0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. D.

Ynt: nasıl olacak bu iş?
« Yanıtla #15 : Temmuz 09, 2019, 23:12:11 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İnsanların biraz fazla korkutuluyor olduğu fikrine de katılıyorum. Oysa ki korkmamak ama denize saygı duymak lazım.

İşte bu önemli olan, belki de püf noktası. Korkmamak. Abartmadan tedbirli olmak. Korkmamak bilgiyle sağlanır, bilgi ise salt okumakla elde edilemez onu yaşayarak öğrenmemiz de gerekir. Sürekli korku ve sürekli tedbirlerle uğraşmak bir kısır döngüye dönüşebiliyor. Bunu aşmak ve bir yerden başlamak lazım.

*

E. D.

« Yanıtla #16 : Temmuz 09, 2019, 23:22:15 »
    Her ne kadar biraz fazla tedbirci gibi yazsa da, Ahmet Çelenoğlu korsanın bilgisinden ve tavsiyelerinden çok yararlandığımı belirtmek isterim. Benim için kendisi bir duayendir. Onun yazılarının korkutmak amaçlı değil tedbirli olmaya teşvik için olduğunu biliyorum. Bu konudaki en büyük destekçim de yazılarının altındaki düsturunda söylediği "Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar." cümlesidir. Sonuç "Seyre çıkmazsak öğrenemeyiz".

*

Ö. T.

« Yanıtla #17 : Temmuz 09, 2019, 23:25:05 »
Ben İlker Ağabey i kast etmiştim aslında. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. D.

« Yanıtla #18 : Temmuz 09, 2019, 23:28:50 »
Erdal kaptan , doğrusu Oktay kaptan kabul etmese de "denizci millet" olarak okyanusa kıyısı olan ülke milletlerinin kabulünün daha uygun olacağını bizden ise asla denizci millet olamayacağını düşünenlerdenim.İngiltere ,Fransa , Portekiz , İspanya ve dahi okyanuslardaki küçücük adaların ahalisi hepsinden de daha denizcidir , çünki yaşamak için deniz şart onlar için ... Karadenizde de en denizci şehirimiz Rizedir . Bir Trabzonlu olarak itiraf ...
  Nevzat korsan, bu durumda biz boşunamı çene yapmış oluyoruz burada Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Ama dünya artık küçüldü. Şimdi herkes her yerde. Eh bundan bize de bir şeyler düşer herhalde Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.

*

E. D.

« Yanıtla #19 : Temmuz 09, 2019, 23:35:21 »
   Öcal hocam, Ahmet Çelenoğlu korsan için yazdıklarım İlker korsan için de geçerli. Kendisi deniz subayıdır ve insanları korkutarak denizden soğutacağını düşünmedim. Daha çok, deniz subayı olmanın verdiği disiplinle de, tedbirli olmanın önemini vurgulamaya çalıştığını düşünüyorum.

*

E. D.

« Yanıtla #20 : Temmuz 09, 2019, 23:38:29 »
   Öcal hocam, aklıma gelmişken, motorun evrakları Herim korsanda da yok sanırım. Bir ara sana bir örnek yazı göndereceğim.
*

Ö. T.

« Yanıtla #21 : Temmuz 09, 2019, 23:42:11 »
   Öcal hocam, aklıma gelmişken, motorun evrakları Herim korsanda da yok sanırım. Bir ara sana bir örnek yazı göndereceğim.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #22 : Temmuz 09, 2019, 23:51:14 »
Erdal bey,
İyi de yanlışmı İlker beyin lafları?
*

Ö. T.

« Yanıtla #23 : Temmuz 09, 2019, 23:53:19 »
Erdal bey,

Doğru ama sert biraz Hulki kaptanım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #24 : Temmuz 09, 2019, 23:59:36 »
Denizciliğinizi sorgulamak haddim değil,Ama denizde doğru deneyimimdir. Kristof Kolomb Amerika’ya yanlışlıkla çıktı evet yıldız hareketlerine göte rotasını çok kaçırdı
Ama teknoloji vardı da kullanmadımı?
Selamlar,
*

E. D.

« Yanıtla #25 : Temmuz 10, 2019, 00:04:04 »
Erdal bey,

Hulki korsan, İlker korsanın söylediklerinin doğru ya da yanlış olduğunu söyleyebilecek kadar profesyonel değilim. Yanlıştır demek zaten haddim olmaz. Kendisi deniz subayıdır ve yılların verdiği tecrübeye sahiptir. Biz de onun tecrübelerinden ve yazılarından yararlanmaya çalışıyoruz. Bu başlık altında fikirlerini beyen ederse de çok memnun olacağımı belirtirim. Tıpkı sizlerde olduğu gibi. Fikirlerini ifade ediş tarzı da, herkesin olduğu gibi, onun bir karakteristiğidir. Kendisi denizci disiplinine sahip bir korsandır ve buna ancak saygı duyarım.
*

H. E.

« Yanıtla #26 : Temmuz 10, 2019, 00:11:55 »
Erdal bey,
Ben de onu söylüyorum
Tekneyi neta ve avara etmek şu demek, Her konudan eminsiniz, buna rağmen Cengiz Karan kaptanın gönderdiği videoda gerçekten ibretlik
Saygılar,
*

A. Ç.

« Yanıtla #27 : Temmuz 10, 2019, 08:50:58 »
Konumumuzun denizci olmamamızla bir ilişkisi yok. Karadenizli geçimini denizden sağlamıştır ve hala da sağlıyor. Çevre aşırı dağlık, yetiştiremediğine göre avlanacaksın, en makulu de balık avı...  Denizcilik konusunda ise Akdeniz sanırım 1 numaradır. Roma imparatorluğu bir deniz imparatorluğu idi ve Akdeniz'de ticaret esaslı idi. TGüm Akdeniz şeridimizde bir kısmı ortaya çıkarılmış bir kısmı hala ilgi bekleyen pek çok antik yerleşim var, bana göre en iyi örnek Knidos'tur, çevresinde neredeyse hiç arazi olmayan, suyun bile az bulunduğu köşede bir şehirdir, belli ki tüm kazancını ve yaşamını deniz ticareti  ile sağlamıştır. Sanırım önemli bir değişim merkezi idi. Yani sanıldığı gibi bir tüccar, Çin'den veya ortadoğudan malı alıp Avrupaya getirmiyordu, mal yolda el değiştire değiştire ulaşıyordu. Köşebaşı olması da önemini arttırıyordu. Ege, Doğu Akdeniz ve Batı Akdeniz'in  köşesi, şarabını sat, cam al, zeytinini sat baharat al, götür başka yerde sat. Böyle bakarsanız özellikle Akdeniz'in ve Ege'nin  en azından kıyıları denizci idi. Maalesef  bu özellik bize yansımamış.
*

A. D.

« Yanıtla #28 : Temmuz 10, 2019, 08:52:25 »
Türkiye kadar denizci milleti görmedim ben. Denizi olmayan Mardinlilerin hepsi midye işi yapıyor. İşin komedisini bırakırsak eskiden çok iyi hatırlıyorum tekneler için lüx tüketim vergisi alınırdı. Zamanında denizci olamamızın en büyük nedenlerinden biri odur bence. Denizde yaşamayı denizci olmak isteyene devlet hooop du bakalım. Tekne dediğin şey lüx vergisini ver bakalım dediği için bu hallerdeyiz. Ülkenin denizcilik bakanlığı yok hala kendi başına. Ulaştırma bakanlığına bağlı. Denizcilik müsteşarı yüzme bilmiyor adam deniz görmemiş. Denizlerinde bilmem kaç bin çeşit balık varken hepsini yanlış avlanma ile yok etmişsin deniz florasının canına okumuşsun. Avcılarda Sinarit tutardık tekneyle kaşık yaparak florya plajına giderken kovayla lüfer tutar apartmana dağıtırdık. Sarıkanatları denize geri bırakırdık. Yeşilköy Fenerin biraz açığında topuk vardı koca koca kiklalar vururdu abimler. Aynı yerde izmarit olurdu. Kanala çıkar 20 iğne çapari ile kolyos uskumru istavrit tutardık. Yeşilköy Röneparkın taşlığında istemediğin kadar ahtapot olurdu.  Yani o akşam ne balık yemek istiyorsak o balığı tutacak yer vardı balıkçıya gider gibi oradan tutar gelirdik. Fenerbalığının yüzüne kimse bakmazdı balıkçılar 3 kuruşa verirdi. Nerede şimdi bunlar.  O yüzden bizden artık denizci millet falan olamaz geçmiş olsun o treni kaçırdık şimdi karadenize kanal açıp marmarayı daha da yok etmek için uğraşıyoruz.
*

A. Ç.

« Yanıtla #29 : Temmuz 10, 2019, 09:08:12 »
Denizcilik konusunda maalesef yavaş evriliyoruz. Kendi teknenizle İstanbul'dan Egew'ye inmek ızdıraptı. İstanbul limana gidip izin alıyordunuz, Liman size en yakın limana (sanırım Tekirdağ) kadar izin veriyordu. Oradan oraya derken Çanakkale'ye geldiğinizde liman sizden envanter defteri istiyordu, gerekçe, uluslararası sulara açılıyorsun, ya adalardan kaçak mal alırsan veya satarsan... Bodrum, Kaş gibi Yunana adalarına  yakın limanlarda durum daha kötü idi, balıkçı denize çıkabilmek için her defasında sahil güvenlkten yazılı izin alıyordu, Yunan'a gitemsin diye. Sahil güvenlik bugün hava kötü denize çıkamazsınız diyebiliyordu. Ege'de benm de hakkım var diyer söylenip, kendi tekneni ege'ye salmayacaksın. Şimdi istediğin gibi çıkıyorsun. Sanırım zaman geçtikçe biraz daha evrileceğiz.