0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Ö.

Ynt: Şundan Bundan Şikayet - Asabiyet Köşesi
« Yanıtla #1395 : Mart 20, 2020, 02:11:37 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...
Balkon, teras vs'niz varsa bitki yetiştirmeyi öneririm...

Bitki yetiştirmek iyi de ben gözümü dikip büyümelerini beklerken çok sıkılıyorum.
Fasülye, mercimek gibi bakliyat dik, neredeyse gözle görülecek hızda büyüyorlar, kayda değer bir mahsul çıkmıyor ama çok eğlenceli. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil)

*

A. E. Ç.

« Yanıtla #1396 : Mart 20, 2020, 12:10:59 »
...
Balkon, teras vs'niz varsa bitki yetiştirmeyi öneririm...

Bitki yetiştirmek iyi de ben gözümü dikip büyümelerini beklerken çok sıkılıyorum.
Fasülye, mercimek gibi bakliyat dik, neredeyse gözle görülecek hızda büyüyorlar, kayda değer bir mahsul çıkmıyor ama çok eğlenceli. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil)

5 lt lik pet şişelere birer kök salata dik, sezonda 7-8 kilo toplarsın. Benim sistem kismen kurulu, bugün motorla bağcılar ve eyüp tarafına geçeceğim. Geçmişken bildiğim bir kaç fideci var, gidip salata, çilek, marul, biber, Kudret narı tohum ve fideleri bakacağım. Not: (5lt pet iyidir ama arada takviye besin ister. 10lt pet daha iyidir, daha az takviye besin ister. )

Tarım ürünleri üzerine anksiklopedi tadında bazı siteler var. Yaşadığınız yere ve elinizdeki malzemelere göre bitki seçimi yapabilirsiniz. Hatta bunu teknelerinizde bile uygulayabilirsiniz. Mesela Teknede camyünü/taşyünü kullanarak, kendi torfunuzu, besinlerinizi oluşturarak bitki büyütebilirsiniz. Önemli olan bazı teknik değerlere vakıf olabilmek. Kök yapısı, istenen elementler, büyüme aralığı, istenen iklimsel değerler gibi. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yapımkutuphanesi.com benim çok kullandığım bir site.  depoda boş duran pvc olukları duvar yüzeyine sıralayıp geçen yaz kıvırcık tohumu ekmiştim. 70-80 kök yetiştirdim 50+50 günde.
« Son Düzenleme: Mart 20, 2020, 12:19:14 Gönderen: Ali Emre Çolak »

*

E. Ö.

« Yanıtla #1397 : Şubat 01, 2022, 19:12:57 »
Hedef yelken o kadar densiz bir şirket ki tc kimlik numaram dahil tüm bilgilerimi ifşa etmişler. Sadece burada değil başka yerde de. Şirketi arayıp bilgilerimi ifşa etmişsiniz kaldırın diyorum, Buse adında biri lütfen şirketimizi arayıp bizi bir daha rahatsız etmeyin diyor. Ben ki hedef yelkenden temel yat, ileri yat ve gece eğitimleri satın almış; şirketim ile müşterilerim için 2 defa 2'şer tekne kiralamiş biriyim. Bu arada hala gece eğitimini de alamadım o da başka mesele, parayı da geri alamadım. Burayı okuyanlar hedef yelkenin nasıl bir şirket olduğunu anlasınlar. Çağrı merkezinde bir daha aramayın diye azarı yediğim için şimdi kişisel verimi kasıtlı olarak ifşa ettiklerinden ötürü KVKK kurumuna şikayet yazacağım.

Bizleri yolunacak kaz olarak görenlere kızıyorum, bence sizde bu deneyiminizi daha cok kişinin ulaşabileceği yerlerde paylaşmalısınız.

