0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. T.

Ynt: Hesapli Delaware sirket kurma - Delreg.com‘dan kazik yemeyin!!!
« Yanıtla #30 : Haziran 03, 2020, 03:19:25 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şimdi; ben bu şirketin 179$'lık paketini alıyordum devam etseydim; bu pakette şirket kurulum ücreti, bunların ilk yıl agent fee'si ve bana kendi şirketimin dokümanlarını email olarak digital imzalı gönderme hizmeti var... Dijital şirket kaşesi de gönderiyorlar... Ama bunları noter onaylı ve/veya apostille yapılmış hard copy istersem 350$'a basic paket almam; hisse senetlerimi ve Erdal korsandaki janjanlu soğuk mühürü istersem de 550$'a standart paketi almam gerekiyor... Tabi paket pahalılaşınca teslim süresi azalmıyor, tam tersine hazırlanacak hardcopy evrak ve kargo yüzünden uzuyor ama acelem yok; zaten sınırlar ne zaman açılacak o belli değil daha...

Sedat korsan sirket icin gelen basit bir kagit zaten. Ona ilave birseye ihtiyaciniz yok.

Delaware eyaleti sirketin sahibi kimdir nedir ne degildir ile ilgilenmiyor. Tek istedikleri “ registered agent “.

Sirket sahibinin kim oldugunu ve yuzdesel sahiplik oranlarini siz Operating Agreement diye kendi yazdiginiz imzaladiginiz bos A4 e yazilan bir evrakla yapiyorsunuz.

Bu evrakta Sedat Kasrat % 100 sahibi olarak yazmasi yeterli. Yarin sirketi satarken ( tekneyi sirketle beraber ) buraya yeni sahibi su sahistir... % 100 dediniz bitti gitti.

Asagida bu konuyla ilgili Brett’in bir yazisi var. Brett’e emaille de danisabilirsiniz..

*

M. T.

« Yanıtla #31 : Haziran 03, 2020, 03:50:44 »

Bu ( turkce yazayim ) “ Dalavare “  isi aslinda komple komedi... kanundaki bosluklardan faydalinarak ve kimsenin diger mecrayi sorgulamadigi bir ortam da... 3-4 evragin birbirine gore duzenlendigi evrak ve beyanlar uzerinden giden bir sistem...

Delaware tekne kayidi yapilan evrakta kocaman yazmislar, tekne Delaware eyalet sinirlarinda kullanilacak ise kaydini yaptirabilirsiniz diye..

Biz kaydi yaptirdiktan sonra bir de ekteki gibi bir evrak almisiz. Bu evragi istemis Turkiye’deki muameleci...

Simdi bu evraga bakiyoruz.. kayit tarihi var ama kayit bitis tarihi yok. Biz 3 senelik kayit yaptirmistik.. halbuki yap en ucuz 1 senelik.. sonra expire olsun. Kim soracak nerden bulacak?

Gonderdikleri ufak registration card da ( ekteki mavi kart ) ve tekneye yapistirilmasi gereken stickerlarda expiration date var da buna kim bakiyor? Soruyor?

Biz bu tekneyi bir araba galerisinden almistik.. bill of sale i gorseniz arabalar icin yapilmis, sanki word de yazilmis bir template. Her araba icin burda gerekli kilometre sayac beyanina da teknenin motor saati yazilmis...  ne bir islak imza var ne de baska
bisey.

*

M. T.

« Yanıtla #32 : Haziran 03, 2020, 03:57:26 »
Merhaba,Aranıza bu gün katıldım çok taze sayılırım.Aynı şekilde bende Yunanistandan tekne almak üzereyim.Şirket işlemlerine baktım.
Aslında bende çifte vatandaşlık var (USA  ve TR ) fakat şahıs olduğunda anladığım kadarı teknenin kalış statüsü ve kalış prosedürleri farklı oldugundan şirket kurulumu gerekiyor.Benim buldugum bu işi yapan şirket bu .
Ben bu şirket ile çalışmayı planlıyorum.Daha önce çalışmış kişiler var mı ? 

selamlar.

