0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*
Ynt: Seyir Videoları Nasıl Olmalı ?
« Yanıtla #45 : Ocak 07, 2019, 23:24:52 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Rus yelkenci yeni bir kanal kurmuş , ilk 5 bölümü yayınladı , Montenegro da geçiyor macera , daha yeni olmasına rağmen istikbal vaat eden çekimler yapmış, gayet güzel . Henüz çok abonesi ve beğenisi yok , beğen tıklayıp abone olup destek verirsek moral olur arkadaşa ... Henüz 23 gösterim 2 beğeni almış ben dahil. Görelim Gezgin Korsan gücünü ...

Bu bizim adam mı ?
Nevzat Korsan

Yüzü gözü düzelmiş bir yakışıklı olmuş
Nimitz Class Aircraft Carrier
Daisy
*

Çevrimiçi Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 719
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #46 : Ocak 07, 2019, 23:32:51 »
Rus yelkenci yeni bir kanal kurmuş , ilk 5 bölümü yayınladı , Montenegro da geçiyor macera , daha yeni olmasına rağmen istikbal vaat eden çekimler yapmış, gayet güzel . Henüz çok abonesi ve beğenisi yok , beğen tıklayıp abone olup destek verirsek moral olur arkadaşa ... Henüz 23 gösterim 2 beğeni almış ben dahil. Görelim Gezgin Korsan gücünü ...

Bu bizim adam mı ?
Nevzat Korsan

Yüzü gözü düzelmiş bir yakışıklı olmuş

Pravilna , eta naş captan !
*

Çevrimdışı Sancan Çokacar

• * Gezgin Korsan
  • 160
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • PuFF,İstanbul
« Yanıtla #47 : Ocak 09, 2019, 20:57:44 »
Seyir videosu denince biz de geçen sene Aşağı Yarışımızı hikayeleştirmiştik :
PuFF

*
« Yanıtla #48 : Ocak 09, 2019, 23:39:00 »

Bu video şimdiye kadar buralarda seyrettiğim en güzel video...
Çok ama çok beğendim
Özendim ,İmrendim....
Hepiniz çok yaşayın ...
Nimitz Class Aircraft Carrier
Daisy

*

Çevrimiçi Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 719
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #49 : Ocak 10, 2019, 08:58:40 »

Bence "Seyir Videosu" dememeli , "Yarış Videosu" ayrı bir katogori ,şahsen izlemeyi pek tercih etmediğim de bir katagori ... Yelkenin sukunetiyle pek bağdaştıramadığım koşturmaca ,bağırtı çağırtı daha bir durumu,pozisyonu anlayamadan diğer durum ve pozisyona geçilmesi tüm bu çok çabuk yaşananların her nekadar geniş açı da olsa kamerayla tesbitinin olanaksızlığı , dolayısıyla kafada çok sayıda eksik nokta kalması ... Bunlar "Yarış Video"ları hakkındaki genel kanılarım . Sancar kaptanın videosunu izledim ,genel kanımın aksine oldukça izlenebilir ve anlaşılabilir buldum , güzel çekim ve montaj olmuş , çekim ve montaj profosyoneller tarafından yapılmış sanırım. Sancar kaptanın yarış videolarına ön yargısız yaklaşıp izlemem gerek ...
*

Çevrimdışı Hakan Erim

• * Gezgin Korsan
  • 14.482
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • S/Y Ekip, İstanbul
« Yanıtla #50 : Ocak 10, 2019, 09:44:53 »
Seyir videosu denince biz de geçen sene Aşağı Yarışımızı hikayeleştirmiştik : ...

Çok güzel iş. Özellikle teknenin pruvasında yüzen yunuslar olmadan bir video hazırladığınız için tebrikler.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
S/Y Ekip
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

• * Gezgin Korsan
  • 160
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • PuFF,İstanbul
« Yanıtla #51 : Ocak 10, 2019, 18:44:46 »
Bence "Seyir Videosu" dememeli , "Yarış Videosu" ayrı bir katogori ,şahsen izlemeyi pek tercih etmediğim de bir katagori ... Yelkenin sukunetiyle pek bağdaştıramadığım koşturmaca ,bağırtı çağırtı daha bir durumu,pozisyonu anlayamadan diğer durum ve pozisyona geçilmesi tüm bu çok çabuk yaşananların her nekadar geniş açı da olsa kamerayla tesbitinin olanaksızlığı , dolayısıyla kafada çok sayıda eksik nokta kalması ... Bunlar "Yarış Video"ları hakkındaki genel kanılarım . Sancar kaptanın videosunu izledim ,genel kanımın aksine oldukça izlenebilir ve anlaşılabilir buldum , güzel çekim ve montaj olmuş , çekim ve montaj profosyoneller tarafından yapılmış sanırım. Sancar kaptanın yarış videolarına ön yargısız yaklaşıp izlemem gerek ...
Teşekkürler.
Çekmişiz işte birşeyler, sonrasını da amatörler (yine ekipten, arkadaşlardan alınan desteklerle) halletti vallahi, başka da yok zaten:)
Amaç, yıllar sonra da izleyip gülerken, merak edenlere de bir parmak bal çalmaktı. Biz de öyle bağırtılı işleri pek sevmiyoruz zaten, maksat keyif almaksa...
PuFF
*

