0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. D.

Seyir Videoları Nasıl Olmalı ?
« : Aralık 14, 2018, 16:01:55 »
Kaptanlarımız artık yaptıkları seyirleri kayıt etmekte ve bunları yayınlamaktalar , bu amaçla drone alımları bile artmaya başladı . Bizler profosyonel kameraman , yapımcı ,montajcı ... değiliz olamayız da ancak konuyu tartışıp çağın tekniklerini öğrenip güzel keyif verici çekimler yapabilmemiz mümkün . Konuyu irdeleyip tartışalım .
Uzun zamandır sorgulayıcı bir gözle seyir videoları izliyorum , iyi video bulmak oldukça zor , Başlık güzel ,güzel bir tekne ve deniz görüntüsü var ,tıklıyor izlemeye başlıyorsunuz ki adamın biri geçmiş kamera karşısına dakikalarca konuşan bir şeyler anlatan yakın çekim bir  kafa görüntüsü ! Anlattığı şeyler ilgi çekici , öğretici olsa da bir süre sonra insan sıkılıyor ,kapatıp geçiyor ...
Bence seyir videoları nasıl olmalı ?
1- En az 3-4 kamera ile çekilmeli , teknenin puruvasından pupasına doğru biri , pupasından pruvasına doğru diğeri , varsa iskele veya sancaktan hem teknenin kenarını hem denizi hem geçilmekte olunan karayı kadrajlayabilecek bir açıda yerleştirilmeli ayrıca dümendeki kaptanı veya anlatılmak istenen temayı çeken bir mobil kamera da olmalı . Bu kadar kameramız yoksa ne yapacağız ? Kameramızı bu noktalarda gezdirip yani pupaya bağlayıp puruvaya doğru , puruvaya bağlayıp pupaya doğru ... kayıtlar alıp video montajında bir ordan bir burdan beğendiğimiz görüntüleri arada mekansal , konusal,zamansal  ciddi farklar olmadan montajlamalıyız.
2- Çok önemli bir konu bir insan veya tekne veya deniz veya zıplayan yunuslar gibi görüntüleri montaj esnasında 30 sn den fazla kullanmamalıyız , 30 saniye de bir kadraj değişmeli ,istisnaları ; kara yakın seyirlerde karayı çekiyor olmak ,liman girişlerinde limanı/marinayı çekiyor olmak ,bunun gibi durumlarda görüntü zaten aktığı için 30sn. kuralı geçersizdir.
3-Ayrıca teknemizin dıştan görüntüsü de çok önemli , detaylarını gördüğümüz tekneyi bütün olarak da görmek isteriz bunun için eğer dron varsa daha iyisi Şamda kayısı yoksa konaklamalarda liman veya marinalarda tekneyi değişik açılardan kayıt etmeli veya dingi ile uzaklaşıp çekmeli ... İki veya daha fazla tekne seyirdeysek daha güzel ,arkadaşlarımızla bir birimizi uzaktan çekebilir ,görüntüleri değiş tokuş yapıp montajda hem kendi görüntümüzü hem diğer teknelerin görüntülerini kullanabiliriz.
4- Konu-tema  açısından ele aldığımızda eğitici ,öğretici,eğlendirici çekimler yapmalıyız, Marinadan ayrılıyorsunuz, nasıl ? Motor çalıştırmasından palamar almasına, telsiz konuşmasına ,mendirek görüntülerine , kaptanın hareketlerine hepsi ilgi çekici ve öğretici . Yelkenleri nasıl açıyorsunuz , nasıl trim ediyorsunuz ,nasıl ve niye küçültüp topluyorsunuz ...Yanaşma limana giriş ,stop edene kadar her şey tersinden geçerli ..
5- İlgi çekici konular , teknede yemek yapımı ,masa hazırlama , balık tutma (balığın çırpınış ve can çekişmelerini lütfen yayınlamayın) , denizci yemek ve balık pişirme tarifleri ...
Söylenecek tartışılacak çok detay var ,şimdilik yoruldum ,lütfen yanlışlarımı düzeltin , görüşlerinizi ilave edin ,tartışalım. Kaptanlara selam ve saygılarla ...

*

Ö. Ö.

Ynt: Seyir Videoları Nasıl Olmalı ?
« Yanıtla #1 : Aralık 14, 2018, 16:33:01 »
Cep telefonu çıktı mertlik bozuldu. Yayımlanan videoların artık çoğu cep telefonu ile çekiliyor. O nedenle görüntü kalitesi, çekim açısı, zoom vs vs tabiki hasbelkader oluyor. Ama ani görüntü yakalama açısından katkısı tartışılmaz. Artık herşey kayıt altında, kaliteden ödün verilmesinin karşılığı da bu.

