0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. Y.

Ynt: Balık ayıklama
« Yanıtla #30 : Kasım 21, 2009, 00:26:47 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Teşekkürler Apdullahım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap...ım... 

*

A. Z.

« Yanıtla #31 : Kasım 21, 2009, 00:31:57 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Teşekkürler Abdullahım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap...ım... 
Rica ederim Nedim korsanım.
Madem ki Ge-Ko'yuz paylaşacağız.
« Son Düzenleme: Kasım 21, 2009, 00:32:56 Gönderen: Abdullah Zöngür »

*

S. E.

« Yanıtla #32 : Kasım 21, 2009, 12:43:58 »

Nedim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap'ım
..... kıvrılmalara müsaade etmeden bir kaç kere alt üst etmeniz ve bir şık altıyla basmanız gerekir. böylece bütün balıklarınızın inadını kırdıktan sonra harlı ateşe geçiniz ama balıklarınızı inatkırma sonrası galeta yada mısır unuyla kaplatınız.
Yanda sert duyargaları olan bütün balıklar tava olarak yapılırken netamelidirler. O yüzdendirki ızgarası tercih edilenlerdir.
iyi günler diliyorum.....

Apdullah Korsanım,
"bir şık altıyla basmanız gerekir" derken?

balıkları kızmamış yağa attık, yağın içinde döndürdük. ee ii de o zaman bütün yağı emmez mi balıklar? çok yağlı olmaz mı? kızartma yapılırken, yağın kızgın olması gerekmez miydi balık yağı az emsin diye? ya da sonra kızartınca o yağ dışarı mı çıkacak?
Kısacası sana zahmet burayı biraz açsana, ben görüldüğü üzere tam anlamadım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Z.

« Yanıtla #33 : Kasım 21, 2009, 16:15:04 »
Nedim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap'ım
..... kıvrılmalara müsaade etmeden bir kaç kere alt üst etmeniz ve bir şık altıyla basmanız gerekir. böylece bütün balıklarınızın inadını kırdıktan sonra harlı ateşe geçiniz ama balıklarınızı inat kırma sonrası galeta yada mısır unuyla kaplatınız.
Serkan Erboral korsanım.
 Anlaşıldı kiiii! bir damak'da sizsiniz...
Hayrettir ki! çok da gençsiniz, istisna oluyorsunuz, gençler tembel tüketici olurlar, ne verirseniz yorumlamadan tüketirler, ( nedense baharat ayrıntısını? Tuz ile kapatırlar).

Böylece bulaşmak-1 halledildi, Garip bir mutluluk duyuyorum.

Sırasıyla sorularınızı da yanıtladıkmı bitecek, Arak'ın dan yudumlanacaksın...

S.E-"bir şık altıyla basmanız gerekir" derken?"
A.d.  -Bağışlayınız; yazım hatası, yaşlılığıma verin. "şık"yanlış, Doğrusu "Kaşık" olacak.
S.E-"balıkları kızmamış yağa attık, yağın içinde döndürdük. ee ii de o zaman bütün yağı emmez mi balıklar? çok yağlı olmaz mı?"
A.d   -Evet bir nebze(çok az) yağ emiyor. Ancak damağı hassas'lar anlayabiliyor,emin olunuz. Bilimsel olmayan şahsi gözlemim'le anladığım! Derinin hemen altındaki etler kendi saldıkları suyla haşlanıyor, gevşeyerek büzülme kabiliyetlerini kaybediyorlar.
Zannımca bunun bilimsel oluşumunu Serhat korsan'dan alacağız, Olmassa Mustafa korsanım çaresine bakacaktır, O'da olmazsa HakanZ iri korsan abi Ağılığını koyacaktırrrrrr.

Böylece bulaşmak-2 halledildi, Garip bir bulaşma hezeyan'ı içindeyim... Ter basıyor...

S.E-"yağın kızgın olması gerekmez miydi balık yağı az emsin diye? ya da sonra kızartınca o yağ dışarı mı çıkacak?"
A.d   -Aha burada Cem Gür korsanın sirke tavsiyesi yerini buluyor. Yağ sıcaklığı, Ateşinin sık sık ayarlanması, Zamanla elde edeceğiniz beceriniz olacak. İşte bu becerinizle yumuşak, gevrek ve çıtır pişirebileceksiniz, en az yağ emen'i çıtır pişim.
Vallahi kızartınca yağı dışarı almanın yolunu biii bulsam! anında bütün haklarını üzerime belgelerim.

( Etrafabulaşmaktanzevkalanoltabalıkçı.ruhhastasımı?ne.)
« Son Düzenleme: Kasım 21, 2009, 16:16:28 Gönderen: Abdullah Zöngür »

*

M. Ü.

« Yanıtla #34 : Kasım 21, 2009, 16:50:05 »
Mersin'de ünlü bir balık rest. vardır.Balıkçı Yusuf.Balık halinin güneyinde.Sadece küçük barbun, tekir vs. balıkları tava yaparak servis eder. Yanında da bira vs. alabilirsiniz. Buranın özellikleri:
1) Balıkların çıtır çıtır olmasıdır,
2)Fiyatların çok makul olmasıdır, (başka türler ve iri balıklar bulunmaz, yersen...)