• * Gezgin Korsan
  • 160
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • PuFF,İstanbul
« Yanıtla #52 : Ocak 10, 2019, 18:47:09 »
Seyir videosu denince biz de geçen sene Aşağı Yarışımızı hikayeleştirmiştik : ...

Çok güzel iş. Özellikle teknenin pruvasında yüzen yunuslar olmadan bir video hazırladığınız için tebrikler.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Aaa, altımızda yüzüyorlar, göremedin mi?
PuFF
*
« Yanıtla #53 : Ocak 20, 2019, 00:47:00 »
Bunu Paylaşmadan edemedim;

Bu da 8 yıl önce yayınladıkları video;

*

Çevrimdışı Özkan Yavaşal

• * Gezgin Korsan
  • 488
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • S/Y EfErk, BODRUM
« Yanıtla #54 : Ocak 28, 2019, 02:53:19 »
Merhaba sevgili korsanlar, denizci dostlar..

SAILING KALAMARİ olarak Gezgin Korsan'da birşeyler paylaşabilmek için ilk defa fırsat bulabildik.. (Bu arada ben Murat Aras. Gezgin Korsana ismen üyelik esas olduğu için ben de kendi fikirlerimi paylaşıyorum)

Youtube'da ilk çekimimizi Haziran ayında yapmışız. Her hafta 1 video yayınlamak niyetindeydik ama
6 ayda 15 bölüm üretebilmişiz..
Seyir videoları nasıl olmalı tartışılıyor o yüzden bu bilgiyi verdim. Çünkü iyi videolar için montaja çok fazla zaman harcıyoruz ve bazı haftalar yetiştiremeyip pas geçiyoruz. Ama pratik arttıkça herşey yerine oturmaya başladı.

Başta youtube pek çok mecrada kanalımız beğeniliyor bu da bizi çok mutlu ediyor ve gaz veriyor. Bu beğenilere dayanarak bir iki yorum da ben yapayım..

İyi bir seyir videosu için öncelikle bir ÇEKİM PLANI lazım.. Bunu en zor kısımlardan biri.. Bütün seyir boyunca ne çekeceğini planlamak ve zamanı gelince çekebilmek harika olurdu ama gerçekten zor. Çünkü denizde tek dert çekim yapmak olmuyor.. Ama yine de ne çekeceğimizi tasarlayınca işler çok kolaylaşıyor. Biz VLOG tarzı yayın yaptığımız için çoğu zaman akışa bırakıyoruz ama bu daha da zor. Planlı çekimler şart

İkinci en önemli şey: SES
İyi bir ses iyi bir görüntüden çok daha önemli.. Seyir videolarının çoğunda bir rüzgar sesi oluyor ki video izlemeyi işkenceye çeviriyor. Bu yüzden mutlaka mikrofonlarda windscreen ya da windshield ya da deadcat denilen rüzgarın kayda girmesini engelleyen kürklerden kullanmak gerekiyor. Lavelier mikrofon denilen ve pek çok kamera ve cep telefonu ile uyumlu yaka mikrofonu edinmek ve bir windshield takmak şart.. Hiç biri yoksa elimizi kamera mikrofonunun rüzgarüstüne tutarak direk rüzgar çarpışını engellemek bile bir nebze işe yarıyor.
Bizim Sony a7 kameramızda bir rode microfon takılı.. Windshield kürkü de var ama katamaran seyrimizde arka tarafından bir parmak açık kalmış ve seyir boyunca o küçücük yerden rüzgar sesi sürekli kayda girmiş.. Atsan atılmaz, mecburen kullandık. Katamaran seyrimizdeki ses sorunları için özürler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

GÖRÜNTÜ kalitesi konusunda artık büyük sorunlar yaşanmıyor. Gopro gibi kameraları geçtim, ortalama cep telefonları bile youtube gibi mecralarda kimseyi rahatsız etmeyecek kayıtlar yapabiliyorlar.
Dikkat edilmesi gereken şey görüntünün aşırı sallanmaması ve titrememesi. Gorillapod gibi tripod türevlerini mutlaka teknede bulundurmak lazım.

