0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. E.

Ynt: Ne kadar harcıyoruz?
« Yanıtla #30 : Mart 06, 2019, 13:51:07 »
Nerede ve kimden duyduğumu hatırlayamadığım şu söz bana göre konuyu büyük oranda özetliyor.Tekne sahibi olmak için şu üç şeyden asgari ikisine sahip olmalısınız.
1- ZAMAN
2- PARA
3- TEKNİK BECERİ
Ben tekneme güneş paneli monte edip bağlantılarını yapabiliyorum.Akülerimi yenileri ile değiştirebiliyorum. Teak kaplamaların onarımlarını ve bakımlarını yapabiliyorum.Oto pilotun hidrolik ünitesine bakım yapabiliyorum.Kaporta daki pleksiglass tek parça paneli söküp 2 kanat kapı yapabiliyorum.Irgatın bakımını yapabiliyorum.Bu işlerden yalnız kapı için istenen rakam 1800 tl.di.Toplam 250 tl ye orjinal kapı ölçülerinde  yapıp yerine taktım.Tüm bunları ustalara yaptırsam Teknemde benden çok ustalar keyf yapardı herhalde.

*

Ö. T.

« Yanıtla #31 : Mart 06, 2019, 13:53:50 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Eralp Akkoyunlu'nun" Deniz Çingenesi "kitabında bahsettiği bir formül vardı.
Teknenin boyu büyüdükçe eni büyüyeceğinden ve donanımların da büyüyeceğinden (boy, en , donanım) hesaplamayı bir hacim şeklinde almak lazım der.

Yani boyu 10m olan teknenin masrafları yıllık 10 birim olsun.

Boyu 12m olan tekne (yani %20 fazla, 1.2x1.2x1.2=1,728)   masrafı 17birim  (10x1,728 den geliyor)   olacaktır diyor.

Ben henüz kendi tecrübelerimi paylaşacak bir tekneye sahip değilim. Umarım ilerde kendi tecrübelerimi de paylaşırım.

Doğru bir hesap ;  Tekne boyu büyüdükçe masrafı da deprem skalası gibi artıyor.
Yani 6.1 şiddet ile 6.2 arasında 0.1 fark olmadığı gibi .
Özellikle 9-10 m  Den sonra çok artiyor

Yine tekne de yaşayan ve eli alet-firca tutan bir insanın günlük giderlerinin , karada yaşadığı aynı hayata göre %30 daha az olduguna dair hesaplar var ..

*

S. B.

« Yanıtla #32 : Mart 06, 2019, 14:03:26 »
Ben marina ve yeme içme hariç senelik masrafları 4.000€'nun altına hiç düşüremedim.

Bakımdan kısarsanız masraflar düşer ama onun da acısı hem tekne değeri hem de bir yerde arıza çıkıp kalakaldığınız zaman misliyle çıkar.

Ben her zaman tekneyi İngilizlerin deyişi ile 'shipshape' tutuyorum. Yani herşey bakımlı, pırıl pırıl olacak.

Motorun her sene yağ filtresi, hava filtresi, impeller, kayış vs.vs. motor saatine bakmadan değiştirilecek. Her sene jelkot/güverte bakımdan geçip pırıl pırıl olacak. Vinçler sökülüp temizlenecek. Arma, yelkenler kontrol edilip tamir gerekiyorsa edilecek. Düzenli profesyonel ekip iç/dış temizlik yapacak. Vs.vs.

Liste uzar gider.

« Son Düzenleme: Mart 06, 2019, 14:05:52 Gönderen: Sinan Bozkurt »

*

A. Ö.

« Yanıtla #33 : Mart 06, 2019, 14:17:10 »

Sonuç senede 18.000 Euro cebimden para çıkıyor.
Ben senede 6 ay üzerindeyim. Benim için değer.
Bir başkası için bilemem. Çok kişisel çünkü...

