0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. D.

Wakeboard yapmak icin
« : Mayıs 09, 2018, 18:55:06 »
Sevgili korsanlar

genclerinde hosuna gidecegini düsündügüm Wakeboard almayi düsünüyorum.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu aletler genis olduklari icin sudan cabuk cikiyorlar acaba beni 6 beygir joker ile bunu sudan cikarip cekebilirmiyim?

Jokerde yanliz basima giderken sudan cikip 15 millere kadar ulasiyor hizi ama 2 kisi olunca olmuyor agirlik fazla geliyor,
aca bu Wakeboard denen aleti cekebilirmiyiz?
50-60 kg bir kisiylen sudan cikarabilirmiyiz 6 beygirlen?
Tecrübesi olan varmi?

*

Ü. Ö.

Ynt: Wakeboard yapmak icin
« Yanıtla #1 : Mayıs 09, 2018, 21:19:56 »
Sevgili korsanlar

genclerinde hosuna gidecegini düsündügüm Wakeboard almayi düsünüyorum.

Bu aletler genis olduklari icin sudan cabuk cikiyorlar acaba beni 6 beygir joker ile bunu sudan cikarip cekebilirmiyim?

Jokerde yanliz basima giderken sudan cikip 15 millere kadar ulasiyor hizi ama 2 kisi olunca olmuyor agirlik fazla geliyor,
aca bu Wakeboard denen aleti cekebilirmiyiz?
50-60 kg bir kisiylen sudan cikarabilirmiyiz 6 beygirlen?
Tecrübesi olan varmi?

Tek kişi 15 mil gidiyor dediğinizde 'plane' kalkiyorsunuz, oysa iki kişiyken 'plane' e kalkamadiğınızdan tekne boyuna bağli gövde hizina mahkumsunuz.

Hal böyleyken değil wakeboard, şişme hamburgeri bile tin tin zor çekersiniz.

Tekneye bağlı olsada 40-50 hp bile yetmez bence wakeboard için. Çünkü o da kaldirma kuvvetini hiz sayesinde sağliyor.

*

H. H. A.

« Yanıtla #2 : Mayıs 10, 2018, 09:01:03 »
Nedim Korsan Merhaba,6 hp motorla çekebilmeniz mümkün değil. Ben 9.9 hp motor ile hamburgeri en fazla 30 kg yük bindirerek çekebiliyorum. Binen 35 kg oldumu plane edemiyor.

*

N. D.

« Yanıtla #3 : Mayıs 10, 2018, 09:19:09 »
korsanim, iste o hiz ve dahada önemlisi sudan cikma kuvveti önemli.

Bende eskiden vardi 500kg lik bir kayikta 70hp distan takma motorlan 2 su kayak yapani cektigim olmustur.

Wakeboard lar eski su kayaklarina göre cok daha genisler ve sudan cikmak daha kolaydir diye düsünüyorum.
Bizim gölde cok var yapanlar kullandiklari tekneler güclü motorlu fakat hiz olarak cok yavas gidebiliyorlar.

Mesela bazilari ipi birakarak teknenin cikardigi dalga üzerinde sörf yaparak gidebiliyorlar ve hizlari takriben 6 nat gibi geliyor bana.

Ne bileyim belki 6 beygir yetmeyebilir ama 10 beygir yetermis gibi geliyor bana joker aluminyum tabanli 3m 40-50kg civari birsey, keske deneme sürüsü yapabilsek iyi olurdu

*

N. D.

« Yanıtla #4 : Mayıs 10, 2018, 09:21:02 »
Hüsnü korsanim hiz yani zevk vermiyor diyorsunuz anladigim kadariylan.

Sizin joker boy agirlik takriben ne kadar?

15-20 hp lik motorda indir cikar zor olur yelkenlide, nasil cözüm olur bilemedim
« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2018, 09:23:11 Gönderen: Nedim Delen »

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #5 : Mayıs 10, 2018, 10:02:34 »
korsanim, iste o hiz ve dahada önemlisi sudan cikma kuvveti önemli.

Bende eskiden vardi 500kg lik bir kayikta 70hp distan takma motorlan 2 su kayak yapani cektigim olmustur.

Wakeboard lar eski su kayaklarina göre cok daha genisler ve sudan cikmak daha kolaydir diye düsünüyorum.
Bizim gölde cok var yapanlar kullandiklari tekneler güclü motorlu fakat hiz olarak cok yavas gidebiliyorlar.

Mesela bazilari ipi birakarak teknenin cikardigi dalga üzerinde sörf yaparak gidebiliyorlar ve hizlari takriben 6 nat gibi geliyor bana.

Ne bileyim belki 6 beygir yetmeyebilir ama 10 beygir yetermis gibi geliyor bana joker aluminyum tabanli 3m 40-50kg civari birsey, keske deneme sürüsü yapabilsek iyi olurdu

Dün meraktan aradım biraz nette. 25hp 3-4m fiber botla, işin ustaları düz kayabiliyormuş ama slalom yapamıyorlarmış gibi bilgiler buldum.
Yani küçük motorla wakeboard yapabilmek bir nevi yetenek, dünya rekoru konusu gibi birşey anladığım kadarıyla.

