0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. H.

Atina-Bodrum seyir icin rota onerileri
« : Temmuz 08, 2020, 18:43:38 »
Selamlar arkadaslar,

Atinada bir yelkenli beyendim kismetse onu gidip almak istiyorum. Acaba Atina-Bodrum arasi yelken tecrubesi olan varmi? Rota-Ruzgar vs. Ben Atinadan Bodruma gitmek istiyorum. Benim dusuncem Atinadan biraz daha yukariya cikip Mikanosa cikip sonra ordan daha pupadan ruzgari alip bodruma inmek niyetim ama.

Onerilerde bulunursaniz cok sevinirim.

Iyi seyirler arkadaslar,

Can Kaptan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

Ynt: Atina-Bodrum seyir icin rota onerileri
« Yanıtla #1 : Temmuz 08, 2020, 19:47:41 »
Mikonos ve Patmos'a uğramanız doğru olur ama, mesafeler uzun olduğu için Mikonos öncesi ve sonrası birer ada daha seçmelisiniz.

*

T. B.

« Yanıtla #2 : Temmuz 08, 2020, 23:10:50 »
Özellikle Mykonos ve civarı Haziran - Ağustos aylarında çok rüzgarlı olur... Ben daha çok bu rotayı, gerek Çeşme gerekse Bodrum etabını Atina çıkış, Andros ve İkaria üzeri geliyorum ..

*

i. t.

« Yanıtla #3 : Temmuz 09, 2020, 00:25:07 »
atina cikis ,kea, kitnos, siros, mikanos, patmos, kalimnos, kos, bodrum  toplamda 210 mil.

atina    kitnos 50 mil

kitnos     mikanos 45 mil

mikanos        patmos   60 mil

patmos,kaliimnos,kos ve bodrum  55

kac gunde tamamlamak isterseniz  gunluk seyrinizi ona gore yaparsiniz.
bu guzergahta  adalar bir birine yakin           

*

M. E.

« Yanıtla #4 : Temmuz 09, 2020, 01:07:30 »
Bodrum’a gelmek tamam da, bu aralar siz Atina’ya nasıl gitmeyi düşünüyorsunuz? Sanırlar kapalı falan...

*

C. H.

« Yanıtla #5 : Temmuz 09, 2020, 02:16:02 »
cok tesekkurler rotalar icin cidden yardimci oldu ismail kaptanim, tahsin kaptanim ve ahmet kaptanim. Murat kaptanim yabanci pasaportum mevcut ucakla almanya ordan yunanistana gitmeyi dusunuyorum. cunku Turkiye Yunanistan arasi acilicak gibi durmuyo. onerileriniz varsa iletebilirsiniz sevinirim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. A.

« Yanıtla #6 : Temmuz 09, 2020, 07:52:50 »
Gidebilseniz bile şu an Türkiyeye yakın adalardaki tüm gümrük kapıları kapalı olduğundan resmi çıkış yapamazsınız. Ancak Atinada çıkış yapabilirsiniz ama bu sefer de adalara uğramadan direk gelmeniz gerekir çünkü çıkış yaptıktan sonra kanunen bir yere uğrayamazsınız.
Orta Ege bu mevsim çok rüzgarlı olur. Mikonos özellikle uzak durulması gereken bir adadır. Mümkün olduğunca kuzeyden başlayıp genelde GD istikametinde devam etmek en selametlisidir. Navigasyon yalnızca harita işi değildir.
Sıkılmazsanız Orta egedeki hava ve adalar hakkında korsanlara yaptığım sunumu izleyin. Dediğimi daha iyi anlarsınız.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Selametle
*

E. S.

« Yanıtla #7 : Temmuz 09, 2020, 10:07:56 »
Gidebilseniz bile şu an Türkiyeye yakın adalardaki tüm gümrük kapıları kapalı olduğundan resmi çıkış yapamazsınız. Ancak Atinada çıkış yapabilirsiniz ama bu sefer de adalara uğramadan direk gelmeniz gerekir çünkü çıkış yaptıktan sonra kanunen bir yere uğrayamazsınız.
Orta Ege bu mevsim çok rüzgarlı olur. Mikonos özellikle uzak durulması gereken bir adadır. Mümkün olduğunca kuzeyden başlayıp genelde GD istikametinde devam etmek en selametlisidir. Navigasyon yalnızca harita işi değildir.
Sıkılmazsanız Orta egedeki hava ve adalar hakkında korsanlara yaptığım sunumu izleyin. Dediğimi daha iyi anlarsınız.

