0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Y.

Ne kadar harcıyoruz?
« : Mart 05, 2019, 10:47:13 »
Malum ekonomik durgunluk var ve teknecilik işi masraflı..

Teknemize ne kadar harcıyoruz? Marina,bakım,mazot vs.. Yıllık harcamalarımızı lokasyonlarımızla ve tekne ebatlarımızla birlikte paylaşalım. Yeni denizcilere ışık tutalım..

Giderleri azaltma yöntemleri üzerinde de konuşalım..

( Bu konuyla ilgili daha önce başlık açıldıysa ben arayıp bulamadım şimdiden özür Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)

*

R. E.

Ynt: Ne kadar harcıyoruz?
« Yanıtla #1 : Mart 05, 2019, 11:35:17 »

Demirbaş alımlarını (yeni yelken, güneş enerji sistemi vd) ve büyük tamiratları (motor rektifiye, kamara tadilatı, epoksi elyaf kaplama gibi) bir yana bırakırsanız yılda bir metreye bin TL ile ile 3 bin TL arası bir rakam aşağı yukarı bir fikir verir..

5 metre altına indiğinizde biraz düşer. 10 metre üstüne çıktığınızda biraz artabilir.

*

O. E.

« Yanıtla #2 : Mart 05, 2019, 13:46:00 »
Bu çok çetrefilli bir hesap , sağlıklı bir sonuç çıkmaz ....
Ölçülebilir değil her teknenin , Sahibine bağlı olarak masrafı değişir....
1 Lt Zehirli boyanın 40 çeşidi , 60 fiyatı var....

Ancak Fikir olarak çok iyi fikir....
Bir metre başı maliyet ortalaması bulunabilir...

Moderasyon bu konu ile ilgili İsim kapalı çoktan seçmeli bir anket yapar ise...
Ortalama bir şeyler çıkar...

Ve gerçekten Faydalı olur düşüncesindeyim...
« Son Düzenleme: Mart 05, 2019, 13:50:46 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

Ö. Y.

« Yanıtla #3 : Mart 05, 2019, 14:34:20 »
Ben aslında bunu amaçlamıştım..

Örneğin,

Tekne 6x2.10 M/Y

Yer: İstanbul

Marina/Barınak Ücreti: 2000tl

Yıllık bakım masrafı: Motor yağ bakımı 250 tl. (2018 Model)

Kara-çekek masrafı: 0 tl (Römork olduğundan)

Zehirli V.s alt bakımları: 0 tl. (Kendim yapabiliorum)

Yıllık harcanan benzin masrafı: Yaklaşık 50 mil ve 50 lt yakıt.

Vergi/harç vs masrafı: Malum vergi yok.

Çay kahve masraflarını yazmıyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yakında tekne bana ücret teklif edecek beni gezdir para vereyim diye..

*

E. Ç.

« Yanıtla #4 : Mart 05, 2019, 16:33:05 »
Tekne almak isteyenlerin tam aradığı konu. Tekne fiyatları belli, elindeki parana göre alıyorsun. Ama aldıktan sonraki masraf tam bir soru işareti. Sırf bu bilinmezlik yüzünden tekne almaktan vazgeçenler veya vazgeçtirilenler var. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Eşimin bana sorduğu tek soru bu; "Yıllık ne kadar masrafı var?" Ne bileyim ben...Söyleyen de yok...
Ömer Korsan'ın yaptığı gibi kalem kalem yazabilme olanağı var mı? Sigorta masrafını unutmayalım...Büyük ve beklenmeyen tamiratları, harcamaları gözardı edebiliriz.

*

S. B.

« Yanıtla #5 : Mart 05, 2019, 16:52:20 »
45ft'lik bir teknenin önemli bir tamir çıkmadığı sürece, bakım, ufak tefek tamir, sigorta, yakıt, yelken sök/tak, hesapta olmayan giderler vs. Senelik 4.000/6.000 euro arasında.

Buna marina ücretini ekleyin. Benim tekne için senelik 3.000 euro ve 10.000 euro arasında marina var. Belediye bağlama yerleri daha ucuz ama ben bağlamam. Bütçeye göre seç beğen al.

Tabi bende olmayan su yapıcı, jeneratör, klima vs. varsa maliyet artacaktır.

Yazdıklarım 4 yaşında 45ft'lik bir tekne için. Tabii benim elim işe yatkın, ben ustaya para vermem diyenler daha ucuza çıkarabilirler.
« Son Düzenleme: Mart 05, 2019, 17:01:08 Gönderen: Sinan Bozkurt »
*

S. B.

« Yanıtla #6 : Mart 05, 2019, 17:07:40 »
Velhasıl bu iş pahalı bir hobi. Tekne için bol vakti olmayanların heves etmemesi lazım.

Tabii senede 10.000 euro bana koymaz diyorsanız mesele yok  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Y. A.

« Yanıtla #7 : Mart 05, 2019, 17:17:42 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
45ft'lik bir teknenin önemli bir tamir çıkmadığı sürece, bakım, ufak tefek tamir, sigorta, yakıt, yelken sök/tak, hesapta olmayan giderler vs. Senelik 4.000/6.000 euro arasında.

Buna marina ücretini ekleyin. Benim tekne için senelik 3.000 euro ve 10.000 euro arasında marina var. Belediye bağlama yerleri daha ucuz ama ben bağlamam. Bütçeye göre seç beğen al.

Tabi bende olmayan su yapıcı, jeneratör, klima vs. varsa maliyet artacaktır.

Yazdıklarım 4 yaşında 45ft'lik bir tekne için. Tabii benim elim işe yatkın, ben ustaya para vermem diyenler daha ucuza çıkarabilirler.

Sinan korsan selamlar,
Senede 4-6,000 euro çok değil mi?(Tamamen bilmediğimden soruyorum.)

Bende 6,20/2,57 M/S var (*S sandal diyorum ben ona Yat çok iddialı bir kelime olur)
Güzelce balıkçı barınağına yıllık 4,000tl
Kışlama için kara kirası ve çekek işleri(yine barınakta duruyor)1000tl
Zehirlisi ve ufak tamiratları daha bilmiyorum çünkü ekim ayında aldım daha ilk sezonunu göremedim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bir de 135lt yakıt deposu var onu nasıl dolduracağım hala düşünüyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 135lt kabaca 900tl yakıt.

Neyse yaz sonu çıkacak bütün hesap ortaya.
*

S. B.

« Yanıtla #8 : Mart 05, 2019, 17:22:44 »
Yazdıklarım 4 yaşında 45ft'lik bir yelkenli tekne için. Altıda üstüde olabilir.

Her sene hesapta olmayan bir sürü iş çıkıyor. Benim tecrübem böyle. Başka arkadaşlar da yazarlarsa onlardan da bilgi alırız.
« Son Düzenleme: Mart 05, 2019, 17:23:46 Gönderen: Sinan Bozkurt »
*

A. A.

« Yanıtla #9 : Mart 05, 2019, 18:17:13 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yazdıklarım 4 yaşında 45ft'lik bir yelkenli tekne için. Altıda üstüde olabilir.

Her sene hesapta olmayan bir sürü iş çıkıyor. Benim tecrübem böyle. Başka arkadaşlar da yazarlarsa onlardan da bilgi alırız.

Sinan bey.

Sizin hesapta yeni yatırım, ilave, keyfi harcama vs. de vardır.

Depreciation ve maintanance için bence de çok fazla. 4-6 k euro.

Türkçesini de yazayım. Eskime ve bakım onarım için max. 2000 euro desek fazlasıyla yeter. 40-45 ft. te.

Tabi şimdi iş uzar. Tekne boyu ve tipine, sahibinin tipine göre masraflar falan. Access vs. datasheet programcı lazım bize. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu iş zor.
*

T. B.

« Yanıtla #10 : Mart 05, 2019, 18:21:04 »
Ortalamaları yazıyorum kendi teknem için... TL cinsinden 45 feet Motoryat
(Telsiz yıllık vergi yıllık hesap edilmemiştir) Mazot göreceli olduğundan dolayı tamamen kişiye özel diye düşünüyorum, o nedenle onu da hesaplamıyorum. Ayrıca her marinaya&barınağa ulaşımın da bir bedeli var ama ne kadar doğru onu yazmak, bilemiyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

45.000 Marina
  2.000 Elektrik Su
15.000 Zehirli polish çekme atma yıllık bakım (herhangi bir extra durum harici)
62.000 Toplam

Yani baz masraflar ile mazotsuz metresi yaklaşık min 4.000 TL gibi düşünmek gerekir. Bir çok marina 30 feet altı tekneleri bile 30 feet olarak değerlendirdiklerinden dolayı, şayet marina da kalınıyorsa metre hesabını 30 feet aşağısında çarpanı yükselecektir.