Burak korsan bakin ben bu konu basliginda ve yazdiklarimda ne diyorum ? Kazik yemeyin....

Ya da isterseniz yiyin. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Özel sahip veya şirket sahibi olarak kaydolun Teknenizi iki şekilde kaydedebilirsiniz; sahibi herhangi bir ülkeden özel bir birey olmak ya da bir holding şirketi altında tekne kayıt seçebilirsiniz. Bir holding şirketi altında kayıt yaptırmayı seçerseniz, sizin için bir Delaware LLC şirketi kuracağız. LLC'yi sizin için 299 USD ücret karşılığında 48 saat içinde kurabiliriz ve ilk yıldan sonra sadece 350 USD tutarındaki düşük yıllık bakım ücretini ödemeniz gerekmektedir. LLC'yi sadece teknenizin sahiplik şirketi olarak kullanıyorsanız, ödenecek herhangi bir vergi olmayacaktır.

*

M. T.

« Yanıtla #33 : Haziran 03, 2020, 04:10:58 »
O zaman ben de biraz daha yeşillendireyim sadece 90 dolarak eyalet için ödenen vergi ile şirket açılışı yapabileceğiniz site Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ben denemedim deneyen olur ve paylaşırsa harika olur

Hasan korsan bu websitesi sirketi bedavaya kurarim, ilk sene icinde registered agent ucreti almam demis. 2. Sene icin ise 99 dolar istiyor.

2 senelik maliyetiniz 189 dolar.

Harvard Business Services in registered agent ucreti 50 dolar. Diyelim activefilings.com dan kurdunuz... 2. Sene Harvard a geceyim , 99 dolar vermim istiyorsunuz.. eyalet e bu degisiklik icin 50 oduyosunuz, harvarda da 50.. etti 100. Gene maliyetiniz 190 oldu.

Harvardla yaparsaniz 179 green package + 50 dolar 2. Sene... 229 a geliyor.. 3-5 kurus fark var ama deger, daha duzgun bir firma ve sorularinizi hizli cevapliyorlar.

*

S. K.

« Yanıtla #34 : Haziran 03, 2020, 12:24:04 »

Sedat korsan sirket icin gelen basit bir kagit zaten. Ona ilave birseye ihtiyaciniz yok.

Meriç korsan; evet tek ihtiyacım o basit kağıt ama yazandan anladığım 179$'lık pakette o basit kağıt da yok, "digitaly sealed company documents" var... Şirket evraklarını e-imzalı gönderiyorlar yani... Hırvatistan'da bir bill-of-sale düzenliyorlar ama bir de noterde satış sözleşmesi yapılıyor; USA tekne kaydı için teknenin deletion formunu istiyorlar, deletion form için de CRO'ın kayıt ofisi sizden noter onaylı satış sözleşmesini istiyor...

Bu döngü içinde demek istediğim; noter de satış sözleşmesini yaparken bana "kimsin nesin? bu şirketin nesisin? hani yetki belgen?" diye sormayacak mı? digital imzalı dokumanı kabul edecek mi yoksa hard-copy mi isteyecek? bu noktada TR'deki noter tecrübelerim bana ikinci seçenek olacak gibi geliyor - ki notere ikinci seçenekteki evrakı verebilmem için de filing sırasında 179$'lık değil 320$'lık business pack'i almak gerekecek sanki... Yanlış mı düşünüyorum?

*

B. D.

« Yanıtla #35 : Haziran 04, 2020, 18:48:04 »
Merhaba,Aranıza bu gün katıldım çok taze sayılırım.Aynı şekilde bende Yunanistandan tekne almak üzereyim.Şirket işlemlerine baktım.
Aslında bende çifte vatandaşlık var (USA  ve TR ) fakat şahıs olduğunda anladığım kadarı teknenin kalış statüsü ve kalış prosedürleri farklı oldugundan şirket kurulumu gerekiyor.Benim buldugum bu işi yapan şirket bu .

selamlar.

