0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

U. K.

Ynt: Aali Kurşun döküyor (canlı yayın)
« Yanıtla #15 : Haziran 01, 2011, 13:28:26 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kurşun demişken sevgili korsanlar yeni yapımına başladığım kız için 4500 kg lazımdır nasıl nereden ve ucuza bulabilirim acep
Aydın Ağabey,
bu yeni kız hakkında bilgi vermeyecek misiniz?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

m. b.

« Yanıtla #16 : Haziran 01, 2011, 15:36:58 »
kurşun pahalı bir ürün.. tekne yarış amaçlı değilse salmaları neden betondan yapmıyorsunuz anlamıyorum?.. bir kaç yelkenli görmüştüm, salmaları beton..
önceki yıl kendi yaptığı teknesine zeytinburnu barınakta suya atmadan önce bir de beton(torpil salma modeli) salma yapmıştı bir arkadaşım.. süper de olmuştu..

*

O. B.

« Yanıtla #17 : Haziran 01, 2011, 16:24:59 »
kurşun pahalı bir ürün.. tekne yarış amaçlı değilse salmaları neden betondan yapmıyorsunuz anlamıyorum?..

1 ton beton yaklaşık 2.5 metreküp yer tutar, 1 ton kurşun ise 0.09 metreküp. Sebebi bu.

*

F. S.

« Yanıtla #18 : Haziran 01, 2011, 17:20:47 »
Orhan Korsan sizin deniziniz gelmiş galibaa  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

1 metreküp 2,5 ton olmasın

*

m. b.

« Yanıtla #19 : Haziran 01, 2011, 18:54:51 »
Orhan Hocam,
m3 olarak daha az yer kaplıyor okey ama 100 kat fazla bir bedel ödeniyor kurşuna, çok ciddi fiyat farkı var.  
gördüklerimden çıkarımım, hacmen de1/2 civarından daha fazla bir fark yok. gezi teknelerinde bu hacimsel farkın ne önemi var?
betona, hurda demir parçaları da karıştırılarak ağırlık arttırılıp bu fark oranı daha da azaltılıyor.
beton salmayla teknenin dizaynı, gönyesi, ayarı bozulmuyor, ufak hesaplarla düzenleniyor herşey.
bu salmaları sıkılınca atıp yenisini yaptırma şansı da var..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

ayrıcakurşundenizcanlılarıiçinzarararlıbirmadendirsalmalarınkurşunlarınıuzundönemdebalıklararacılığıylabünyemize alıratamazhastaoluruzdiyenkorsan.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Haziran 01, 2011, 19:03:06 Gönderen: Mustafa Aziz Çınar »

*

A. Ç.

« Yanıtla #20 : Haziran 01, 2011, 19:08:01 »
Kurşun salma ile 1/2 oranında hacım kazanırsınız. Bu hacım size ağırlığı teknenin çok daha aşağılarana koyma olanağı sağlar.  böylece teknenin denge merkezi oldukça aşağı çekilmiş olur. Yekpare pik döküm bir salmanın ağırlık merkezi ortasındadır. aynı salmayı kurşundan yaparasanız,  hacım olarak 1/2 olacağı için salmanın üst bölümü fiber (veya genellikle ahşap olur. böylece aynı şekildeki bir salmanın ağırlık merkezi 3/4 aşağıda olur. Böylece teknenin ağırlıkmerrkezi de çok aşağı çekilebilir.

Kurşunun doğrudan zehirli olduğu doğru değildir, kurşun tuzları zehirlidir. Metalik kurşun genellikle bir epoksi veya grp zarf içinde tekneye bağlanır, yani metalin su ile ilişkisi kesilir. Zaten metalik kurşun da deniz suyundan fazla etkilenmez, bu nedenle çevre zararları oldukça azdır.

Kurşunun tek zararı salma olarak bağlanmasındaki zorluktur. Yumuşak bir metal olduğundan gövdeye çok kolay tutturulamaz.
*

O. B.

« Yanıtla #21 : Haziran 01, 2011, 19:57:26 »
Kursun ile saglanacak salma performansinin aynisini beton ile saglayabilirseniz tabii ki beton daha iyi olur ama saglamak imkansiz gibi bir sey.
*

A. S. E.

« Yanıtla #22 : Haziran 01, 2011, 23:39:10 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

5130 kg saf kursun dokebilmek için bayagı bir balıkçı agı erittik Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. S. E.

« Yanıtla #23 : Haziran 02, 2011, 00:23:46 »
Orhan Hocam,
m3 olarak daha az yer kaplıyor okey ama 100 kat fazla bir bedel ödeniyor kurşuna, çok ciddi fiyat farkı var. 
gördüklerimden çıkarımım, hacmen de1/2 civarından daha fazla bir fark yok. gezi teknelerinde bu hacimsel farkın ne önemi var?
betona, hurda demir parçaları da karıştırılarak ağırlık arttırılıp bu fark oranı daha da azaltılıyor.
beton salmayla teknenin dizaynı, gönyesi, ayarı bozulmuyor, ufak hesaplarla düzenleniyor herşey.
bu salmaları sıkılınca atıp yenisini yaptırma şansı da var..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

ayrıcakurşundenizcanlılarıiçinzarararlıbirmadendirsalmalarınkurşunlarınıuzundönemdebalıklararacılığıylabünyemize alıratamazhastaoluruzdiyenkorsan.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Mustafa korsanım inanın Cem abinin burada yazdıkları çok önemli.Denizin şakası yok,ben yaptım oldu mantığı  cana malolabilir aman dikkat lütfen Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. S. E.

« Yanıtla #24 : Haziran 02, 2011, 00:37:06 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hurda kurşunda % 5-6  gibi bir pota üstü curuf oranı kabuledilebilir bir oran.Temiz külçe kurşun eritildiğinde bile bu oran %1-2 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

İ. Y.

« Yanıtla #25 : Haziran 02, 2011, 01:28:54 »
Atilla abi balıkçı ağı erittik derken?   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

m. b.

« Yanıtla #26 : Haziran 02, 2011, 03:20:27 »
Atilla Korsanım. benim o eklediğiniz topikten aldığım , Müfit korsanın 14 no'lu yazısındaki ''...amaç kendi tekneni yapmaksa fazla mükemmeliyetçi olmamak gerek. zira herşeyde olduğu gibi her zaman fayda-maliyet kıstasını unutmamalı'' mesajı.. Bu da benim dediğime uyuyor bence. Denizcilerde bu kurşun salma takıntısı  nereden çıktı bilemiyorum. En ağır maden olduğu içindir sanırım. Ve kabitalizmin deniz sektöründeki bir şartlandırması gibi de geliyor bana az birazcık... Tıpkı '' anne sütünden daha önemli  xxxx mamasını almalısınız yoksa bebeğiniz gerizekalı olur'' , ya da ''' xxx  kimyasını kullanmazsanız  çamaşır makinanız  mort olur'' gibi bişey bu.
 Tıpta  yıllarca'' ille de parasetamol'', ya da ille de ''diazem''  deyip sonra '' pardon abi yanılıyor olabiliriz'' demek gibi olmasın diyorum bu durum.. Bir tasarımcı kurşun hesabı yapmışsa bir başka mühendis bunu başka bir maddeyle neden değiştiremesin ki? sonuçta aslolan ''ağırlık-denge'' babında''fayda-maliyet''..  isn't it? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 Ha şu da var. Param varsa basarım parayı külçe altın  salma döktürürüm  o ayrı konu. Ama  bence salma '' ille de kurşun olmak zorunda değildir. Mükemmel yelkenli teknenin salması ille de kurşun olacak diye bişi yok.'' diyorum şahsen bizzat ben kendim. Sanırım nyn bkr korsan da benim gibi düşünüyor..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Haziran 02, 2011, 03:30:37 Gönderen: Mustafa Aziz Çınar »
*

m. b.

« Yanıtla #27 : Haziran 02, 2011, 04:01:34 »
Kursun ile saglanacak salma performansinin aynisini beton ile saglayabilirseniz tabii ki beton daha iyi olur ama saglamak imkansiz gibi bir sey.
Gezgin teknelerinde Kurşun ile sağlanacak salma performansından beklenen nedir ki aynı performansı beton salma gösteremesin? Geçin bunları mirim. Yarışçı olmadıktan sonra '' İlle de kurşun'' tezi bence bilimsel değildir. Duvarları yıkıp ön yargılardan arınalım lütfen.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 Dökelim betonu mangırımız cebimizde kalsın.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. S. E.

« Yanıtla #28 : Haziran 02, 2011, 09:49:34 »
Atilla abi balıkçı ağı erittik derken?   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
   Şu aralar hurda kurşunda sorun var,Ömer korsanımın dediği gibi depolarda radyasyonlu kurşun yakalandıgı için bir kriz yaşanıyor.
   Bu nedenle İrfan korsanım hurda olarak şu aralar en makbulü eski balıkçı ağları .Üzerlerindeki kurşunlarla beraber hurda fiyatına satıyorlar.Potaya kurşun ağırlıklarıyla beraber ağıda atıyorsunuz. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

U. K.

« Yanıtla #29 : Haziran 02, 2011, 10:31:17 »
sevgili Balta korsanım,
1m3 beton 2500 kg.  ağırlığın torpil olduğunu ve çapının da 30 cm olduğunu varsayarsak aşağı yukarı 3.5m uzunluğunda bir torpil yapmamız gerekir.  hani demir donatısının ağırlığı falan derken 3m'ye düşsün diyelim.

1m3 kurşun ise 11350 kg.  2500kg ağırlığı kurşun ile 30 cm çapında 80cm uzunluğunda bir torpil ile sağlıyorsunuz.

3 m uzunluğundaki betonun salmanın ucuna nasıl monte edileceği, stabilitenin nasıl sağlanacağını falan tartışmıyoruz. 

size matters yani.

haaaa....dersen ki derin mi derin karinalı, omurga salmalı bir teknem var,  o zaman dök betonu abicim.