0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Y.

Ynt: Midye Salma
« Yanıtla #15 : Ağustos 23, 2018, 11:36:26 »
durust olmam lazim ; marifet bende degil, midyede burada Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
fiyakali mezeler, ugrasili kabak cicegi dolmalari, yaprak sarmalar, mercimek kofteler, vs ler. yaptigimdan biliyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap demek ki millet olarak midyeyi cok ozlemisiz..

*

A. Y.

« Yanıtla #16 : Eylül 22, 2018, 09:57:54 »
Sabahtan erken erken bitirdim mezemi.. akşamdan da portakallı kereviz i yapmıştım, iyice rahatladım şuan..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

midyeyi acıkalı yaptım bu sefer.. fakat mantar da kattım azcık kessin acıkayı diye.. ince de kestim acıkayı çok emsin, önden attım ki su salsın

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. A.

« Yanıtla #17 : Eylül 24, 2018, 12:57:44 »
Vallahi harika görünüyor..

Nereden bulacağız temiz midyeyi şimdi? (Ukraynadakiler de sakın Marmara'dan ithal edilmiş olmasın sakın?? Bir kontrol edin isterseniz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )

*

O. E.

« Yanıtla #18 : Eylül 24, 2018, 13:10:40 »

Nereden bulacağız temiz midyeyi şimdi? (Ukraynadakiler de sakın Marmara'dan ithal edilmiş olmasın sakın?? Bir kontrol edin isterseniz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )

yaa sus bütün pazar günü bu resme baktık Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)))

*

M. A.

« Yanıtla #19 : Eylül 24, 2018, 13:12:49 »

yaa sus bütün pazar günü bu resme baktık Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)))

Hiç sorma abi, bir seferden birşey olmaz deyip; marina pontonu altındaki midyelere dalmama az kaldı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. E.

« Yanıtla #20 : Eylül 24, 2018, 13:14:03 »

Hiç sorma abi, bir seferden birşey olmaz deyip; marina pontonu altındaki midyelere dalmama az kaldı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #21 : Eylül 24, 2018, 13:57:08 »
Midye deniz suyunun içindeki canlılarla beslenir, yani pırıl pırıl deniz suyunda midye olmaz. Besin demek bizim gözümüzde kirlilk anlamına gelir. Midye aşırı tuzlu suda yaşamaz genellkle tatlı su ağızlarında olur. Bu nedenle uygulama midyeleri toplayıp temiz bir denizde 15 gün kadar bekletirler. Beslenemez ama herhalde biraz temizleniyoırdur.

Uzun zamandır yapmıyorum ama benim midye çıkardığım yerler Büyükada'nın güneybatısındaki burun, Kınalı'nın  güneydoğusu ve Maltepe sığlığının güney ucundaki kardinal fenerin doğusundaki kayalıklardı. Özellikle Büyükada salmaya uygun çok büyük olmayan ve dışı nisbeten temiz  midye yapardı. Boğaz midyesi Boğazın kuzey taraflarından çıkarılır ve akıntıda yetişir. Sebebini bilmem ama Boğaz midyesi Marmaradaki kadar şişman olmaz, sadece bir deri bir kemik dendiği gibi neredeyse sadece deri gibidir.
*

O. E.

« Yanıtla #22 : Eylül 24, 2018, 14:03:51 »
Midye deniz suyunun içindeki canlılarla beslenir, yani pırıl pırıl deniz suyunda midye olmaz. Besin demek bizim gözümüzde kirlilk anlamına gelir. Midye aşırı tuzlu suda yaşamaz genellkle tatlı su ağızlarında olur. Bu nedenle uygulama midyeleri toplayıp temiz bir denizde 15 gün kadar bekletirler. Beslenemez ama herhalde biraz temizleniyoırdur.

Uzun zamandır yapmıyorum ama benim midye çıkardığım yerler Büyükada'nın güneybatısındaki burun, Kınalı'nın  güneydoğusu ve Maltepe sığlığının güney ucundaki kardinal fenerin doğusundaki kayalıklardı. Özellikle Büyükada salmaya uygun çok büyük olmayan ve dışı nisbeten temiz  midye yapardı. Boğaz midyesi Boğazın kuzey taraflarından çıkarılır ve akıntıda yetişir. Sebebini bilmem ama Boğaz midyesi Marmaradaki kadar şişman olmaz, sadece bir deri bir kemik dendiği gibi neredeyse sadece deri gibidir.

