0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. D.

nasıl olacak bu iş?
« : Temmuz 09, 2019, 18:34:07 »
    Tedbirli olmak mı, yoksa cahil cesareti mi? Nasıl denizci olacağız? Tekneler bizim evimiz gibi. Hiçbir eksiğimiz olmasın, her şey tam (hatta ötesi) olsun, son derece güvenli bir seyir yapayım mı, yoksa, yav bastır yürü, olursa bakarız mı? Her şey tam ve hatta elektronik olursa fazla mı apartman çocuğu gibi olur denizci olamayız, yoksa, denizciliğin bununla alakası yok, önemli olan hedefe salimen varmaktır ve bunu her seferinde başarıyorsan iyi denizcisin midir?
    Denizciliğin kriterleri her çağa göre değişir mi, ya da her dönem için geçerli sabitleri var mıdır? Cesaret gösterip her koşulda denize çıkmak fazla delilik midir? İnsanoğlu binlerce yıldır cesaretle hiçbir cihaz (elektronik ya da mekanik) olmadan denizlere açılmış ve dünyayı keşfetmiş. Bu sırada yok olup gidenlerin sayısı başaranlarla kıyaslanamayacak kadar çoktur belki. Ama bugünkü denizciliğimizi cesaret gösterip hayatta kalanlara borçluyuz biraz da. Her şeyi sıfırdan keşfedelim, hep kendi deneyimlerimizle öğrenelim demiyorum. Bilenlerin  deneyimlerinden faydalanmak akıl işidir ama cesaret edip kendi deneyimimizi yaşamaz isek laboratuvarsız üniversiteden mezun olmak gibi bir şey olmaz mı?
    Ben şahsen cahil cesurlar sınıfındayım, ama aşırı tedbirli ve bunu bazen denize yeni açılanları korkutacak derecede yazıp çizenlerin fikirlerini de konunun enine boyuna tartışılabilmesi açısından olumlu buluyorum.
    Bu ikilem içinde biz ne yaparsak denizci millet oluruz? Bunun orta noktası yok mu, varsa nerede başlar nerede biter?

*

N. D.

Ynt: nasıl olacak bu iş?
« Yanıtla #1 : Temmuz 09, 2019, 18:52:24 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu ikilem içinde biz ne yaparsak denizci millet oluruz? Bunun orta noktası yok mu, varsa nerede başlar nerede biter?

*

N. D.

« Yanıtla #2 : Temmuz 09, 2019, 18:53:48 »
Çılgın proje olarak , Kanal İstanbul değil de  "Kanal Okyanus" yaparsak "denizci millet" oluruz (!)

*

S. Ş.

« Yanıtla #3 : Temmuz 09, 2019, 19:01:32 »
Bence eski denizcilerin bilinmezlerle mücadelesi çok üstün, işte bir örnek ...

Eskiye özenip bizde yaparız diyen bir grup ....

*

A. Ç.

« Yanıtla #4 : Temmuz 09, 2019, 19:21:26 »
Denizci millet plmak oldukça zordur. İstanbul'da oturup da denizi görmeyenler çoğunlukta ise, şehirler Samsun ve İstanbul gibi kıçını denize dönmüşse, Kadıköy yakasında kum dökme işlemi hariç her şeyi bitmiş , sandal dahil plaj alanlarına belediye dolgu yapıldığından beri el atmıyorsa, sahildeki yeşil alan denize hiç bakmadan piknik için kullanılıyorsa, İsviçre'de okulda yüzme dersi mecburi iken Türkiye'de neredeyse hiç kimse yüzme bilmiyorsa, porsiyonu ete göre daha ucuza gelen balık lokantada balık olduğu için etin iki katı fiyatla satılıyorsa, hamsi ve istavrit gibi kilosu 5-10 TL'ye düşebilen balılar bile alıcı bulamıyorsa denizci olamayacağımiz kesin gibi.

