0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. A.

Ynt: suya sabuna dokunaraktan sosyolojik bir analiz..
« Yanıtla #15 : Eylül 16, 2014, 13:17:02 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
"Denizci farklıdır oğlum. Mert insandır, yardımını esirgemez kimseden, canını da malını da emanet edebilirsin. Sen sen ol, bir denizci görünce selamını da, saygını da esirgeme"

gerçekten böyle denizci var mı?

adam fırçaya tenezzül ediyor kayıktan alıyor...
hayatımda sadece bir kere Telefonu mu çaldırdım o da Kadıköy de yolda yürürken...
ama denizde ...
bir kayığı çalmadılar...
Adam içiyor boşunu denize atıyor
hanım efendi  yiyiyor poşetini çöpünü denize atıyor...
Balık pişiriyor tavayı sıcakken denize sokuyor çıkarıyor...
tavayı temizliyor salak.
ama Denizi kirletiyor.Farkında değil...
yüzeysel bakıyor ...
tava o an temizlendi mi?
temiz ...
gerisi mühim değil.
Yahu denize mazot akmış elindeki pril ile şerit çizdi adam benim tarafıma gelmesin diye.
yuhh lan dedim ...
Bu zekalar ile bu memleket çok geride ...
Ar-Ge ye bak...
Adam işin sırrını bulmuş...
Petrol şirketleri salak ...
Hangi birini sayayım artık bilmiyorum...
Açık net söylüyorum...
Bu milletin adamı yaramaz ...
Denizciymiş ....
Bu Denizcilere rağmen yine iyi dayanıyor Denizlerimiz

« Son Düzenleme: Eylül 16, 2014, 13:19:50 Gönderen: Gökhan Akgün »

*

Ş. K.

« Yanıtla #16 : Eylül 16, 2014, 13:27:47 »
Örneklendirmeleriniz tekneci sınıfına giriyor sanırım Gökhan korsanım. Numune bazındaki denizcileri arıyor yada olmaya çalışıyoruz  zaten bizde Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

K. Ö.

« Yanıtla #17 : Eylül 16, 2014, 13:46:48 »
Gerçekten böyle denizci var mı ? sorunuza maalesef  "vardı" diyebiliyorum. Nesilleri tükeniyor.

O bahsetmiş olduğunuz insanlar, deniz kültürünü geçtim, şehir kültürünü.................neyse konu farklı yerlere gitmesin.

Deniz kültürü farkılıdır. Çocuklar ebeveynlerini taklit ettiklerine göre bize düşen çocuklarımızı, tatillerde sadece gezdirmek değil bu güzelliklerlede tanıştırmak. Ve tabiki bunları yapabilmek için önce "tekne sahibi değil, denizci olabilmek".

Elimizde sihirli değnek yok. Herşeyi hemen yapamayız. Ama birbirimize ve en önemlisi çocuklarımıza yatırım yapabiliriz. Belki saçma bir örnek olabilir ama ;
Bir oğlum 15 yaşında. 4-5 yaşlarınday, Antalya liman da gezerken elindeki boş meyve suyu kutusunu "baba atayım mı" diye sormuş bende çöp tenekesi bulana kadar elinde tutmasını söylemiştim. Bunu duyan bir denizci hemen teknesinden çöp kutusunu çıkarmıştı.  Geçenlerde küçük kuzenine aynı şeyi söylerken gördüm. Baktığımı görünce "sen böyle öğrettin" dedi. Birbirini tetikliyor.
Deniz, denizcilik kültürü, çevre bilinci bana göre içiçedir. Öğretilmezse insanlarımız, genlerine yerleşmiş, göçer hayatı uygulamaya devam eder. Bilgilendirmeli ve daha çok öğrenmeli, öğretmeliyiz.
Konfiçyus "bilgi paylaştıkça çoğalır" sözünün nasıl cılkını çıkarmış ;
Senin elinde bir yumurta var, benim elimde bir yumurta var. Sen bana bir yumurta verirsen,ben sana bir yumurta verirsem, sende de bende de bir yumurta olur.
Senin elinde bir bilgi var, benim elimde bir bilgi var. Sen bana bir bilgi verirsen, ben sana bir bilgi verirsem sende de bende de iki bilgi olur.

*

Z. T. G.

« Yanıtla #18 : Eylül 16, 2014, 14:12:15 »
Sanırım temel ahlak ve insanlık kriterleri ile denizci olma kriterleri karışmış.
Çevreni kirletme
Çalma
Zarar verme
Gereksiz yere can alma
Rahatsız etme
Nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak
Komşuna yardım et
vb vb vb

*

K. Ö.

« Yanıtla #19 : Eylül 16, 2014, 14:39:49 »
Sanırım temel ahlak ve insanlık kriterleri ile denizci olma kriterleri karışmış.
Çevreni kirletme
Çalma
Zarar verme
Gereksiz yere can alma
Rahatsız etme
Nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak
Komşuna yardım et
vb vb vb

Ziya korsanım, ben hep şöyle algılamışımdır, belkide yalnıştır bilemiyorum.

Temel ahlak ve insanlık kriterleri zayıf olanlar, denizciliğe namzet olamazlar. Çünkü denizciler , bu kriterlerin, herbir insan için gerekli olmasından yola çıkarak, gelenek haline getirerek yüzyıllara yaymaya çalışan insanlardır ki, halen dünya milletlerinden bu güzel "gereklilik/gelenek" adına ne derseniz okuyarak, dinleyerek, seyrederek denizciliği sevmedik mi ? Yada ben denizciliği çok sevdiğim için fazlamı yüceltiyorum ?

*

Ç. G.

« Yanıtla #20 : Eylül 16, 2014, 16:03:43 »
Birbirleriyle dertleri olan insanlar başka kişileri ve ortamları karıştırmadan neden yüzyüze görüşüp sorunlarını halletmeye çalışmazlar ?
Halledemeseler bile neden birbirlerini anlamaya çalışmazlar ki...
Anlamak için değil de cevap vermek için dinleme kültürü var bizde, galiba sorunlardan biri de bu...
Bir de illaki en son lafı söyleyip haklı çıkma dürtüsü de mi ekleniyor buna acaba....
*

Ş. K.

« Yanıtla #21 : Eylül 16, 2014, 16:10:03 »
Birbirleriyle dertleri olan insanlar başka kişileri ve ortamları karıştırmadan neden yüzyüze görüşüp sorunlarını halletmeye çalışmazlar ?
Halledemeseler bile neden birbirlerini anlamaya çalışmazlar ki...
Anlamak için değil de cevap vermek için dinleme kültürü var bizde, galiba sorunlardan biri de bu...
Bir de illaki en son lafı söyleyip haklı çıkma dürtüsü de mi ekleniyor buna acaba....
Anlamak için değil cevap vermek için dinlemek Hımm Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bir şeyler yazmış olabilmek için okumak Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ç. G.

« Yanıtla #22 : Eylül 16, 2014, 16:15:21 »
Son cümlenizi anlayamadım..
*

Ş. K.

« Yanıtla #23 : Eylül 16, 2014, 16:26:32 »
Son cümlenizi anlayamadım..
Kendimi ve benim gibileri hicvetmiştim
*

Ç. G.

« Yanıtla #24 : Eylül 17, 2014, 10:50:00 »
Galiba aynı dert bizim kültürümüzde neredeyse herkeste mevcut ama farkında olup düzeltmeye çalışmak herkesin faydasına olur, inşallah..
*

B. B.

« Yanıtla #25 : Eylül 17, 2014, 11:28:22 »
Tartışmak, hatta kavga etmek, elbette şiddetten söz etmiyorum,iyidir. Kasmayalım o kadar.