0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. B.

Ynt: Tekneye misafir giderken yapılacaklar
« Yanıtla #75 : Ocak 20, 2021, 13:33:21 »
Ama gevrek "can" dir sabahlari...

*

M. D.

« Yanıtla #76 : Ocak 20, 2021, 13:58:13 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bizim buralarda "çiğdem" denir.
Üzeri susamlı yuvarlak hamur işine "gevrek" denir.
Elektrik panasunda fazla akım gelince atan şeye "asfalya" denir.
Vardır böyle laflarımız:)

Bülent korsanım geçtiğimiz hafta Urla'daydım "klorak" ile tanıştım ben de. Var böyle laflarınız Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. A.

« Yanıtla #77 : Ocak 20, 2021, 14:11:24 »
[quote

Ama en azından "simit" konusunda anlaşalım lütfen Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
[/quote]
Gevrek ile simit her ne kadar birbirine benzesede ayni degiller.
Simit simittir gevrek gevrektir.
Boyoz da sade olmalidir. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

T. Ö.

« Yanıtla #78 : Ocak 20, 2021, 14:28:33 »
Rahmi Koç'un yazdığı bir kitapçık vardı teknede. Gelince ilgili sayfaları çektim aşağıda paylaşıyorum. Rahmi Bey gerçekten de çok güzel özetlemiş... Misafir olarak gidildiğinde masaya nasıl oturulacağını bile çok kibar belirtmiş.

Setur Marina bir ara bastırmıştı bu kitapçığı...

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu yazıyı teknesine davet eden biri bana gönderse değil o tekneye binmek ilişkimi sadece selamlaşmak düzeyine indirirdim. Koç kişisi azameti kendinden menkul talimatnamesi ile önce adabı muaşeret öğretip yeterli terbiye seviyesine çıkardığı vatandaşları lütfen tekneye kabul edecek. Bunu alıp tepki göstermeyene sınav yapılsa yeridir. Terbiye öğretme metni bu.Değil dostuna personeline bile yapmaması gerekir.
Tahminimce Koç henüz varlıklı ve dominant olmayı yeterince sindiremediği zamanların bir sonucu olarak bunu yazmış/yazdırmış. Buradan onun burjuva kültürünü sindiremediği sonucu çıkıyor.
Davetliden yüksek beklentiniz varsa veya kısaca çok titizseniz kimseyi çağırmayacaksınız ki kimse üzülmesin.
Murat korsan sözlerim size değil .

*

B. E.

« Yanıtla #79 : Ocak 20, 2021, 14:53:23 »
Bir gün Alsancak'ta ışıklar kırmızı iken karşıdan karşıya geçmek üzere hamle yapmıştım, arkamdan birisi "İstanbul'lu musun kardeşim beklesene biraz" diye seslenmişti Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İzmir'i çok severim, İzmir'lileri severim, babam Karşıyaka Lisesi mezunu, tekneye misafir gidilirken bence esas yanında bir İzmir'li götürmek lazım, hoş sohbetiyle güler yüzüyle en iyi hediye olacaktır.

Ama en azından "simit" konusunda anlaşalım lütfen Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Simit ile denize girilir.

Can gevreği, iyiymiş ama  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #80 : Ocak 20, 2021, 15:01:23 »
Bu yazıyı teknesine davet eden biri bana gönderse değil o tekneye binmek ilişkimi sadece selamlaşmak düzeyine indirirdim. Koç kişisi azameti kendinden menkul talimatnamesi ile önce adabı muaşeret öğretip yeterli terbiye seviyesine çıkardığı vatandaşları lütfen tekneye kabul edecek. Bunu alıp tepki göstermeyene sınav yapılsa yeridir. Terbiye öğretme metni bu.Değil dostuna personeline bile yapmaması gerekir.
Tahminimce Koç henüz varlıklı ve dominant olmayı yeterince sindiremediği zamanların bir sonucu olarak bunu yazmış/yazdırmış. Buradan onun burjuva kültürünü sindiremediği sonucu çıkıyor.
Yazmayayım demiştim ama hislerime tercüman bu yazıyı görünce bir alkış bırakayım altında dedim..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. E.

« Yanıtla #81 : Ocak 21, 2021, 11:29:35 »
Tekneme gelen arkadaşlarımdan  beklentim yaranlanmalara karşı dikkatli olmaları,denize düşmemeleri ve yangın hususuna dikkat etmeleri olur.Bu beklenti de arkadaşlarımın sorumluluğunun bana ait olması nedeniyle.

Yediğin meyvenin çekirdeğini yutma,çerez yeme etraf kirlenir,gelirken 70 lik getir çok hoş olur vs. beklentilerini arkadaşına söyleyebilenlerin,o kafayla  arkadaş edinebilmiş olması enterasan olur.

Ne yapması gerektiğini bilmeyen sorar zaten(örn:tuvalet kullanımı),sorulanlara cevap vermek yeterlidir.

Evinin kapısına liste asan mı var?

Ben gidiyorsam arkadaşıma sorarım,dikkat etmem gereken birşey olup olmadığını.Arkadaşım çerez yemiyorsa ben de yemem,kes şurdan bir karpuz demem.Beni davet eden arkadaşım yeme-içme ,iyi zaman geçirme konusunda gerekini yapar zaten.Eli boş gitmemenin tekne ya da denizcilik ile ilgisi yok,evine,ofisine ziyarete gittiğim arkadaşıma da eli boş gitmem zaten.Çok sık görüştüğüm arkadaşlarım hariç tabi.

netice olarak bana liste gönderecek arkadaşıma vereceğim cevabı buraya yazamıyorum malesef...Aldığı cevabın hissiyatı, teknesinin boyu ile orantılı olur.
*

M. A.

« Yanıtla #82 : Ocak 21, 2021, 15:25:11 »
Evini, arabasını, yazlığını veya teknesini çok farklı kullanan kişiler ile karşılaştım. Hepsinin misafirlerinden önce bu yerlere daha kendi davranışları farklılık gösteriyordu.

Kimisi teknesinin havuzluğunu bırakın, salona-kamaralara dışarıda giydiği ayakkabı ile giriyordu. Altı ıslak veya kirli olduğuna bakmaksızın...
Kimisi de ayakkabısını titizlikle pontonda çıkarıp, içeride tekne ayakkabısını, terliğini giyiyordu.

Kimisinin arabasının içi dağınık ve kirliyken, kimisinin araç paspasları çoğu ev halılarından daha temizdi. (Haftasonları keyif için aldığı arabasına, ayakkabısını çıkarıp binen arkadaşım var benim. Araç içinde temiz crocs giyiyor. Ne kadar girip değil mi? Ama illa garip diye de "yok ben illa ayakkabım ile gireceğim, hadi gezelim" diyebilir misiniz?)

Hepimiz çok farklı insanlarız. Kimimizin gözüne batan, kimisine komik geliyor. Kimisine komik gelen, kimimizin gözüne batıyor.

Dolayısıyla, bu konuda bir fikir birliğine varılması imkansız.

Gidilecek tekne sahibinin nasıl biri olduğunu biliyorsunuzdur. Misafir gidiliyorsa, sahibinin kişilik özelliklerine göre davranmakta fayda var. Ama o özellikler ters geliyorsa, o zaman da o kişinin alanına girmemek daha doğru olur. İlla misafir gidilmesi zorunluluğu yok, herkes birlikte keyifli, kaliteli vakit için bir araya geliyor zira.

Ben şahsen birinin teknesine misafir gideceksem, tanıdığım özelliklerine göre kendimi hazırlıyorum. Tanımadığım kişinin teknesine misafir gitmem zaten.
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2021, 15:26:55 Gönderen: Murat Ayduk »
*

S. K.

« Yanıtla #83 : Ocak 21, 2021, 16:59:15 »
Koç kişisinin yaptığı (tabire bayıldım bu arada)  "hızlandırılmış burjuvazi kursu ders notları" dağıtmak gibi geldi bana...

Aklımda kaldığı kadarıyla babamdan 6-8 yaş kadar büyük kendisi... Haksızlık yapmadan ikisinin nereden nereye geldiğine bakıyorum da... Tek bir insan ömründe küflü peynir ve kırık kiremit ticaretinden (Erol Toy'un yalancısıyım kronoloji konusunda ama ucundan denk gelmiştir sanki buna) BM'ye üye ülkelerin yarısından fazlasını geçen bir bütçeyi yönetme; bunu yaparken 500-600 yıllık global ailelerle kişisel ilişki geliştirme noktasına gelince; sadece deniz üzerinde değil, kara üzerinde hatta havada da geçerli ansiklopedi dolduracak yazısız kuralları öğrenmek zorunda kalıyordur herhalde insan... Dolayısıyla kendisinin başkalarının yanına giderken öğrenmek zorunda kaldığı şeyleri başkaları kendi yanına gelirken öğrensin istiyor...

Bunu böyle okumak lazım bence; "bir dostunuzun teknesine giderken" dediği bir dost kendisi, tekne Nazenin başta olmak üzere ailenin kullandığı 10 civarında gemi, Kaptan kendi kaptanı, Gemici kendi gemicisi, Havuzluk kendi havuzluğu vs. vs.

Yazı bize yazılmamış; daha çok rahmetli Ertekin (şapka Ertekin) gibi Hıncal gibi kültürlü fakirler ve bir şekilde kişisel ilişki / tekneye davet çemberinin içine girmeye hak kazanmış (görece) kültürsüz zenginler o yazının hedef kitlesi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bizim için misafirlik olayı daha çok "bağıra çağıra şarkı söyleme, denize kusma - s.çma, manevralarda tramolalarda ayak altında dolaşma, sert bavul getirme" bağlamında  bir elin, hadi iki elin parmaklarını geçmeyen kurallardan ibaret... Zaten kaptana nezaket benim için saçma, içine girdiğim ve kaptanı olan her tekneye genelde zaten sahibiyle değil, kaptanla kanka olduğumuzdan giriyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. K.

« Yanıtla #84 : Ocak 21, 2021, 19:30:20 »
Ben gelen misafire neyi yapmaması gerektiğini ve olabilecek problem veya kazada ne yapılması , kimi araması gerektiğini sebepleriyle anlatan bir yazı veriyorum . Ayrıca denizi tanımayan arkadasları misafir olarak almıyorum .

Başımdan geçen kötü veya rahatsızlık verici tecrubeler neticesinde aldığım kararlardır.