*

S. S.

« Yanıtla #2 : Aralık 14, 2018, 17:08:20 »
Nevzat korsan,
Bütün yorumlarınıza katılıyorum, eklemek istediklerim.
1- Ses kayıt kalitesi ve müzik desteği çok önemli. Bu iş için düzgün bir mikrofon kullanılmalı ve rüzgar/motor/vs gibi rahatsız edici seslerden arındırılmış olmalı, ara ara görüntüler güzel müzikler ile desteklenmeli.
2- Drone gibi hava çekimleri kadar su altı çekimleri de çok hoş oluyor. Desteklenen kamera/koruma kabı ile hem seyir sırasında hem de keşfedilen mekanlarda güzel bir kamera ve ışık ile su altı çekimleri çok ilgi çekici olabiliyor.
3- Timelapse videoları hem eğlenceli hem de öğretici olabiliyor. Teknede büyük bir tamirat/modifiye yapılacaksa aynı noktadan yapılan fotoğraf çekimleri birleştirilip video haline getirilebilir veya bulunduğumuz bir koydan güneşin doğuşu/batışı, teknelerin hareketleri timelapse videoları ile sunulabilir.

*

H. E.

« Yanıtla #3 : Aralık 14, 2018, 17:19:41 »
Önce telefonu yatay tutma kuralıyla başlasak?

*

O. E.

« Yanıtla #4 : Aralık 14, 2018, 17:38:55 »
Bravo
Sen Çok Yaşa Nevzat Doğru
(balığın çırpınış ve can çekişmelerini lütfen yayınlamayın) ,

Cidden çok rahatsız edici oluyor , geçen gün seyrettim buralarda bir yerde , Havuzluk Kan içinde ....
Olacak iş değil

*

O. E.

« Yanıtla #5 : Aralık 14, 2018, 17:43:50 »
Ya Yıkılıyor Forumumuz ....
Nasıl Hareketli
Konularımız ,  Katılım , Hoşgörü , Terbiye , Nezaket ...
Yapmacık adam Yok ....

Çok seviyorum ben Bu Forumu ...Nazar değmesin

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Moderasyondan rica etsek görünür bir yerimize asabilir mi acep ?
*

N. D.

« Yanıtla #6 : Aralık 14, 2018, 17:46:32 »
Kaptanlarımızın çoğu bu işi bilir , gelen cevaplar bunu gösteriyor . Zaten seyredebildiğim 2.5 haber ve belgesel kanalı kalmıştı ,aylardan beri onları da izlemiyorum ,izleyemiyorum . Gerilmek ve sinirlerimi bozmaktanda güzel bir yelken videosu bulup relax olmayı tercih ediyorum .Git gide youtube da kuruttuk mu ne  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  . Ruslar gerek başta Türkiye , Yunanistan , İtalya gibi ülkelere gidip yelkenli kiralayanlar gerek kendi teknleri ile offshore seyehatte olanların videolarının önemli bölümünü tükettim gibi .
Favori Ruslarım ;
Капитан ГЕРМАН (Kaptan German)

Cupiditas Sailing

MechtaVovana   (Bu Türkiyeci)

Max Trawor (çok videosu var ama son zamanlardaki videolarını pek beğenmedim)

Daha çok var ,devam edeceğim.
« Son Düzenleme: Aralık 14, 2018, 17:48:35 Gönderen: Nevzat Doğru »
*

A. Ü.

« Yanıtla #7 : Aralık 14, 2018, 17:54:31 »
Nevzat ağbi çok güzel bir konu başlığı teşekkür ederim.
Bu tür videolarla amatörce uğraşan anı olarak kalmasını seven biri olarak özellikle yelkenli seyir videoları bulmakta zorlanıyorum paylaşmak için burada, bulduğum seyir videolarda bir elin parmaklarını geçmez.

Aile ve özel hayatı bir kenara koyarsak,
Uzun seyir anılarından okumaktan sıkılıyorum kendi adıma,tembel biri olarak videoları daha çok seviyorum.

Birde neden korsanlar seyir videoları çekmiyorlar ? bunuda irdelemek lazım.
Şimdi diyeçeklerki sen niye çekmiyorsun,benim en uzun rotam Marmara adası Şarköyden ilerisini merak ettiğim halde zamansızlıktan gidemedim göremedim denizden,gittiğim zamanda çekiyorum zaten.
Marmarayı çıkan Ege Akdeniz veya Yunan na giden korsanlar neden video çekip paylaşmazlar veya çekiyorlar özelindemi kalsın istiyorlar bu konuyu çok merak ediyorum.. 