En önemli konulardan biri de : MONTAJ
Bizim en çok vaktimiz alan konu.. Çünkü mesleki tecrübeden biliyoruz ki, çekilen bir film montaj masasında onlarca farklı şekilde montajlanabilir ve müziklerle vb seyirciye çok farklı duygular geçirilebilir. Biz de en doğru anlatımı, en doğru duyguyu verecek müziği bulabilmek için çok kafa yoruyoruz.

Seyir bir macera ise, seyir büyük bir keyif ise, seyir akıp gitmek ise seyir videoları da birazcık öyle olmalı.
Montaj yaparken izleyeni mutlaka düşünüp, planlar sıkıcı hale gelmeden kesmek gerekiyor. Yani akıcılık şart.

İlk paylaşım için biraz uzun yazdım.
Videoda akıcı olmalıyız derken düz yazıda sıkıcı olmayayım:)

Hem bu başlığa bir katkımız olur mu acaba diye düşünüp yazdım hem de bu güzel topluluğa ilk defa bir selam verelim istedim.
Hepinize sevgiler saygılar. Beğenileriniz bize şevk veriyor. Çok teşekkür ederiz.

Murat Korsan; Hoşgeldiniz.

Sailing Kalamari’yi keyif ve beğeniyle takip ediyor, yeni bölümlerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Çok güzel bir konu başlığı olmasına rağmen 19uncu bölümün her zaman olduğu gibi daha doğal bir kurgu ve samimiyetle çekilmesini arzu ederdim.

Gezgin Korsan tanıtım ve amatör denizciliğe olan katkılarınız için gönülden teşekkürler.

İzlemeye devam !

Sent from my iPhone using Tapatalk
Siz planlar yaparken olup bitene "Hayat" denir... "Carpe Diem"

⛵⛵⛵
*

Çevrimdışı Murat Aras

• * Gezgin Korsan
  • 8
    • Yaşadığı Şehir
  • istanbul
« Yanıtla #55 : Şubat 09, 2019, 22:48:22 »

Murat Korsan; Hoşgeldiniz.

Sailing Kalamari’yi keyif ve beğeniyle takip ediyor, yeni bölümlerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Çok güzel bir konu başlığı olmasına rağmen 19uncu bölümün her zaman olduğu gibi daha doğal bir kurgu ve samimiyetle çekilmesini arzu ederdim.

Gezgin Korsan tanıtım ve amatör denizciliğe olan katkılarınız için gönülden teşekkürler.

İzlemeye devam !

[/quote]

Teşekkürler kaptan.. Samimiyetimizi korumaya çalışırken biraz da renklendirelim istiyoruz konuları..
Televizyon sinema tecrübesi ile ilgili bir 'sürekli arayışta olma ve yenilik yapma' refleksi sanırım..
*

Çevrimdışı Hakan Zorlu

• * Gezgin Korsan
  • 7.245
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • S/Y Maşallah
    • S/Y Maşallah
« Yanıtla #56 : Şubat 10, 2019, 19:49:29 »
Bu kişilerin kendi çektiği seyir videolarını GeKo TV'de yayımlayabiliriz sanırım.
S/Y Maşallah
*

Çevrimdışı Hakan Erim

• * Gezgin Korsan
  • 14.482
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • S/Y Ekip, İstanbul
« Yanıtla #57 : Şubat 11, 2019, 20:05:24 »
Kamu Spotu! * Kamu Spotu! * Kamu Spotu! *
Çok önemli bir uyarı:

S/Y Ekip
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Çevrimdışı Özay Zorlu

• * Gezgin Korsan
  • 97
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • S/Y Avalon Ataköy Marina
« Yanıtla #58 : Şubat 11, 2019, 22:58:43 »
Allah razı olsun bunu yapandan [emoji23][emoji23][emoji23]

Things that nearly kill you will make you stronger!
*

Çevrimdışı Murat Ayduk

• * Gezgin Korsan
  • 1.577
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Mi Nina
« Yanıtla #59 : Şubat 12, 2019, 11:05:51 »
Bence buna teknolojik olarak müdahale edilmeli.. Özellikle Türkiye'de  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Telefon nasıl tutulursa tutulsun kayıt yatay yapılmalı.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
S/Y Mi Nina