0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. D.

Ynt: Ne kadar harcıyoruz?
« Yanıtla #90 : Aralık 17, 2019, 01:17:12 »
Acikcasi bende herseyin devlet vergisinden kaynaklandigini düsünmüyorum.

Yapilanlara bakinca daha cok ac gözlü patronlarin varligindan kaynaklaniyor gibi geliyor bana.
Ismail korsanin dedigi gibi 2020 TL asgari ücretli elamanlar calistiriyorlar cogunlukta,
bize fatura edilen 60 euro saat ücreti, diyor arkadas hic kizarmadan.

Bedava kimse calismak istemez hakli olarak, ama kimsede 3-5 kati para vermek ismez.

Alin size bir hikaye daha, 1 ay evvel Finikede Marina disinda dükkani olan bir dösemeciye gittim, benim icerideki yemek masasina
yeni kilif yaptirayim diye, Teknemin ismini söyleyince aa zaten ben yaptim sizin teknein baska islerinide dedi, tanidik yani, Antalya bot
benim isleri bu arkadasa havale etmis.

Neyse arkadas geldi bakti, (oturma gurubuna yeni kilif yapilacak) 7500TL fiyat cikardi, ama size özel 5000 TL ya yaparim dedi.
Biraz konustuk, ben Antalyabot a kendi kazancimdan komisyon vermek zorundayim yoksa bana bir daha is vermezler dedi.

Hayda ya ben sana direk geldim onlar araci degilki dedimsemde olmadi, "abi ben kendi kazancimdan verecegim onlara" diyor.
inanilir gibi degil marmariste koltukcuya gidecegim tas catlasin 2000TL lik is bana 5 bin diyor ve cocuk kandirir gibi ben kendi kazancimdan
verecegim diyor.

Adamlar ahtopot gibi sarmislar heryeri, esnafta zor durumda bence bunlarin bas sebebi Marina giris parasi almalari.

« Son Düzenleme: Aralık 17, 2019, 01:18:25 Gönderen: Nedim Delen »

*

Ö. T.

« Yanıtla #91 : Aralık 17, 2019, 08:47:37 »
Marinaların çekek kısımları için çok haklısınız.
Marinalar gelen ustadan giriş parası alır.
Marina içerisindeki atelyelerden ise ya astronomik kira ya da kazancına göre yüzde alırlar.

Finike deki o hizmet veren firmanın sahibi, marinanın eski teknik müdürü dür ve benim zamanımda marina kestikleri faturadan %20 ile 30 arası komisyon alıyordu atelye kısmının kirası ve idaresinin onlara verilmesi karşılığında !
.
Onlarda çekek sahasındaki atelyelere hem iş bulur hem mekan kirası almaz ,ancak yapılan işden % 40 civarında komisyon ister ustadan. Usta da ben burada kira vermeden ,iş aramadan çalışıyorum demez normal parasını ister , firma da bunu yatçı ya yansıtınca böyle anormal fiyatlar doğar. Acayip bir düzen.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ben şahsen kolay kolay tekneye usta sokmadım marinalarda (Kuşadası gibi 25 senelik arkadaş ustalarımın olduğu yerler veya Ayvalık - Yalova gibi yağıyla kavrulan yerler hariç) , her işimi kendim yaparım , malzeme lazım veya yaptıracak isem sanayi de yaptırır getirir tekneme takarım.

Bu adamı affedersiniz aptal yerine koyan düzen , arabanızı tamire götürdüğünüz normal sanayilerde de bozuk maalesef , ülkenin sistemi bu. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Selamlar ,

*

T. T.

« Yanıtla #92 : Haziran 13, 2021, 14:07:28 »
Uzun zamandır avusturyada yaşıyorum..her yer dag tepe:)) iyi de ben dag adamı degilim ki, denizi seviyorum:)) cok seviyorum yasadigim yeri ama sıcak denizlere inme hayali elbette hep var:))  Uzun zamandır lojistik problemleri ile kafa yorarken en sonunda lan oğlum yakinda ölecek gideceksin her seyi de sonuna kadar hesaplama dedim ve ise giriştim (karimin da müsaadesi ile elbette:) Üstelik ne demisler küçük basla hemen basla! Kısmetse bu sene ufak teknemizi Türkiye´de denize indiriyoruz!