*

O. E.

« Yanıtla #8 : Aralık 14, 2018, 17:56:26 »
Bu tür videolarla amatörce uğraşan anı olarak kalmasını seven biri olarak özellikle yelkenli seyir videoları bulmakta zorlanıyorum paylaşmak için burada, bulduğum seyir videolarda bir elin parmaklarını geçmez.

Uzun seyir anılarından okumaktan sıkılıyorum kendi adıma,tembel biri olarak videoları daha çok seviyorum.

Şimdi diyeçeklerki sen niye çekmiyorsun,benim en uzun rotam Marmara adası Şarköyden ilerisini merak ettiğim halde zamansızlıktan gidemedim göremedim denizden,gittiğim zamanda çekiyorum zaten.
Marmarayı çıkan Ege Akdeniz veya Yunan na giden korsanlar neden video çekip paylaşmazlar veya çekiyorlar özelindemi kalsın istiyorlar bu konuyu çok merak ediyorum.. 

way be....uzun seyir yazılarından sıkılıyorsunuz öyle mi?
*

A. Ü.

« Yanıtla #9 : Aralık 14, 2018, 18:00:06 »

Oktay ağbi direk dalarım kızdırma beni Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap en sevdiğim seyir anıları seninkiler daha öncede söyledim buradan da söylüyorum,ne kadar uzun yazarsan yaz okurum senin yazış anlatış tarzın çok çok farklı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap adamı gıcık etme konu sen değilsin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. E.

« Yanıtla #10 : Aralık 14, 2018, 18:10:55 »

Oktay ağbi direk dalarım kızdırma beni Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap en sevdiğim seyir anıları seninkiler daha öncede söyledim buradan da söylüyorum,ne kadar uzun yazarsan yaz okurum senin yazış anlatış tarzın çok çok farklı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap adamı gıcık etme konu sen değilsin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şaka la şaka kızma hemen Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ü.

« Yanıtla #11 : Aralık 14, 2018, 18:11:27 »
Araya reklam girmeden olmaz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

REKLAMLAR,

*

N. D.

« Yanıtla #12 : Aralık 14, 2018, 19:10:06 »
Oktay Kaptanın iltifatlarından üzerime alındıklarım için çok teşekkür ederim . Yaş ilerledikçe "can" ın ne olduğunu daha iyi anlıyor insan ,can candır insan canı da , hayvan ,balık canı da ... Acıdığım için 5 yıl kayık yattı balığa gitmedim , o kayıkla yapılacak pek bişey de yok . Bu yıl da tuttuğum balık 5 kiloyu bulmaz . Ali ve Sencer kaptanlara da çok teşekkürler. Konu hepimizin ,forumun konusu artık yazılana cevap vermek zorunda hissetmeyeyim. İtirazım veya katılım ihtiyacım varsa zaten konuyu kim açmış olursa olsun bişeyler yazıyorum. Selam saygılar ..

Rus kaptanların linkini yazmıştım ama youtube bağlantısı hatalı oldu sildim , isim ile aratınca kaptanların kanalına ulaşmak abone olup tüm videolarını izlemek mümkün .
« Son Düzenleme: Aralık 14, 2018, 19:12:24 Gönderen: Nevzat Doğru »
*

O. E.

« Yanıtla #13 : Aralık 14, 2018, 19:31:31 »
Oktay Kaptanın iltifatlarından üzerime alındıklarım için çok teşekkür ederim . Yaş ilerledikçe "can" ın ne olduğunu daha iyi anlıyor insan ,can candır insan canı da , hayvan ,balık canı da ... Acıdığım için 5 yıl kayık yattı balığa gitmedim , o kayıkla yapılacak pek bişey de yok . Bu yıl da tuttuğum balık 5 kiloyu bulmaz . Ali ve Sencer kaptanlara da çok teşekkürler. Konu hepimizin ,forumun konusu artık yazılana cevap vermek zorunda hissetmeyeyim. İtirazım veya katılım ihtiyacım varsa zaten konuyu kim açmış olursa olsun bişeyler yazıyorum. Selam saygılar ..

Rus kaptanların linkini yazmıştım ama youtube bağlantısı hatalı oldu sildim , isim ile aratınca kaptanların kanalına ulaşmak abone olup tüm videolarını izlemek mümkün .

Tamamen sanadır söylediklerim...