Dokuz metre altında sandal dahil Bogaz'a ve Istanbul'un Marmara kıyısına uygun tekne yoksa, sadece bir avuç insan maddi imkanları olduğu için belki biraz meraktan biraz gösterişten yat alıp marinaya bağlamışsa ve hafta sonu dahil bu teknelerin neredeyse hiç biri denize çıkmıyorsa nasıl denizci oluruz.

Önce denizle insa nımızı tanıştırmak gerekir. Brezilya'da Copacabana denilen kumsal halka açıktır, Bir kısmı denize girer ama okumsal belki de Brezilya futbolunun tanınmasının en önemli kaynağıdır. O kumsalda futbol, basketbol, voleybol oynanır. Isınanlar da kendilerini suya atıp serinlerler, istmeseler de denizle tanışırlar. Bırakın yüzmeyi denizi bile görmemiş İstanbul nüfusunun çoğunluğunu oluşturuyorsa insanları denizle buluşturmak için daha çok çaba gerekir.

Denizle tanışmış azınlık ise şu veya bu şekilde denize bir şekilde çıkıyor. Bir kısmı doğru yapıyor, bir kısmı zor yoldan öğreniyor. Genelde tüm seyir rotaları kara parçalarına çok yakın olduğundan ve herkesin de seyri hemen hemen aynı hat üzerinde olduğundan en azından hatyat kaybı olmuyor veya az oluyor.

Ben uzun yıllar her türlü hava koşuluda denize açılmaktan zevk aldım, En sert havada bile tekne transferi yaptım. En çok sevdiğim, tipide yelken açıp Kadıköy yakası sahilinde yrelken yapmaktı. Rakımı sek koyar üstünü, bumbadan süzülen kar suyu ile tamamlardım. Artık sadece hava 5 veya altında ise denize çıkıyorum. Seyirde ise kaptan bensem içki içmiyorum. Öğrenme süreci oldukça uzun sürebiliyor.

Kullandığımız tekneler genellikle CE'ye göre A sinif yani en sert havada bile denize dayanıklılar. Çok aşırı hava yani fırıtna olmadıkça ve bakımlarını düzgün yaptı iseniz ve kişisel tedbirlerini de alırsanız fırtına hariç yani 8-9 boforun üstü hariç hata yapmazsanız rahatlıkla denize çıkarsınız. Tekneniz sizden çok daha dayanıklıdır, sorun sizdedir, o havalara dayanmak gerekir. Keyif alınacak bir hava değildir, teknenin üstünde bile durmak beceri ister. Belki kısa bir süre böyle bir havadan keyif bile alabilirsiniz ama seyir süresi uzadıkça rahatsız olursunuz. Günü atlatıp limana döndüğünüzde bile gece yatarken oranız buranız ağırır, yorgunluktan zaten yatmak dışında aklınızdan başka bir şey geçmez.

Keyif için denize çıkacaksanız zamanınız olacak., benim tatilim kısa, süreyi değerlendirebilmek için Cuma günü çıkmam lazım diye düşünüyorsanız keyif dışında her türlü olumsuzluğu beklemelisiniz.

*

O. E.

« Yanıtla #5 : Temmuz 09, 2019, 19:31:03 »
DENİZCİ MİLLET 'in açılımı nedir.....

Daha Doğrusu Dünyada Çağımızda  örneği varmı dır .....

Vikinglileri vareste Tutuyorum...Onlarda yok ne yazık ki ...

Bana Kimse İngilizlere Denizci Millet demesin rica ediyorum...

En az Elli tane anımı anlatırım bitersiniz walla .....

Hollandalılar ?

Yunanlılar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Almanlar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap))))

İtalyanlar ( Cenevizliler )

Amerikalılar Doğu yakası (New England - Massacusets tarafı -Rock Port vs. ) Kusursuz Fırtına felan çekildi ya havaya girmişlerdi....Balıkçı kasabaları  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap?

