0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. İ.

Kaptansız ilk seyir tecrübemiz
« : Haziran 12, 2019, 17:28:27 »
Haziran başında yaptığımız ilk kaptansız ( İlk günü kaptanlı) seyir videomuz..,
Belki biraz daha tecrübe kazanıp bu işe girmek daha doğru olur. Buna kimse hayır demez..Ancak koşullar bazen idealleri zorluyor. 2 ayrı hocadan aldığımız ( eşimle) eğitimlerimiz var. Bu tur, çok zorlamadan temeli oluşturmak adına, kendi adıma çok faydalı oldu...Aksilikler yaşandı mı, evet  yaşandı....Sintine tıkandı, ırgat narindi, sağanaklar ile geçen kıçtan kara gece, vb...Ama hepsi aşıldı..Ve tur sonunda hepimiz bir sonra ki turu şimdiden hasret ile bekleyerek tekneden indik...
Tur süresince eğitmen kaptanım, gulet kaptanım ve kiralama yapan firmanın ilk gün bizimle olan kaptanı ile diyalog halindeydik.
Senelerin hayali gerçek oldu.
İyi seyirler..

*

A. U.

Ynt: Kaptansız ilk seyir tecrübemiz
« Yanıtla #1 : Haziran 12, 2019, 23:30:46 »
Alper Bey Merhaba,

Seyrinizin keyifli geçmesine çok sevindim, nicelerine...

Bu arada paylaşımınız için de çok teşekkür ederim, benim için daha bir anlamlı oldu. ADA-5 teknesi ile 2017 Ekiminde Sığacık'tan çıkışlı iki günlük seyir yapmıştık ailecek. En zor şartlardaki seyrimizdi. Anılarımız canlanmış oldu.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. B.

« Yanıtla #2 : Haziran 13, 2019, 10:29:20 »
Acemiliği atlatmışsınız. Keyifli bir seyahat olmuş. Video da gayet güzel.

Yalnız havadan %100 emin değilseniz Arap adasında gecelemeyin. Öğle yemeği ve denız için uygun da gecelemek için pek değil. Hava gece patlarsa hoş olmuyor.

*

A. İ.

« Yanıtla #3 : Haziran 13, 2019, 11:12:54 »
Alper Bey Merhaba,

Seyrinizin keyifli geçmesine çok sevindim, nicelerine...

Bu arada paylaşımınız için de çok teşekkür ederim, benim için daha bir anlamlı oldu. ADA-5 teknesi ile 2017 Ekiminde Sığacık'tan çıkışlı iki günlük seyir yapmıştık ailecek. En zor şartlardaki seyrimizdi. Anılarımız canlanmış oldu.

Yazınızı okudum...Tecrübe adına güzel ama meşakatli bir deneyim olmuş..
İskele pontuç olmaması bence de bir eksiklikti...Ama iskele kamarada yatan oğlum durumdan memnundu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bizim ilk seyrimiz olduğundan diğer teknelerle karşılaştırma şansımız olmadı..Ama ırgatın çabuk sigorta attırması biraz uğraştırdı bizi. Neticede genel anlamda tekneden memnun ayrıldık.

*

A. İ.

« Yanıtla #4 : Haziran 13, 2019, 11:19:29 »
Acemiliği atlatmışsınız. Keyifli bir seyahat olmuş. Video da gayet güzel.

Yalnız havadan %100 emin değilseniz Arap adasında gecelemeyin. Öğle yemeği ve denız için uygun da gecelemek için pek değil. Hava gece patlarsa hoş olmuyor.
Teşekürler Sinan Bey.
Arap adasının sağanaklarını biliyordum..Benden biraz önce gulet girince ve o gün için daha fazla yol yapmak istemediğimiz için girdik.. Gulet personeli de bağlanmamıza yardımcı oldu sağolsun..Bağlandıktan sonra eğer tarasaydık Çiftliğe devam edecektik. Taramayınca kaldık..

*

A. A.

« Yanıtla #5 : Haziran 13, 2019, 16:13:36 »
Alper korsanım.

Keyifli paylaşım için teşekkürler.

Bu arada benim , Oktay Eryılmaz ve Murat Cengiz in tekneler Bozukkale  iskele Bekir in yerinde sizin karelere takılmış. (fotoğrafa bakış yönünde en sağda 3 tekne)

Büyük sürpriz oldu.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Oğlan ve kızı çöp atmak ve bi şeyler almak için iskeleye geldiklerinde de görmüştüm. Yanlış hatırlamıyorsam, iskele de bağlı olmadığınız için çocuklar çöple tekneye geri dönmüştü. Kınamıştım mekanı.
*

K. E.

« Yanıtla #6 : Haziran 13, 2019, 21:19:52 »

Oğlan ve kızı çöp atmak ve bi şeyler almak için iskeleye geldiklerinde de görmüştüm. Yanlış hatırlamıyorsam, iskele de bağlı olmadığınız için çocuklar çöple tekneye geri dönmüştü. Kınamıştım mekanı.
[/quote]
Restoran çok ayıp etmiş. Sadece para düşünürler. Bunu Sahil Güvenlik'e veya jandarma'ya rapor etmek gerekir.
*

O. E.

« Yanıtla #7 : Haziran 13, 2019, 22:28:55 »
Hani diyorlar ya...
Bir meseleye farklı yönlerden bakmak,
Tam manası ile ayrıntılarına inip sonradan hüküm kurmak gereklidir diye....

O gün bizde orada idik
İki pırıl pırıl genç botla geldi halatı ben aldım....

Ellerinde sarı çöp poşeti
Restorana doğru yürüdüler....

Kısa bir süre sonra döndüler....

Ellerinde yine çöp torbası....

- Hayrola
- Çöp almıyorlarmış dışarıdan

Dışarıdan  ?

Geldikleri tekne sanırım alargada , restoranın tonozuna bağlı.....

Bekir iyi adamdır , tanıyan bilir ....

Severim ,
Nazımızı çeker....

Bozukaleye girince tam pruvanızdaki restoran

Üç restorandan en dipteki....

Ben Bozukale hayranıyım , tarihle falan işim olmamasına rağmen çok esrarengiz bulurum

Binlerce sene evvel insanlar burada nasıl yaşamışlar.....

Ot Bitmiyor....

Hala öyle .....

Karadan ulaşım yok ......Bozukaleye Belediye hizmet vermiyor...

Bekirlerin bir piyade kayığı var her sabah restoranın çeri çöpü çok nadir Orada kalan teknelerin - ki bilen hiç kimse kara ulaşımı olmayan  bir  yere çöp vermez-  çöplerini toplar
Piyadeye yüklenir kara ulaşımı olan ve bu sebebten Belediyenin çöp hizmeti verdiği SERÇE koyuna  çöpleri bayağı bir mesafedeki çöp konteynerine atarlar.....
Sipariş ettikleri malzemeleri  yükleyip geri dönerler....

Şimdi.....

Belliki Korsan arkadaşımız Bozukkalenin o özeliğini bilmiyordu , bilse idi zaten çöpleri yollamazdı...

Bu bağlamda Restoranın kınanacak ,

Sahil güvenliğe şikayet edilecek bir hata yaptığını düşünmüyorum....

Oradaki restoranın Alargadaki , Demirdeki her teknenin bila bedel çöpünü toplayıp Serçeye götürüp atmasını bekliyor isek .....

O başka .....

Biz iki gün kaldık, restoranın iskelesine bağlı olduğumuz yemeklerimizi orada yediğimiz halde  çöpümüzü sonraki durağımız söğütte belediye konteynerine attık ...

Zaten Genç arkadaşlarımızda gayet makul karşıladılar , bir tepki vermediler....

Bilgileriniz için
Selamlar
« Son Düzenleme: Haziran 13, 2019, 22:33:39 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

A. İ.

« Yanıtla #8 : Haziran 15, 2019, 10:25:11 »
Alper korsanım.

Keyifli paylaşım için teşekkürler.

Bu arada benim , Oktay Eryılmaz ve Murat Cengiz in tekneler Bozukkale  iskele Bekir in yerinde sizin karelere takılmış. (fotoğrafa bakış yönünde en sağda 3 tekne)

Büyük sürpriz oldu.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şu an benim için de sürpriz oldu...
Bizim gulet kaptanının akrabası oldukları için onun ismini verince şamandırada kalmamıza izin verdiler..Şamandıranın kontrolünü yapmadıklarından güvenli olacağını garanti edemeyeceklerini söylediler...Ama o akşam biz alarga veya şamandırada kalmayı düşünerek Bozukkale'ye gelmiştik...Bunu da deneyimlemek istediğimizden şamandırada kaldık..Önceki akşam Çiftlikte iskeledeydik.
Benim çocukları aslında ekmek almak için göndermiştim...Akraba kaptanın hatırına belki kabul ederler diye "çöpü de bir sorun" dedim. Aslında kıyıdaki motor gibi bir kütle vardı, ona bağlanın demiştim ancak onlar iskeleye döndüler.  Zar zor çıktılar, ben de takipteyim...İskelede ki beyler yardımcı oldular...Sonra müthiş güzel iki taşfırın ekmeği ve çöpümüzle geri döndüler...Çöp hiç sorun olmadı...Olabilir dedik...Ama iskelede ki yardımlaşma Arda ile Çağla'yı çok memnun etmişti..Tekeneye döndüklerinde çöpü hiç konuşmadık, denizcilerin birbirine naif bir şekilde nasıl yardımcı olduklarını konuştuk..Çok memnun olmuşlardı....Bu bağlamda ilk defa kendi başlarına bir iskeleye giden oğlum ve kızıma yardım eden bu beylere gıyaplarında ettiğim teşekkürü bu platformda şahsen de etmekten mutluluk duyarım...