Burak korsan bakin ben bu konu basliginda ve yazdiklarimda ne diyorum ? Kazik yemeyin....

Ya da isterseniz yiyin. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Özel sahip veya şirket sahibi olarak kaydolun Teknenizi iki şekilde kaydedebilirsiniz; sahibi herhangi bir ülkeden özel bir birey olmak ya da bir holding şirketi altında tekne kayıt seçebilirsiniz. Bir holding şirketi altında kayıt yaptırmayı seçerseniz, sizin için bir Delaware LLC şirketi kuracağız. LLC'yi sizin için 299 USD ücret karşılığında 48 saat içinde kurabiliriz ve ilk yıldan sonra sadece 350 USD tutarındaki düşük yıllık bakım ücretini ödemeniz gerekmektedir. LLC'yi sadece teknenizin sahiplik şirketi olarak kullanıyorsanız, ödenecek herhangi bir vergi olmayacaktır.

Şimdi şöyle özetleyim.

Amerikada Eyalet farketmez her şirketin yıllık doldurması gereken aktiflik ve vergi formları vardır.
Şirket aktif ise bu gelir gider durumuna göre vergilendirilir.en kötü 0 olarak doldurulu ama gene doldurulur.Fakat ufak bir hatanızda bu başınıza fena dert olur.

Genelde insanlar bunları kendi yapmak yerine sorumluluğu paslamak için başka şirketler ile çalışır.

Her yıl Kurulum ve yıllık Good standing belgeleri ücreti karşılığı yenilenir.( Buradaki en buyuk konu sorumluluk)

Ben az bir ekstra bir ücret ile bu sorumluluğu ,işi bu olan şirkete vermeyi tercih edenlerdenim. Kaızklanıp kazıklanmamak değil bence olay.

Ayrıca benim gösterdiğim şirketin kurulum detaylarına bakarsanız 3 yıllık aktiflik belgesi, tekne için gerekli belgeler vss vss derken hepsi 429 dolara cıkıyor. kabaca 300 doları ödenecek böyle yada böyle. Ekstra belge ücretleri derken hemen hemen aynı hesaba gelicek.

Dediğim gibi IRS bi aksilikde bunu sen mi kurdun? yoksa acenten mi? dediğinde ben değil kurucu acente bu dediğinde aradaki fark dünyalara bedel.

Ama tabiki kendi başınıza kurmak isterseniz çok çok basit.
Gene hatırlatıyorum.  Herhangi bir vergi yada beyan formu doldururken bile bu formu siz mi yoksa agent mı doldurdu diye sorar.

Selamlar sevgiler.
*

M. T.

« Yanıtla #36 : Haziran 05, 2020, 03:50:56 »

Meriç korsan; evet tek ihtiyacım o basit kağıt ama yazandan anladığım 179$'lık pakette o basit kağıt da yok, "digitaly sealed company documents" var... Şirket evraklarını e-imzalı gönderiyorlar yani... Hırvatistan'da bir bill-of-sale düzenliyorlar ama bir de noterde satış sözleşmesi yapılıyor; USA tekne kaydı için teknenin deletion formunu istiyorlar, deletion form için de CRO'ın kayıt ofisi sizden noter onaylı satış sözleşmesini istiyor...

Bu döngü içinde demek istediğim; noter de satış sözleşmesini yaparken bana "kimsin nesin? bu şirketin nesisin? hani yetki belgen?" diye sormayacak mı? digital imzalı dokumanı kabul edecek mi yoksa hard-copy mi isteyecek? bu noktada TR'deki noter tecrübelerim bana ikinci seçenek olacak gibi geliyor - ki notere ikinci seçenekteki evrakı verebilmem için de filing sırasında 179$'lık değil 320$'lık business pack'i almak gerekecek sanki... Yanlış mı düşünüyorum?

Sedat korsan, 179 luk pakette sirketin kuruldugunu, registered agent in HBS oldugunu... ve evvelki yazilarda gonderdigim sirket sahibinin bilgisinin oldugu evragi vericekler. Bu 2 evrak sirketin kayitli oldugunu ve sizin sahibi oldugunuzu belirtiyor.

Tekneyi satin alirken, Bill of Sale i... Amerikadaki sirket adina... Sedat LLC diyelim.. sirket adresi olarak HBS in adresini yaziyorsunuz.

Daha sonra o evraklar ile tekneyi sirket adina Delaware e kayit ettirince butun evraklar match oluyor.

Delaware’e tekneyi kayit ettirirken ne gonderdik hatirlamiyorum ama gorunuse gore Bill of Sale ( bill of sale Delaware LLC sirketine duzenlenmisti ) i ve title i gonderdik. Bizim tekne Texas’dan alinma oldugu icin noter filan istediler mi istemediler mi hatirlamiyorum.

Avrupa teknesi icin Bayrak Deletion formu da isteyeceklerdir sanirim.. bizden istemediler.

Da su bilgi var..

A vessel must be registered in its “State of Principal Use.”  That is the state on whose waters the vessel is used or to be used most during a calendar year. Delaware regulations state that if the vessel is to be used, docked, or stowed on the waters of this State for over 60 consecutive days, Delaware is its “State of Principal Use.”

If the boat is titled in another state the original title must be submitted and will be kept. If the boat comes from a registering state then the registration is required with a notarized bill of sale. If the boat is new, the manufacturer’s original certificate of origin (MCO) must be submitted. All paperwork must include the vessel hull identification number. If the boat is currently registered in Delaware, the old registration card is required with a notarized Bill of Sale including a description of the boat. A notarized bill of sale is not needed if both buyer and seller appear in person with picture IDs.

Boat registration formundaki aciklamalarda da 2. El tekne icin sunlar yazilmis..

Used Vessel
- Original Title
- Seller must complete purchaser information and sign title
- If Title has not been signed, seller must complete a notarized bill of sale with a complete
description of vessel
- Original Registration (non-title states only)
- Seller must complete a notarized bill of sale with complete description of vessel
« Son Düzenleme: Haziran 05, 2020, 03:53:05 Gönderen: Meriç Taşer »
*

H. B. T.

« Yanıtla #37 : Haziran 05, 2020, 11:23:46 »
Peki şirketi kurduk diyelim. Sonrasında yelkenliyi de anlaştık alıyoruz. Bu durumda yelkenliyi kaydetmek için nasıl bir yol izleyeceğiz. Şirket hazır devir sözleşmesi de Delawara da kurulan şirket üzerine yapıldı. Sonrasında kaydı nasıl yapacağız? Yani bunu satın aldığımız acenta mı yapacak yoksa biz mi yapacağız? Bunu biz yapacaksan hangi firma üzerinden yapmak mantıklı?
« Son Düzenleme: Haziran 05, 2020, 11:26:08 Gönderen: Hasan Basri Türkoğlu »
*

M. T.

« Yanıtla #38 : Haziran 18, 2020, 08:27:02 »
Peki şirketi kurduk diyelim. Sonrasında yelkenliyi de anlaştık alıyoruz. Bu durumda yelkenliyi kaydetmek için nasıl bir yol izleyeceğiz. Şirket hazır devir sözleşmesi de Delawara da kurulan şirket üzerine yapıldı. Sonrasında kaydı nasıl yapacağız? Yani bunu satın aldığımız acenta mı yapacak yoksa biz mi yapacağız? Bunu biz yapacaksan hangi firma üzerinden yapmak mantıklı?

Hasan korsan,

Once sirketi kurdunuz. Tekneyi alirken tekne sirket adina faturalandi. Bundan sonra kayit islemini Delaware Eyaletinin Fish & Wilflife departmanina asagidaki web sitesindeki form ile yapiyorsunuz. Kayit ucretini odeyerek.

Baska ulke bayragindaki tekne icin bayrak dusum islemi var sanirim, bu belgeyi istiyor olabilirler. Ben tekneyi Texas’dan alip Delaware’e kayit yaptirdigim icin benden istemediler.