Bence konunun en önemli cümlesi.
İnsanların geneli için, iş yoğunluğunuz 1 ay teknede olmanıza müsaade etmiyorsa 8 bin euro da gereksiz harcama gibi gelebilir. 6 Ay teknenizin üzerinde olabiliyorsanız 18 bin euroda sorun yoktur.

Kimine göre maliyetli olan teknenizde ne kadar keyif yapabildiğinize göre rahatsız eder ya da etmez.

Benim maddi kazanç anlamında 100-150 bin euro ilk yatırım maliyeti + yıllık 10-12 bin euro maliyetleri göğüsleyebileceğim dönemde, iş yoğunluğum bana teknede geçirmek için yılda en fazla 1 hafta boşluk bırakıyordu.

Yılda birkaç ay teknede geçirebilecek kadar iş tansiyonunu düşürdüğüm zamanlarda da o maliyetleri göğüsleyebilecek getiriyi sağlayamıyordum.

Biri varken öbürü olmuyordu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Her yaz 1 ya da 2 hafta kiralıyorum.

Ancak sahip olabileceğim gün için de sabırsızlanıyorum.

*

R. E.

« Yanıtla #34 : Mart 06, 2019, 14:57:30 »
Bu "tekne masrafları" konusunda her yazılanı okumaya çalışan birisi olarak yıllar içinde geldiğim nokta şu;

100 USD/ay ile yaşayan da var, parayı saçsa da 5000 USD üstüne çıkamayan da ... Ortalama 2000-3000 USD akarınız olursa teknede rahat rahat yaşayabilirsiniz.

"Teknede yaşamak" ile bir yerde (marina, barınak, tonoz-alarga, ...) bağlı tekne sahibi olup ara ara gidip gelmek elbette biraz farklı.

Evde yaşayıp, tekne ile arada seyir yapmak, bazı zamanlar teknede kalmak teknede yaşamaya göre herhalde biraz daha masraflı. Ama römorka alınır bir tekneniz ve römorku koyacağınız yer varsa o 100 USD (500 TL) bile fazla fazla yeter ayda. Nihayet 4-5 ay suda tutarsınız. Sonra römorka alıp marinada-barınakta bırakmazsınız bahçenize koyarsınız..

Teknede yaşayacaksanız (en az 9 metre gibi olmalı), sabit masraflar arasında marina masrafı olmaz. (Yeme-içme masrafınınızı zaten evde de yapıyorsunuz.)

El becerileriniz varsa, yaşınız da uygunsa para bile kazanırsınız  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yurttaşımız Faho kaptanı izleyenler bu konuda fikir sahibidir.

*

A. Ö.

« Yanıtla #35 : Mart 06, 2019, 15:08:37 »
Faho kaptanın masraflarının yarısından fazlası da aROMa

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. D.

« Yanıtla #36 : Mart 06, 2019, 15:13:02 »
1- ZAMAN
2- PARA
3- TEKNİK BECERİ

Bunlar önemli katiliyorum.

sabit gider olarak benim 15m kayik icin

USA bayrak AIS vergi sirket = 800 usd
Sigortasi       = 1100 Euro
Marina ücreti = 5000-10000 Euro arasi
Bodrum marina 14000 euro istiyor

Senelik tekne bütcesi yaparim, teknede ne kadar cok malzeme varsa harcamada o derece cogaliyor, bozulanlar
servisler falan.

Tekne boyu cok ciddi sekilde masrafi katlayan faktör.
Arkadasimin 22m Yelkenlisi var senelik toplam masrafi 100 bin euro, bunu tek tek kalem olarak gösterdi bana.
25 bin euro marina parasi
10 bin euro sigortasi gibi.

Ben kendim Himelay da zamansizliktan hic bir sey yapamiyorum her seyi yaptiriyorum dolayisiylan masraf artiyor.

15m kayik icin 15 bin euro senelik  rahat tutuyor, o da ucuz bir marinada olmak kosuluylan.

