0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

i. t.

Doğayı Mehvettik, Sıra Denizlerde mi?
« : Nisan 16, 2020, 00:49:59 »

insan oglu dogayi kendi bencilikleri yuzunden mahvetigi icin.....

dogada buna karsin bizi farkli sekilerde yaptiklarimizin bir sonucu olarak cezalandiriyor gibi

bu benzetme dogru olur,mu emin degilim

ama bu gun bizi esir alan ve butun insanligi tehtit eden covid 19 pandamisi bir uyari degilmi sizce?

daha simdiden insan oglu baska gezegenlerde yasam aramaya basladi bile...

peki neden?

cunki biliyorlarki vurdum duymazlik;lari hirslar,i daha cok para kazanmak adina dogayi mahvetme,leri sebep.....

kuresel isinma,mevsimlerin degismesi.hava kirliligi vs vs  bizlerin yaratmis oldugu seyler degilmi sizce.

bu kirlenmeye denizleride ekleye biliriz artik.

bunun yine sorumlusu bizleriz

plastikler, dogada kaybolmayan maddelerden olmasina ragmen uretmeye devam ediyoruz.

neden maliyeti en dusuk olan medde oldugu icin...

hadi ureticiler para ugruna bu illet madeyi uretip kulanmaya devam ediyorken.

biz tuketiciler gerekli bilince sahipmiyiz yada farkindamiyiz?

sorumsuzca saga sola atmaktan cekinmedigimiz bu maddeleri denizlerede atarak.

denizleride hem kirletiyor hem ekolojik  yapisini bozuyoruz..

bu yolla resmen deniz canlilarin  zehirliyoruz ve o urunleri tutup yiyorken farkinda olmadan kendimizide zehirlemis oluyoruyuz?

bazi ulkeler bunu tersine cevirmek icin yada yaratilan bu kirliligi asgari duzeyde temizlemeye yonelik projeler tasarliyor.

yukardaki videoda fransizlarin bir tasarimi ve konuyu ne kadar ciddiye aldiklarinin bir gostergesi.

uc tarafi denizlerle kapli ulkemizinde bu amacla projeler uretmesi en buyuk istegimiz

biz denizcilerde asgari duzeyde daha cok bu konuya egilmeliyiz ve farkinda olmaliyiz......

denizlerimize sahip cikalim dogayada denizlerde saygi duyalim.........

« Son Düzenleme: Nisan 16, 2020, 01:03:02 Gönderen: Ismail Tas »

*

M. Y.

Ynt: Doğayı Mehvettik, Sıra Denizlerde mi?
« Yanıtla #1 : Nisan 16, 2020, 01:04:58 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ç. Ş.

« Yanıtla #2 : Nisan 16, 2020, 15:09:26 »
Ben de bir zamanlar insanın doğayı mahvetmesinin durdurulabileceğine inanırdım.

Artık inanmıyorum, gerçeklerden kaçmadan, sanayi hakkında biraz bilgi sahibi olarak ve en önemlisi her şeyin temeli olan bu aşırı nüfus artışı durmadan bence bu imkansız.

Dünyanın yetmeyip daha sentetik hayat yaşamamızdan başka çare yok. Yakın gelecekte de ulaşılabilecek bir gezegende bile sentetik bir hayat yaşayacak insanoğlu bu kaçınılmaz.

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Nisan 16, 2020, 18:05:46 »
Deniz canlılarının zehirlenmesi o kadar da umurumuzda olmamalı, karada avcı toplayıcılıktan tarıma ve hayvancılığa geçtik ama denizde hala avcılıkla devam ediyoruz, öngörüler böyle giderse 50 yıl içinde deniz ürünlerini bitireceğimizi söylüyor. Balık biterse denizde diğer canlılar kalır mı, bundan gerçekten şüpheliyim, doğada neredeyse tüm canlılar birbirine bağlıdır. bu kural deniz için de geçerlidir.  İnsan nüfüsu gezegenin taşımakta zorlandığı bir boyuta ulaşmıştır. Nüfüsü kontrol etmeden doğayı bozmamak mümkün değildir.

