0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. G.

Pleksiglas camda su izolasyonu
« : Eylül 30, 2021, 14:45:06 »
Herkese Merhabalar
Teknem Medusa daki (jeanneau 42 DS)
Yaklaşık 3 yıldır tavandaki sabit candan gelen suyu kesemedim.
Bir kaç marka ürün denedikten sonra bulabildiğim en uygun ürün sıka 295 uv oldu bu iş için üretilmiş.
Temizlik, yüzey pürüzlendirme. silikon öncesi aynı markanın ajan yada pirimer tabir edilen ürünü ile ön hazırlık, uygulama şartlarına maksimum uymak kaydıyla Yaklaşık 4 defa uygulama yaptım.
Sonuç teknenin gövdesi olan gelcode kısmına süper bir yapışma olurken bir süre sonra 3hafta yada 2ay gibi zaman icçnde plesiglas yada organik denen camdan uyguladığım sızdırmazlık mastiği ayrılıyor
Kısacası pleksiglas da dene organin cama sürüldüğünde kesinlikle ayrılmayacak bir sızdırmazlık malzemesi aramaktayım
Konu hakkında tecrübesi bilgisi veya fikri olanlar varsa çok mutlu olurum
Sağlıkla kalın
« Son Düzenleme: Eylül 30, 2021, 14:59:02 Gönderen: Ayhan Gürsoy »

*

M. A.

Ynt: Pleksiglas camda su izolasyonu
« Yanıtla #1 : Eylül 30, 2021, 15:03:40 »
primerin kurumasına müsaade ediyorsanız, ne yazık ki tüm çalışmanız boşa gider. Primer kurumadan, el yapışkanlığı varken diye tabir etmeye çalışayım; sika uygulamanızı bitirmeniz gerekiyor. Belki yapmışsınızdır ama plexi tarafına da primer uygulamanız gerekiyor.
iki kişi iki fırça ile primeri hem plexiye hem tabana uygulayıp, kurumadan sika işlemini yapmanız lazım kaptanım.
Primer kuruyunca film gibi pürüzsüz bir yüzey oluşturuyor, sika o zaman görevini yapamıyor.

Not: bu arada her sika grubunun primeri farklıdır. Ona göre almanız gerekiyor.

*

A. G.

« Yanıtla #2 : Eylül 30, 2021, 15:19:52 »
Murat Kaptanım öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum
Kullandığım primer ürün için tavsiye edilen primer ve dahası kullanım klavuzunda hav bırakmayan bir kağıt peçete yada kağıt havlu ile uygulayın yazıyor kuruma süresi dahil uygulama şartları ve yöntemlerine azami dikkat ettiğim halde sonuç alamadım ne yazıkki

*

A. A.

« Yanıtla #3 : Eylül 30, 2021, 16:10:57 »
Merhaba,

Sika295UV ile pleksiglas/polycarbonate yapıştırmak için uygulama prosedürü şu şekilde:

- alüminyum çerçevedeki eski kalıntılar bıçak veya benzer bir aletle kazınacak ve yüzey Sika-100 Aktivatör ile temizlenecek. Sika-100 aktivatörün eski ticari ismi Sika-Cleaner. Bu ürünü fazla kullanmayın, temizleme sonrası fazlasını bez ile alın.
- pleksiglas tarafını herhangi bir kimyasal kullanmadan temizleyin. eski primer tabakasını çıkarmak için ince zımpara yapabilirsiniz, akabinde toz kalmamasına özen gösterin.
- Primer olarak Sika 209D(eski ticari ismi Sika209N'dir) primer kullanacaksınız, başka primer olmaz. Bunu fırça ile tek ve ince bir kat olarak uygulayın. Uygulama talimatında yazan primer kuruma süresi sıcak hava için 10 dakika, soğuk hava için 30 dakikadır, bu süreye uymanız gerekir.
- Sika 209N Primer'i sadece pleksiglasa süreceksiniz, alüminyum yüzeye primer sürmeyin.
- Sika295 ve Sika 209n Primer'ın son kullanma tarihlerine dikkat edin.
- Açılmış/yarım kalmış Sika295 tüplerini kullanmayın, kapalı olanları kullanın.
- Uygulama öncesi çevreyi bantlamanız yararlı olacaktır.
- Görünür yüzeyde Sika295 dolgusu kalıyorsa, elinizi bulaşık deterjanlı su ile nemlendirip parmağınızla düzeltme yapın. Bu şekilde parlak ve düzgün bir yüzey elde edebilirsiniz.

*

E. S.

« Yanıtla #4 : Eylül 30, 2021, 16:39:42 »
Dayson marka mastik var, sorunu çözer, isterseniz bi bakıp araştırın.

*

A. Ç.

« Yanıtla #5 : Eylül 30, 2021, 18:00:25 »
Poliüretan mastikler plexiglass hariç her şeye çok iyi tutunur ama plexiglass'a yapışmaları çok zayıftır. Benim hatırladığım plexi için en iyi izolasyon silikon bazlı mastiklerle sağlanıyordu, ancak silikon ilk uygulamada tutunursa da söküldüğünde zeminde kalan artıklar silikon dahil hiç bir şeyin tutunmasına müsaade etmez ve silikonu yüzeyden temizlemek neredeyse imkansızdır. Sika'nın 295UV'si de pleksiglasa tutunmaz, bu nedenle tüm yüzeyler önce alkol ile temizlenmeli daha sonra zımpara ile tutunma yüzeyi hazırlanmalıdır. Bu yüzeye uygun primer uygulaması tariflere uygun olarak yapıldıktan sonra Sika 295UV uygulanmalıdır. Primerin görevi plexiye yapışmak ve poliüretan'ın yapışacağı bir yüzey hazırlamaktır.  Sika 295 UV yerine başka malzeme bakmak yerine pleksiye iyi yapışacak ve yüzeyi poliüretanın yapışmasına izin verecek bir primer aramanızı veya mevcut primeri birkaç kat uygulamayı denemenizi öneririm. 
*