*

T. D.

« Yanıtla #1398 : Şubat 04, 2022, 13:38:15 »
Merhaba, West marina da teknemi karaya aldim ve  marinada guvenlik muduru  ile konustum ,meramimi anlattim. Usta giris olacak vs diye. Cok iyi yaklasti ve tabiki yardimci olacagiz benimde teknem var biz hizmet icin burdayiz diye konustu . Iyi dedim aldim karaya teknemi . Daha oncesinde finike  seturda almistim karaya ve gelenleri sirkette sigortali yaparak teknede sirket adina oldugundan marina usta giris parasi vermemistim ve setur bile o kadar kurumsalliga ragmen cok yardimci olmustu. Dun hesabi kapamaya gittim 30 usta giris yazmislar ve 9000 tl talep ettiler. Hani yardimci olacaktiniz dedim zaten ustalarda oglen geldi erken gitti kar yagdi soguk oldu vs 15 veya en azindan 20  olmasini rica ettim . Zaten insiyatiflerinin cok ustunde iyilik yaptiklarini ve kesinlikle daha fazla usta girisini dusurmeyeceklerini bildirdiler. Ben de 25 i odeyen 30 da oder diyerek indirimi reddettim ve 9000 tl odedim ama dunden beri inanilmaz rahatsizim.  Zaten karaparkta beklerken gunluk 550 tl yazdilar uatalar geciktigi icin. Sanirim hakim durumu kullanarak  haksiz kazanc var diye dava acagim . Bir kaptanimiz dava acacakken marina geri adim atmis diye okudum forumlardan. Sizlerinde bilgisi olsun. Bu arada west marina da baglama sozlesmem var ve zehirli pasta cila islerinide marinaya yaptirdim. Usta girisleri fahis rakamlarda  bilginiz olsun arkadaslar

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #1399 : Şubat 04, 2022, 15:32:20 »
...30 usta giris yazmislar ve 9000 tl talep ettiler.
Bu 300TL/giriş fiyatını tüm marinalar ortak mı belirlemiş nedir?
Göcek'teki çekek yerleri de her bir usta girişi için bu fiyatı istiyorlar.

*

T. D.

« Yanıtla #1400 : Şubat 04, 2022, 15:35:35 »
Kaptanlarim selamlar west istanbul halka iliskilerden aradilar. Bende sevindim orta yolu bulacagiz diye ne kadar ilgililer vs.  Iste kurumsallik
Diye dusunurken mağdem mutsuzsunuz  teknenizi alin gidin lutfen ve  size bir hafta muhlet dediler. 3 aydir marinadaydim o kismi almacaklarmis zararimi bu sekilde tanzim edeceklermis.

Onlari haksiz kazanc saglamakla itham etmisim. Ben mesajimin arkasindayim olan olayi anlattim. Sizleri uyardim dikkatli olalim diye ama iste turkiye de ki harika halka iliskiler, verelim parasini gitsin.
*

S. T.

« Yanıtla #1401 : Şubat 04, 2022, 20:36:36 »
...30 usta giris yazmislar ve 9000 tl talep ettiler.
Bu 300TL/giriş fiyatını tüm marinalar ortak mı belirlemiş nedir?
Göcek'teki çekek yerleri de her bir usta girişi için bu fiyatı istiyorlar.

Kartel oluşturmuslar demek ki..300 tl usta giriş ücreti,iyi para gerçekten..Ustayı bilmem de,ustanın yanında çalışmaya gelen işçinin yemiyesi o kadar degildir..
*

H. Ü.

« Yanıtla #1402 : Şubat 04, 2022, 22:16:29 »
Bu tekneni al da git tarzı denizci kültür nezaket ve dayanışmasına uymayan bir tarz olarak hiç birimizin kabul edip hazmedebileceği bir tavır değil.
Westistanbul marina sahibi yabancı yatırım firmasının bu tavrı hoş karşılamayacağını düşünüyorum.
Herşey paraya endeksli olarak denizci camiası ancak hep beraber geriler kimileri de batar gider.
Yapılan hatanın en kısa sürede telafisi için westistanbul yönetimi de öncelikle denizci olarak kendine yakışanı yapmalı.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #1403 : Şubat 04, 2022, 22:24:56 »
Marinaları "denizci dostu, tekneci sığınağı, amatörün koruyucusu" filan gibi gördükçe daha çok acı çekeriz..

Sanırım hepsinin tek derdi daha çok para kazanmak olan, halka açık kıyı ve denizi işgal etmiş avm'ler olduğu ve hepimize (pro-amatör) istisnasız "bol paralı müşteri" olarak baktıklarını kabul etmek acılarımızı daha çekilir hale getirebilir.

öZgür (mobil tapatalk)

*

S. K.

« Yanıtla #1404 : Şubat 05, 2022, 00:45:02 »
Benim anlamadığım konu şu:

Usta girişin bahanesi ne? "ben marinadaki teknik dükkanı bir tür inhisar şartıyla yüksek bedelden kiraya veriyorum, dışarıdan usta elini kolunu sallayarak girerse isyan ederler" diyorsun...

E peki bana yazdığın usta girişini (atıyorum usta motorcu olsun) marinadaki volvo veya yanmar servisine mi ödüyorsun? kiraladığın dükkan 1 motor az bakarken sen niye para kazanıyorsun arkadaş?

Buradan rekabet kuruluna sağlam bir şikayet konusu çıkar diye düşünüyorum; usta giriş ücreti alınması bir konu, bedelinin tüketici aleyhine anlaşma şeklinde belirlenmesi başka bir konu, her ikisi de kuruldan geçemeyecek uygulamalar kanımca...
*

E. D.

« Yanıtla #1405 : Şubat 05, 2022, 01:19:21 »
Benim anlamadığım konu şu:

Usta girişin bahanesi ne? "ben marinadaki teknik dükkanı bir tür inhisar şartıyla yüksek bedelden kiraya veriyorum, dışarıdan usta elini kolunu sallayarak girerse isyan ederler" diyorsun...

E peki bana yazdığın usta girişini (atıyorum usta motorcu olsun) marinadaki volvo veya yanmar servisine mi ödüyorsun? kiraladığın dükkan 1 motor az bakarken sen niye para kazanıyorsun arkadaş?

Buradan rekabet kuruluna sağlam bir şikayet konusu çıkar diye düşünüyorum; usta giriş ücreti alınması bir konu, bedelinin tüketici aleyhine anlaşma şeklinde belirlenmesi başka bir konu, her ikisi de kuruldan geçemeyecek uygulamalar kanımca...

Usta giriş parasını caydırıcı olsun diye alıyorlar. Sedat hocam haklı noktalara değinmiş ama dava açıp kazansanız bile başka bir yolunu bulup yine o parayı alırlar. Olmadı, sen bana şunu-bunu dedin, çık git derler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Biraz zorlasan aşağı köyle yukarı köyün futbol maçı fıkrasını hatırlatırlar. Burada anlatmayayım, isteyene özelden yazarım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
*

H. Z.

« Yanıtla #1406 : Şubat 05, 2022, 02:01:21 »
West İstanbul Marina Müdürü Sn. Fuat Çimen'in paylaşmamı istediği mesaj. (Konunun konuluşduğu anlık mesaj platformları WhatsApp ve telegram grupları üyesi olmadığı ve eşitlik ilkesi ile forumda da paylaşıyorum)

Dışarıdan usta girişleri ve çekek sahamızda ile ilgili marinamız uygulamaları hakkında kısa bir bilgi notu
- hudut kapısıyız dolayısıyla limanlar güvenlik protokolü kapsamında giren her kişiyi kayıt ve bildirim zorunluluğumuz var.
- mega yat refit faaliyetleri nedeniyle çok tehlikeli sınıf kapsamında tam zamanlı isg uzmanımız var. Bu nedenle çekek sahamızda kurallar maalesef diğer marinalara göre daha sert. Bu bizim yüzümüzden değil, tehlike sınıfı nedeniyle yönetmelik ve tebliğlerden.
- sigortası olmayan ve isg risk analizi olmayan kimseye marinada çalışma izni vermiyoruz ( içeridekiler ya da dışarıdan gelenler )
- usta girişlerinden alınan hizmet alanı kullanım ücreti gelirlerimizin %1’i bile değil. Bu hem yatçımız adına hem marinamız adına bir güvenlik filtresi. Yoksa bu olmasa çantayı kapan falanca tekneye gidiyoruz diye girer.
- dışarıdan usta girişleri sahamızda kiracı, taşeron hizmeti verip kdv, gelir vergisi ssk vs dışında yıl sonunda tıpkı bizim gibi cirolarından milli emlak’a %1 ödeyen işletmeleri de koruma maksatlı.

Ben hem denizde olan, hem de 33 yıllık marinacı olarak bu konulara herkesin empati ile bakmasını rica ediyorum.
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2022, 02:09:00 Gönderen: Hakan Zorlu »
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #1407 : Şubat 05, 2022, 17:27:54 »
...Yoksa bu olmasa çantayı kapan falanca tekneye gidiyoruz diye girer.
"Ultra mega gümrüklü isg uzmanlı marinayız, kapıda yedi ceddinizi kayda geçiriyoruz, wc'ye bile kartla işeyebiliyorsunuz ama eline çanta alanın içeri girmesini ancak kelle başı para keserek engelliyoruz."

Harika bir açıklama!
Ben tatmin oldum şahsen! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil tapatalk)

*

A. Ç.

« Yanıtla #1408 : Şubat 05, 2022, 18:21:47 »
...Yoksa bu olmasa çantayı kapan falanca tekneye gidiyoruz diye girer.
"Ultra mega gümrüklü isg uzmanlı marinayız, kapıda yedi ceddinizi kayda geçiriyoruz, wc'ye bile kartla işeyebiliyorsunuz ama eline çanta alanın içeri girmesini ancak kelle başı para keserek engelliyoruz."

Harika bir açıklama!
Ben tatmin oldum şahsen! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil tapatalk)

Ben de
*

E. D.

« Yanıtla #1409 : Şubat 05, 2022, 19:07:25 »
West İstanbul Marina Müdürü Sn. Fuat Çimen'in paylaşmamı istediği mesaj. (Konunun konuluşduğu anlık mesaj platformları WhatsApp ve telegram grupları üyesi olmadığı ve eşitlik ilkesi ile forumda da paylaşıyorum)

Dışarıdan usta girişleri ve çekek sahamızda ile ilgili marinamız uygulamaları hakkında kısa bir bilgi notu
- hudut kapısıyız dolayısıyla limanlar güvenlik protokolü kapsamında giren her kişiyi kayıt ve bildirim zorunluluğumuz var.
- mega yat refit faaliyetleri nedeniyle çok tehlikeli sınıf kapsamında tam zamanlı isg uzmanımız var. Bu nedenle çekek sahamızda kurallar maalesef diğer marinalara göre daha sert. Bu bizim yüzümüzden değil, tehlike sınıfı nedeniyle yönetmelik ve tebliğlerden.
- sigortası olmayan ve isg risk analizi olmayan kimseye marinada çalışma izni vermiyoruz ( içeridekiler ya da dışarıdan gelenler )
- usta girişlerinden alınan hizmet alanı kullanım ücreti gelirlerimizin %1’i bile değil. Bu hem yatçımız adına hem marinamız adına bir güvenlik filtresi. Yoksa bu olmasa çantayı kapan falanca tekneye gidiyoruz diye girer.
- dışarıdan usta girişleri sahamızda kiracı, taşeron hizmeti verip kdv, gelir vergisi ssk vs dışında yıl sonunda tıpkı bizim gibi cirolarından milli emlak’a %1 ödeyen işletmeleri de koruma maksatlı.

Ben hem denizde olan, hem de 33 yıllık marinacı olarak bu konulara herkesin empati ile bakmasını rica ediyorum.

Yukarıdaki samimi açıklamadan şunu anlamamız gerekiyor; Sigortası olan, işg risk analizi olan, kayıtlı ticari işletmesi veya vergi kaydı olan ve vergisini ödeyen kişiler girip rahatça çalışabilir. Ama oda ne, günlük 300 TL ödemeniz gerekiyor. Yani durum birden değişiyor ve bütün bu özelliklere bakılmaksızın "hizmet alanı bedeli" diye isimlendirilen parayı ödeyen elini kolunu sallaya sallaya girip çalışıyor. Yanlış mı anladım acaba, yoksa bütün bu ulvi ilkeler 300 TL ye mi bağlı?