*

Ç. Ş.

« Yanıtla #4 : Nisan 16, 2020, 18:33:33 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Deniz canlılarının zehirlenmesi o kadar da umurumuzda olmamalı, karada avcı toplayıcılıktan tarıma ve hayvancılığa geçtik ama denizde hala avcılıkla devam ediyoruz, öngörüler böyle giderse 50 yıl içinde deniz ürünlerini bitireceğimizi söylüyor. Balık biterse denizde diğer canlılar kalır mı, bundan gerçekten şüpheliyim, doğada neredeyse tüm canlılar birbirine bağlıdır. bu kural deniz için de geçerlidir.  İnsan nüfüsu gezegenin taşımakta zorlandığı bir boyuta ulaşmıştır. Nüfüsü kontrol etmeden doğayı bozmamak mümkün değildir.

Ahmet korsanım mesajınızın ilk cümlesi ile son kapanışı birbiri ile taban tabana zıt.
Ya da ben mi öyle anladım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #5 : Nisan 16, 2020, 18:40:49 »
Neyi anlamadığınız ben anlamadım. Basit bir şekilde açıklamak gerekirse, 50 yıl içinde balık neslini zaten avcılıklıkla kurutacağımızı, bunun nedenin de aşırı nüfüsümuzun olduğunu anlatıyorum.
*

Ç. Ş.

« Yanıtla #6 : Nisan 16, 2020, 20:38:09 »
Dedikleriniz son derece doğru da, ilk cümleniz;

Deniz canlılarının zehirlenmesi o kadar da umurumuzda olmamalı, karada avcı toplayıcılıktan tarıma ve hayvancılığa geçtik ama denizde hala avcılıkla devam ediyoruz.

şeklinde olunca  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

yani zaten tükenecekler varsın zehirlensinler demek istediyseniz buna katılmam mümkün değil.
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2020, 20:40:10 Gönderen: Çetin Şahinöz »
*

A. Ç.

« Yanıtla #7 : Nisan 16, 2020, 20:59:49 »
Öldürmenin iyi veya kötü yöntemi yoktur, erkeni veya geçi de yoktur. Sorun insanlığın şu veya bu şekilde deniz  yaşamını bitirmesidir, bu sonuçta insanlığı da bitirmesi ile sonuçlanacaktır. Tek bir yönden bakmak yerine genel bakmayı tercih ediyorum.
*

i. t.

« Yanıtla #8 : Nisan 17, 2020, 02:19:18 »

bu gercegi istatislikler ve gercekleriyle gorelim....
« Son Düzenleme: Nisan 17, 2020, 02:22:27 Gönderen: Ismail Tas »
*

i. t.

« Yanıtla #9 : Nisan 17, 2020, 20:59:26 »
gezgin korsanlar

dogayi sever ona saygi duyar

dogaya zarar verenlere duyarli davranip engel olalim.

denizlerimize sahip cikalim

gidicek baska bir dunaymiz yok......

« Son Düzenleme: Nisan 17, 2020, 21:05:08 Gönderen: Ismail Tas »
*

i. t.

« Yanıtla #10 : Mayıs 29, 2020, 19:04:30 »

bu pandemi olayi insanlari evlerine haps ederken
ote yandan doganin biraz kendine gelmesine sebep oldu
soyle yapilan haberleri bir hatirlayalim
suyu oldukca kotu ve balcik gibi olan atakoy marinaya yunuslar geldi!!!!!
marmaranin baska bir yerinde balik surusu deniz yuzeyini kapladi
uzun  zamandir buna benzer fotoraf yada goruntu rastlamadik
asagida  gorulen video sadece gecen sene yayinlandi
neden baliklar yeterince yok ve neden dunyanin en pahali paliklarini bizler yiyoruz.
gercekten biraz dusunup bunu sorgulamamiz lazim
bu sene belki iki ayda olsa yasaklar sebebiyle balik daha  bereketli olucak gibi..