Tam olarak ne gonderdigimi de hatirlamiyorum ama muhtemelen Bill Of Sale i gondermisimdir. Teknenin kurulan sirket tarafindan satin alindigini belirten ana belge o sonucta...
*

M. T.

« Yanıtla #39 : Haziran 18, 2020, 08:29:57 »

selamlar.

Şimdi şöyle özetleyim.

Amerikada Eyalet farketmez her şirketin yıllık doldurması gereken aktiflik ve vergi formları vardır.
Şirket aktif ise bu gelir gider durumuna göre vergilendirilir.en kötü 0 olarak doldurulu ama gene doldurulur.Fakat ufak bir hatanızda bu başınıza fena dert olur.

Genelde insanlar bunları kendi yapmak yerine sorumluluğu paslamak için başka şirketler ile çalışır.

Her yıl Kurulum ve yıllık Good standing belgeleri ücreti karşılığı yenilenir.( Buradaki en buyuk konu sorumluluk)

Ben az bir ekstra bir ücret ile bu sorumluluğu ,işi bu olan şirkete vermeyi tercih edenlerdenim. Kaızklanıp kazıklanmamak değil bence olay.

Ayrıca benim gösterdiğim şirketin kurulum detaylarına bakarsanız 3 yıllık aktiflik belgesi, tekne için gerekli belgeler vss vss derken hepsi 429 dolara cıkıyor. kabaca 300 doları ödenecek böyle yada böyle. Ekstra belge ücretleri derken hemen hemen aynı hesaba gelicek.

Dediğim gibi IRS bi aksilikde bunu sen mi kurdun? yoksa acenten mi? dediğinde ben değil kurucu acente bu dediğinde aradaki fark dünyalara bedel.

Gene hatırlatıyorum.  Herhangi bir vergi yada beyan formu doldururken bile bu formu siz mi yoksa agent mı doldurdu diye sorar.

Selamlar sevgiler.

Burak korsan verdiginiz bilgiler eksik ve yanlis. Isterseniz silin okuyanlarin kafasi karismasin.

Amerika’da her koyun kendi bacagindan asilir. Ben 50 dolar verdim islemi ona yaptirdim, hata varsa -suclu o ben degil- diye bir mantik yoktur. Isminizin gectigi ve imzanizin oldugu her evrak ve beyandan sorumlusunuzdur.

Sirket aktiflik belgesi diye birsey yoktur. Sirket kurulduktan sonra kapatilana kadar ( siz isteyerek ya da eyalet cezai sekilde kapatirsa) aktiftir. Eger sirket vergilerini odemezseniz eyalet faiz ve ceza isletir, bunlar da odenmezse sirketiniz kapatilir ve pesinize duserler. Banka hesabinizdan parayi faiziyle beraber alirlar, bir sabah borcunuzdan fazla bir sekilde hafiflemis olarak uyanirsiniz.

Federal yukumluluk ve vergi ayri bir olaydir, sirket kuruldugu eyalet’e karsi sorumludur. Dogrusu Amerika’da sirket kurdum degil, Eyalet ismiyle... California’da , New York’da ya da Delaware’de sirket kurdum seklindedir.

Sirket sahibi sahis olarak hem Federal, hem Eyalet bazi durumlarda da yasadigi sehir’e karsi sorumludur.
« Son Düzenleme: Haziran 18, 2020, 08:40:14 Gönderen: Meriç Taşer »
*

B. D.

« Yanıtla #40 : Haziran 18, 2020, 10:29:48 »

selamlar.

Şimdi şöyle özetleyim.

Selamlar sevgiler.

Burak korsan verdiginiz bilgiler eksik ve yanlis. Isterseniz silin okuyanlarin kafasi karismasin.

Amerika’da her koyun kendi bacagindan asilir. Ben 50 dolar verdim islemi ona yaptirdim, hata varsa -suclu o ben degil- diye bir mantik yoktur. Isminizin gectigi ve imzanizin oldugu her evrak ve beyandan sorumlusunuzdur.

Sirket aktiflik belgesi diye birsey yoktur. Sirket kurulduktan sonra kapatilana kadar ( siz isteyerek ya da eyalet cezai sekilde kapatirsa) aktiftir. Eger sirket vergilerini odemezseniz eyalet faiz ve ceza isletir, bunlar da odenmezse sirketiniz kapatilir ve pesinize duserler. Banka hesabinizdan parayi faiziyle beraber alirlar, bir sabah borcunuzdan fazla bir sekilde hafiflemis olarak uyanirsiniz.

Federal yukumluluk ve vergi ayri bir olaydir, sirket kuruldugu eyalet’e karsi sorumludur. Dogrusu Amerika’da sirket kurdum degil, Eyalet ismiyle... California’da , New York’da ya da Delaware’de sirket kurdum seklindedir.

Sirket sahibi sahis olarak hem Federal, hem Eyalet bazi durumlarda da yasadigi sehir’e karsi sorumludur.

Söyle adım adım gidelim o zaman netleşsin.

--Amerika’da her koyun kendi bacagindan asilir. Ben 50 dolar verdim islemi ona yaptirdim, hata varsa -suclu o ben degil- diye bir mantik yoktur. Isminizin gectigi ve imzanizin oldugu her evrak ve beyandan sorumlusunuzdur.

Hangi eyaletdesiniz bilemiyorum ama,İllinois eyaletinde eğer bir agent size yardımcı olduysa mutlaka onlarda sorumlu tutulur. Buda onların başta evrakları eksizsiz tamamlamalarına yardımcı olur. TAbiki sahiplik olarak sizde mesulsunuz ama burdaki konu eksiksiz ilerlemek. Bu yüzden agent önemli.ufak farkla işini iyi yapan bir agent sizi zorda bırakmaz. bilmediğiniz birşey ortaya çıktığında en azından arada bir tampon olur.

--Sirket aktiflik belgesi diye birsey yoktur.

Aynı şekilde Aktif olan şirketlerin devamlılıklarını göstermeleri için good standing belgesine ihtiyaçları vardır.
Bu her yıl yenilenir yenilenmezse şirket devam eder fakat herhangi bir işlem yapılmak istendiğinde bu belge yoksa tamamlayın derler. Ve her yıl bunun maliyeti var zaten. ( İL.' de 25dolar )

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Özellikle bu llc lerde geçerlidir.
Buaradan zaten borç harç herşey görünür. Borç varsa çözmeden good standing alamazsınız.

Aslında sizin soylediğiniz agent'a para vermeyin haklısınız, kendiniz yaparsınız diyorsunuz, ok oda tamam,Kesinlikle yapılır ama arada çok küçük fark çıktığı için eyaletler arasıda değişkenlik gösteren bu kanun ve kurallara tam hakim olamama ihtimalini de gözönüne alıp farkı mümkün olduğunca küçültmek ve agent a kurdurmak daha sağlıklı gibi.

*

A. B. Ç.

« Yanıtla #41 : Ekim 06, 2020, 23:17:53 »
Alıntı
Sedat korsan, 179 luk pakette sirketin kuruldugunu, registered agent in HBS oldugunu... ve evvelki yazilarda gonderdigim sirket sahibinin bilgisinin oldugu evragi vericekler. Bu 2 evrak sirketin kayitli oldugunu ve sizin sahibi oldugunuzu belirtiyor.

Meriç korsan green pack teki "digitaly sealed company documents" hırvatistan'da yapılacak olan noter satış sözleşmesi için yeterli diyorsunuz anladığım kadarıyla doğru mudur?

Hazır yeri gelmişken şunu da sorayım. Diyelim ki 179 luk paketi aldık ve işlemleri halledip yola çıktık. Elimizde apostilli, şirketin bize ait olduğunu belirten bir belge yok. Bu durumda Türkiye'ye giriş yaparken "digitaly sealed company documents" yeterli olacak mı şirketin bize ait olduğunu kanıtlamak için?
*

Ö. Y.

