0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Tamer Danki

• * Gezgin Korsan
  • 16
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
Kabotaj bayramı var ama kabotaj yok.
« : Mart 17, 2019, 14:32:22 »
Kabotaj bir ülkenin kendi limanları arasında yük ve yolcu taşıma hakkıdır. 20 Nisan 1926 tarihinde TBMM’de kabul edilen bir kanunla Türklere ait olmayan gemilerin Türkiye sahillerinde yük ve yolcu taşımaları yasaklandı.
1 Temmuzlar 1935’ten bu yana “Kabotaj Bayramı” olarak kutlanıyordu. Denizcilik Müsteşarlığı karar verdi. 2007 yılından sonra 1 Temmuzlar “Denizcilik Bayramı” oldu.
Kabotaj Kanunu’na göre yabancı bayraklı gemiler Türkiye’ye sadece yolcu ve yük getirir. Türkiye’den sadece yük ve yolcu götürür. Bizim limanlarımızın birinden öbürüne yük ve yolcu taşıyamaz.
İyi de... Yabancılara yasakladığımız bu işi biz kendi gemilerimizle yapabiliyor muyuz? Bu işi çok iyi başardığımız için mi 86 yıldır her 1 Temmuz’da “bayram yaparak” kutluyoruz?
“Üç yanımız deniz, biz denizci milletiz” diyerek söylenir dururuz da 8.337 km’lik kıyı şeridimizi mal ve insan ulaşımı için kullanmayı beceremiyoruz. Varsa yoksa kara taşımacılığı. Denizlerimizi verimli ve ekonomik olarak kullanamıyoruz.
Yıllar önce 8,5 metre bir ahşap tekne almıştım,aldığımda liman seferli idi ve istanbul dışına seyehat edemiyordum. Kabotaj seferi için başvuru yapmıştım birçok ekipman ve evrak eksiğimi tamamlayarak kabotaj hakkını almıştım. Gurur duyduğım bir olaydı. Gerçi marmara adası avşa gibi 80 a90 mil mesafeye gidebilmiitim ama yinede hoş bir gururdu.
Şimdi Kabotaj seferli tekne kavramı kalmadı sanırım. Gezi teknesi,balıkçı teknesi gibi kavramlar ile ört pas edildi.
Sahi korsan kardeşlerim ve ağbilerim,bizim bir bayramımız var ama bu bayramı hak ediyormuyuz.
*

Çevrimdışı Ahmet Çelenoğlu

• * Gezgin Korsan
  • 8.190
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Eğitim, tekne danışmanlığı, sörvey
Ynt: Kabotaj bayramı var ama kabotaj yok.
« Yanıtla #1 : Mart 17, 2019, 15:54:39 »
Önce yük ve yolcuyu denizden taşıyacaksınız, taşımaya başlarsanız ve yabancı rekabet olursa kabotaj hakkınızı kullanacaksınız. Olmayan bir taşımanın hakkının yerlide veya yabancıda olması bir şeyi değiştirmez. Sanırım deniz otobüsleri Marmara'da yük ve yolcu taşıyor, Tekirdağ Marmara adası ve Bodrum Datça arasında nadiren de olsa araç taşıyan gemicikler var.

Eskiden biraz daha iyiydik. İstanbul hali Haliç'teydi. Yalovadan mavnalar sebze ve meyveyi doğrudan hale indirilerdi, İstanbul İzmir, İstanbul Karadeniz hattında çalışan gemilerimiz vardı. Ege'de bizim sde hakkımız varf diye bas bas bağırıyoruz da adama sorarlar, Ege orada sizin hakkınız varsa, sandallarınız nerede diye.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.

Gezgin Korsan Sosyal Medya Hesaplarını Takip Ediniz

*

Çevrimdışı Semih Sener

• * Gezgin Korsan
  • 4.040
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
« Yanıtla #2 : Mart 17, 2019, 17:12:11 »
Egede akdenizde olan ve ordan gecen kaptanların adaların dış tarafından gecmesini öneririm, kimsenin tapulu malı degil denizler

SG zaten dış hatta koruma kollama yapıyor sorun yuruyun , navonicsın turk adalarına verdıgı isimleri nasıl degiştiricez onu da dusunelim hasta edıyor beni
« Son Düzenleme: Mart 17, 2019, 17:14:10 Gönderen: Semih Sener »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*
« Yanıtla #3 : Mart 17, 2019, 17:21:08 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Egede akdenizde olan ve ordan gecen kaptanların adaların dış tarafından gecmesini öneririm, kimsenin tapulu malı degil denizler

SG zaten dış hatta koruma kollama yapıyor sorun yuruyun , navonicsın turk adalarına verdıgı isimleri nasıl degiştiricez onu da dusunelim hasta edıyor beni

Öyle bir durum mu var
Hemen bir metin yazılsın kıyameti koparalım

O kolay iş , sonuçta ticari bir kuruluş dişimiz geçer

Mail atalım
Bakalım ne kadar duyarlıyız....
« Son Düzenleme: Mart 17, 2019, 17:22:29 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
Nimitz Class Aircraft Carrier
Daisy

*

Çevrimdışı Tamer Danki

• * Gezgin Korsan
  • 16
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
« Yanıtla #4 : Mart 17, 2019, 20:36:33 »
1996 yazında Kardak kayalıklarına çıkmıştım. Küçücük bir kayalık dahi olsa neredeyse Yunanistan  ile aramızda savaş çıkma noktasına gelmişitik. ( Bana göre doğru davranış )
Şimdi ise bir düzine adayı kendi elimiz ile verdik. Navonicksin günahı nedir bu durumda ?
Olayı siyasal bir boyuta taşımak niyetinde değilim bu site kullanımına aykırı.
Konu başlığım " kabotaj hakkı "  ama buda konu ile ilintili olduğunu düşündüğüm bir durum.