0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. T.

Ynt: BİRA KÜLTÜRÜ
« Yanıtla #15 : Eylül 12, 2016, 13:09:44 »
Biranın sağlığa iyi geldiğiyle ilgili bilgi yok mu, arada bir şifa niyetine filan içsek
« Son Düzenleme: Eylül 12, 2016, 13:11:04 Gönderen: Özcan Togay »

*

İ. S.

« Yanıtla #16 : Eylül 12, 2016, 16:16:31 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Biranın sağlığa iyi geldiğiyle ilgili bilgi yok mu, arada bir şifa niyetine filan içsek

Zafer ağabey'in yayınladığı makalenin sonuç kısmında yazıyor,

"Besleyici ve sağlıklı bir içecektir" daha ne olsun Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ayrıca şöyle bir rivayette var hakkında,

Birayı rahatlıkla bir mide ilacı gibi kullanabilirsiniz. Mideniz rahatsız, hafif sancılar mı hissediyorsunuz? Bir bardak birayı yavaş yavaş içmek, midenizi rahatlatacaktır. Biranın mayası mideyi sakinleştirip olası spazmlardan korurken, alkol ağrı kesici görevi görecek ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ayrıca unutmayın ki çivi çiviyi söker. Akşamdan kalmaysanız bir bardak buz gibi bira içmek sizi kendinize getirecektir. Küçük bir ikaz: ülser ve gastritiniz varsa, bu maddeyi es geçebilirsiniz.

Diğer faydalarına gelince yazının devamı şurda,

*

A. Ç.

« Yanıtla #17 : Eylül 12, 2016, 19:32:18 »
"Biranın mayası mideyi sakinleştiip..." sözü çok da doğu değildir. Bira mayası, süzme sonrasında ve özellikle şişelendikten sonraki steilizasyonda tamamen ölür, bu nedenle bira mayasının yarar veya zararındena bahsedilemez.

*

Ö. Z.

« Yanıtla #18 : Eylül 13, 2016, 00:51:03 »
Hocam söz konusu ev yapımı bira ise ,özel bir işlem ile öldürmedikçe o mayalar hep canlı ve ayakta beklerler şişenin içinde  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap biri gelip şeker atsa da alkole dönüştürsek diye.

*

B. B.

« Yanıtla #19 : Eylül 13, 2016, 10:31:05 »
Beni deniz tutar. Daha marinadan çıkarken bir kutu içiyorum,  her 2 3 saatte bir tane daha... Şahaneyim.

*

A. Y.

« Yanıtla #20 : Mart 27, 2018, 10:27:01 »
Turkiye de malesef bira kulturu mevcut degil.. pardon yaa, bira bile mevcut degil ki, kulturunu neden ekleme geregi duyuyorum..

odenen bedeli de citayi 3 metreye koyuyor (gerci bunda biranin bir sucu yok)..
Avrupa nin en fakir ulkesi olmasi yaniltmasin da, bir sise Efes e odenen bedel ile Ukrayna da Sampiyonlar Ligi grubu gibi kare kuruluyor ; Leffe - Lowenbrau - Stella - Bud gibi..

Gelgelelim buna ragmen Ukrayna da artik her ilce - kasaba, hatta cafe - restaurant kendi biralarini uretir oldu.. hatta kafasina esip ureten sehrin kenarinda kucuk bir point denk getirip satiyor bile.. Bira neymis orda anladik.. Yada belki de bunlar biradan baska birsey ?! baska bir isim vermek icap eder mesela "Arpa Pekmezi" gibi.. bizim tanidimiz bildigimiz "bira" ise bunlarin isminin baska birsey olmasi sart !

olaylar kendini oyle asti ki, ictigim bir birayi ertesi gun mesai bitsin de gidip iceyim artik diye butun gun sinirden titreyerek bekledim.. (ilk resim.. herhalde omrum boyunca tek gidam o olsa sikayet etmeden yasarim)
olaylar bununla da kalmadi, degustasyon bira tabaklari gelir oldu.. hatta 20-25 bira icerisinden secerek, Irish - Ale - Dark - Malt - bugday birasi - citruslu bira vs vs. neler neler.. bknz ikinci resim.. 
olaylar olaylar... 3. resimde gozuken bir bira yapilmis, süt gibi 12 gün kullanim omru var.. uretildikten 3-4 gun sonra bulunmaz halde ama.. onu anlatmaya kelimelerim yetmiyor..

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Y.

« Yanıtla #21 : Nisan 25, 2018, 18:04:54 »
Yukarida guzellemesini yaptigim bira muhabbetleri sonrasi gelir gelmez starti memleketimiz birasiyla yaptim..

Turkiye de bu lokal bira furyalari ne zaman patlak vericek acaba.. Vermemesine imkan yok, o bira pahaliligi ve kalitesizliginde.. gerci devlet - vergi - izin kiskaclarinda hadi dersin ki ; olayi kimse ticari mecralara dokemeyecek.. e olsun, el altindan ese dosta satilir yeter ki bu isi becerebilenler ciksin meydana.. zira Trakya da bazi kardesler denedi, iyi de sonuc elde etmis olacaklar ki Efes Pilsen e "vallahi seni bitirecegiz" minvalinde beylik laflari bile ettiler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Nisan 25, 2018, 18:07:26 Gönderen: Anil Yılmaz »
*

C. G.

« Yanıtla #22 : Nisan 25, 2018, 22:56:32 »
Anil korsanim,

Burada varda biz icmiyoruz sanki, teessuf  ederim 😎
*

A. Y.

« Yanıtla #23 : Ağustos 16, 2018, 22:13:53 »
An itibariyle Beşiktaş bile zehir edemedi bu birayı.. Stutgart birası.. yüksek alkol, damağa vuran tahıl aroması.. çok hoş..

*

A. Y.

« Yanıtla #24 : Nisan 12, 2019, 10:08:43 »
Bira indirim gununde memleketim olan Luleburgaz terminal Migros 100 bin litre bira satisiyla Turkiye 1. si oldu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
zaferimizi gorkemlestirsin diye demiyorum, Luleburgazda 8 tane migros var ve birinin satisi bu kadar  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap tek bir migrosdan 200 bin sise bira satisi demektir bu, ki nufus 100 bin desek adam basi iki bira, yuh !

Peki memleketlim Luleburgazlilar ya Ukrayna da denk gelseydi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Stella 3TL, Heineken 4TL, Corona 4.75TL ve 500 kadar bira cesidi ?

Neyse artik benim yasim boyle kalitesiz biralari icmek icin cok gec  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap o Efes e - Tuborg a 50 kurus bile vermem valla (Ukrayna artik beni nasil simarttiysa Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ) Ben yine Craft biralardan devam ederim..