Mısır Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

yoksa  Japonlar mı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bana Sorarsan Şu ara en denizci Millet RUSLAR Göcekte hep RUS 

Kimdir Bu denizci millet  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Nasıldır Ne yer ne İçerler...

Çok mu kibardırlar , Sigara izmaritini denize savutturmazlar mı ?

« Son Düzenleme: Temmuz 09, 2019, 19:33:19 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

E. D.

« Yanıtla #6 : Temmuz 09, 2019, 19:31:53 »
    Nevzat korsanım, denizci olmak için okyanuslara açılmamız gerekir mi demek istediniz? Eğer öyle ise, Akdeniz yetmez anlamını mı çıkarmalıyız? Bu durumdan Akdenizli denizciler alınmasın sakın Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
   Semih korsan, eskiye özenmek ya da eskinin replikasıyla gönümüzde aynı seyirleri bilimsel saiklerle tekrarlamak kabul edilebilir bir şey ve olmalıdır da. Bu bilgiye ulaşmanın bir yoludur. Ama bizim sorunumuz yüce Türk milletinin nasıl denizci olacağını bulmak.
    Arada bir cesaret eden oluyor, karikatürlerdeki gibi, sahile gelmiş ayağının ucunu tedirgin bir şekilde suya sokmaya çalışırken arkasındaki kalabalık sonucu izliyor, cesaret edenin küçük bir hareketiyle kalabalık Allah Allah diye geri kaçışıyor. Sonra da kalabalığın kendi arasında; ben biliyodum zaten böyle olacağını, dediydim ben sesleri duyuluyor. Bu da tabii denizci millet olmaya başlamanın taktiksel bir yöntemi olabilir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
*

E. D.

« Yanıtla #7 : Temmuz 09, 2019, 19:40:38 »
DENİZCİ MİLLET 'in açılımı nedir.....

Daha Doğrusu Dünyada Çağımızda  örneği varmı dır .....

Vikinglileri vareste Tutuyorum...Onlarda yok ne yazık ki ...

Bana Kimse İngilizlere Denizci Millet demesin rica ediyorum...

En az Elli tane anımı anlatırım bitersiniz walla .....

Hollandalılar ?

Yunanlılar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Almanlar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap))))

İtalyanlar ( Cenevizliler )

Amerikalılar Doğu yakası (New England - Massacusets tarafı -Rock Port vs. ) Kusursuz Fırtına felan çekildi ya havaya girmişlerdi....Balıkçı kasabaları  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap?

Mısır Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

yoksa  Japonlar mı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bana Sorarsan Şu ara en denizci Millet RUSLAR Göcekte hep RUS 

Kimdir Bu denizci millet  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Nasıldır Ne yer ne İçerler...

Çok mu kibardırlar , Sigara izmaritini denize savutturmazlar mı ?

Oktay korsanım, "denizci millet" tanımı biraz alışkanlık olmuş. Demek istediğim, denize yakın olmak, ondan korkmamak ve denizi daha çok kullanmak ve de ticari olan haricinde ondan keyif almak. Kızmayın lütfen Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
*

H. V.

« Yanıtla #8 : Temmuz 09, 2019, 19:55:29 »
Ben denizci millet demekle aklıma ülkesinin %80 ninin denizle uğraşan bir toplum olarak görürüm ama bizim ülkemizin coğrafi olarak %80 i olamaz.

Bide Denizci denildi mi ilk akla gelen kaptan gelir. Halbuki sadece gemisini yürüten değildir denizci.
Balıkçıda bir denizcidir.
Micoda bir denizcidir.
Denizdeki ahçı da bir denizcidir.
Tayfa da bir denizcidir.
kamarot ta bir denizcidir.
Çarkçı da bir denizcidir.
Deniz aracında ki görevli herkes denizcidir.

Ahmet Abinin söylediklerine de katılıyorum. Bu arada  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. E.

« Yanıtla #9 : Temmuz 09, 2019, 20:03:54 »
Estağfurullah olur mu hiç...

Size kızmak ne mümkün  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Kaldıki hiç kimseye kızdığım vaki değil....

Ama İyi kötü bir Tekne edindiğimden beri Bu mecralarda Bir "Denizci Millet ", Bir Deniz Kültürü lafı duyar dururum ....

Hani Bilmesen tanımasan Bu Denizci camiasını kafanda farklı konumlandırabilirsin.....

Hep Söylüyorum Denizci diye bir adam yok ....

İyi adam var Kötü adam var ....

Denizde 25 Knotla yanımdan geçen Motoryat kaptanı  Denizci değil diye yargılamam .....

Düşüncesiz adam derim....

Yasak mı 25 Knotla seyir etmek değil eğer liman içerisinde değil ise

Bu adam Zaten Kırmızı Işıkta 'da Durmuyor Büyük ihtimal...

Adam Düşüncesiz ise Tekne Sahibi oldu diye sihirli değnek değip düzelmiyor ...

O aynı adam ....

Gündemde Hamile hanımefendinin arabasının aynasını kırıp kaportasında sıçrayan "Beyefendi" Bir tekne alsa ......

Nesi değişir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap??

En fazla Tekne sahibi  denir ....

Demek istediğim O

İkinci Bir konu neden Denizci Millet olalım neden böyle bir zaruret olsun .....

Olan Deniz araçlarına kadar bile alt yapımız yok .....

Denizcilik ile ilgili bir doğru dürüst kanunumuz kuralımız yok....

Kolluk Ne yapacağını şaşırmış .....

Ortada Kanun var Uygulama esası yok ....

Ben Göcekte her hafta Atık için Para ödemekteyim

istanbuldaki Adamların bir çoğunun mavi kartan haberi bile yok

Göcekteki denizde , İstanbuldaki dere mi .....

Neden ? Göcekte kontrol var

Çünkü atık istasyonu var ....

Olmayan yerde Kontrolde yok ....

Olmayan bir yere gitsem  Mesela teknem Karaburunda alargada olsa Mavikartım bile olmayacak ....

Ama Çeşmede  olmalı
Sığacıkta yine soran yok

Örnek veriyorum yerler yamlış olabilir

Geçtikkk

Geçen Gün sohbet ediyoruz bu işin yetkilisi sayılan bir vatandaşla ...

SG Botu geldi yanaştı

Baktı ki kaptan sarhoş Komutan ne yapacak Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Botlarda Alkol muayenesi cihazı mı var

cevap yok

Hadi var Üfle demeye yetkisi var mı ?

Cevap yok ...

Peki Sarhoş Tekne kullanmak yasak mı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Cevap yine yok

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Peki Bu olacak iş mi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap?

Örnek.....

Hadi kanun çıkartın Kim bakacak bu işlere ....

Kolluk Kuveti Sahil sınırlarımızı mı korusun ,

Teknelerin durumuna mı baksın alkol muayenesi mi yapsın....
Milletin B.k ile mi uğraşsın ...

« Son Düzenleme: Temmuz 09, 2019, 20:10:38 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

O. E.

« Yanıtla #10 : Temmuz 09, 2019, 20:22:17 »
An itibari ile ,

Dünyada tekne edinme maliyeti en düşük Ülkelerin en Başında TÜRKİYE ....

KDV %1

Tekne sahibi olduktan sonra , Sahibi olmayı sürdürebilme maliyeti Avrupa ile Göreceli olarak çok farklı değil...

Bizim Şansızlığımız Ekonomimizin zayıflığı

Yoksa Yunanistanda  İtalyada tekne barındırmak ile Ülkemizde barındırmak arasında  çok büyük fark yok gibi.....

Marina fiyatları sanki birbirine çok yakın .....