*

Ç. Ş.

« Yanıtla #11 : Mayıs 30, 2020, 13:31:01 »
Dünyayı kirleten ve bu hale getiren sebeplerin en önemlileri insanın doğasında yer alan daha fazla hırsı ile aşırı nüfus artışı .

İzlenmesini tavsiye ederim.

« Son Düzenleme: Mayıs 30, 2020, 13:33:09 Gönderen: Çetin Şahinöz »
*

i. t.

« Yanıtla #12 : Temmuz 07, 2020, 17:31:53 »

bu konu kiyi restaurantlari basligi altinda gecti
ordaki konuyu dagitmamak,dalandirmamak icin bu baslikta konusulmasi uygun diye burdan yaziyorum
(arsivde bir butunluk icinde yer alsin diye)
dogan kaptan sailing kalamarinin izleyicileriyle alakli zerzenisini ve degerlendirmesini anlamak icin
videoya baktim dronla cekim yapilmis harika bir koy..
iste o an dikkatimi bir seyler cekti ve bunlardan bahsetmek istiyorum biraz.
1.konu
sunu bastan belirtim kesinlikle yuksek cevreci hassasiyetiyle bu konuyu islemiyorum.
sadece yapilan yanlislari anlatmak....
ve bunun sonucunda neler olabilicegine dikkatinizi cekmek amacim!!
iste yol,la ulasimin olmadigi yerlere restaurant acilip hizmet veriliyor(fiyat konusuna girmiyicem tabi:)
iste oyle koylarda ihtiyacimizi karsilayan hizmet veren bir tesis var......
tamam guzel bir sey itirazim yok tesislerin olmasina.....
ama hic dikkatinizi cektimi?
hangi locasyonda ve ne sekilde tesislesmeyle bu hzmeti aliyorsunuz?
soyle oteki videolarada baktim massalah..
en guzel koylarda...
en guzel pilaj,lari olan yerlerde bu lokantalar....
tabi oncelik,le kulubeyle hizmet vermeye baslayan,
bir acigi kapatma sevdasinda olan dukkan sahipleri
iy para kazanmaya baslayinca ...
once kulubeyi buyuterek talepleri karsilama yoluna gidiyor!
burda tabi betonlasma devreye giriyor...
amac daha cok musteriye hizmet verip daha cok kazanmak tabi...
yapilan buyutme falyetleri sonucu orda kocaman bir tesis,lesme olusuyor illaki?
iste lokanta musterilerimiz iyi zaman gecirsin cocuk alanlari yapalim aileler rahat etsin,kutuphane olusturalim vs vs vs......
hatta tesis sahiplerine calsanlariina sunuda yapsaniz bunuda yapasaniz ne harika olur diye
fikir veren denizci dostlarimiz(bunlar genelede denizciden cok isletmeci yada is insani ve cogunlukla havadan para kazananlar oluyor,
egiitim ve bilincleri hengi duzeyde(sosyal anlamda) hic o konuya girmiyicem tabi...
ha bu arada yanlis anlasilmasin bu belirtigim insanlara gicikmisim bu yuzden onlara dem vuruyorum sanilmasin... bende bir is insaniyim.!
neyse.....!!!
is bununla bitiyormu peki?
hayir tabiki......!
kucuk kulubedeyken tekneler alargada dingileriyle orya gidip yemeklerini yiyip dingileriylede teknelerine donuyorlarken...
uyanik isletmeci lokantasini daha cazip hale getirip cekim merkezi olusturmak icin
hizmet,te sinir tanimiyoruz edasiyla(zenginlestikce lokantaci cosuyor tabi)
once ufak bir iskele kuruyor..
daha sonra buna ufak pantonlar ekleyleyip tekneleri bagliyor....
arz talep cogaldikca mazallah o guzelim koyu pantonlarla donatiyorlar..
tabi bu buyume bir cogu icin harika bir sey..
cunki orya yemege gelip teknesini bagliyamama ve baska alternatiflere yada beklemeye yonelmek zorunda kaliyor(rahatini cok seven denizci dostlarimiz)
bu yapilanlari yetersiz bile gore biliyor bu arada....
tabi bunun sonucunda oncenden yuzdugun bu kumsalda yada koyda..
yuzmek icin ya tesisi olmayan bir koya gidiceksin..
yada teknenle biraz uzaklasip orada yuzuceksin(tabi demir atabilirsen)derinlik soz konusu vesaire...
bunlara hic aldirmadan gormeden, yada farkinda olmadan.....
anca onun terasindan yemegini yada sarap,rakini icerken manzarayi seyredip gunesi batiriyorsun falan....(tabi iyi bir hesapla)
elbette keyif aliyorsun orasi kesin..
peki hic dusunuyormusun bu sekilde o guzelim koylar yok olup gidicek...?
zaten ulkemizin uc tarafi denizlerle kapliyken
ve siz
bu hizmetleri ve zevkleri zaten sehir hayatinizda deniz kiyisinda olmaniz sebebiyle yapiyorken
yada bu imkana sahipken..
ustune ustluk sehir hayatinin  yogunlugu.kalabalikligi.stresi.trafiginden dem vurup..
care olarakta tekne alip bu sayilanlardan kurtulmak sakinligi ve sukuneti yasamak icin denizi tercih ederken.....
kurtulmak istedigin yada siginmaya calisip az nefes almak istedigin...
bu yerleride ayni oraya cevirmiyormusun heyyyyyyyy denizci.....
ne traji komik bir durum dimi.....
insanoglu enteresan ya..
o esnada tek dusundugu sey o anki ihtyaci ve beklentileri.....
yada konfor hastaligini biraz,da olsa torpuleme zahmetine katlanmadan...
yaptiklarinin....
nelere mal olucagi konusunda hic dusunememesi....
yada is iste gectikten sonra  aklinin basina gelmesi......
simdi dusunuyorum(bana gore ihtiyac yok bu tur yerlere)bu ayri bir sey..
bu tesisler o guzelim koya degilde....
koylarin disinda kalan alanlara yapilmasi daha iyi olmazmi?
en azindan bu sayede o guzelim koylari ve plajlari butun insan,lar kulanmis ve keyfini cikarmis olmazmi??.........
*