Cana can gibi davranan ihtimam gösteren "Candır" Bizdendir yani İnsandır.
Taa içimden gelmiştir...
Selamlar
« Son Düzenleme: Aralık 14, 2018, 19:37:14 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

A. D.

« Yanıtla #14 : Aralık 18, 2018, 02:45:40 »
Arkadaşlar abilerim, büyüklerim ve ustalarım.Ben mesela kendi sac teknemi tamamen kendim restore ettim.hem işi öğrenip başkasına muhtaç olmamak hemde büyük bir hevesle yaptım.halende elim üzerinde yapmaya devam ediyorum.Teknemi almadan hayalim 2 seneye Türkiyeden yol alır ve seyir videolarımı youtube kanalımdan yayınlarım diyordum, fakat hayat hiç o kadar toz pembe değilmiş. Mesela bir go pro kamera ortalama 300 dolar=1600 tl civarı buda eşittir koskoca bir maliyet denizde video çekmeye çalışan amatörler icin.kaldıki siz 3-4 kamera birde üstüne drone fotoge istiyorsunuz.Toplam ortalama camera drone maliyeti = 3000 dolar + saglam bir mac ve Final cut programı. Benim teknenin bütün elektroniklerini (chart,gps,radar,rüzgar,derinlik v.b)alayım desem daha ucuza mal olur yeminlen.
Birde işin yaratıcılık kısmı var bunun icin tecrübe ve bilgi gerekiyor en pahalısıda o tecrübeye ulaşırken harcanan ZAMAN.
Mexico dan fahrettin kaptanla konuşuyoruz arada (korkunu yen, hayalini yaşa) hadi diyor, gaza getiriyor video istiyor ama action videolari icin daha kaptanlık tecrübem çok yok, bolca tamir ve DIY halinde takılıyorum teknemde.Onları çekip başlayayım artık herkes ilk videosunda 10bin izlenmiyor herhalde diyorum kendimi avutuyorum.
Sizlere danışayım madem konusu acıldı.Peki illa çılgın denizler, koskoca dalgalar, eşsiz koylar, bikinili kızlar veya drone fotosu olmasımı lazım?Tamir, restorasyon, veya kendi tecrübesini fikrini paylaşan yorum yapan video izlenmiyormu? Adam mecbur bunları bu kalitede çekmeye çünkü videosunu çekmeye calıştıgınız proje iş x3 sürede biter.Kurgusu, düzenlemesi, yayınlaması derken video çekmeyen kaptan motor söker toplar aynı süre zarfında,kalan zamanda ise teknesini yıkar paklar okşar...

Ben yeni nesil bir genc kuşağım ve youtube gibi bir mecra ülkemizde özgürlük demek bence, dolayısı ile amatör denizcilerinde amatör video editörü olması çok normal.Yelkeni doğru basamaz ve evet bazen kadrajıda düzgün çekemez ama adı üstünde amatör işte hataları ile dogruları ile karşınızda.Bence karakterlerin ve cekilen videoların ne kadar gerçekleri yansıttığını bilmemiz daha önemli.

Birçok popüler yelkenci youtube kanalı artık yaratıcılığı kaybedip yapmacıklığa oynuyor çok güzel olanlarıda var sahte olanlarıda.Ben popüler kanalları izlemekten zevk alamadığımı tespit ettim ve gerçek karakterlerin yapmacık olmadan kendileri icin çektiği amatör ruhlu videoları izlemekten daha çok keyif aldığımı anladım.

Simdi 3 kameram+dronum ve seyahati macerayı hikayeyi cekecek imkanım olsa, emek verip uğraşsam editlesem bunun bir karşılığını isterim o zamanda amatörlükten çıkar profesyonel olurum.Bahsedilen emek az buz degil istediğiniz cekimler icin, yapabilenlere selamlar saygılar...

izleyici icin video cekmektense, kendime anı olsun kısmı daha cazip ve gerçekçi.Ücretsiz amatör  bir mecrada yayın izleyip hoollywood beklentisinde bulunmak yanlış olur kanısındayım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada amatör çekimlerimden oluşan, bir videomu sizi bir süre oyalaması icin köşeye iliştiriyorum
Sailing Flying Carpet

Birde adaşım var mesela avrupalı oda
Sailing Magic Carpet
Adam tekneyi benden sonra aldı ama sevgilisi sayesinde videolari pek güzel anlatımlı.Kızcağız tam bi story teller bu arada 18 yaşında iken 1 dolara efsane bi ahşap kayık sahibi olmuş,o video yuda izleyin
(bu arada masal kahramanı alattin'in uçan halısı var,Magic carpet diyince Jimmy hendrix magic carpet ride şarkısı geliyor aklıma ilk)

Kalın saglıcakla