0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. E.

Ynt: Dock and go
« Yanıtla #15 : Ocak 07, 2019, 11:46:48 »
En iyi kullanan bilir , Tunç Aytunç Korsan gibi çok memnun olanda var,Gökyay Kepenek korsan gibi olsada olur olmasada olur diyende, çok arıza yaptı başıma çok iş açtı diyende....

Ben Acemiliğimde yanaşma , ayrılma manevralarında ilk Üç ay çok zorluk çektim, Daha evvelde yazmıştım Marinadaki Kaptan Gemici nüfusu bizi seyretmeye geliyordu Telsizden anonsumuzu duyunca,
Hiç Utanmadık stres yapmadık güle oynaya ama Yarım saatte ama Onbeş dakikada yanaştık.
Antreman olsun diye, Bir Salı günü Marinadaki yerime tam 16 kere Yanaştım , 15 kere ayrılma manevrası yaptım .
9-10 knot eserken ....
Şimdi Tekneyi Araba gibi yanaştırıyorum ....
Her yere her koşulda yanaşmaya , ve ayrılmaya gözüm kesiyor...
Elbette bazen zorluk oluyor....

Bana ısrarla "Gerek Yok , Boşuna masraf "
"Satarken 1 Euro fazla alamazsın " , Tamirinden Bıkarsın "
diyen Jeanneau Türkiye personeline teşekkür ettim , daha sonradan.

Aynı şeyi Baş pervane için söylenemez , çok yararlı faydalı buluyorum...
Ayrı kıç pervane nasıl bir şey açıkçası bilmiyorum....

« Son Düzenleme: Ocak 07, 2019, 12:02:36 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

A. Ç.

« Yanıtla #16 : Ocak 07, 2019, 12:08:45 »
Baş pervanesinin amacı teknenin yönünü kolayca değiştirmektir. Pervane bir tarafa doğru çekerken, tekne başını da otarafa doğru iterseniz, teknenin yönü değişmez az bir şey o tartafa doğru kayarsınız. Baş pervanesini ben dar bir aralıktan çıkarken faydalı buluyorum. Baştan tonozlu, kıçtan bağlısınız, halatlarınızı çözdünüz, çıkacaksanız ve sancağa döneceksiniz diyelim. Dümeni sancağa kırdığınızda tekne başı nerede ise hiç kımıldamadan kıçı iskeleye gider. Bir şekilde iskele tarafındaki tekneye yakınsanız, kıçınız iyice yaklaşır ve tekneniz de kolay kolay yön değiştirmez. Aynı şey bordaladaığınızda da geçerlidir. Bağlı olduğunuz yerden bu nedenle  tornistanla ayrılmak daha doğrudur. İleri yolla iskeleden uzağa dümen tutarsanız tekne kıçı iskeleye yapışır kalır. İki tekne arasında çıkışta dümenü düz tutar, baş pervane ile gideceğiniz yöne doğru çalıştırısanız, sorunuz çıkarsınız. Aynı şey aborda olduğunuz iskele için de geçerli, dümeni gerekirse bağlı olduğunuz iskeleye kırıp ileri yol verir v e önce veya aynı anda baş pervanesini de iskeden ayıracak şekilde çalıştırırsanız tekne nerede ise yan yan iskeleden uzaklaşır.

*

H. E.

« Yanıtla #17 : Ocak 07, 2019, 12:48:26 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

O nedenle neden baş pervanesinin neredeyse standart olup da 'kıç pervanesi' nin neredeyse hiç düşünülmemesini yadırgıyorum.

Benim "Basit bir düzenekle dıştan takma motoru baştan ve kıçtan denize indirme aparatı" projem gerçekleştiğinde bütün sorunlar bitecek.

*

H. E.

« Yanıtla #18 : Ocak 07, 2019, 12:49:24 »

Ayrı kıç pervane nasıl bir şey açıkçası bilmiyorum....

Baş pervane çalışırken yüzünü teknenin kıçına çevirirsen bir simulasyon olabilir.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. Ü.

