0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. S.

Ynt: Bir haftalık Marmaris Gezisi
« Yanıtla #30 : Ağustos 09, 2021, 11:19:53 »
Herkese motive edici güzel yorumları için çok teşekkür ediyorum. Aslında 7 günlük seyri kısaca özetlemek amacı ile başladığım yazıya bu gezi ile bağlantılı olarak sintinedeki suyun sonrasında başıma açacağı işleri ve Marmaris Yangını esnasından bölgede yaşamış olduğumuz olayları da dahil ederek yazmaya devam etmek istiyorum.

*

E. Ç.

« Yanıtla #31 : Ağustos 09, 2021, 11:44:29 »
Kaleminize sağlık, zevkle okuduk.

*

A. U.

« Yanıtla #32 : Ağustos 09, 2021, 11:52:30 »
Efe Korsanım, yeni yayınlanacak bölümü merakla bekler gibi bekliyoruz. Eline sağlık.

*

S. D.

« Yanıtla #33 : Ağustos 09, 2021, 16:16:29 »
Ben de tam sintinedeki suyu soracaktim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. D.

« Yanıtla #34 : Ağustos 10, 2021, 13:26:20 »
Efe abim klavyene sağlık. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Dikkatlice okudum. Şu makine start akülerini rahat bırakın arkadaş. Ne istiyorsunuz ufacık akülerden anlamıyorum ki? Millete ırgat bağlama diyoz sen gidiosun tekneyi rotada tutacam diye koca yekeyi sürekli mıncıklayan oto pilot servolarını bağlıyorsun. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Gerçekten bravo.
Senin canın sağolsun abim ama benim inadım milletin başına kötü bir macera gelmesin diye. Herkese galvanik izalatör şart diyorum. Danışmanlık verdiğim tekne sahibi kışa takıcam yazın zaten solarlar var dedi. Bende üstelemedim haklı adam o kadar projelendirdik deli gibi solar sistemi yaptık dedim. Soların 1 bozuldu diye karaya bağlanmış. 3 tekne tek kablo 1 pedastal topraklama hattı tek pedastalda. 2 ayda tutyalar bitmiş yangın çıkıyordu teknede. Motorun marş kablosunu yemiş yakıt selenoidini bozmuş. Yandaki motoryat bunları kemirmiş.

*

E. S.

« Yanıtla #35 : Ağustos 10, 2021, 13:53:40 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Efe abim klavyene sağlık. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Dikkatlice okudum. Şu makine start akülerini rahat bırakın arkadaş. Ne istiyorsunuz ufacık akülerden anlamıyorum ki? Millete ırgat bağlama diyoz sen gidiosun tekneyi rotada tutacam diye koca yekeyi sürekli mıncıklayan oto pilot servolarını bağlıyorsun. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Gerçekten bravo.
Senin canın sağolsun abim ama benim inadım milletin başına kötü bir macera gelmesin diye. Herkese galvanik izalatör şart diyorum. Danışmanlık verdiğim tekne sahibi kışa takıcam yazın zaten solarlar var dedi. Bende üstelemedim haklı adam o kadar projelendirdik deli gibi solar sistemi yaptık dedim. Soların 1 bozuldu diye karaya bağlanmış. 3 tekne tek kablo 1 pedastal topraklama hattı tek pedastalda. 2 ayda tutyalar bitmiş yangın çıkıyordu teknede. Motorun marş kablosunu yemiş yakıt selenoidini bozmuş. Yandaki motoryat bunları kemirmiş.

Yaptığım uygulamanın yanlış olduğunu biliyorum Alper Korsanım, senin konu hakkındaki yazılarını defalarca okudum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap İlk fırsatta bağlantıyı servis akülerine kaydıracağım, bu hali ile ben de rahat değilim, yelken yaparken otopilot kullanamıyorum.
*

E. S.

« Yanıtla #36 : Ağustos 23, 2021, 16:51:16 »
İple çektiğimiz Kurban bayramının 9 günlük tatili başlar başlamaz soluğu teknede aldık. Bu sefer rotayı bir tık daha kuzeye , Hisarönü körfezine doğru planladık. Tatilin ortasına bize katılacak arkadaşlarımızı da Selimiye’den almak üzere anlaştık. Rota Marmaris çıkışlı- Bozukkale-Dirsek Bükü- Bencik Koyu - Selimiye ve sonrası hava ve müsaitlik durumuna göre doğaçlama geri dönüş şeklinde olacak.

İlk gün tekneye ulaşım, alışveriş, yakıt - su ikmalleri, atık varsa ver yoksa yine de vermiş gibi yap karta işlet prosedürü… Denize çıkmanın heyecanı insanı motive etse de bu saydığım işler hakikatten bezdirici. Özellikle de 20C otomobilden inip 40 küsur derece, boğucu bir nem altında bu işlemleri yapmak ıstırap oluyor. En az 3 kere arabadan tekneye git gel, marina marketten içme sularını al tekneye, buzdolaplarına yerleştir.  Bu işlemleri yaparken hatch ve lumbozlar kapalı olduğu ve tekne uzun süredir hareketsiz olduğu için kamara içi hamam gibi ben de keseye hazır vaziyete geliyorum.

Portuçtan hortumu çıkar, suyu bağla, tekneyi yıka, tozunu akıt, ortalığı temizle, hortumu tekrar topla portuçtaki yerine yerleştir. Güvertede yarı inik vaziyette bıraktığım botu şişir, denize at…. Offff.

Neredeyse yola çıkmaya hazırız, son olarak alışkanlık edindiğim üzere motorun yağına, suyuna, şanzıman yağına bakmak için motor kapağını açtığımda motorun altında 1 karış su görüyorum ve başımdan aşağı kaynar sular dökülüyor. Suyun nereden geldiğini görmek için  marşa basınca durum kendini belli ediyor. Deniz suyu tulumbasının altından şapır şapır su akıyor. 3 hafta önce çiftlik koyunda otomatik sintine pompasının çalışıp dışarıya attığı suyun da nereden geldiği belli oldu☹.

Motor bakımlarını yapan firma, daha önce yaptıkları tüm işlemlerin garanti altında olduğu söylediği için hemen onları arıyorum. İlk olarak servis programlarının dolu olduğunu gelemeyeceklerini söylediler. Durumu anlatır foto ve videolar çekip gönderdim. Bu şekilde denize çıkamayacağımı, motorun hararet yapabileceğini, o günün son iş günleri olduğunu bayram tatilinden sonra servis verebileceklerini söyleyince açtım ağzımı yumdum gözümü… Jabsco nun tamir takımı mı, mili mi, keçesi mi nesi arızalı belli değil, tamir takımı stokta var mı yok mu belli değil. Tatil öncesi son mesai gününün son 1-2 saati. Bütün yaz varsa yoksa 20 gün tatilim var ve bunun 10 gününü marinada geçireceğim aklıma geldikçe deli oluyorum. Gezgin Korsan teknik Whatsapp grubundan da yardım istiyorum, sağ olsun pek çok Geko hemen Marmaris civarındaki ustaların iletişim bilgilerini paylaşıyor… Bu arada benim motor servisi telefon ile ulaşıp su pompasının ellerinde olduğunu, pompayı tamir etmek yerine komple değiştirebileceklerini, 668 euro(cuk) ödemeyi onaylarsam servisi yönlendirebileceğini söylüyor. Eli mahkum 668 değil 6680 deseler de he diyeceğim başka çarem yok. Daha önce sintinede biriken suyu görüp, sorunu bulmaya, çözmeye uğraşmayan kendime de kızıyorum. Oysa sadece motor kapağını açsam sorun lamba gibi ortada. Jabscoyu sök, git tamir ettir getir bağla…kendimi belki 50-100 euro ödeyerek kurtulabileceğim bir sıkıntıya böylesine dar bir zamanda soktuğuma sinir oluyorum.

Neyse servis geliyor, deniz suyuna direkt maruz kaldığı için oldukça kötü durumda ve tüm cıvataları sökülmesi çok zor hale gelmiş olan eski jabsco tulumba zorlukla çıkarılıp emekliye ayrılıyor, yenisi bağlanıyor, 15-20 dakika boşta ve yükte motor çalıştırıp bir sorun görünmeyince tatil bütçemin büyük bir bölümünü alıp götürüyor servis. Saat de 19:00 u geçince ortalığı toplayıp geceyi marina da geçirmeye karar veriyoruz. Önce duşa, sonra yemeğe….

Devam edecek...
« Son Düzenleme: Ağustos 23, 2021, 16:53:42 Gönderen: Efe Sarıoğlu »
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #37 : Ağustos 23, 2021, 20:10:22 »
Herhangi bir arıza marinada kendini gösterdiği zaman kendimi hep çok şanslı hisseder ve sevinirim. Çünkü o arıza zaten  kucağındadir artık ve onemli olan nerede kucağına aldığındir. ...zaten sorun kolayca çözülmüş bu sayede. ...
*

E. S.

« Yanıtla #38 : Ağustos 24, 2021, 08:40:53 »
Herhangi bir arıza marinada kendini gösterdiği zaman kendimi hep çok şanslı hisseder ve sevinirim. Çünkü o arıza zaten  kucağındadir artık ve onemli olan nerede kucağına aldığındir. ...zaten sorun kolayca çözülmüş bu sayede. ...

Evet bardağın tamamı boş değil, dolu tarafından bakarsak hiç bir güvenlik riski oluşturmadan, 1 saatlik telefon trafiği ve bir miktar para karşılığı çözülmüş bir durum olarak görülebilir. Ama ben yine de kendimi arızanın kucağında hissettim:)
*

S. D.

« Yanıtla #39 : Ağustos 24, 2021, 09:37:34 »
Her denizci o kucaklasnayi bir gun elbet tadacaktir.

Ana fikir baki, ertelemeyin, sorunlar kucukken basini ezin.

Ben bir kac kez bile bile lades dedim ve pisman oldum.
*

F. Ö.

« Yanıtla #40 : Ağustos 24, 2021, 10:32:41 »
Efe korsanım
Jabsco deniz tulumbası diye bahsettiğiniz şeyi anlamadım.
*

E. S.

« Yanıtla #41 : Ağustos 24, 2021, 10:41:10 »
Efe korsanım

Ben de yazarken ne desem bilemedim, servis çalışanları o parçanın üreticisi ile özdeşleşmiş ismi yani 'jabsco' ismini kullanıyor, eski ustalar deniz suyu tulumbası, deniz suyu pompası diyorlar.  İmpelerin içinde çalıştığı, deniz suyu çekerek eşanjöre pompalayan parça...

*

F. Ö.

« Yanıtla #42 : Ağustos 24, 2021, 10:52:21 »
Evet şimdi anladım. Devridaim pompası diyen de var. Bir kez benim de başıma gelmişti. Keçeden su kaçırmıştı. Ben de değiştirmiştim.
*

F. Ö.

« Yanıtla #43 : Ağustos 24, 2021, 10:57:41 »
Geçmiş olsun. Umarım uzun yıllar sorunsuzca kullanmak nasip olur.
*

U. C. O.

« Yanıtla #44 : Ağustos 24, 2021, 17:15:42 »
680 euro mu.?
5 tane civatanın olduğu ön kapakla arka yüzey arasından sızıyorsa kırmızı silikon zımpara yada zımpara sonrası daha şişman ve yumuşak bir conta da iş görürdü belki ama vaktim yoktu diyorsunuz.
Ben sizin yerinize gıcık oldum Efe korsan. Geçmiş olsun.
Eskisini tadilat yapabilirsiniz belki geniş bir zamanda.

Efe korsanım

Ben de yazarken ne desem bilemedim, servis çalışanları o parçanın üreticisi ile özdeşleşmiş ismi yani 'jabsco' ismini kullanıyor, eski ustalar deniz suyu tulumbası, deniz suyu pompası diyorlar.  İmpelerin içinde çalıştığı, deniz suyu çekerek eşanjöre pompalayan parça...