Yelken yapmaya & öğrenmeye, yaz tatillerimi geçirmeye her sene (20 senedir) Yunanistan´a mutlaka giderim (bir senedir covidden evdeyiz).  Tabi ki ilk düsüncem hemen tekneyi yunanistandan almak ve oraya bağlamak oldu.  Hem güzel memleket, insani iyi ve ahlaklı, hem de göreceli olarak cok ucuz. Simdi burada sadece marina masrafları yazilmis, yunanistan da yeme icme de ucuz:) yanastiginiz adalarda gecelik kalma ücretleri de az.  Maksimum 12 euro verdigimizi hatırlıyorum elektriği suyu, dusu olan tertemiz bir yere gecen sene verdigimiz ücreti.  bizim kefalonyada evin önüne şehrin merkezine koca koca tekneler maksimum 20 euro veriyor (gecen sene elektik ve suyumuz da bağlanıyordu üstelik). Kullanılmayan bir marinamız da var ve bildigim kadari ile ücretsiz:))) Atinadaki marinalar pahalı ama ion denizindeki en pahalı marina Kerkyra´da (doğuş grubu isletiyor) o da öyle yukarıda bahsedilen fiyatlara göre bence makul. Preveze´de birden fazla marina var zaten ve alinan fiyat yukarida yazilmis.  Ama Preveze (tamam aktion havaalanı var ama) biraz sapa bir yer gibi geliyor bana.

Hollandayi da cok severim. Bence harika bir memleket! Irili ufaklı bir sürü marinaları var ve 40 feet bir tekneyi 3500 - 4500 arası arası marina da tutabilirsiniz. Üstelik elektrikçi ustaların kalitesinden de şikayet etmezsiniz:) orayi da düsünmedim degil Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Yelken yapmaya gidiyorum ve gitmeye de devam edeceğim.  dedim ya seviyorum Hollandayi:)

ispanyaya baktım, güneyinde ulasimi zor yerlerde oldukça ucuz marinalar var. Ayni sekilde italya da..ama genel izlenimim Italya ve Fransa da ve Ispanya'nın kuzeyine ciktikca marina ücretleri epey yükseliyor ve öyle ulasimi zor yerlere gidilmezse eğer Türkiyeyi epey aşıyor. Tipki Preveze modeli. Dibindeki Korfu ve Lefkada ise ücretler yükseliyor (burada marinaları konuşuyoruz / barınakları degil)

Neden Hırvatistan olmasın dedim. Punat Marina da bir arkadasimin 30 feet teknesi var. cok memnun..bize de yakin üstelik arabayla. Fiyatlar internette : 40 feet max 5500 euro. 

peki Türkiye bu isin neresinde ?   degerlendirecek cok tecrübem yok ve gözlemlerimi paylaştım. Ama Türk karasuları cok güzel ve üstelik dibindeki Yunan sularında da inanılmaz güzelikler var. Fiyatlari bu minvalde değerlendirmek gerekiyor.  Hollandanin kara / bulanık sularına da gidilebilir ya da Ispanya'nın / italyanin güneyine uçak ile gittikten sonra iki saat araba yolculugu da yapılabilir ama astarı yüzünden pahalıya çıkar gibime geliyor. (Preveze lojistik açıdan mükemmel)

Bu nedenle oğlum şimdilik fazla mambo jambo yapma bir Türkiyeyi dene dedim. Bakalım göreceğiz! Bu forumdan atılmazsam eger yakarislarimi ve dertlerimi ileride paylasirim:) ama emeklilik durumunda veya her gün bir imkansızın yasandigi ülkemizde olaya tamamen farklı bakılabilir ve Türkiye her an son seçenek olabilir!

*

Ö. Ç.

« Yanıtla #93 : Eylül 20, 2021, 12:52:53 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bir tekneye para
1. Bakım için
2.Eskiyen teçhizatı yenilemek için
3.ilave yenilikler için ( rolbar, güneş panelleri, vs)
4. Marina kirası, sigorta vs için harcanır.
Teknem 393 Beneteau, 2002 model, 2008 senesinden beri 11 yıldır bende. 7,5 ay kışın karada, 5,5 ayda denizde kalır ve bu 5,5 ayda hiç Marina'ya uğramadan gezeriz. Gezerken harcadıklarımın hesabını tutmadım çünkü normal evde harcadığım kadar yiyecek, arabama aldığımdan da çok daha az yakıt parası veriyorum. O masrafları yazlıkta da  yaşasam zaten yapacaktım. Düzgün bakım yapılırsa denizde önemli bir arıza da olmuyor. Teknem karada iken  yaptığım harcamaların hesabını hep tuttum. Teknem karaya çıktığı günden, denize inene kadar yukarıdaki 4 kalem harcamaya her yıl ortalama 30-35 bin TL harcadım. Özellikle yeniliklleri gücüme göre yıllara yayarak yapmaya özen gösterdim. Yani korkulacak bir rakam değil. Yeterki baştan temiz bir tekne alın, tüm birikiminizi ve Zaman'ınızı onu onarmak için harcamayın.
2021 yılı için egedeki marinalardan 35 bin tl civarı fiyat almıştım (boy 3.8x11), 5-10k da sigort+bakım masraf olsun, yıllık 40-45 bin tl maliyet olur diye düşünmüştüm, sizin rakamlar gibi.
Aşağıdaki yazılardan yıllık 10.000 eur u okuyunca iyi ki almamışım dedim.

Teknem yok az daha alıyordum. Şu ara satılıklar pek iç açıcı-bakımlı vs. de değiller. Önümüzdeki aylara bakacağız.

*

E. T. A.

« Yanıtla #94 : Ekim 07, 2021, 14:05:24 »
selamlar öncelikle,8m teknem var fiber ve balıkçı barınağında duruyor bu masrafı azaltmakla birlikte tekne durduğu yerde para harcatan bir nesne.boyası zehirlisi barınak parası nemden bozulan elektronikler ve metaller eskiyen parçaların değişimi motor bakımları derken ki bunların nerdeyse hepsini kendim yapıyorum aylık 1000 lira parayı harcamazsanız bile kumbaraya atın eninde sonunda o harcamadığınız parayı size harcatacaktır.bir senelik harcamam bunu gösteriyor. arma,motor ,yelken değişimi v.b gibi ana masraflar bu hesaba eklenmemiştir
« Son Düzenleme: Ekim 07, 2021, 14:18:22 Gönderen: Emir Tuna Akbaş »

*

E. T. A.

« Yanıtla #95 : Ekim 07, 2021, 14:15:13 »
Bir tekneye para
1. Bakım için
Teknem 393 Beneteau, 2002 model, 2008 senesinden beri 11 yıldır bende. 7,5 ay kışın karada, 5,5 ayda denizde kalır ve bu 5,5 ayda hiç Marina'ya uğramadan gezeriz. Gezerken harcadıklarımın hesabını tutmadım çünkü normal evde harcadığım kadar yiyecek, arabama aldığımdan da çok daha az yakıt parası veriyorum. O masrafları yazlıkta da  yaşasam zaten yapacaktım. Düzgün bakım yapılırsa denizde önemli bir arıza da olmuyor. Teknem karada iken  yaptığım harcamaların hesabını hep tuttum. Teknem karaya çıktığı günden, denize inene kadar yukarıdaki 4 kalem harcamaya her yıl ortalama 30-35 bin TL harcadım. Özellikle yeniliklleri gücüme göre yıllara yayarak yapmaya özen gösterdim. Yani korkulacak bir rakam değil. Yeterki baştan temiz bir tekne alın, tüm birikiminizi ve Zaman'ınızı onu onarmak için harcamayın.
2021 yılı için egedeki marinalardan 35 bin tl civarı fiyat almıştım (boy 3.8x11), 5-10k da sigort+bakım masraf olsun, yıllık 40-45 bin tl maliyet olur diye düşünmüştüm, sizin rakamlar gibi.

Teknem yok az daha alıyordum. Şu ara satılıklar pek iç açıcı-bakımlı vs. de değiller. Önümüzdeki aylara bakacağız.

hocam bu nasıl bir masraf aklım uçtu iki senede harcadığınız parayla parayla benim yelkenliyi alırsınız bence fena kazıklanıyorsunuz ya da piyasayı şişiriyorsunuz
*

A. K.

« Yanıtla #96 : Ekim 07, 2021, 16:59:16 »
Bir tekneye para
1. Bakım için

hocam bu nasıl bir masraf aklım uçtu iki senede harcadığınız parayla parayla benim yelkenliyi alırsınız bence fena kazıklanıyorsunuz ya da piyasayı şişiriyorsunuz

- karada boya rütus +  zehirli + usta   =>3500- 4000
- Motor bakım+ usta  ve başka usta ve malzeme (mesela tesisat yenileme ) 1500- 2500
-marina çekek 2000-3000
-marina kira  + sigorta => 27000
- Yenileme + tamir ?

Veya bunların hepsini kendiniz yaparsanız  30000 TL verirsiniz.

Tekne 27 feet boy ,  24 m2 hesabına giriyor . Bende 2 senede bir karaya alıyorum . Geriye kalan tüm işlemleri kendim yapıyorum tamamı bana 18.000-20.000 mal oluyor

Marinacı arkadaslardan aldığım bilgiye göre Türkiyede  1 sınıf marinalarda Eskiden Genel temayül Marina kirası olarak  = 10 senelik kira/tekne bedeli  ( Buna herkes tarafından kabul edilmiş çıplak tekne  kasko bedeli diyelim )

Tabi bu bolge ve marinanın lükslüğü , mevki vb değişiyor.

Aynı arabalar gibi . Benzinli lisi 100 TL , Dizel olursa arabanın yıllık 15000 km ve ekonomik ömrü 7 senede olursa dizelden edeceğiniz kar miktarı arabanın üzerine ilave ediliyor. Tabi çakılmasın diye de  yorulmayasın diye yağmur sensörü gibi ıvır zıvır şeyler de   pakete konuyor.   

« Son Düzenleme: Ekim 07, 2021, 17:16:40 Gönderen: Atilla Kaplan »