0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. E.

Ynt: nasıl olacak bu iş?
« Yanıtla #45 : Temmuz 12, 2019, 17:36:13 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sintineye motora bakmadan cıkmam ,yazılanlar teferruat geldi bana Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Batma ve ilerle  işin özü bu bence

hahha Çıktın

Dümen Basmıyor ?
Geceye kaldın Işıklar yanmıyor ??
Unuttun Arkana bir baktın Pedastal arkandan geliyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Telsizi eline Aldın Şarjı bitmiş Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap?

Bin tane sayarım....

Vaktin var ise dön hallet ama benim gibi birtek hafta sonu , Uçak ile tekneye ulaşıyorsan

Gitti Bir hafta sonumuz...

Zaten kaç hafta sonumuz var ki

*

M. B. A.

« Yanıtla #46 : Temmuz 12, 2019, 17:41:25 »
...
...

Vayyy... Oktay korsan pek bir mandıra filozofu gördüm seni  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Ama çok da doğru Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. Ş.

« Yanıtla #47 : Temmuz 12, 2019, 18:02:51 »
Sintineye motora bakmadan cıkmam ,yazılanlar teferruat geldi bana Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Batma ve ilerle  işin özü bu bence

hahha Çıktın

Dümen Basmıyor ?
Geceye kaldın Işıklar yanmıyor ??
Unuttun Arkana bir baktın Pedastal arkandan geliyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Telsizi eline Aldın Şarjı bitmiş Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap?

Bin tane sayarım....

Vaktin var ise dön hallet ama benim gibi birtek hafta sonu , Uçak ile tekneye ulaşıyorsan

Gitti Bir hafta sonumuz...

O saydıklarının hepsının çözümü basit

ıkı sene once vıdeo paylaşmıştım, tekne feyhıyeden azıcık atıyorum yarım mil acıkta cop  battı  tekne ,mefta....

Dümen lamba salter , kablo falan fıstık yanında hikaye kalır, kıctan su alıyor farkına bıle var mıyor ne zaman kıç suya cokunce aaaaa olmuşlar

« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2019, 18:04:18 Gönderen: Semih Sener »

*

H. E.

« Yanıtla #48 : Temmuz 12, 2019, 21:08:12 »
Almanlar denizci millet bence... .

Almanlar her şeyin milleti. Her yaptıklarını kurala uygun yaparlar. Benim yelkene başlamama da Hamburg'lular sebep olmuştur.

*

O. E.

« Yanıtla #49 : Temmuz 12, 2019, 21:36:27 »
Biri bana şu denizci milleti bir tarif etsede ben şu zır cahilliğimden bir kurtulsam...
Şurada 10.000 Nüfüs kadar insanız  kaç tane Göcek köyü çıkar buradan

Bi gayret etseniz bana hep bi elden anlatırsınız ,elimden gelen gayreti

göstercem öğreneceğim...

Denizci Millet kimdir

Ne yer ne içer, Ayakları elleri ördek gibi perdeli midir..

Sırf Balık mı yer...

Nefesini kaç dakika tutar

Mavi mi giyer...

Sevgi & Selamet  Hürmetlerimle,

*

O. E.

« Yanıtla #50 : Temmuz 12, 2019, 21:52:15 »
Aklıma geldi bu Denizci millet konusunda düşünüyorum elbette

Herkes biliyor bi ben bilmiyorum diye hayıflanıyordum

Yan bahçede komşum var...

Bi yerlerde profesör ,tanınmış zırta pırta Tv ye çıkıyor bilmediği yok her BOT u bilir..

O bilir dedim....

- Pışşt Hocam biz Denizci milletmiyiz acaba
- O ne ki...
Oooo koca profesör olmuş daha duymamış bile

- Öyle milletler varmış Rakıyı bile ucuz satıyorlarmış, Wc leri felan hep temiz olurmuş

- allah allah Denizli ‘yi mi diyorlar acaba

- Hocam iyi geceler

Bunuda prof yapmışlar işte , Denizli lere diyorlardır dedi adam yaa

« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2019, 21:54:13 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

A. D.

« Yanıtla #51 : Temmuz 12, 2019, 22:19:15 »
Abi hayatım gerçekten suda geçti bebekken tekneden denize düştüm emeklerken. 5 yaşındayken annemlerle Burgaz heybeli arasını yüzüyordum babam tekneyle yanımızda geliyordu. Hep teknemiz vardı. 13 yaşında sutopuna başladım 22 yaşına kadar aralıksız oynadım. Ama bir tane veledin tekneyi kurcalayıp benzin giriş adaptörünü oynatması yüzünden çapari yaparken eniştemle beraber denizin ortasında kaldım. Karbüratördeki benzinle oraya kadar nasıl gittim o bile muamma. Hava esmeye başladı Türkiye tarafından yıldız yıldız gelio. Eniştem hedi dönelim dedi. Basarsın basarsın çalışmaz. Oraya bak buraya bak benzim pompala bujileri sök bak herşey tamam yok çalışmıyor. Telefon zaten evdeyken çekmiyor. Yunan bazen çekiyor o anda o da yok. Kürek desen var ama teknenin yapısı itibari ile çeksende işe yaramıyor. Dalış takımların paleti vardı patiksiz giydim belime ip bağladım gözümde maske rüzgarı yenemiyorsun tekneyi paraşüt gibi götürüyor. paletin kilidi ayağımı kesti bi yandan onun acısyla uğraşarak çekiyorum. Eniştem 70 yaşında adam atlada çek diyemiyorsun o en sonunda bağrında bırak çık yukarı köpek balıklarına yem olucan dedi. Sanki hint okyanusu. Hadi dedim çıktım. Gelen giden yok. Müsellimin üstüne geldik Yunanlılar var yardım istedim Türkiye kıyıya kadar çekin verelim yakıtınızı diye korkuyolar gelemiyolar. Biri motor ustasıymış baktı anlamadı. Hop onların sahil güvenlik gelmeye başladı. Eniştem şimdi ... dedi.Geldi bordaladı. Dedim çalışmıyor kaldık. Teknedeki kanı gördü tedirgin oldu ayağımı gösterdim bi duruldu. Nasıl çalışmıyor diyor. Lan marşa basıyorum çalışmıyor işte. Benzin bitmiştir diyor. Depo full diyorum. Onlardan biri atladı kontrol etmeye çalışmayınca motorun kafasına ip sarıp deneyelim dedi. Lan kafan mı çalışmıyor kafa marşla fıldır fıldır dönüyor çalışmıyo dedim. Doğru dedi. Ne olacak dedim. Çekemeyiz dedi. eline telsizi aldı. Bizim sahil güvenliğe haber verdi. Küçük kuyudan o geldi yedekledi. Herifler benim suya girdiğimi kürek çekmeye çalıştığımı falan herşeyi yukarıdaki izleme kulesinden görmüşler ama anlayamamışlar neden fişek taşımıyorum diye. Gece falan olsa ya da 1-2 saat harbi yanmıştık. Abi istediğin kadar iyi denizci ol. Ufacık birşeyde bile deniz seni yenecekse karşı gelemiyorsun. tekne olmasa kendim yüzerek dönebilir miydim? Bilemiyorum rüzgara ve akıntıya karşı imkansız gibi geliyor. Bi de mesafeyi gıdım gıdım kat ettiğin için bitmeyecek gibi geliyor huzursuz oluyorsun.
*

H. E.

« Yanıtla #52 : Temmuz 13, 2019, 00:44:47 »
 Vay be, konuyu bu noktaya getirenleri tebrik ediyorum
*

A. K.

« Yanıtla #53 : Temmuz 13, 2019, 01:57:49 »
Erdal  korsan  kardesim tabi ki gönül  herseyin tamam olmasını ister. ancak herseyi tamamlamayı beklersek. denize cıkamayız.  kendimi saglamcı olarak görürüm  doğaya  tamen karsı cıkacak kadar deli değilim. O işi bir kere yaptım SG den yardım istedim bana bu havada cıkmıyoruz cevabı verdiler.😩.
 Ahmet korsanın profilinde yazdığı gibi tekne liman ilişkisi önemli . Kaldı ki  denizcilik matematik formülleri hep tartışılan biraz da his ve öngörme işi
*

E. D.

« Yanıtla #54 : Temmuz 14, 2019, 14:10:25 »
  5-6 yıl kadar önce sevgili zevcem ve ben Göbün'deyiz. Hatun fotoğraf meraklısı,nam-ı diğer şipşakçı. Etrafı dolaşıp ilginç enstantaneleri yakalamaya çalışırken bende teknede elimde check list ortalığı neta ediyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. İşim bitince ben de onun yanına  gideyim dedim. Restorandan bakınca sağ taraftaki koyun girişine yakın olan pontona doğru yürüdüm. O sırada pontondan ayrılmak üzere olan bir yelkenli doblin yapılmış koltuk halatlarını koç boynuzundan boşlayıp bir ucunu denize attı ve gaza yüklendi. Tam o anda amann diye bağırmışım ama sesimi duyuramadım. Çocukluğumdan beri denizde ve teknelerin üstünde olduğum için bu olayı çok görmüştüm. Koltuk halatlarından bir tanesi pontondaki aneleye sıkıştı ve tekneyi hızla geri çekti. Tek sancak halatından çektiği için tekneyi de sancağa doğru döndürdü ve sancak ve iskele tarafındaki teknelere çarptılar. Kendi tekneleriyle birlikte üç tekne hasar gördü. Sonrası bağırış çığırış.
   İşte teknede tedbirli olmak derken benim check listimde olanlardan bir tanesi. Koltuk halatlarını boşladıktan sonra tamamen tekneye alındığından emin olmadan yol verme. Sadece sıkışmakla kalmaz pervaneye de dolanabilir. Tabii elektrik ve su bağlantıları da aynı derecede önemli. Kısaca etrafa zarar verecek, teknenizin seyir güvenliğini tehlikeye düşürecek şeylere karşı alınacak tedbirlere eyvallah ama diğerleri (ki herkese göre farklı olabilir) tercih meselesidir.
« Son Düzenleme: Temmuz 14, 2019, 14:14:06 Gönderen: Erdal Duran »
*

S. Ş.

« Yanıtla #55 : Temmuz 14, 2019, 16:00:06 »
Sile de muhtesem  iskeleler yapti devlet ama aylardir  bir tane yelkenli  baglanmadi ... balikcilar var onlar da ekmek parasina orda....

Cogu seyini elestiririm bu hukumetin ama denizciliigi ozendirmek adina yaptiklarini kimse yapmadi

OZetle is yine halkin %80 ekonomisine dayaniyor...

Paran yoksa zeytini zor gorursun Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Temmuz 14, 2019, 16:02:30 Gönderen: Semih Sener »
*

E. D.

« Yanıtla #56 : Temmuz 14, 2019, 16:31:10 »
   Semih korsanım, daha önce de yazmıştım, dörtnala gelip uzak Asya'dan Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanacakken bir dinlenme molası veren atalarımız şimdi yaniden harekete geçmiş durumda Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Ama şimdi atların yerini arabalar aldı ve kıyıya anca vardılar. Altlarındaki arabalar da en ucuzu yüzbin civarı, cipler, suvlar. Sorun parada değil tüketim tercihinde gibi görünüyor. Ben hala babadan kalma broadway kullanıyorum çünkü benim için deniz ve tekne çok daha önemli, kara aracı sadece beni getirip götürecek bir nesne.
   Denizciliğe yapılan yatırımlar ise başka bir başlık altında konuşulabilir. Bu konuda da az şey yapılmadığı kanısındayım. Yakında bir patlama yaşarsak şaşırmayın.  Belki "denizci millet" tanımı da orada bir açıklığa kavuşabilir. Böylece Oktay korsanın sorusu da cevap bulmuş olur Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
*

S. Ş.

« Yanıtla #57 : Temmuz 14, 2019, 16:43:41 »
Bilime geri donmedikce atalarimiz daha cok bekler

Hayatta en hakiki mursid ilimdir

*

O. E.

« Yanıtla #58 : Temmuz 14, 2019, 19:25:39 »
Denizci Millet ......

Ne demek bu .....

Ülkemizde Denizi görmemiş İnsanlar yaşıyor.....bırakın Anadodu’yu Büyük şehirlerimizde dahi Denizi görmeden yaşayan insanlar var....

Millet kelimesi öteden beri tercih ettiğim kelime değil...
Halk daha doğru geliyor bana ....

Bir kişi çıkıpta Denizci Millet , Halk şu demektir diye anlatamıyor....

Bu içi yüzyıllar  evvel boşalmış bir kavram...

Deniz ticaretinin refah getirdiği zamanlar İngilizler,İspanyollar

Hollandalılar Cenevizliler vesaire için söylenmiş olan kavramı

Pişirip getirmek neyin nesi anlamıyorum...

Denizci millet olalım

Neden

Keşfedilmemiş kıta mı kalmış....sağda solda....

Yeni bir Ticaret yolu mu var....

Çinden Baharat getirip dünyaya mı satacağız....

An itibari ile Halkımızın denizci olmaya mı ihtiyacı var sizce...

Hep okuyorum sağda solda özelikle çok bilmişlerin arasında şöyle bir

Laf var....

- Daha Bir Denizcilik bakanlığımız bile yok azizim....

Deniyor ,

sanılıyor ki Bakanlık Kurulacak halkımız denizci olacak...

Olan denizcilerimizin dertlerine derman bulacak...

Getirin bakalım şu teknecilerin Motoryatçıların , Yelkenlilerin ,Küçük yelkenlilerin ne problemleri varmış,

Barınak mı , Mavi kart mı

Tez kaldırıla....

Ne alakası var...

Spor bakanlığımız var , sanki her konuda Dünya şampiyonu’yuz

Cumhuriyetimiz kuruldu kurulalı olan bakanlıklarımızın durumu

malum....

Yani Bakanlık olunca  sorun çözülmez

Rüzgar Sörfçüleri ve Kiteçılar da ister sonra... dikkat..

Tekrar tekrar yazıyorum umarım nazar değmez....

Dünyada 0 vergi ve Yüzde 1 ( BİR) KDV ile tekne edinebileceğiniz hiçbir

yer yok ..Devlet daha ne yapsın

Aslında Denizci Millet olmak isteyen bir Halk varda  kim tutuyor onuda

anlamış değilim açıkçası...

Herkes istediği Deniz aracını edinmekte serbest...

Tabiki bu maddi ve manevi imkan meselesi....

Deniz aracı sahibi olmak gerçekten meşagatli bir olay...

En başta edinmek, Barındırmak, yüzer halde tutmak, Temiz ve bakımlı tutmak gerçekten hem vakit hem sabır hemde ciddi imkan meselesi....

Bu sadece ÜLKEMİZDE  değil

Amazon kıyısındaki bir  köyde yaşamıyorsanız her yerde aynı....

Anlamadım gitti

Deniz kültürü ve Denizci millet olmak ne demek .

Geçen bir konuda bir korsanımız tanımlamadan ipucu vermişti

Olursak Rakıyı ucuz içeriz gibi bir şeydi...

Heyecan ile öğreneceğim günü bekliyorum...

« Son Düzenleme: Temmuz 14, 2019, 19:27:56 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

A. H. D.

« Yanıtla #59 : Temmuz 14, 2019, 20:37:46 »

Denizci millet olmak için bu konuyu nasıl anlıyoruz diye bakmak gerekiyor. Mesela denizcilikte bize özgün neyimiz var ki bizim uygulamamızla bir farklılık yaratalım ve uygulamada dünya bizden bunu talep etsin ve bu durum bizim denizciliğimize katkı sağlasın.
Örneğin ahşap tekne yapımında özgün bir tasarım ve veya bize özgü bir teknemiz olsa ve bunu öncelikle kendimiz kullanıyor olsak ve bunu Ege ve Akdenizde talep edilen bir konuma taşısak belki amatör denizcilik ve tekne imalatında ülkemize bir şeyler katabiliriz.
Oysa bugün Amatör denizciler yabancı imalatçıların ikinci el teknelerini almaya öncelik veriyorlar.Oysa kendi kaynaklarımıza öncelik vermek bu işin başlangıcı olacaktır.