7m Isvicredeki kayigimin 10 senedir bende ortalama senelik masrafi tüm kalemler dahil 3500 Euro.

Bu örnektede görüldügü gibi 7m den 15m ye tekne boyu 2 kati ama masraf  4 kat artiyor.

Devamli üzerinde olmak veya mümkün oldugu kadar cok gezmek en ucuz yol.

« Son Düzenleme: Mart 06, 2019, 15:25:12 Gönderen: Nedim Delen »
*

A. A.

« Yanıtla #37 : Mart 06, 2019, 15:25:51 »
Pek değinilmedi veya ben kaçırmış olabilirim ama tekne yaşı da çok önemli faktör.

Yeni teknede ihtiyaç ve satınalma ilk yıl fazla oluyor. Keyfe keder kişiye ve tekneye has. Yıllık gider olarak düşünmemek lazım, yatırım.

Bakım onarım masrafı giderim 1 yıl içinde sıfır oldu. Seneye de bir şey çıkacağını sanmam. (Maşallah diyeyim, nazar değmesin.)  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Sadece zehirli ve motor periodik bakımı. Yağ , filtre vs. Diğer ekipmanın kontrolleri. Karaya alma gideri marina kontratıma dahil.

Sadece marina ücreti ve sigorta. Toplam 4000 euro gibi, Antalya Setur.

Yeni tekne almak ilk yatırım için yüksek gelebilir fakat yıllara sari bakıldığında daha uygundur. Bence diyip noktalayayım.
*

O. E.

« Yanıtla #38 : Mart 06, 2019, 15:30:17 »
Pek değinilmedi veya ben kaçırmış olabilirim ama tekne yaşı da çok önemli faktör.

Yeni teknede ihtiyaç ve satınalma ilk yıl fazla oluyor. Keyfe keder kişiye ve tekneye has. Yıllık gider olarak düşünmemek lazım, yatırım.

Bakım onarım masrafı giderim 1 yıl içinde sıfır oldu. Seneye de bir şey çıkacağını sanmam. (Maşallah diyeyim, nazar değmesin.)  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Sadece zehirli ve motor periodik bakımı. Yağ , filtre vs. Diğer ekipmanın kontrolleri. Karaya alma gideri marina kontratıma dahil.

Sadece marina ücreti ve sigorta. Toplam 4000 euro gibi, Antalya Setur.

Yeni tekne almak ilk yatırım için yüksek gelebilir fakat yıllara sari bakıldığında daha uygundur. Bence diyip noktalayayım.

Aynen katılırım size Ali Korsanım

Bizde de öyle 2 senedir Kuruş masrafı yok teknenin (nazar değmesin)
*

N. D.

« Yanıtla #39 : Mart 06, 2019, 15:34:03 »
Ali korsanim

tabiki haklisin yeni teknenin masrafi az olacaktir, onunda deger kaybi daha fazla oluyor,
neticede Tunc korsanin dedigi gibi deger kaybi kaybolan geliri falanda hesaplarsan o zaman isin rengi degisecektir.

7m yelkende 1 akü varken 15 metrede 7 adet akü var, yeni akü ihtiyaci parasi / 2 senemi desek, ne dersin Ali?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Oktay nasil kurus masrafi yok üzerine yeni taktirdiklarini masraf olarak görmüyormusun onlari bedavayami veriyorlar?
« Son Düzenleme: Mart 06, 2019, 15:37:33 Gönderen: Nedim Delen »
*

B. E.

« Yanıtla #40 : Mart 06, 2019, 15:37:01 »
Tekneyi balıkçı barınağına çektim.Aylık ödediğim para bir akşam pidecide yediğimiz yemek parasına düştü
Gövde bakımını kendim yapıyorum.
Motor rektifiye edildi.
Wind Display bozulmasa bu sene tekneye para ödemeyecektim.

