zaten pek fazla da alternatifleri yok maalesef.

*

Ö. S.

« Yanıtla #5 : Temmuz 17, 2019, 10:26:28 »

Özhan Bey, bu bilgi hatalı; Somali imkanları elverdiğince balıkçılığın yapıldığı ve balığın tüketildiği bir ülke. Zaten pek fazla da alternatifleri yok maalesef.

Doğrudur Alp korsanım ded,iğim gibi emin değildim ki bana da saçma gelmişti.