Sonuç olrak burası TÜRKİYE

Bir ilimizin karayolu İl sınırında Tabelada yazdığı gibi .....

Dikkatttt
Ayu çıkabilo , Daş Düşebilioo

« Son Düzenleme: Temmuz 09, 2019, 20:26:37 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

E. D.

« Yanıtla #11 : Temmuz 09, 2019, 20:52:37 »
   Oktay korsanım, ben de onu diyom. Denizden soğumak için çok neden var ama biz bu nedenlerden ötürü denize soğumuş değiliz. Belki de denize soğuk oluşumuzdan bu sorunları yaşıyoruz. Ama asıl konu o da değil. Benim odaklanmak istediğim, her şey dört dörtlük olsun ondan sonra mı yoksa göç yolda düzülür mü?  Bu başlığı açmama, aslında, Aylin korsanın açmış olduğu konu başlığına yazılanlar ilham verdi. Genel olarak iki farklı görüş vardı orada. Hangisinin doğru olacağını, veya herhangi birisinin doğru olup olmadığının bir önemi olmadığını ve bir şekilde başlamak gerektiğinin, anlaşılabileceği bir tartışma olsun istedim.  Selamlar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
*

E. D.

« Yanıtla #12 : Temmuz 09, 2019, 21:01:39 »
    "Denizci millet" biraz abartılı olmuş, dönüp ilk yazdığımı tekrar okuyunca. Kastım, bizi burada buluşturan denizle daha fazla haşır neşir olmak anlamında.
*

Ö. T.

« Yanıtla #13 : Temmuz 09, 2019, 22:39:15 »
Hiç abartılı değil Erdal hocam .
Ama anlamak ve sana cevap verebilmek için önce Emekli Amiral Cem Gürdeniz in "Mavi Uygarlık " kitabını okumak gerek .
Forumda bir yerlerde Gezgin Korsan a yaptığı sunum da olacaktı , o izlense de olur .

İnsanların biraz fazla korkutuluyor olduğu fikrine de katılıyorum. Oysa ki korkmamak ama denize saygı duymak lazım.

Çok selamlar
*

N. D.

« Yanıtla #14 : Temmuz 09, 2019, 22:57:58 »
    Nevzat korsanım, denizci olmak için okyanuslara açılmamız gerekir mi demek istediniz? Eğer öyle ise, Akdeniz yetmez anlamını mı çıkarmalıyız? Bu durumdan Akdenizli denizciler alınmasın sakın Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
   Semih korsan, eskiye özenmek ya da eskinin replikasıyla gönümüzde aynı seyirleri bilimsel saiklerle tekrarlamak kabul edilebilir bir şey ve olmalıdır da. Bu bilgiye ulaşmanın bir yoludur. Ama bizim sorunumuz yüce Türk milletinin nasıl denizci olacağını bulmak.
    Arada bir cesaret eden oluyor, karikatürlerdeki gibi, sahile gelmiş ayağının ucunu tedirgin bir şekilde suya sokmaya çalışırken arkasındaki kalabalık sonucu izliyor, cesaret edenin küçük bir hareketiyle kalabalık Allah Allah diye geri kaçışıyor. Sonra da kalabalığın kendi arasında; ben biliyodum zaten böyle olacağını, dediydim ben sesleri duyuluyor. Bu da tabii denizci millet olmaya başlamanın taktiksel bir yöntemi olabilir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
Erdal kaptan , doğrusu Oktay kaptan kabul etmese de "denizci millet" olarak okyanusa kıyısı olan ülke milletlerinin kabulünün daha uygun olacağını bizden ise asla denizci millet olamayacağını düşünenlerdenim.İngiltere ,Fransa , Portekiz , İspanya ve dahi okyanuslardaki küçücük adaların ahalisi hepsinden de daha denizcidir , çünki yaşamak için deniz şart onlar için ... Karadenizde de en denizci şehirimiz Rizedir . Bir Trabzonlu olarak itiraf ...