« Yanıtla #19 : Ocak 07, 2019, 14:27:29 »
Tamam o zaman
En baba korsanlar bile baş pervanesi için çok kötü konuşmadılar Oktay korsanım derseniz  bir günde 16 kez yanaşmış süper sabır vallahi zaten korsanımın hayatı macera ( affınıza sığınıyorum sizin müdavinizim bayılıyorum sizin hikayelere takipçinizim ) şimdi son durumu formülize edelim ozaman;
Paran çok +acemisin + sabır yok= alınacak
Paran az+ acemisin + sabır var= almana gerek yok
Paran az+ acemisin + sabır yok= baş pervanesi al yeter
Paran az + ustasın + sabır var ya da yok = alınmayacak
Paran çok + ustasın +sabır var ya da yok= ister al ister alma
Paran yok = problem yok,  çünkü kayık ta yok
Yada tüm korsan camiası hakan korsanımın dıştan takma motor projesinin gerçekleşmesini bekleyecek
Bu arada bendeniz sabrım mı daha az param mı bu konuyu akşam Tunç korsanımla konuştuktan sonra karar vereceğim

*

O. E.

« Yanıtla #20 : Ocak 07, 2019, 14:37:58 »
Tamam o zaman
En baba korsanlar bile baş pervanesi için çok kötü konuşmadılar Oktay korsanım derseniz  bir günde 16 kez yanaşmış süper sabır vallahi zaten korsanımın hayatı macera ( affınıza sığınıyorum sizin müdavinizim bayılıyorum sizin hikayelere takipçinizim ) şimdi son durumu formülize edelim ozaman;
Paran çok +acemisin + sabır yok= alınacak
Paran az+ acemisin + sabır var= almana gerek yok
Paran az+ acemisin + sabır yok= baş pervanesi al yeter
Paran az + ustasın + sabır var ya da yok = alınmayacak
Paran çok + ustasın +sabır var ya da yok= ister al ister alma
Paran yok = problem yok,  çünkü kayık ta yok
Yada tüm korsan camiası hakan korsanımın dıştan takma motor projesinin gerçekleşmesini bekleyecek
Bu arada bendeniz sabrım mı daha az param mı bu konuyu akşam Tunç korsanımla konuştuktan sonra karar vereceğim

Hocam
Baktık başka türlü öğreneceğimiz yok .....
Anons Ediyoruz , Marinaya yaklaşıyoruz diye....
Bizim Fener Türbünü gibi oluyor Marina pantonu...
Tezahurat eksik....

Salı Günleri tenha oluyor Marina...
Palamar arkadaşlara rica ettik , onlarda seve seve dediler...

Öğrende bizde kurtulalım diyemediler ....
Seve Seve dediler...

Çok gözümüzde büyütmüştük ...
Şimdi zırnık kıymeti harbiyesi yok....gözümüzde....

Sizi "Göcek İzlenimlerinde "  Sayın Doktor korsanlar ile Soğukta Denize Girme Panelinde göremedik...
Gözler aradı açıkçası
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2019, 14:40:19 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

A. A.

« Yanıtla #21 : Ocak 07, 2019, 16:20:14 »
Cezmi korsanım,

Yeni tekne alacaksanız;
Bu kurlarla zaten satamıyorlar.
Pazarlık bittikten sonra altın vuruş yap, tekneye koydur.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Not: En acemi korsan olarak yorum: Baş pervane yeter.   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap (Artık çok elzem değil ise baş pervane bile çalıştırmıyorum)
*

H. E.

« Yanıtla #22 : Ocak 07, 2019, 16:27:15 »
... (Artık çok elzem değil ise baş pervane bile çalıştırmıyorum)

Baş pervane hangi durumlarda kullanılıyor diye soranlara her zaman söylediğim laftır: "Ben baş pervaneyi cümle içinde kullanıyorum: 'Benim baş pervanem var' şeklinde"  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu baş pervane öyle bir şey ki, işe yaradığı durumlarda, teknenin başını sağa sola oynatabildiğinde zaten ihtiyacınız olmadan da o manevraları yapabilirsiniz. Ama  en çok gerek duyduğunuzda, rüzgar basarken başı açmak istediğinizde falan asla işe yaramaz, gücü yetmez.