« Yanıtla #42 : Ekim 07, 2020, 09:39:32 »
Merhaba

Şu aralar Delaware’ye kayıtlı bir tekne almak üzereyim. Daha önceki teknelerim için kurulmuş olan ve tekrar canlandırılması gereken 2 ayrı şirketimin her biri için 1) Certificate of Revival / canlandırma için $450 2) Ödenmemiş franschise tax için $600 civarı ödeme (refistered agent fee ile beraber toplam $1100) yapmam gerekiyormuş...

Diğer opsiyon ise tekneyle birlikte şirketi devralmak ki bunun hiç bir maliyeti yok; sadece registered agent fee $50 (HBS) ödemem gerekiyor ?

Daha önce Delaware şirketi devralan var mı ? Riskleri ve dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir ? Bilgi ve tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Sent from my iPhone using Tapatalk
*

M. T.

« Yanıtla #43 : Ekim 07, 2020, 09:45:24 »
Hirvatistan’dan alim yapmadim ama orda tekne alirken alici olarak Delaware sirketinizin ismini vermeniz yeterli degil mi... ? Hirvatistan’daki satici sizden Delaware’deki sirketin sahibi oldugunuzu ispatlamanizi mi istiyor ?

Aslinda teknik olarak da teknenin parasinin sirketin banka hesabindan gonderilmesi gerekir ama kimse oyle yapmiyor sanirim.

Sirketi ve sizin sahibi ( managing member diye geciyor aslinda , yonetici uye ) belirleyen 2 evragin kopyalarini yukari koymustum. Isterlerse bunlari gosterirsiniz.

Digital seal dedigi burda verilen soguk damganin digital hali... dedigim gibi soguk damgam var daha hic kullanmadim, nerde oldugunu bilmiyorum.

Burda ka$e de kullanmiyoruz. Faturalarda filan ka$e imza olayi yok.

Elinizde sirketin managing member’i oldugunuza dair bir belge var. Harvard Business Service tarafindan verilen... ( yukarda koydugum belge ) Bu belgeyi Turkiye’de yeminli tercumana tercume ettirip noterletip teknede tasimaniz gerekiyor galiba... Yunan’a ya da baska yere gidince Ingilizcesini gostermeniz yeterli oluyor demislerdi bazi korsanlar.

Dedigim gibi bu is biraz garip ama Amerika’da isler boyle yuruyor...
*

E. G.

« Yanıtla #44 : Ekim 07, 2020, 09:50:05 »
Merhaba

Şu aralar Delaware’ye kayıtlı bir tekne almak üzereyim. Daha önceki teknelerim için kurulmuş olan ve tekrar canlandırılması gereken 2 ayrı şirketimin her biri için 1) Certificate of Revival / canlandırma için $450 2) Ödenmemiş franschise tax için $600 civarı ödeme (refistered agent fee ile beraber toplam $1100) yapmam gerekiyormuş...

Diğer opsiyon ise tekneyle birlikte şirketi devralmak ki bunun hiç bir maliyeti yok; sadece registered agent fee $50 (HBS) ödemem gerekiyor ?

Daha önce Delaware şirketi devralan var mı ? Riskleri ve dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir ? Bilgi ve tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Merhaba,

Tekne için bir şirket sahibi olma/kurma/devralma konusunda bir deneyimim yok.

Ancak ben olsam önceki şirketin yetkililerinin üçüncü partilerle imzaladıkları sözleşmeleri/anlaşmaları bilmeden, zamana yayılmış borç ve taahhütlerini bilmeden, hatta yasal durumlarda kalıp kalmadığını bilmeden, devreden kişi/kurum tüm bu geçmiş sorumlulukları üstleneceğine dair taahhüt verse bile, iki kere düşünürdüm.

Elbette eminim çok kişi yapıyor ve bir sorun da olmuyordur belki ancak o kafadaki soru işareti biraz rahatsız edici olabilir. Keyif ve mutluluk için satın aldığım bir mal sonrasında keyfimi kaçırırsa anlamı olmaz.

Faydalı olması dileğiyle.
İyi ve sağlıklı günler dilerim,
Erol