Selametle

Yolculuk esnasında adalara resmi giriş mümkün olmasa da sert havaya yakalanırsa, güzergah üstündeki adalarda kalınabilir. Rüzgar dinene kadar ve/veya gün aydınlanana kadar karaya çıkmadan alargada (merkez limanda değil) kalabilirsiniz diye düşünüyorum. Yunan Sg bu kadarına müsamaha gösterecektir.
*

E. K.

« Yanıtla #8 : Temmuz 18, 2020, 11:33:29 »
Bizde Agustos ortasi - Eylul basi gibi Preveze'den teknemizi Marmaris'e getirmeyi getirmeyi planliyoruz.

Suanda Yunanistan AB'de oturma izni olmayan Turk vatandaslarini kabul etmiyor.

Yine denizden Turkiye'den gelen hic bir ozel tekneyi giris icin kabul etmiyor. Isterse tekne AB bayrakli olsun, icindekiler AB vatandasi olsun, yine de kabul etmiyor.

Yunanistan'dan Turkiye'ye gecislerde ise sorun yok.

AB vatandaslari ile AB ve Yunanistan' in izin verdigi bir kac ulkenin vatandaslari Yunanistan'a kara veya hava yolu ile gelebiliyorlar. Covid-19 olanlar ve covid-19 semptonu gosterenlerin seyahat etmesi tabii ki istenmiyor. Hava yolu ile gelenler seyahatlerinin en gec 24 saat oncesine kadar  gerekli formu doldurup yetkili makamlara gondermesi zorunlu. Karadan gelenler ise en gec 72 saat oncesine kadar bu formu gondermeli.

Yunanistan'a geldiginizde gumruk kapisinda atesiniz olculuyor ve size bazi sorular soruluyor. Ayrica bazi kisilere rastgele test yapilabiliyor. Test sonucu pozitif cikarsa gosterdiginiz adreste, veya Yunanistan makamlarinin belirledigi adreste karantinada kalmaniz isteniyor, karantinaya aliniyorsunuz.

AB vatandasi iseniz, AB ulkelerinden gelirken veya Yunan ana karasindan gelirken adalara giriste bir engel olmamasi lazim.
« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2020, 11:44:06 Gönderen: Erkin Küçükkaragöz »
*

C. A.

« Yanıtla #9 : Temmuz 18, 2020, 15:07:08 »
Hava şartları çok önemlidir, seyir planlamanızda hava şartları birinci öncelikte olmalıdır. Egede hakim rüzgarlar kuzeylidir ancak belli periyodlarda güneye de döner. Orta Ege'yi nasıl geçeceğinizi kesinlikle hava şartlarına bakarak planlamalısınız.

Transferi güneyli rüzgarlar varken yapmanızı önermem, hız yapamazsınız çok yıpranırsınız. Kuzeyli rüzgarlarda transferi yaptığınızı varsayarsak :

1. Opsiyon : Hava şartları müsaitse, orta Ege'yi en kuzeyden (Mykonos hizasından) geçip, kendinizi Türkiye tarafındaki Yunan adaları arasına atıp saçak altından Bodrum'a gitmek. Burada önemli olan bir an önce orta Ege'yi geçebilmektir. Tunç Korsan'ın da dediği gibi güneydoğulu bir rotayla ya da direk doğuya giderek yapılabilir.

2.Opsiyon : Hava şartları orta Ege'yi kuzeyden geçmeye müsait değilse, Syros'tan sonra Paros-Naxos arasından geçerek güneye iner, Amorgos'un altından orta Ege'yi geçerek Kalymnos'un altından Bodrum'a rota tutabilirsiniz.

Hava şartları iyiyse seyir planlamanızın önceliğini havaya göre değil, dinlenebileceğiniz koylara/limanlara göre değiştirebilirsiniz.

Hava şartları kötüyken Yunan adalarına sığınabilirsiniz. Kötü hava şartları nedeniyle sığındığınız sürece kimse size zorluk çıkartamaz.

Selametle...
« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2020, 15:13:00 Gönderen: Cenk Ayvacı »