0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Ö.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
"Halat-zincir karışımı kullananların ırgata kocaman bir tambur bağlayıp çok pratik bir çözüm yarattıklarını"
İlginç bir çözüm olmuş Özgür Korsan. konuyla alakalı başka resim veya açıklama var mı?
Bu aşağıdaki resim daha anlaşılır sanırım.
Bildiğimiz elektrikli ırgatı bir tambura bağlamışlar.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

T. A.

Teşekkürler Özgür Korsan.

*

A. Ç.

Oldukça fazla güç kaybı yaratır gibi  görünüyor.

*

M. A.

Tambur dolmaya başladıkça, motor zorlanacaktır gibi geliyor bana..

*

T. A.

Ebay'da arama yapınca birkaç model çıkıyor..
Mesela bu Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 4-8 mt teknelere uygunmuş.
Küçük tekneler için pratik olabilir sonuçta derli toplu duruyor.

*

G. A.

kıç demirinde işe yarar.
*

D. A.

"Halat-zincir karışımı kullananların ırgata kocaman bir tambur bağlayıp çok pratik bir çözüm yarattıklarını"
İlginç bir çözüm olmuş Özgür Korsan. konuyla alakalı başka resim veya açıklama var mı?
Bu aşağıdaki resim daha anlaşılır sanırım.
Bildiğimiz elektrikli ırgatı bir tambura bağlamışlar.

Türkiye de bu tip halat ve zinciri çıkrığa sara bileceğimiz bir sistemi nereden buluruz. Yada Irgatı olan 5 metre bir tekne için nasıl yapabiliriz bilgisi olan var mı?
*

Ö. Ö.

Çıkrık şeklinde hazır bulunmaz ama biraz sanayi mesaisi ile kendiniz yapabilirsiniz sanırım.

Ama yeni ırgatlatın çoğu aynı anda hem halat hem zincir çekebiliyor. Tek şartı doğru kalınlıkta bir halatı zincire örme yöntemi ile bağlamak.

öZgür (mobil)

*

D. A.

Çıkrık şeklinde hazır bulunmaz ama biraz sanayi mesaisi ile kendiniz yapabilirsiniz sanırım.

Ama yeni ırgatlatın çoğu aynı anda hem halat hem zincir çekebiliyor. Tek şartı doğru kalınlıkta bir halatı zincire örme yöntemi ile bağlamak.

öZgür (mobil)

Benim Lofrans X1 500W bir ırgatım var zaten. Irgatta da zincir halat kombinasyonunu kullanıyorum. Bu sistemi sadece halatı atıp çekerken yığılmadan dolayı sorun olduğu ve zorluk çektiğim için uygulamak istiyorum.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Teknem 4,65 boyunda. Burada gördüğünüz gibi dik bir ırgatım var. bu ırgat motoruna bahsedilen gibi bir tambur ekleyebilir miyim?

Elimdeki zincir halat kombinasyonu için hangi boyutlarda bir tambur makarasının gerekli olacağını hangi formülle hesaplarım?
*

Ö. Ö.

Teorik olarak yapılır elbet de 4.65m lik tekne için fiziken büyük ve kullanışsız olacaktır.

Bu boy bir tekne için ırgat çok gerekli bişey değil, 3-5m ince bir zincir peşine zincirliğinizin aldığı kadar halat daha kullanışlı olacaktır.

Yine de yapmak isterseniz buradan tarif ile zor, bu resimler ve teknenizin zincirlik, ırgat vb ölçüleri ile bir torna-tesfiye ustasına ulaşırsanız bir çözüm üretilir.

öZgür (mobil)

*

A. Ç.

Zamanında zincirlik arkasına ahşaptan bir tambur yapmıştım, tambur motorlu değildi, baş altına girip el ile sarılıyordu.

Böyle bir tamburun ırgattan güç alması pek olası görünmüyor, sanırım ırgatta ciddi değişiklik gerekir, ırgat kumandasına bağlı ırgatla birlikte çalışacak ikinci bir elektrik motoru düşünmek daha doğru olur.
*

E. D.

4.65 teknenin demiri ve zincir-halatı nedir ki ırgata ihtiyacı olsun. Elle çekersiniz. Yok ben çekemem, ırgatın düğmesine basmak bile zor geliyor diyorsanız, tekneyle denizle uğraşmayın. Alın bir sallanan koltuk, evinizde televizyonda deniz programları seyreder uzaktan yorum yaparsınız Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Şaka bir yana, bence o ırgatı da sökün yer açılsın.
*

Ö. Ö.

Biraz önce fb'da farklı amaçlı bu çıkrıkları gördüm, fikir verebilir diye paylaşmak istedim;

öZgür (mobil)

*

A. E.

Özgür Korsan,
Konu başlarken gönderdiğiniz ilk çizime bir kez daha bakmak istedim, yok olmuştu. Tekrar gönderme fırsatınız var mı? Onu biraz geliştirip uygulamayı ve başarılı olursa  paylaşmayı düşünüyorum da.
*

Ö. Ö.

Özgür Korsan,
Konu başlarken gönderdiğiniz ilk çizime bir kez daha bakmak istedim, yok olmuştu. Tekrar gönderme fırsatınız var mı? Onu biraz geliştirip uygulamayı ve başarılı olursa  paylaşmayı düşünüyorum da.
Uzerinden çok yıllar geçmiş ilk paylaşımın, ben de göremiyorum resimleri, ama tahminim şunlar gibi bişeydi sanırım;