Burada balıklar müşterilerin gözü önünde (restorant'a girişteki bir bölümde) kızartılmaktadır.
Dikkat etmiştim, balıkları önce bol ve kızgın yağda biraz kızartıyor yani yarı çiğ, yarı pişmiş, sonra bunları kenara alıp bekletiyor, soğuduktan sonra tekraz kızartıp servis ediyorlar. Bu işlemi devamlı yaptıkları için, yarı pişmiş balıkların tekrar kızartılması hem müşterilerin beklememesini sağlıyor, hem de  çıtır çıtır kızartılmış balıklar servis edilmiş oluyor. Şimdi canım istedi bak...

*

A. Ç.

« Yanıtla #35 : Kasım 21, 2009, 16:55:23 »
Patates kızartması (french fries) bu şekilde yapılır. Patates önce kızartılır, yağdan çıkartılır, soğuduktan sonra tekrar kızartılır. Balıktaki uygulamasının lezzet açısından değerlendirilmesi gerekir.
*

A. Ç.

« Yanıtla #36 : Kasım 21, 2009, 17:01:05 »
Dondurulmuş patatesler için de bu sistem geçerlidir. Aslında dondurulmuş patatesler buharda pişmiştir. Donmuş olarak yağa attığınızda, yüzeyleri kızarırken içleri ısınır.
« Son Düzenleme: Kasım 21, 2009, 17:01:36 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »
*

A. Z.

« Yanıtla #37 : Kasım 21, 2009, 17:12:57 »
Sadece küçük barbun, tekir vs. balıkları tava yaparak servis eder. Yanında da bira vs. alabilirsiniz. Buranın özellikleri: /1) Balıkların çıtır çıtır olmasıdır, / 2)Fiyatların çok makul olmasıdır. / yarı pişmiş, sonra bunları kenara alıp bekletiyor, soğuduktan sonra tekraz kızartıp servis ediyorlar.
Ustalaştıkları için bastırma'yı kızgın yağ da yapabiliyorlar (Böylece taze balık sattıkları meydana çıkıyor). Ama! uyanıklar hızlı servis gayesiyle öyle yapmıyorlar, Parçalanmayı önlemek sırlarını saklamak için hızlı servisten dem vuruyorlar, tabii ki hız da söz konusu.
Ama deneyeceğim, Barbun'u çıtır çıtır pişirmek.
Hiç dikkat ettiniz mi acaba! yarı pişmiş balığı, derin kevgire alıp, nemli tülbentle falan örtüyorlarmı?.
Gerçekten benim de canım çekti şimdi..
*

M. Ü.

« Yanıtla #38 : Kasım 21, 2009, 17:18:14 »
Hayır Zöngür korsanım, ne kevgir ne de tülbent.  21 yıl yaşadığım Mersin'de ara sıra da olsa uğradığım bir mekandı. Serde meraklı turşuculuk da olunca takip ediyorsun haliyle.Büyük bir tepsi ebadında tava ve etrafında mermer tezgah. Elde maşa, hepsi bu.
*

N. Y.

« Yanıtla #39 : Kasım 21, 2009, 17:47:01 »

Allah'tan şu anda fırında hamsilerim pişiyor,yoksa çok canım çekti vallahi....(Burada ağzı sulanan korsan smileyi gerekir...) Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. B.

« Yanıtla #40 : Kasım 21, 2009, 17:56:46 »

Bir de şu var. Daha önce Dilek Korsaniçe göndermişti.

Burada tartışmıştık;
*

A. Z.

« Yanıtla #41 : Kasım 21, 2009, 19:31:18 »
Hayır Zöngür korsanım, ne kevgir ne de tülbent.  21 yıl yaşadığım Mersin'de ara sıra da olsa uğradığım bir mekandı. Serde meraklı turşuculuk da olunca takip ediyorsun haliyle.
Şanslı M. Ünsalan  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap'ım
Vay canına valla adamları tebrik etmek lazım...
Ben de meraklı turşuçuyum yaaaa ondan sordum zaten...
Mesleki nedenle, kısa kısa 2 defa ziyaret edebildim, Mersin'i... Ama renkli, karmaşık sosyal yapısından gerçekten de etkilenmiştim... Çok temiz, müthiş güzel şehir planlaması aptal ettiy'di diyebilirim.
Ve de demek oluyorki biz Ge-Ko'lar 21 yıl Barbun alacaklısıyız sizden... Ohş anamlar öde öde bitmez.
*