...et olsun içimdeki deniz sevgisine  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)))  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

F. F.

« Yanıtla #11 : Mart 05, 2019, 19:29:19 »
Ben keften limanda bir tekne barındırıyorum yıllık masrafım 3000 TL’yi geçmiyor, hiç ses etmeyim bedava denize çıkıyormuşum.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. E.

« Yanıtla #12 : Mart 05, 2019, 19:44:48 »
Ben 7-8 sene once 44 - 46 feet arasi  icin arastirma yapmistim. O donem her sene teknenin sifir fiyatının %10 ile %15 arasında masrafı olacagını cıkartmıstım.

Ne kadar kullanabiliriz diye dusunduk zira eğer senede 2 hafta tekne uzerine çıkacaksanız verilmesi matematiksel olarak uygun bir para degil. Ama forsu var, havası var ayaklarındaki insanlar için katlanılabilir bir deger.

Daha öncede kiralama yapıyorduk, ama fiyatları çıkardıktan sonra kiralamanın bizim için en mantıklısı oldugu sonucuna vardık.

Senede normal bir tekne icin haftalıgına 3000 Euro yu gecemessiz. 2 Hafta cıksanız 6000 Euro yapar.  10 senedir kiralıyorum. Sonuc olarak 10 sene once tekne alsaydım. Suan elimde 10 yasında bir tekne olacaktı her sene minimum 10.000 Euro masrafım olucaktı, ve birde elimde 10 yaşında hayli deger kaybetmis bir tekne olacaktı.  Simdi ise her sene ya bakımları cok iyi yapıldıgını bildiğim firmaların tekneleri ile, yada yaşı 1-2 olan cillop gibi teknelerle yelken tutkumu tatmin ediyorum. 10 yılda toplam harcadıgımda sadece 40.000 Euro civarı bir para alsaydım 100.000 Euro + Teknenin Malıyeti gibi bir para harcamıs olucaktım.

Tekne alamıyorsunuz, yada alsanız bile masrafları gozunuzu korkutuyor ise bu denizden uzak kalacaksınız diye bir anlama gelmiyor.

Sadece Kiralayanların dikkat etmesi gereken şey 1 sene zarfında cok az tekne deneyimi yasabildikleri icin, bilgilerinin ne kadar koreldiğinin oto-kontrolunu cok iyi yapmaları gerekiyor. Gerekirse calisarak, yada ekstra takviye miller ile kendilerini guncel tutmalılar. (Aynı sey senede 1 hafta kendi teknesını kullananlar ıcınde gercelı tabı)

Kolay Gelsin.
*

B. O.

« Yanıtla #13 : Mart 05, 2019, 20:24:49 »
Geçen yaz 75 gün denizde geçirmişim,
Kiralık tekneler 6 günlüktür böldüğünüzde 12,5 hafta eder hadi 12 diyelim. yılda 36.000 Euro eder.
bundan 10.000 eoro masraf düşsek (yatırım ve iyileştirmeler dahil)  hala 26,000 kalır. 9 yaşındaki teknenin yıllık değer kaybı artık min. da olduğunu düşünürsek bence ben kardayım yaşasınn  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu hesapları yapmaya başlarsak evlenmek dahil bir çok pozizyonu hiç almamamız gerekir.

*

H. A.

« Yanıtla #14 : Mart 05, 2019, 20:33:35 »
Bir tekneye para
1. Bakım için
2.Eskiyen teçhizatı yenilemek için
3.ilave yenilikler için ( rolbar, güneş panelleri, vs)
4. Marina kirası, sigorta vs için harcanır.
Teknem 393 Beneteau, 2002 model, 2008 senesinden beri 11 yıldır bende. 7,5 ay kışın karada, 5,5 ayda denizde kalır ve bu 5,5 ayda hiç Marina'ya uğramadan gezeriz. Gezerken harcadıklarımın hesabını tutmadım çünkü normal evde harcadığım kadar yiyecek, arabama aldığımdan da çok daha az yakıt parası veriyorum. O masrafları yazlıkta da  yaşasam zaten yapacaktım. Düzgün bakım yapılırsa denizde önemli bir arıza da olmuyor. Teknem karada iken  yaptığım harcamaların hesabını hep tuttum. Teknem karaya çıktığı günden, denize inene kadar yukarıdaki 4 kalem harcamaya her yıl ortalama 30-35 bin TL harcadım. Özellikle yeniliklleri gücüme göre yıllara yayarak yapmaya özen gösterdim. Yani korkulacak bir rakam değil. Yeterki baştan temiz bir tekne alın, tüm birikiminizi ve Zaman'ınızı onu onarmak için harcamayın.