0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. B.

Ynt: Aali Kurşun döküyor (canlı yayın)
« Yanıtla #30 : Haziran 02, 2011, 11:08:12 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Atilla Korsanım. benim o eklediğiniz topikten aldığım , Müfit korsanın 14 no'lu yazısındaki ''...amaç kendi tekneni yapmaksa fazla mükemmeliyetçi olmamak gerek. zira herşeyde olduğu gibi her zaman fayda-maliyet kıstasını unutmamalı'' mesajı.. Bu da benim dediğime uyuyor bence. Denizcilerde bu kurşun salma takıntısı  nereden çıktı bilemiyorum. En ağır maden olduğu içindir sanırım. Ve kabitalizmin deniz sektöründeki bir şartlandırması gibi de geliyor bana az birazcık... Tıpkı '' anne sütünden daha önemli  xxxx mamasını almalısınız yoksa bebeğiniz gerizekalı olur'' , ya da ''' xxx  kimyasını kullanmazsanız  çamaşır makinanız  mort olur'' gibi bişey bu.
 Tıpta  yıllarca'' ille de parasetamol'', ya da ille de ''diazem''  deyip sonra '' pardon abi yanılıyor olabiliriz'' demek gibi olmasın diyorum bu durum.. Bir tasarımcı kurşun hesabı yapmışsa bir başka mühendis bunu başka bir maddeyle neden değiştiremesin ki? sonuçta aslolan ''ağırlık-denge'' babında''fayda-maliyet''..  isn't it? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 Ha şu da var. Param varsa basarım parayı külçe altın  salma döktürürüm  o ayrı konu. Ama  bence salma '' ille de kurşun olmak zorunda değildir. Mükemmel yelkenli teknenin salması ille de kurşun olacak diye bişi yok.'' diyorum şahsen bizzat ben kendim. Sanırım nyn bkr korsan da benim gibi düşünüyor..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sizin gibi düşünmek mi? Güldürmeyin beni.
Üstelik ben bilmediğim konularda, sizin gibi ahkam kesmem.

Ben şunu düşünüyorum;
Madem en iyi maden Bakır'dır, neden salmalar Bakır yapılmıyor?

*

O. B.

« Yanıtla #31 : Haziran 02, 2011, 12:45:47 »
Mükemmel yelkenli teknenin salması ille de kurşun olacak diye bişi yok.'' diyorum şahsen bizzat ben kendim.
Balta Korsan yukardaki düşüncesinde haklı. "Civa" daha iyi performans verir. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

U. K.

« Yanıtla #32 : Haziran 02, 2011, 14:02:19 »
Doğrudur.
o kadar cıvayı temin edip, korozyonla delmesin diye en pahalısından bir paslanmaz hazne yapıp içine dökersek %10 daha az hacimde hallederiz.
zorlarsak bu işi 1700m3 civarı pamuk ile de yapabiliriz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

m. b.

« Yanıtla #33 : Haziran 02, 2011, 16:50:23 »
saygıdeğer kürecikliller!.

bu zihniyet, karadenizdeki üç bin yıllık babadan oğula geçen ''keserle tekne yapma'' sanatına da ''tuu  kaka'' demiş, gitmiş elalemin iş yapamayıp branş değiştiren ve ben tekne de yaparım diyen uyanık mobilyacını durduk yerde marka yapmıştır!..

2 mt'lik beton salmayı omurgaya yatay monte edemeyen kültür, ilelebet kurşuna muhtaç kalacaktır!.

beni milletvekili yaparsanız,seri üretimle beton salmalı ve çok ucuz halk tekneleri yaptıracağım. her eve  bi tekne yani!

ayrıcaaaa!, amatör tekne yapımcılarını soğutan ve korkutan bu  mikemmeliyetçi, elit ve parababası zengin denizcilerin teknelerindeki kurşun salmaları tek tek  söktüreceğim, vergilerini de iki katına çıkartacak ve ÖBV ekleteceğim!. hepsinin listesi elimde var, belgesiz konuşmam ben!..

höö? ne?!!!.. ne diyosun mürteza yakınıma gel! nee,  notlar mı karışmış?.