M. V.

« Yanıtla #6 : Ekim 01, 2021, 02:12:05 »
Denemedim ama   tabloya göre  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
3M 4000uv araştırabilirsiniz kullanan birisi varsa artılarını eksilerini yazabilir.
amazonda  ayrıntılı bilgisi var Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ekim 01, 2021, 02:23:06 Gönderen: Murat Varol »
*

A. G.

« Yanıtla #7 : Ekim 01, 2021, 10:05:41 »
Sevgili Kaptanlarım detaylı paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyorum
Anladığım o ki primer konusunu çok daha ciddiye alarak sika 295 ile bir deneme daha yapmam gerekiyor
deneme sonrası durumu paylaşacağım
paylaştığınız bilgiler için tekrar tekrar teşekkür ediyorum
*

M. A.

« Yanıtla #8 : Ekim 01, 2021, 14:49:40 »
Tekneler ne yazık ki denizde dalgalarla ve karaya alırken gövdesi buruldukça, bu plexiler de o burulmalardan etkileniyor. Zamanla sertleşen izolasyon malzemesi de arada esnekliğini kaybettikçe, bu burulmalar sonucu o malzeme yapıştığı yeri bırakmaya başlıyor. Plexilerin su sızdırma sebeplerinin başlarında bu geliyor.

Ben naçizane, şunu öneririm. Bu burulmaların etkisini azaltmak adına; yeriniz müsaade ettikçe, plexi ve taban arasında sika295'i kalın kullanmaya çalışın. İnce çalışmayın. Maksat elastikiyeti fazlalaştırmak.
*

A. G.

« Yanıtla #9 : Ekim 19, 2021, 09:53:01 »
Bütün kaptanlarıma merhabalar
Plexi camda sızdırmazlık sorunu için açtığım bu konuda son tecrübemi faydalı olabilir düşüncesi ile burada paylaşmak istedim
bu konuda defalarca deneme yapıp (sika 295 uv ile) ve bütün kaptanlarımın yazdıklarını okuyup konuyu tekrar derinlemesine araştırdıktan sonra anladımki sika 295 uv bu iş için özel üretilmiş bir ürün
ne varki ! doğrudan plexi ye sıkıca yapışmıyor primer denen yapışmayı sağlayan ilave özel kimyasallar ile ve doğru uygulama sonrası sonuç alınabiliyor
ben 4 denemede başarısız oldum yani uygulama çok zor
ayrıca doğru primer e kolayca ulaşmak pek mümkün olmadı
bütün bunlardan sonra vazgeçmeyip araştırmaya devam ettim
ve sanırım doğru ürünü buldum
Shell firması bu konuda bir ürün çıkarmış sızdırmaya son demişler Shell Tixophalte Seal And Fix
bitumen denen zivt katran yada asfalt denen malzeme ile kauçuk ve poliüretan ı karıştırıp bir izolasyon malzemesi yapmışlar
uv ye dayanıklı esnek hatta suyun içinde bile uygulanabiliyor
uygulama alanı çok geniş marin sektörüde içinde var
firmayı arayıp sonuç alıp alamayacağımı sordum kesin sonuç alırsın dediler
tek dikat edilecek nokta ilk kürlenme 15 dk ile 1 saat arasında oluyor fakat tam kuruma uygulama kalınlığına bağlı olarak 4 haftayı bulabiliyor dediler
yetinmedim 2 parça dışarıda plexi kestirip hiç bir ön hazırlık yapmadan zımpara temizlik vs gibi inadına zorlarcasına dışarıda bir deneme yaptım
uygulama kolaydı ve sonuçlar beni tatmin edici oldu plexi den hiç bir şekilde ayrılmadı
daha sonra teknemde ilgili yere gerekli temizlik yapıp malzemeyi uyguladım
uygulamayı yaptıktan sonra malum son 10 gündür yağan kuvvetli sağnaklarda 1 damla bile su girmedi
şimdi tam kurumayı bekliyorum ve umarım uzun vadede bir ayrılma olmayacak gibi
tecrübeyi ve bilgiyi paylaşmak istedim
sağlıcakla kalın
 Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. G.

« Yanıtla #10 : Ekim 19, 2021, 13:35:44 »
Ayhan Korsan,

Merhaba,

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ürünün teknik bilgi formu, kısıtlamalar bölümünde "Not suitable for PE, PP, PC, PMMA and PTFE" diyor.
PMMA pleksiglasın endüstriyel kısaltması, ama bakındığımda pleksiglas ile kullanıldığında nasıl bir handikap yaratıyor, bulamadım.

Herhangi bir soruna rastlarsanız, yine burada paylaşır mısınız...  Ben de lumbozları değiştireceğim.. Hem dolgu hem yapıştırıcı bir ürün bakınıyorum..

« Son Düzenleme: Ekim 19, 2021, 13:37:13 Gönderen: Onur Gölge »
*

A. G.

« Yanıtla #11 : Ekim 19, 2021, 15:16:46 »
Onur kaptanım sonuçları mutlaka paylaşacağım