i. t.

« Yanıtla #13 : Temmuz 08, 2020, 13:47:12 »
*

S. K.

« Yanıtla #14 : Temmuz 08, 2020, 18:30:48 »
İsmail Kaptan,

Bu lokasyonda 2 yıl balıkçı,oltacı,günlük tur teknesi kullandım önünden geçtiğim her gün bildiğim bütün iyi dileklerimi sıraladım bu doğa katliamı için..

Bu yazar hanım abla nerede yaşıyormuş da şimdi görmüş bu kazuletleri ? yazılı-görsel basında ortalık yıkıldı günlerce yazıldı çizildi,5 yıl oldu burası yapılıp biteli

İşin daha da acı tarafı civar yerleşimlerden bir kişi bile istihdam edilmedi diye biliyorum umarım değişmiştir ve turizm anlamında Güvercinlik iskelesindeki hiç bir tekneye de bir kuruş faydaları yok..

Şu an Bodrum'un cennet koylarında yapılan bütün markalı (doğa katliamı)  inşaatlarda olduğu gibi bunlara da Çevre ve Şehircilik bakanlığı izin verdi yani nasıl suç duyurusu yapıp dava açılacak merak ettim..

« Son Düzenleme: Temmuz 08, 2020, 18:34:33 Gönderen: Semih Küçüksolak »