0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Ö.

Ynt: 9. Vendée Globe 2020
« Yanıtla #15 : Kasım 22, 2020, 20:19:29 »
Hugo Boss teknesinde hasar varmış.
Alex rutin kontrolde farketmiş.
Tekneyi zorlamayacak bir kontrada seyre geçilmiş, tamir için plan ve hazırlık yapılıyormuş.

Kaç milyon dolarlık bu teknelerde bile hasar oluşması için şartların ne kadar zorlandığını hayal edemiyorum! :O

öZgür (mobil)

*

K. B.

« Yanıtla #16 : Kasım 22, 2020, 23:46:17 »
Alex 2 gün öncesine kadar oldukça farklı biçimde önde gidiyordu.
Bizim uygulamada dün dikkat ettim,rüzgar olmasına rağmen düşük hızda gidiyordu,anlam verememiştim.
Bu günse 3. sıraya düştüğünü görünce özel bir durum olabileceğini düşünmüştüm.
Umarım kısa sürede tamirini yolda yapar ve devam eder,yarışa büyük renk katıyor.

*

A. O. K.

« Yanıtla #17 : Kasım 23, 2020, 07:49:09 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Adam adeta uçuyor

nazar değdirdik.
Karinada bir hasarı tesadüfen görmüş."some structural damage to a longitudinal beam at the front of the boat" (ön tarafta uzunlamasına kirişte)
Teknede tamir için gerekli malzeme varmış, bir iş planı yapılmış, Alex işe başlamış.

"Hasar nasıl oluştu bir kayıt yok" buradan anladığım aynı otomobillerde olduğu gibi sensörler ve arıza kaydı tutan bir bellek var galiba !

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #18 : Kasım 23, 2020, 10:38:13 »
... Çift olmuş sildim...
« Son Düzenleme: Kasım 23, 2020, 10:39:27 Gönderen: Özgür Ökten »

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #19 : Kasım 23, 2020, 10:38:40 »
.
"Hasar nasıl oluştu bir kayıt yok" buradan anladığım aynı otomobillerde olduğu gibi sensörler ve arıza kaydı tutan bir bellek var galiba !
Evet, çok detay vermiyorlar ama Hugo Boss teknesinin her yerinde (direk, gurcatalar, foiller, salma, gövde, dümen vb.) sensörler var ve stresi ölçüyor, buna göre limitlerde zorluyorlar tekneyi.
Ama sensör olmayan bir yeri patladı işte..

~20+ knot ortalama hızla okyanusta 25bin mil yol yapmak inanılmaz bişey. En teknolojik malzeme bile bu stres testine dayanamıyor işte.

öZgür (mobil)
« Son Düzenleme: Kasım 23, 2020, 10:40:50 Gönderen: Özgür Ökten »

*

K. G.

« Yanıtla #20 : Kasım 23, 2020, 10:47:33 »
Ben Alex Thompson’un başına iş gelmedik hiçbir yarışını görmedim. Pazarlama açısından çok iyi ama o kadar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #21 : Kasım 23, 2020, 11:22:50 »
Ben Alex Thompson’un başına iş gelmedik hiçbir yarışını görmedim. Pazarlama açısından çok iyi ama o kadar
O kadar da değil yav, adamın tonla başarısı rekoru var, bu son 3 vendee'de biraz şartları zorladılar öyle oldu..

bu arada bu yarışa neden ABD'liler hiç ilgi göstermiyor acaba?
Bu kadar Fransız'ın havası içine yarışmak istemiyorlar mı nedir..
*

A. O. K.

« Yanıtla #22 : Kasım 23, 2020, 13:16:45 »
Liderler Dalin ve Ruyan'ın (hızları 12 nM civarında) 30 derece güney paraleli civarındalar, ümit burnuna 2.000 nM var.   
Çıkışa dönüp 8 gün sonra tekrar yarışa başlayan Beyou (hızı 20 nM) liderin 3.000 nM gerisinden Afrika sahiline yakın bir daha kısa rota izliyor.
Thomson 5.liğe düştü, 6 nM ile tamirat sırasında tekneyi zorlamayacak şekilde liderlerin 300 nM gerisinde gidiyor.

Liderler rüzgarı tamamen pupadan aldıkları için apaza kaçarak zig zag yapıyorlar. Rüzgar 12 nM, hızaları da öyle. Demek ki balon falan uğraşmaya değmeyecek.

(resimdeki kırmızı çizgi ideal rota) Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. G.

« Yanıtla #23 : Kasım 23, 2020, 13:41:17 »
Doğrusu ben de şüphelenmiyor değilim Alex'in pazarlama ve teknik taktiklerinden.
Önümüzdeki 36 saat rüzgar açısından çok iyi değil durum.
Öndekilerin hatta muhtemelen onu geçecek olanların bir kaç gün hızlı gidemeyeceği malum.
Mutlaka bir şeyleri tamir ediyordur belki. Ama 2-3 gün sonra rüzgar değiştiğindeki durumu merak ediyorum.
*

K. G.

« Yanıtla #24 : Kasım 23, 2020, 15:24:26 »
En elit yelkenci grubunda ve çok muhtemel teknesi de en üst düzey üretilip donatılmış. Ben olsam başlangıçta tekneyi kırmayacak şekilde ön grupta olmaya çalışırım. Sonra nasıl olsa podyum gelir. Daha sakin sulardalar. Güney okyanusunu nasıl geçecek, nasıl güvenilir bir şekilde teknesini toparlayacak. Belkide yarışın ilk yarısı bitmeden terk durumu olacak. Ben Hugo Boss olsam markamı daha uzun süre göz önünde tutmasına ısrar ederdim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
*

S. E.

« Yanıtla #25 : Kasım 23, 2020, 16:07:44 »
Adam adeta uçuyor

yine bağlanmamış! neyse ki can yeleği var bu sefer  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu görüntü dört yıl önceki yarıştan. Fransız hava kuvvetlerine ait bir helikopter çekmişti ( Kergueleen adasından kalkan) Efsane bir görüntü, ilk kez güney okyanusunda açıkta bir yarışan tekne görüntülenmişti ondan hatırlıyorum.   
*

S. E.

« Yanıtla #26 : Kasım 23, 2020, 16:13:46 »
Alex dört yıl önce foil'i kırmıştı. Bu sefer çok ciddi hazırlandılar, teknoloji olarak çok daha büyük yatırım yaptılar, Alex yine kırdı tekneyi.  Bu yıl kazanırsa bir daha katılmaz diye üzülüyordum, bu gidişle seneye yine katılacak Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Zorlamasa bu sene garanti kazanırdı. Teknesinin ortalama hızı, kullanım konforu hepsinden yüksek. 
« Son Düzenleme: Kasım 23, 2020, 16:15:35 Gönderen: Serdar Eker »
*

A. O. K.

« Yanıtla #27 : Kasım 23, 2020, 17:51:45 »
detaylı video, Alex anlatıyor: "... eskisinden sağlam değilse bile eskisi kadar sağlam oldu ..."

« Son Düzenleme: Kasım 23, 2020, 17:54:37 Gönderen: Ali Oğuz Konuk »
*

H. B.

« Yanıtla #28 : Kasım 24, 2020, 08:30:32 »
     Birkaç gün önce Türkiye'de ilk defa, her yıl yinelenecek  Uluslararası Cumhurbaşkanlığı yat yarışı yapıldı. Medyada iki gazetenin internet sitelerinin sayfalarının altlarında küçük bir haberden başka haberi çıkmadı. Yelkencilikle ilgili diğer kuruluşlar haber yaptı mı bilmiyorum ama benim üye olup takip ettiğim iki forumda da konu olmadı. Uzaklara bakarken önümüzde olup biteni görmüyoruz herhalde Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. İyi ya da kötü, bu tür organizasyonlar Vendée Globe gibi büyüklerin ilk adımı olabilir diye düşünüyorum.

Erdal kaptanım yarışın isminin bile en başında Cumhurbaşkanlıgı yazısı geçtigi için ilk adımda antipati oluşturuyor bence. Güzel bir girişim hatta mavi vatanı tanıtmak için önemli bir proje ama ismi yanlış. Vende globe fransanın Vende kasabasından başladıgı icin Vende'den dünya seyahati gibi anlamı oluşuyor ve cogumuzun bilmedigi Vende kasabası dünyaya kendini bu şekilde tanıtiyor.Yurtdaşlarımızın %50 lik bir kısmı(ki bu şaibeli) ve sporcuların çogu Cumhurbaşkanlıgı isminden haz etmiyor. hal böyle olunca yapılan yarış ve yatırılan proje bedelleri boşa gidiyor aynı bir haftada kış günü 5 milyar fidan diktik kampanyası gibi yaptım oldu oluyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap(
Isim seçimi olarak "Uluslararası Mavi Vatan yelken yarışı"  ing: " Blue home Internatinal sailing cup" çok daha efektif olurdu kanısındayım.Bir yabancı neden bizim cumhurbaşkanlıgımız adına yapılan uluslararası yarışa katılsınki hatta istese bile sponsorlar ve siyasiler bir avrupalıya bu izni vermezler.
 Niye yapılan herşey illa cumhurbaşkanlıgı adına yapılıyor, krallıkla yönetilmiyoruz...
Veya Mavi vatan doktrinini oluşturan emekli Tüm amiral Cem Gürdeniz ismi bile verilebilir,Cumhurbaşkanlıgından çok Mavi vatan onun tanıtımları ve yıllardır yaptıgı calışmalarla oluşmuş.
Bodrumdan agustos-eylül ayında başlayan akdenizi cebelitarığa kadar dolaşıp geri dönüşte marmaris veya istanbul bogazda biten bir yarış çokda güzel olurdu hem katılımcı sayısı hemde birçok avrupalı yelkenci yarışa katılabilir. hatta Turkiyeden cıkıp sırasıyla Yunanistan-Italya-Malta-Ispanya 4 ayaklı bir yarış  çok cazip olurdu...
Aslinda cok haklısınız.  Bir yerden baslamak lazim. Acik deniz Ege yarışları gibi once kendi denizleri.izde bir genek olusturmaliyiz. Örneğin tum Marmara Denizini kapsayan bir yaris harika olurdu. Arkasi da dediğiniz gibi 2-3 denizi kapsayan yarışlar mutlaka olmalı.  Ayrica yarışlar biraz da bahane, aslinda hepimiz  uzun seyirler yapmak ve elbette biraz da heyecan yaşamak istiyoruz. 

SM-G960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

A. O. K.

« Yanıtla #29 : Kasım 24, 2020, 13:43:48 »
Anladığım kadarı ile rüzgarlar değişti

- Beyou Afrika sahiline yakın bir daha kısa rotadan diğerlerinin rotasına döndü. Liderin 3.064 nM gerisinde.
- Thomson, yarışa başladım dedi ancak 6 nM rüzgarda 4 nM ile liderin 471 nM gerisinde gidiyor. Teknesinin tamiratı tamammış ama 1 günlük tamamlayıcı işler gene de varmış...
- En önde Dalin ve Ruyand 35 nM ara ile 10 nM rüzgar bulmuşlar, 10 nM ile gidiyorlar.