*

A. Ç.

« Yanıtla #23 : Ocak 07, 2019, 18:44:16 »
... (Artık çok elzem değil ise baş pervane bile çalıştırmıyorum)

Baş pervane hangi durumlarda kullanılıyor diye soranlara her zaman söylediğim laftır: "Ben baş pervaneyi cümle içinde kullanıyorum: 'Benim baş pervanem var' şeklinde"  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu baş pervane öyle bir şey ki, işe yaradığı durumlarda, teknenin başını sağa sola oynatabildiğinde zaten ihtiyacınız olmadan da o manevraları yapabilirsiniz. Ama  en çok gerek duyduğunuzda, rüzgar basarken başı açmak istediğinizde falan asla işe yaramaz, gücü yetmez.

Doğru söze ne denir....
*

C. Ü.

« Yanıtla #24 : Ocak 07, 2019, 20:48:21 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap sayın korsanlarım
zaten 45 feet in altında bu sistem yokmuş maalesef...
*

O. E.

« Yanıtla #25 : Ocak 07, 2019, 21:12:59 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap sayın korsanlarım
zaten 45 feet in altında bu sistem yokmuş maalesef...

Hocam siz kaç feet düşünmektesiniz ?
*

C. Ü.

« Yanıtla #26 : Ocak 07, 2019, 22:40:57 »
Gonlum neler istiyorda cebim sacmalama 35 feet yeterde artar bile diyor, hadi bilemedin 40 feet ikinci el yeter. Aklim karisiyor sonra ise ya cezmi ne geregi var kayik mayik bu islere diyor. Ama insan 50 sini bulunca artik arada bir de gonlunu dinlemeli diyorum. Ha bu arada hanim da 50 sinden sonra aman baska seylere saracagina kayiga sarsin psikolojisiyle sanirim simdilik cok sesini cikarmiyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. E.

« Yanıtla #27 : Ocak 07, 2019, 23:12:17 »
Gonlum neler istiyorda cebim sacmalama 35 feet yeterde artar bile diyor, hadi bilemedin 40 feet ikinci el yeter. Aklim karisiyor sonra ise ya cezmi ne geregi var kayik mayik bu islere diyor. Ama insan 50 sini bulunca artik arada bir de gonlunu dinlemeli diyorum. Ha bu arada hanim da 50 sinden sonra aman baska seylere saracagina kayiga sarsin psikolojisiyle sanirim simdilik cok sesini cikarmiyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hocam hayatımda Üç kere Gaziantebe geldim biri sabah geldim akşam döndüm
Diğer ikisinde ayrı ayrı evde misafir edildim ...
Otele bırakmadılar , ayıp olur falan dendi,,,
Evlerin genişliğine büyüklüğüne çok şaşırdım...
Antepte küçük ev bulamazsın sıkılır Antepli  afaganlar basar oturamaz dediler...

*

C. Ü.

« Yanıtla #28 : Ocak 08, 2019, 14:27:11 »
Oktay korsanım buyurun yine gelin ( davetim gıyabınızda tüm korsan dostlaradır ) ben ağırlayayım sizleri, evet tespitiniz çok doğru eski evimiz 550 m2 idi  çocukların İstanbul a geçince çok daha küçük bir eve taşındık ve inanın daha mutlu hissettik kendimizi...Sanırım artık küçülmek lazım küçük ev küçük araba küçük şeylerden mutlu olabilmek gerek. Vahşi kapitalist sistemin afyonu olan alışveriş çılgınlığından kendimizi kurtarıp 2 tshirt 1 terlik le de mutlu olabilir insan, kendi ve sevdikleri sağlıklı ise
*

H. E.

« Yanıtla #29 : Ocak 08, 2019, 15:12:55 »
Vay be. Bizim ortaokulun kapalı spor salonu 460 metrekare idi.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap