0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. Ş.

Zincirin Galvaniz Kaplanması
« : Mart 07, 2012, 20:46:38 »
Sevgili Korsanlar,

Bir konuda önerinizi almak istiyorum; Çapa zincirinde pas oluştu. Galvaniz kaplatmayı düşünüyorum. İnternetten araştırdıgım kadarı ile 2 tür kaplama yöntemi var. Sıcak Daldırma ve Elektro kaplama. 8 mm lik zincir için uygun olan yöntem hangisidir ? Bu konuda tecrübesi olan var mı ?

Sevgi ve saygılarımla

*

A. Ç.

Ynt: Zincirin Galvaniz Kaplanması
« Yanıtla #1 : Mart 07, 2012, 21:31:47 »
elektro kaplamadan kaçının,yosunn asıl olan (sıcak) daldırma kaplamadır. Zincirin temizlenip, asit banyosundan sonra daldırma galvaniz yapılması gerekir. bu konuda önce fiyat almanızı öneririm. Yeni bir zincir ile aşırı bir fiyat farkı olmayabilir.

*

C. D.

« Yanıtla #2 : Mart 07, 2012, 21:57:15 »
Sıcak daldırma galvaniz sistemi iyidir.
Yeni zincirin onda bir fiyatına yaptırtabilirsiniz.
Küçük bir atelyede yaptırtırsanız daldırma esnasında ekstra işlemlerle
baklalar üzerinde galvaniz damlaları oluşmasının ve baklaların birbirine
yapışmasının önüne geçilir.

Büyük işletmeler standart proseslerinde zinciri daldırma paletine asmakta
havuzdan çıkan zinciri soğumaya bırakmaktalar.
Bu esnada baklaların birbirine yapışması kaçınılmaz oluyor.

İzmirde Pancar bölgesinde ki fabrikada kaplattığımız malzemenin
manşon ve nipel dişlileri galvanizle dolmuştu.

Daha sonra yaptırdığımız partide ekstra işlemlerle bu sorunu
önlemişlerdi.

*

M. E.

« Yanıtla #3 : Mart 08, 2012, 09:23:34 »
Sıcak daldırma galvaniz...
Elektro olanı düşünmeyin derim.
Ancak daldırma olayında asıl önemli olan zincirdeki pası sökmek.
Asit banyosu bir yöntem ama çok etkili değil deniyor ben denemedim, deneyenlerin söylediği
Eğer kumlama ile temizlenirse Ahmet Ağabey in dediği gibi diğer yönteme göre daha pahalı.
Can Korsan haklı, özellikle diş ve yivler söz konusuysa bizim sanayide çoğu yer zaten daldırma galvaniz tavsiye etmiyor. Ancak ben bu konuyu hep merak ederim nasıl oluyor da yabancı ürünlerin dişlerinde ve yivlerinde böyle bir sorun olmuyor da bizimkilerde oluyor?

*

U. K.

« Yanıtla #4 : Mart 08, 2012, 09:29:09 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

önlemişlerdi.

biz bu malzemeleri galvanize göndermeden önce  dişli kısımlarını kendimiz boyardık.  bu sayede dişlere galvaniz yapışmaz, tel fırça ile kolaylıkla çıkarılırdı.   
« Son Düzenleme: Mart 08, 2012, 09:29:26 Gönderen: Umut Korkmaz »

*

M. A.

« Yanıtla #5 : Mart 08, 2012, 10:22:05 »
Necip Kaptan en sağlamı sıcak daldırma galvaniz.
Ben 2 sene kadar önce tonozuma takviye yapmak için tuzladan 22 metre 16lık sağlam bir çıkma zincir aldım. yaklaşık 120 kg kadar geldi zincirler. diri bir zincirdi ama paslıydı. Ben galvaniz yaptırayım dedim internetten baya araştırdım. Sonunda Tuzla Orhanlıda Çalışkan galvaniz fabrikasını buldum. Galiba kgını 0.50 kuruş gibi bir rakama yaptırmıştım.
Eğer zincirin komple paslı değilde büyük kısmı galvanizli ise fiyat biraz daha artabilir. Ben bıraktığım günün ertesi günü gidip almıştım zincirler lokum gibi olmuştu.
Web sitesinin linkini gönderiyorum gitmeden arar fiyat alırsın. Arabanın bagajına koy götür.
Selamlar
*

C. D.

« Yanıtla #6 : Mart 08, 2012, 10:39:51 »

önlemişlerdi.

biz bu malzemeleri galvanize göndermeden önce  dişli kısımlarını kendimiz boyardık.  bu sayede dişlere galvaniz yapışmaz, tel fırça ile kolaylıkla çıkarılırdı.   

Umut korsanım, ekstra işlemler dediğim dişli kısımların
önceden boyanması  ya da temizleme banyosundan çıkar çıkmaz
gresleme işlemiydi. 
Kilosuna 25 kuruşa yaptırmıştık 2 sene öncesinin rakamları ile. 
Zincirlerde de toplu palete asma yerine  zincirin muhtelif yerlerinden
(25 metrede bir)  krene bağlayıp daldırma işlemi sonrasında
zincir baklalarında galvaniz sonrası yapışmaya ve 
damlalar oluşmasının önüne geçmiştik.

Yani her durumda sıcak daldırma galvaniz işlemi yeni zincir bedelinin
onda bir rakamını geçmez. Yani aşırı bir fiyat farkı vardır.
*

O. B.

« Yanıtla #7 : Mart 08, 2012, 15:27:53 »
hep merak ederim nasıl oluyor da yabancı ürünlerin dişlerinde ve yivlerinde böyle bir sorun olmuyor da bizimkilerde oluyor?

Yabancı ürünlerin  dişlerinin daldırma galvaniz olduğundan emin misiniz? Genelde tüm diş açılmış ürünler elektrogalvaniz yapılır. Daldırma yapılanlar kaba ürünlerdir. Ölçü hassasiyeti isteniyorsa elektro galvaniz yapılması gerekir diye biliyorum.
« Son Düzenleme: Mart 08, 2012, 15:29:43 Gönderen: Orhan Barut »
*

A. Ç.

« Yanıtla #8 : Mart 08, 2012, 16:00:03 »
Yeni malzemeye galvaniz yapılması çok daha düşük fiyatlarla olsa da galvanzli malzemenin tekrar galvanize daldırılması için eski galvanizinin temizlenmesi gerekiyor ve bu işlem oldukça masraflı oluyor.
*

N. Ö.

« Yanıtla #9 : Mart 08, 2012, 16:16:26 »
Elektrogalvanizin deniz suyundaki dayanımı son derece zayıftır. Kullanılması önerilmez.

Zincir baklaları arasında veya dişli parçaların dişlerinde çinko damlacıklarının donup kalmaması için, henüz sıcakken santrifüj makinasından geçirilmeleri
gerekir. Ancak birçok galvanizcide bu bulunmadığı için uygun olmayan uygulamalar denenmektedir.

Eski bir zincire iyi bir sıcak daldırma galvaniz yaptırtmak , yeni üretilmiş bir zincirden daha zordur. Çünkü paslı yerler asitle temizlenmek istenirken
eski kaplamanın çinkoları da istenmeden kuvvetli reaksiyona girer. Halbuki yeni yapılmış zincirde henüz ciddi bir pas da yoktur, çinko kaplama da.
Ayrıca bütün bunlar halledilse bile , eski zincirin korozyon nedeniyle kalibrasyonu da değişmiş olduğundan kavaleta dişlisinde eskisi kadar rahat
çalışmayabilir.

Bu durumda ucuz bir fiyata belki yeniden galvaniz kaplama yaptırtabilirsiniz ama bu zincir artık eskisi kadar problemsiz çalışmayabilir. Belki eski zinciri
göz kontrolundan geçirip, eğer ağır korozyona uğrayıp kopma noktasına gelmemişse bir süre daha kullanıp sonra yenisiyle değiştirmek daha uygun
olabilir.
*

Y. Ö.

« Yanıtla #10 : Mart 10, 2012, 17:09:57 »
3 yıl kullanılmış zincire galvaniz kaplama yaptırmak gereklimidir? Bodrum civarında bu işlemi yapan tesis varmıdır.
Bilgisi olan varsa cevaplarsa çok makbule geçer.
Saygılarımla.
*

N. Ş.

« Yanıtla #11 : Mart 26, 2012, 21:16:38 »
Degerli korsanlar,
Sizlerinde önerisi ile zinciri daldırma yöntemiyle galvaniz kaplattım.Sonuc iyi gözüküyor. Zincir adeta yeni gibi olmus. Yeni zincir (40 mt) alsaydım fiyatı 280-300 TL civarındaydı. Ben 40 mt 8 lik zinciri pazarlık sonucu 125 TL ye kaplattım. Yenisinide alabilirdim ancak kaplama zincirin nasıl bir performans gösterdigini kendim tecrübe edeyim dedim. Konu ile ilgili görüş bildiren korsanlara teşekkürler.
Saygı ve sevgilerimle
*

E. T.

« Yanıtla #12 : Şubat 20, 2013, 13:51:13 »
benim zincir de benzer durumda, 60 metre 8 mmlik zincir, fiyat aldığım yerler pasla beraber önceki galvanizin tamamen temizlenmesi gerektiğini söylüyorlar, verdikleri fiyat 1 kg için 2 TL, 96 kg zincir 192 TL ediyor ki yenisiyle aradaki fiyat farkı, galvanizlemeden sonra ırgatla sorun yaşama riskine değer mi bilemiyorum.
Genel olarak zinciri paslanan herkes tekrar galvaniz mi yaptırıyor yoksa yenisini mi alıyor? Yeni zincir alınması durumunda eski paslı zincir nasıl değerlendirilebilir?
Demir de benzer durumda, demir de galvaniz mi yaptırılıyor, yoksa başka bir işlem -boya gibi- yapılabiliyor mu?
Demir ve zincirin durumları aşağıdaki gibi...

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. S.

« Yanıtla #13 : Şubat 20, 2013, 14:07:57 »
Galvanizden sonra sorun başlıyo kavelatadan atlayıp duruyo ,yenisini almak daha iyi bence ,

*

A. S. E.

« Yanıtla #14 : Şubat 20, 2013, 14:21:41 »
   Kumlama yapılıp galvanizlensede aynı sorun  olurmu Ahmet abim?