*

C. D.

« Yanıtla #34 : Haziran 02, 2011, 19:13:46 »
1m3 beton 2500 kg.  ağırlığın torpil olduğunu ve çapının da 30 cm olduğunu varsayarsak aşağı yukarı 3.5m uzunluğunda bir torpil yapmamız gerekir.  hani demir donatısının ağırlığı falan derken 3m'ye düşsün diyelim.

1m3 kurşun ise 11350 kg.  2500kg ağırlığı kurşun ile 30 cm çapında 80cm uzunluğunda bir torpil ile sağlıyorsunuz.

3 m uzunluğundaki betonun salmanın ucuna nasıl monte edileceği, stabilitenin nasıl sağlanacağını falan tartışmıyoruz. 

Umut korsanım sanırım hesaplamada küçük bir hata var
salma çapı 30 cm ise yarıçap 15 cm dir
dolayısı ile 30 cm  çapında 80 cm uzunluğunda kurşundan mamül torpil salmayla
2500 kg'sağlayamazsınız.  ( 641 kg eder )

Salmanın çapını 80 cm' çıkartırsak, betondan mamül salma ile 2500 kg'mı
2 metrelik bir torpille sağlayabilirsiniz. 
İçine konacak yoğunlaştırılmış demir iskelet ( ana çubuklar ve edriye) donanımının
ağırlıklarını da hesaba katarsak uzunluğu 1,3 metreye kadar düşürmek olası diye düşünüyorum.

Bu hesaplamalara göre,
dış zarfının ağırlığını ihmal ederek 
60 cm çapında 80 cm uzunluğunda 2500 kg ağırlığındaki salma ile
80 cm çapında 1,3 metre uzunluğunda 2500 kg ağırlığındaki  salmanın
(Yani 20 cm daha kalın çapta ve 50 cm daha uzun bir salma)
aynı en-boy-karina yapısı-yelken alanı-direk boyuna sahip iki ayrı  teknedeki
yelken performansına etkilerini,

karşılaştırmalı olarak, bu konuda uzman korsanlardan rica edelim..

Atilla korsan şimdi bana kızacak ama
iyi vibrasyonlanmış c50 sınıfı betondan mamül böylesi bir salma
<Tekne güvenlik sınıfını düşürmemek, ve ben yaptım oldu mantığında olmamak kaydıyla>
sanırım maliyeti beşte bire çeker gibi geliyor.
Hele kurşunun tonunun 2500 dolar seviyesinde olduğunu düşünürsek.

Son bir şey yelkenli teknede stabiliteyi sağlayan sadece salma ağırlığı değil,
torpil salma boyu nedeni ile ağırlık merkezinin su hattına olan uzaklığı diye de biliyorum.
2 ton ağırlığında torpil salma, tekne karinasına bağlantı uzunluğu diyelim 90 cm olsun
aynı stabilite ağırlığı düşürüp bağlantı uzunluğu artırarakta sağlanabilir.
Kuvvet x kuvvet kolu mantığıyla diye de düşünmekteyim.

*

H. E.

« Yanıtla #35 : Haziran 02, 2011, 19:29:10 »
...
torpil salma boyu nedeni ile ağırlık merkezinin su hattına olan uzaklığı diye de biliyorum.
2 ton ağırlığında torpil salma, tekne karinasına bağlantı uzunluğu diyelim 90 cm olsun

...

Bunu ben de hep düşünürüm. Katlanır salma fikrini biraz geliştirerek mesela neden torpil içiçe geçmiş bağlantı parçaları aracılığıyla gerektiğinde daha derine salınmaz, sığlıklarda içeri çekilmez? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. O.

« Yanıtla #36 : Haziran 02, 2011, 19:54:34 »
...

...

Bunu ben de hep düşünürüm. Katlanır salma fikrini biraz geliştirerek mesela neden torpil içiçe geçmiş bağlantı parçaları aracılığıyla gerektiğinde daha derine salınmaz, sığlıklarda içeri çekilmez? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Portatif transistörlü radyo anteni gibi mi?
*

H. E.

« Yanıtla #37 : Haziran 02, 2011, 20:36:01 »

Portatif transistörlü radyo anteni gibi mi?

Daha çok motorlu oto radyo anteni gibi...
*

F. S.

« Yanıtla #38 : Haziran 02, 2011, 21:28:16 »

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. Ç.

« Yanıtla #39 : Haziran 02, 2011, 21:34:01 »
*

H. E.

« Yanıtla #40 : Haziran 02, 2011, 23:13:00 »
Sorun: bunları denizde çalıştırmak! Kekamoz, yan kuvvetler vb. ile başetmek zor gözüküyor. Belki 2 çelik halat ile torpili derine sallandırmak olabilir. Halatları da yelkenle ilişkilendirirsin. Orsaya girdikçe aşağı iner, pupada yukarı çekilir... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. S. E.

« Yanıtla #41 : Haziran 03, 2011, 00:11:40 »
   Atilla abi (Algon)anlatmıştı, bir arkadaşı salmanın içine ,kurşunun üzerine pompa sistemi kurmuş.Tek tip tekne yarışlarında pupa giderken suyu boşaltıp,orsada su basıyormuş.Arkadaşları 4-5 yarış kazandıktan sonra farkına varmışlar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Haziran 03, 2011, 00:12:58 Gönderen: Atilla Serdar Erdoğan »
*

T. T. A.

« Yanıtla #42 : Haziran 03, 2011, 04:19:58 »
1m3 beton 2500 kg.  ağırlığın torpil olduğunu ve çapının da 30 cm olduğunu varsayarsak aşağı yukarı 3.5m uzunluğunda bir torpil yapmamız gerekir.  hani demir donatısının ağırlığı falan derken 3m'ye düşsün diyelim.

1m3 kurşun ise 11350 kg.  2500kg ağırlığı kurşun ile 30 cm çapında 80cm uzunluğunda bir torpil ile sağlıyorsunuz.

3 m uzunluğundaki betonun salmanın ucuna nasıl monte edileceği, stabilitenin nasıl sağlanacağını falan tartışmıyoruz. 

Umut korsanım sanırım hesaplamada küçük bir hata var
salma çapı 30 cm ise yarıçap 15 cm dir
dolayısı ile 30 cm  çapında 80 cm uzunluğunda kurşundan mamül torpil salmayla
2500 kg'sağlayamazsınız.  ( 641 kg eder )

Salmanın çapını 80 cm' çıkartırsak, betondan mamül salma ile 2500 kg'mı
2 metrelik bir torpille sağlayabilirsiniz. 
İçine konacak yoğunlaştırılmış demir iskelet ( ana çubuklar ve edriye) donanımının
ağırlıklarını da hesaba katarsak uzunluğu 1,3 metreye kadar düşürmek olası diye düşünüyorum.

Bu hesaplamalara göre,
dış zarfının ağırlığını ihmal ederek 
60 cm çapında 80 cm uzunluğunda 2500 kg ağırlığındaki salma ile
80 cm çapında 1,3 metre uzunluğunda 2500 kg ağırlığındaki  salmanın
(Yani 20 cm daha kalın çapta ve 50 cm daha uzun bir salma)
aynı en-boy-karina yapısı-yelken alanı-direk boyuna sahip iki ayrı  teknedeki
yelken performansına etkilerini,

karşılaştırmalı olarak, bu konuda uzman korsanlardan rica edelim..

Atilla korsan şimdi bana kızacak ama
iyi vibrasyonlanmış c50 sınıfı betondan mamül böylesi bir salma
<Tekne güvenlik sınıfını düşürmemek, ve ben yaptım oldu mantığında olmamak kaydıyla>
sanırım maliyeti beşte bire çeker gibi geliyor.
Hele kurşunun tonunun 2500 dolar seviyesinde olduğunu düşünürsek.

Müsaadenizle bu hesaplara ben de katılayım;

Şimdi 80 cm çapında 130 cm uzunluğunda demir destekli bir torpilin 2500 kg gelmesi için

Hacimce
%72 Beton
%28 Demir olmalı

Bu torpilin hacmi (40*40)*3,14*130=653120 cm3 = 0,653 mt3 olur.

Beton ve demiri birlikte kullanacaksak ve bu hacmin ağırlı 2500 kg (2,5 ton) olacak ise
2,5/0,653 = 3,82 Özgül ağırlık oranını yakalamamız gerek.
Hacimce orantılarsak (yaklaşık)
%74 beton * 0,653 = 0,483 mt3 beton
%26 Demir * 0,653 = 0,170 mt3 demir eder.
(sağlaması : ((0,74*2,5)+(0,26*7,86))= 3,89 ton/mt3 )

Ağırlıkları da
0,483 mt3 beton * 2500 = 1207 kg
0,170 mt3 demir *7860 = 1336 kg
Toplamda da    2543 kg eder.
Yani ağırlığın yarıdan fazlası demir olmalı!

Şimdi bir de hiç hesaba katılmayan birşeyi söylemek istiyorum!
Aslında bu ağırlıklar sualtı için gerçek değerler değil!
İzafi (su için tabii ki) değerine bakmak gerek.
Bu Demir-Beton karışımı torpilimiz 0,653 mt3 ediyor.
Toplam taşırdığı suyun ağırlığını karadaki ağırlığından düşersek (suyun özgül ağırlığını yaklaşık olarak ve 1cm3/gr olarak alacağım, ki tuzlu su daha da ağırdır!)
2543-653=1900kg eder.

Oysa 60 cm çapında ve 80 cm uzunluğundaki kurşun salmamız
30*30*3,14*80=226080 cm3 = 0,226 mt3 eder.

Ağırlığı da 0,226*11,37 = 2570 kg eder.
İzafi ağırlığı ise ;
2570-226= 2344 kg eder

İzafi olarak beton+demirden %25 daha ağır ve sadece 3’te biri kadar bir alan kaplıyor.
Kaldı ki betonunda yarıdan fazlası demirdi zaten, beton salma daha orada anlamını yitirmişti!  1350 kg demir hiç az değil!

Uzun uzun hesabını anlatmayacağım ama demiri 1 ton ile sınırlarsak ve kalanını beton ile tamamlarsak, izafi ağırlığı da 2500 kg gelsin istersek torpilimizin ölçüsü 80 cm çapında ve 226 cm uzunluğunda (neredeyse, önceki ölçüden 1 mt daha uzun ) olmalı.
Yeni salmamızın;
Hacmi 1,135 mt3 olur.
1 ton demirin hacmi 0,127 mt3 olduğuna göre, kullanmamız gereken betonun hacmi 1,008 mt olur.
sağlaması :
1,008*2,5=2,52 Ton beton + 1 ton demir =3,52 Ton.
İzafi ağırlığı 3,52-1,135 =2,385 ton eder.
2344 kg’lık kurşun salmamıza neredeyse denk.
Ancak hacmen 5 kat büyük.
(suya oluşturacağu mukavemet nedeniyle gerçekleşecek hız kaybından hiiiç bahsetmeyeceğim! İşte o zaman hesabın içinden çıkamayız!)

Moment kuvveti ile bu değerler küçültülebilir ama aynı şey kurşun için de geçerli tabii! Kurşun da uygun derinliğe yerleştirilerek ağırlıktan kazandırabilir.

*

T. T. A.

« Yanıtla #43 : Haziran 03, 2011, 04:49:49 »
Bir de maliyet hesabı yapalım (yukarıdaki örnekler için)

2500 kg kurşun *4,00 TL = 10.000 TL

850 kg Demir * 1,60 TL   = 1.360 TL
150 kg Paslanmaz * 8 TL = 1.200 TL
2500 kg beton * 0,20 TL =    500 TL
Toplam                        =  3.000 TL

Maalesef fark büyük  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. B.

« Yanıtla #44 : Haziran 03, 2011, 08:49:26 »
  Atilla abi (Algon)anlatmıştı, bir arkadaşı salmanın içine ,kurşunun üzerine pompa sistemi kurmuş.Tek tip tekne yarışlarında pupa giderken suyu boşaltıp,orsada su basıyormuş.Arkadaşları 4-5 yarış kazandıktan sonra farkına varmışlar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Benim iskele ve sancakta iki tane temiz su depom var ve her biri 100 lt. Ben de ciddi bir şekilde bir pompa düzeneği ile yelkendeyken(orsada) suyu bir taraftan diğer tarafa aktarmayı düşünüyorum.
« Son Düzenleme: Haziran 03, 2011, 08:49:49 Gönderen: Orhan Barut »