H. E.

« Yanıtla #42 : Kasım 21, 2009, 20:50:23 »
Bu 2 defa pişirme yöntemi çok yaygındır. Teksas'ta T-Bone falan da mangalda aynı mantıkla yapılır. Buradaki mantık şu; kızgın yağa balığı (patatesi vb.) atınca ısı dış yüzeyi pişirmeye başlıyor. Bir çıtır kabuk oluşuyor. Bu aşamada çıkartınca gıdanın içindeki kısımlarda nem ve diğer tadlar hapsoluyor. Aynı zamanda yağın ısısı da tekrar yükselerek ideal sıcaklığına gelmesi için yeterli süre geçiyor. Tekrar atılan balıklarla artık pişme tamamlanıyor.
Biliyorsunuz yağda kızartmalarda yağın ısısı çok önemli, ideali hiç düşürmemek... Bunu ya az miktarda gıda atarak ya da atar atmaz altındaki ocağın ısısını artırarak sağlıyoruz.
*

A. Z.

« Yanıtla #43 : Kasım 21, 2009, 23:59:54 »
mantık şu; kızgın yağa balığı atınca ısı dış yüzeyi pişirmeye başlıyor. / Bir çıtır kabuk oluşuyor./ Bu aşamada çıkartınca gıdanın içindeki kısımlarda nem ve diğer tadlar hapsoluyor./ Aynı zamanda yağın ısısı da tekrar yükselerek ideal sıcaklığına gelmesi için yeterli süre geçiyor./ Tekrar atılan balıklarla artık pişme tamamlanıyor.
Biliyorsunuz yağda kızartmalarda yağın ısısı çok önemli, ideali hiç düşürmemek... Bunu ya az miktarda gıda atarak ya da atar atmaz altındaki ocağın ısısını artırarak sağlıyoruz.
Hakan erim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 'ım
Boyumca, yaşımca teşekkürler. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çok önemli bir eksiğimi tamamladınız.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. E.

« Yanıtla #44 : Aralık 16, 2009, 00:22:36 »
Bir sürü şey yazıldı çizildi, ama hep teorik hep teorik Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap İşte size gerçek dünya sonuçları Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

bildiğim/öğrendiğim 3 yöntemi test ettim. Deneklerim eğer "yeter bırak balıklarla oynamayı da bize yemeği gönder" demeseydi, daha çok test sonucu getirebilirdim size   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap (sofra da beyaz içecekler, mezeler varken testlere gene ii dayandılar.) 3aç erkek, 1 aç bayan(bayan olduğuna bakmayın o en tehlikelisi aslında  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ) olunca ben de testleri bitirip en hızlı şekilde eski usulle yaptım, attım yağa koydum tabağa.
Bütün yöntemlerde mısır unu kullanılmıştır. Tuz iyotlu tuzdur deniz tuzu okyanus tuzu bulunamamıştır. (Öğrenci eviydi, mısır ununa şükretmek lazım.) Kızartma yağı olarak da zeytin yağı kullanılmıştır. (Balık = istavrit)

yöntem-1:
     balıklar unlanmadan, sıcak ama kızgın olmayan yağa atılıp (bastırma olarak tarif edilen şeyi yaptığımı ümit ederek:) ) biraz beklenir. gözleri beyazlaşmaya yakın alınır ve soğutulur. kevgirde tuzlanıp, una da bulanarak kızgın yağa atılır. atılırken de ocağın altı sonuna kadar açılır.

yöntem-2:
     balıklar kevgirde sirkelendikten ve tuzlandıktan sonra unlanır ve yağa atılır. kızgın yağ ve ocak durumları aynen geçerlidir.

yöntem-3:
     balıklar un ve tuz karışımından geçirilip kızgın yağa atılır.

3 erkek deneke her 3 yöntemle pişirilen balıklar tattırılır. Hangisinin hangisi olduğunu söylenmez ve hepsi sıcakken tattırılır. (hak geçmesin.)

-Denekler, 1. yöntemle yapılan balıkları en çok beğendiler. tadı bence de cidden farklıydı. yöntem-2 ve yöntem-3'ten, yöntem-2'nin biraz daha güzel olduğunu ama çok da fark olmadığını sadece daha çıtır olduğunu söylediler. (sirke ile istenen de buydu netekim)

Yorumlarım:
-balıkta sirke olmasına rağmen sirke tadı yoktu, ki ben sirkeyi hiç sevmem nereye azcık katsalar anlarım.
-yöntem-1 ile yaptığım balıklar ilk kızgın olmayan yağdan alınınca derileri dağıldı. Sadece derileri değil bazı balıklar da etleri de dağılmaya başlamıştı. snrm fazla tutmuşum diye düşündüm. Ama nedenini bilmiyorum. Derisi de balığın en güzel yeridir, görünce o halde onları üzüldüm.
-sirke olayı mucize gibi bişey.
-yöntem-1 i kullanacaklar için bence en az iki tava lazım, birinde az ısınmış, birinde kızgın yağ olacak, yoksa balık pişirmek gece boyu bitmez.Ya da başka bir yöntem bulmak lazım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
-bu iş toplam 2buçuk saat sürdü. balık temizlemek hariç. aç denekler üzerinde çalışmak, sağlık için tehlikeli olabilir  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap