0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ü. Ö.

10 Mart 2019 Security anonsu
« : Mart 12, 2019, 10:18:45 »
10 Mart Pazar öğleden sonra telsizden Security anonsu geçildi. Ben Gökova Tuzla koyundaydım.

Marmaris tarafında (detaylı konum tanımlandı ama ezberimde kalmadı) balıkçı teknesinden adam düşmüş (MOB). Arama kurtarma çalışmalarının yapıldığı, bir şey görenlerin Türk radyoya bildirmesi istendi.

Gazete haberlerinde bir bilgi bulamadım.
Olay hakkında bilgisi, duyumu olan var mı?
Sonucu merak ettim.
Kurtulduğunu umuyorum.

*

M. A.

Ynt: 10 Mart 2019 Security anonsu
« Yanıtla #1 : Mart 12, 2019, 11:52:13 »
Evet whatsupp gruplarında da döndü lakin sonucunu öğrenemedik. İnşallah kurtulmuştur o can..

*

B. B.

« Yanıtla #2 : Mart 13, 2019, 10:07:10 »
Denize adam düştü ve ilk aşamada bulamadık, telsizden Mayday çağrısı mı yapılmalı?

*

E. Y.

« Yanıtla #3 : Mart 13, 2019, 11:02:02 »
Daha öncede tartışılmış, ortak bir sonuca varılamamıştı.
Örneğin ben "PanPan" çağrısı yapılır diye öğrenmiştim. Ki, boğazı aşağı doğru inen bir gemiden adam düştüğünde Türk Radyo'da  PanPan çağrısı yapmıştı. Zafer Dedeoğlu tekneden adam düştüğünde MayDay çağrısı yapmıştı. Yanılmıyorsam Mehmet Çömlekçi'nin sitesinde de MayDay öneriliyor. Security'yi ben böyle bir olayda ilk kez duyuyorum. Bize öğretilen, "diğer gemilerin seyir güvenliğini tehlikeye düşürecek bir şey (konteyner, kütük, başıboş sürüklenen gemi-tekne v.s) görüldüğünde yapılır " dı. 
« Son Düzenleme: Mart 13, 2019, 11:03:11 Gönderen: Erol Yapıcı »

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #4 : Mart 13, 2019, 11:11:28 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Daha öncede tartışılmış, ortak bir sonuca varılamamıştı.
Örneğin ben "PanPan" çağrısı yapılır diye öğrenmiştim. Ki, boğazı aşağı doğru inen bir gemiden adam düştüğünde Türk Radyo'da  PanPan çağrısı yapmıştı. Zafer Dedeoğlu tekneden adam düştüğünde MayDay çağrısı yapmıştı. Yanılmıyorsam Mehmet Çömlekçi'nin sitesinde de MayDay öneriliyor. Security'yi ben böyle bir olayda ilk kez duyuyorum. Bize öğretilen, "diğer gemilerin seyir güvenliğini tehlikeye düşürecek bir şey (konteyner, kütük, başıboş sürüklenen gemi-tekne v.s) görüldüğünde yapılır " dı. 

Yanlış anlaşılma olmasın.

Türk Radyo 'arama kurtarma çalışmaları hakkında güvenlik bilgilendirmesi' amacıyla Securite anonsu geçti.
Yani benim duyduğum anons, sıkıntıyı bizzat yaşayan teknenin anonsu değildi.

*

E. Y.

« Yanıtla #5 : Mart 13, 2019, 11:14:02 »
Yok, yanlış anlaşılma yok Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Sadece, nasıl çağrı yapılacağı konusunda fikir birliği yok. Herkes haklı olabilir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ş. Ç.

« Yanıtla #6 : Mart 13, 2019, 14:17:51 »
PAN-PAN
Denize Adam Düşmesi
Ciddi Yaralanma
Acil Tedavi İhtiyacının ortaya çıkmasında ( PANPAN MEDICAL)
Yedeklenme ihtiyacı vb. gibi konular

Geçen yıl aldığım KMT eğitimdeki ders notlarımdan...

*

S. Ş.

« Yanıtla #7 : Mart 13, 2019, 16:51:34 »
sürükleniyorsun ama tekne batmıyor  pan pan
karaya oturdun pan pan
su alıyorsun batıyorsun MAYDAY   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

hayır oyle degil diyen var mı ,bilgi tazeleme için tekrarlamak istedim
« Son Düzenleme: Mart 13, 2019, 16:53:06 Gönderen: Semih Sener »
*

B. B.

« Yanıtla #8 : Mart 13, 2019, 22:59:38 »
Bu resim güzel özetliyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. A.

« Yanıtla #9 : Mart 13, 2019, 23:15:02 »
Panpan acil durumlarda, daha hayati tehlike tam olarak ortaya çıkmamışken kullanılır.

Mayday çok acil durumlarda, ortada hayati tehlike varken kullanılır.

Panpan olarak başlayan acil durum mesajları, zaman içerisinde hayati tehlike ortaya çıktığında mayday'e dönüşmelidir.

Selametle...
*

H. E.

« Yanıtla #10 : Mart 13, 2019, 23:47:21 »
Bir de bu duyuruların sonlandırılma işleri var. Öyle ortaya PAN-PAN deyip gidemiyorsunuz yani. Bunu bilen var mı?
*

C. A.

« Yanıtla #11 : Mart 14, 2019, 00:32:51 »
Panpan ve mayday mesajları sahil istasyonlarınca kontrol edilirler.

Acil durum ortadan kalktığında, kurtarma operasyonunu koordine eden sahil istasyonu, umuma panpan veya mayday mesajlarının iptal edildiğini duyurur.

Selametle...
« Son Düzenleme: Mart 14, 2019, 00:34:50 Gönderen: Cenk Ayvacı »
*

H. E.

« Yanıtla #12 : Mart 14, 2019, 07:37:57 »

Acil durum ortadan kalktığında, kurtarma operasyonunu koordine eden sahil istasyonu, umuma panpan veya mayday mesajlarının iptal edildiğini duyurur.

Selametle...

Teşekkürler.

Peki koordinasyonu sağlayan istasyon acil durumun ortadan kalktığını nasıl anlıyor? Daha doğrusu pan-pan duyurusunu yapan istasyonun bir sorumluluğu var mı?
*

M. Ç.

« Yanıtla #13 : Mart 14, 2019, 08:16:33 »

Teşekkürler.

Peki koordinasyonu sağlayan istasyon acil durumun ortadan kalktığını nasıl anlıyor? Daha doğrusu pan-pan duyurusunu yapan istasyonun bir sorumluluğu var mı?

Aciliyet haberleşmesinde (PAN PAN) sadece ilk anons ve mesajın üstünlüğü vardır, sonraki haberleşme kanal 16'dan devam edemez. Bu yüzden tehlike haberleşmesinde olduğu gibi sonlandırılması mecburi değil. Yine de Cancel PAN PAN ile kapatılabilir.
*

C. A.

« Yanıtla #14 : Mart 14, 2019, 13:48:54 »

Selametle...

Teşekkürler.

Koordinasyonu sağlayan sahil istasyonu olayın her zaman içindedir. Tehlike mesajını yayınlayan tekne, sahil istasyonuyla ya direk olarak ya da aracı tekneler vasıtasıyla, tehlike frekanslarından birinde (MF/HF) ya da vhf kanallarından birinde, devamlı irtibat halindedir.

Sahil istasyonu bu arada gerek SG gerek çevredeki tekneler yardımıyla kurtarma operasyonunu organize eder. Kurtarma organizasyonunda tam yetkili makamdır. Çevredeki tekneler sahil istasyonu görevlendirdiği taktirde (kendi güvenliklerini tehlikeye atmadan) kurtarma operasyonuna katılmak zorundadır.

Kurtarma operasyonu sonlandığında da sahil istasyonu umuma tehlike durumun sonlandığını duyurur. Tehlikeli durumdan kurtulan teknenin de, etrafındaki teknelere vhf kanal 16'dan tehlikeli durumun geçtiğini net olarak duyurması gereklidir.

Selametle...