Sudan çikincaya kadar wakeboardun daha geniş alani bence avantaj değil, daha yüksek direnç alani sebebiyle dezavantaj. Bir kere sudan çıkabilirse avantaja döner.
*

H. H. A.

« Yanıtla #6 : Mayıs 10, 2018, 12:06:44 »
Nedim Korsanım,bende alüminyum çift tabanlı 2.90 mt Highfield bot,arkasındada 9.9 hp dört zamanlı Yamaha motor var.Botta tek başına veya iki kişi ile plane oluyor. Ancak tek başıma olmama rağmen oğluma (9 yaşında 30 kg) hamburger yaptırmak isteyince ancak çekiyor ama 35 kg'a çıkarsa şüpheliyim. Bence sadece wakeboard yapabilme uğruna,botu veya motoru değiştirmeye değmez. Benim motoru bile,(40-45 kg) vardevela demirleri ancak taşıyor ve bota takıp çıkarması çok zahmetli. Botun ağırlığıda 40 kg civarında,onuda önden vinç yardımıyla suya indirip,çıkarabiliyorum.
*

N. D.

« Yanıtla #7 : Mayıs 10, 2018, 12:23:00 »
ümüt korsanim güzel bilgiler tesekkür ederim.

Hüsnü korsanim, benim arkada söyle cok saglam birsey var joker botu oraya cekiyorum 300 kg ya kadas tasir dediler
ama, distan takma motorlara baktimda 25-30 hp 50-55 kg sadece motor dedigin gibi birde 40 kilo joker 90-100 olacak, bilemedim simdi
konfor eglence mi yoksa emniyet mi? Gönül ikisinide istiyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

esasinda simdiki yamaha da 25 kg civarinda + 30 gk olacak 30 hp alsam 30 hp de kesin yeter bence.

« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2018, 12:28:29 Gönderen: Nedim Delen »
*

H. H. A.

« Yanıtla #8 : Mayıs 10, 2018, 12:32:04 »
Onlar 300 kg'a kadar taşır diyorlar,AMA,durduğu yerde taşımak başka,sert havada teknenin salınması ile sallandığında ayaklara binecek yük başka. Eğer mataforanın ayaklarının bağlantısı ve bağlandığı bölgedeki fiber çok sağlam değilse (uzmanlar daha iyi bilir,ben sallamış olmayayım) fiberde çatlaklarla başlayıp,sert bir harekette kırılabilir. Bu sebepten,bende matafora yaptırmadım (aynı zamanda pontona giriş,çıkışım daha rahat olsun diye. Karar tabiki sizin  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. D.

« Yanıtla #9 : Mayıs 10, 2018, 12:46:07 »
Evet ciddi düsünmek lazim

bahlanti yerleri cok iyi yapilmis olsada tabiki her zaman ek yapilan ayri bir riziko, benimki bu sekilde 55-60 natlari gördü sorunsuz, ama tabiki
70-80 lerde ne olur bilemem.
acaba 30 hp lik 55 kg lik bir motoru vardevale ye taksam nasil olur?
yani jokerden söksem diyorum, tabi onu yerine takmak cikarmakta ayri bir sorun, birde bizim joker tasirmi onu?

Benimkisi yüksek giris cikista sorun olmuyor bize, yani ben 1.78 zim kafami egmeden gecebiliyorum normalde.
« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2018, 12:48:19 Gönderen: Nedim Delen »
*

H. H. A.

« Yanıtla #10 : Mayıs 10, 2018, 12:58:25 »
Bizim tekneler hemen hemen aynı gibi.Bendede Jeanneau 50ds var. Arkada güneş panellerinin sabit ayağı var ve ondan destek almaya ve askı sistemi ile vardevela demirine binen yükü biraz bölmeme rağmen , 9.9 yamaha vardevelayı bayağı esnetiyor. Belkide wakeboard yerine SUP denemek daha sağlıklı olabilir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap (lütfen yanlış anlamayın,şakadır)
*

N. D.

« Yanıtla #11 : Mayıs 10, 2018, 14:25:09 »
6 hp

15 hp motorlan
*

N. D.

« Yanıtla #12 : Mayıs 10, 2018, 14:27:45 »
Bizim tekneler hemen hemen aynı gibi.Bendede Jeanneau 50ds var. Arkada güneş panellerinin sabit ayağı var ve ondan destek almaya ve askı sistemi ile vardevela demirine binen yükü biraz bölmeme rağmen , 9.9 yamaha vardevelayı bayağı esnetiyor. Belkide wakeboard yerine SUP denemek daha sağlıklı olabilir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap (lütfen yanlış anlamayın,şakadır)
Yok rahat olun öyle alingan deyilimdir  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

evet sisme sup lar var onlarda cok büyük.

15-20 hp yetecek gibi görünüyor   2 zamanli motorlar cok hafif ama 2 zamanlida 2018 de olmaz herhalde 
30 hp iki zamanli 44 kg var

30 hp

valla görünen o ki 15 hp lastik bot yetiyor

buda güzelmis
« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2018, 14:46:39 Gönderen: Nedim Delen »
*

H. H. A.

« Yanıtla #13 : Mayıs 10, 2018, 14:59:44 »
Yok rahat olun öyle alingan deyilimdir  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

evet sisme sup lar var onlarda cok büyük.

15-20 hp yetecek gibi görünüyor   2 zamanli motorlar cok hafif ama 2 zamanlida 2018 de olmaz herhalde 
30 hp iki zamanli 44 kg var

30 hp

valla görünen o ki 15 hp lastik bot yetiyor

buda güzelmis

Bende bu ''flying surfboard''a bayıldım
*

N. D.

« Yanıtla #14 : Mayıs 10, 2018, 16:30:00 »
Hüsnü korsanim ben 15 veya 20 hp almaya karar verdim

15 ilen 20 arasinda 2-3 kilo oynuyor 50 kilo 15   
52 kilo 20 hp ikiside isimi görecek gibi

Elimdeki 6 hp yamaha ve 2.5 hp selvayi yi satip birtane 15-20 hp lacagim gibi görünüyor