0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Ö.

Hemen zihni siniri aranlar için peşinen söyleyeyim, zihni sinir sensin, benim, hepimiz birer zihni siniriz! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Herşey HErim'in "Çipa zincirini yayarak toplama cihazı" başlığı altında hayalindeki elektriksiz çözümü tarif etmesiyle başladı..
Orada bir iki bişey yazdık, ama sonuçta bir satış ilanı olduğundan orayı kalabalıklaştırmamak için ayrı başlık açayım, herkesin de ilgisini çekecek bir konudur diye düşündüm..

Neyse.. Buradayız işte..
Herim hayalini söyle anlatmıştı;

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Benim kafamdaki "şerefsizim ben bunu düşünmüştüm" projesinde yandan bakıldığında L şeklinde olan bir 90 derece bükülmüş plaka var. Bu plakanın zincirlik zeminine oturan kısa kısmı (L'nin alt, kısa kısmı) zincirlik zeminine sığacak şekilde üçgen formunda kesilmiş. Büküm ekseninden geçen bir çubukla zincirliğin iki yan duvarına tespit edilmiş durumda (aslında bir V ayak ile sistem portatif şekilde, zincirlik duvarlarında bir yeri delmeden zincirlik tabanına oturtuluyor).
Püf noktası; bu büküm ekseni zincirlik tabanından yukarıda. Bu eksen etrafında dönerek L plaka zincirlik içinde öne ve arkaya devrilebiliyor.
Sistemin çalışması şöyle: demir atmış, zincir seriliyken, bu plakayı geriye deviriyoruz. Bu durumda L'nin sırtı zincirliğin arka duvarına, ırgat tarafına dayanıyor, kısa kol havaya kalkmış durumda. Böylece zincirliğin ön tarafı ile L plaka arasında bir ön bölme oluşuyor. Zincir, toplandıkça bu havadaki kısa kolun üstüne yığılıyor ve kritik ağırlığa ulaşınca L plaka öne devriliyor, ırgattan gelip zincirliğe akan zincir bu sefer L plaka ile zincirlik arka duvarı arasında oluşan boş, temiz, arka bölmeye akıyor. Bu sayede iki ayrı kısma, elinizi sokmadan ve toplamaya ara vermeden zinciri almış oluyorsunuz.

Ben de bunun üstüne şöyle korkunç ama sanırım anlaşılabilen çizimi yaptım;
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sonra nette dolanırken acaba dedim benzeri yetersiz derinlikte zincirliğe sahip olanlar, ırgat sonrası zincirin aşağı inme açısı kötü olanlar ne yapıyor diye dolanırken "borulu" çözüm gördüm.. Şöyle bişey;

Gerçek görüntüsü buna benziyor;

ileri aşamada boru sistemi geliştirilerek zincir baş kamara yatak altına kada bile taşınabilir!;

Sonra böyle böyle dolanırken halat-zincir karışımı kullananların ırgata kocaman bir tambur bağlayıp çok pratik bir çözüm yarattıklarını keşfettim, hoşuma gitti;

veee son olarak zincir yığılma-ırgat sıkışma mevzuundan bağımsız olarak mercan kayalıklarına böyle demirleme yapıldığını öğrendim;

Konu dışı ama aklınızın köşesinde kalsın.. Mercan kayalıklarını nereden bulucam demeyin..
Ben benzeri bir sıkıntıyı (zinciri kayalara 8 şeklinde dolamak!) sezon dışı Kaş'da dalış yapılan yerde yaşadım, nası çözdüm acısını bir ben bilirim! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Neyse.. Sonuç olarak pek çok teknenin derdi derin olmayan zincirlik ve kötü açılı zincir akışı kaynaklı yığılma ve sıkışma dertlerine çözümlerimizi burada paylaşabiliriz efenim..
Vatana millete hayırlı olsun, afiyet olsun..

*

G. B.

Yaratıcılığın sonu yok.

*

A. Ç.

Zincirin ırgat tarafından çekilebilmesi  için zincirliğe düşüşünde asgari 30  cm  boşluk olması gerekiyor. Bunu sağlayamazsanız  zincir ırgata sıkışır.  Zincirlikten başaltına  bir  kısım zinciri aktarmak zincirlikte bu  düşüş için  yeterli yer sağlayabilir  ama zincirlikten baş altına  sanırım bu zinciri yine elle  çekme gerekecek  ve  zincirliğin su giderlerinin de açık olması gerekir, aslında baştan gelen sıkı bir dalga zincirliği doldurabilir ve bu aktarmadan  tekne içine  su geçirebilir.  Zincirlik firarları tıkalı bir  teknede,  başta  güverteye çok yakın ırgat kablosu geçiş delilklerinden bile tekne içine  ciddi  su aldığını gördüm. Baş altında başa yakın  yüksekçe bir raf yapılıp, en  dipte kalan zincir el ile  bu rafa  aktarılabilir.  Genellikle  zincirin  tamamını  kullanmaya  ihtiyaç duymadığımız için bu işlemin bir kere yapılması yeteri olabilir.

*

A. S.

Zincirin nadir kullanılan kısmını başa yakın raf üstüne aktarmak iyi fikir.
Altta kalan boşluk kalan zincire yeter hale gelir...
Sanki uygulamasıda daha zahmetsiz gibi..
Herhangi bir mekanizma gerekmiyor dolayısıyla mekanizma kaynaklı risk yok..

*

Y. C.

Ynt: Çipa zincirini yayarak toplama cihazı
« Yanıtla #4 : Haziran 06, 2016, 23:10:51 »
Özgür korsanım, zinciri toplarken faydası olur da atarken,  L plakanın alttaki ayağına zincir takılabilir gibi geldi bana. Belki L  ayağı yuvarlaklaştırılarak kıvrılsa daha iyi olur. Ama çalışılırsa olacak gibi iyi fikir.

*

T. A.

"Halat-zincir karışımı kullananların ırgata kocaman bir tambur bağlayıp çok pratik bir çözüm yarattıklarını"

İlginç bir çözüm olmuş Özgür Korsan. konuyla alakalı başka resim veya açıklama var mı?
*

M. A.

Çizimdeki "Deck Brush"a acayip güldüm...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 

Ben kakıçla yapıyorum o işi... Eğilmeye gerek kalmıyor.

Bu arada zincir kavaleta boşlanıp, döşenirse o boru parça pinçik olabilir gibi geliyor..
« Son Düzenleme: Haziran 07, 2016, 14:28:38 Gönderen: Murat Ayduk »
*

K. Ö.

Tek başıma, sert rüzgara karşı demir almak işkence gibi..
Başa - kıça koşturmaca defalarca, üstelik havuzluktan kumanda edilebilir ve tekne 30 feet olmasına rağmen böyle.
Hareketsiz de olsa Sadece L boru ile, zincirin şuan aktığı yeri değiştirmek belki de çözüm olabilir. Denemekte fayda var. Başarılı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

Tek başıma, sert rüzgara karşı demir almak işkence gibi..
Başa - kıça koşturmaca defalarca, üstelik havuzluktan kumanda edilebilir ve tekne 30 feet olmasına ...

Böyle durumlar icin otopilot+gaz kolunu uzaktan kontrol eden bir sistem olmalı.
*

A. S.

Wireless Joystick
*

K. Ö.

O kombinasyonlar denenmiştir hakan kaptanım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap rolenti süratim 3 mil   .  Zincir altımda kalıyor, argenellaya gereksiz yükler biniyor
« Son Düzenleme: Haziran 08, 2016, 21:29:40 Gönderen: Koray Özbeyli »
*

H. E.

... argenellaya gereksiz yükler biniyor

Argenella da nedir?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ç.

Zincirini çekerken başında duracan kardeşim..Olay sırf zincir değilki..bazen o çapa öyle bir geliyorki..hani biraz daha çekselerde bir yerleri deleyim gibi..
*

F. B. D.

At ve deve
« Yanıtla #13 : Haziran 09, 2016, 00:11:25 »
Zincirliğe döküldüğü yerin tam altına, 70 derece eğimli krom plaka ya da su kontraplağından bir platform koysak?  Bu, çoğu zamsn yanlız olan beni de üzen bir konu. 20 m. Yi geçince bsşında olup dağıtmazsam zincir yığılıyor.
*

Ö. Ö.

Zincirliğinin açısı uygun derinliği az olanlar için (mutemelen küçük motoryatlar) CHAIN BOY denilen bir çözüm varmış;

350€ fiyatı var! :O