Hocam tamamda
yok oldu nereden bulacağız biz bu midyeyi
Eskiden Bostancı meydana gider Fıçı bira eşliğinde hepsini yok ederdik...
*

O. Ö.

« Yanıtla #23 : Eylül 24, 2018, 14:05:13 »
Anıl Korsanım,
"Gezgin Korsan"daki kimseye "Yanlış yerdesin" denmez, ama "eksik yerdesin" sen... Bak ben buraya ilaveten, 24 saat yapabildiğim hobim olan: "fotografcafe.net" e üyeyim, onların bir "yemek fotoğrafları" sayfası var. fotografcafe.net e de üye olup, ha bu şaaahane midye karelerini oraya da göndereceksin. Sooonra, "hani üyeniz, Orhan aaaabiniz var ya, o kışkırttı vallaaa beni..." diyeceksin. Bak ben Ankara'da oturduğum halde, geçtiğimiz Cuma akşamı, İstanbul-Şaşkınbakkal kıyısına yüz metre mesafede oturan 84 yaşındaki anamın elini öpmeye gittim. Bu arada, Cumartesi sabahından Pazar öğleye kadar o kıyıda 250 kare foto çekmişim, çoğu tekne fotosu olmak üzere, aslında fotografcafe.net'e göndermeye çektim. Ama şimdi bi taşla iki kuş vurup, özellikle bikaç kareyi, "yau forum, Jeanneau'nun nesi bunlar?", "ya bunları tanıyan var mı?" diye buraya da göndereceğim. Selamlar.
*

A. Ç.

« Yanıtla #24 : Eylül 24, 2018, 14:36:18 »
Bostancı meydanda hala sokakta midye dolma satıyorlar, biracılar da var ikisini bir araya getirmek size kalmış. Zamanında Kınalı arkasına Gezgin Korsan olarak gider, gençler midye çıkarır, sahilde teneke üstünde midye pişirir, teknede yemek yapar veya getirinleri yer ve beyaz sıvı tüketirdik. Sanırım  Gezgin Korsan  İstanbul üyeleri artık demirlemeci değil bağlanmacı oldular. Kınalı'yı sevmiyorlar, sivri'ye gidip bağlanıyorlar, bu yüzden midye de yiyemiyoruz.
*

A. Y.

« Yanıtla #25 : Eylül 24, 2018, 20:17:18 »
Bizim midyeler Şili.. midyede de Şili açık ara en iyisidir, dünyada #1 exporter dır deniyor..

Marmara adasına uğrayanlar midye bulabilir olması lazım yav. Saraylar da ben gördüm, çocuklar elini ayağını bile suya sokmadı.. demirden ucu tırtırlı fileleri var.. karadan sokuyorlar kayalara gırc gırc - gırc gırc iki defa yukarı-aşağı yaptılar ve bi kaldırdılar 10 kilo midye var.. ufaklarını atıverdiler "al abi" dediler..  çocuklara denk gelinmese bile bi şnorkele bakar bence orda..

biranda derinleşen yerde kumsuz temiz midye oluyor.. tanıştığım yerlileri hiç başka yerde yemiyordu.. gerçekten güzel midye var.. 
*

A. Y.

« Yanıtla #26 : Aralık 22, 2019, 14:52:50 »
Domates mevsiminde degiliz diye neşemi bozmadim.. Yeni bir şey denedim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kurutulup zeytinyagina yatirilan domateslerle birlikte yaptim, bu da oldu..

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

T. D.

« Yanıtla #27 : Aralık 22, 2019, 18:49:19 »
Domates mevsiminde degiliz diye neşemi bozmadim.. Yeni bir şey denedim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kurutulup zeytinyagina yatirilan domateslerle birlikte yaptim, bu da oldu..

[/quote

Anıl korsanım! Resmi görünce yutkunmaya başladım. Ben tavası ve dolması konusunda iyiyimdir. Çocukken denşzden çıkanı atele atar öylece yerdik.  Yılbaşı geliyor şu salma tarifini bir yazıversenizde denesek  😎
*

i. t.

« Yanıtla #28 : Aralık 22, 2019, 19:47:54 »
Kötü niyetim yoktu vallaha... Su bardakları eskisi gibi değil ki!!! Boy boy, renk renk, çeşit çeşit...
Rakı bardaklarının ölçüsü standart... Ondan yani... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hakikaten ölçü birimi süpermiş! Niyeti baştan belli ediyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
vallaha tarif harika ....
ama bu cevabi okudugumda acaip gulumsedim ya.
eee bahane uretirken bile zeka gostermek buna denir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #29 : Ağustos 17, 2020, 11:18:25 »
Bostancı sahilinden her sabah denize giriyorum, suyun görüntüsü içilebilir nitelikte ve açığa dökülen kayalar üzerinde midye de var, ilk iş bir gözlük snorkel edinip salmalık midye çıkarmak olacak, midyelerin başına ise sonra ne geleceği çok açık.