Türk bayrağına geçince barınaklar bizim için kullanıma açıldı.Tamam marina değil ama şu anda barınakta 17 yelkenli sahibi olarak bir söz sahibi olduk.
Aslında yıllık giderin büyük kısmı barınma için gidiyor.Yılın 6 ayı aktif kullanılan bir tekne, size yazlıktan daha az harcama yaptırır.

Emekli olunca yazlık almak yerine tekne sahibi olmak daha mantıklı.
Bu da benim fikrim.
*

T. B.

« Yanıtla #41 : Mart 06, 2019, 16:04:56 »
Herşey tabiiki imkanlar ölçüsünde.. her ne kadar maliyetli olsa da, yazları şort t-shirt, kışları ise marinadan çıkamasam bile üstünde içtiğim kahvenin, yediğim yemeğin, benim açımdan bedelle ölçülesi bir değeri yok. Orda olduğunu bilmek bile bana huzur veriyor, 2007 den beri profosyonel mana da denizlerdeyim, ne zaman tekneye gidilecek olsa hiç ayaklarım geri gitmedi aksine koşarak gittim. Ölçüsü, şekli ne olursa olsun, insanın denizlerden karaya bakması, o iyot kokusunu doya doya içine ekmesi, rüzgarı hissetmesi... Huzur diyorum ya daha ötesi yok ..
*

O. E.

« Yanıtla #42 : Mart 06, 2019, 16:05:42 »
Ali korsanim

tabiki haklisin yeni teknenin masrafi az olacaktir, onunda deger kaybi daha fazla oluyor,
neticede Tunc korsanin dedigi gibi deger kaybi kaybolan geliri falanda hesaplarsan o zaman isin rengi degisecektir.

7m yelkende 1 akü varken 15 metrede 7 adet akü var, yeni akü ihtiyaci parasi / 2 senemi desek, ne dersin Ali?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Oktay nasil kurus masrafi yok üzerine yeni taktirdiklarini masraf olarak görmüyormusun onlari bedavayami veriyorlar?

O Başka keyfe keder...MFD ile Radarı değiştirmesem değiştirmezdim...
Ama Ali Korsanın Aküleri Çok komik oldu....
Hahhahah Sen Çok yaşa Nedim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. D.

« Yanıtla #43 : Mart 06, 2019, 17:11:56 »
Tahsin korsanim tabiki öyle, öyle olmasa ne zaten kimse almazdi kayik.

oooo keyfe kederleri cikarirsan, 
bende 3 senedir birtek aküleri yeniledim, baska hic bir masrafim olmadi derim,
5 adet yeni akü parasi mecburen, gerisi keyfe keder,
 birde TV oksitlenip bozuldu onu yeniledim mecburen, gerci buda keyfe keder TV olmasada olur.
Baska bozulan hic birsey yok.

Peki:
Teknenin bordosunu pasta cila masrafini ne diye yazayim?
Aldigim asimetrik balonu teknem olmasaydi alirmiydim?
Asimetrike yaptirdigim gönderin masrafini nereye yazayim?

Eve yeme icme parasi olarakmi yazamayacagim bu masraflar bal gibide tekne gideri.

Denizde olmak, mutlu olmak icin 3-4m bir kayik yeterli gerisi bunlara bahli:

Bütce,
Zaman,
Yetenek,

*

S. B.

« Yanıtla #44 : Mart 06, 2019, 18:08:39 »

Bir şey daha ekleyeyim.

Zaman içinde marinalarda yerli/yabancı çok iyi dostlar edindik. Aynı düşünce yapısında ki bu insanlarla normal hayatın keşmekeşi içinde karşılaşmak imkansıza yakın.

Marinaya gitmeyip alargada demirleyince bu güzel insanlarla tanışma ihtimali çok azalıyor.

Onun için marinalara ödenen paralara ben bu yüzden daha olumlu bakıyorum.