0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Birol Otağ

• * Gezgin Korsan
  • 232
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • Serenat, Marmaris, Yacht Marin
Ynt: Zincir ve çapa Galvaniz yapımı
« Yanıtla #30 : Şubat 06, 2019, 00:47:47 »
Tşk ler benim çapa zaten Ultra paslanmaz. galveniz işi sadece zincirde.
*

Çevrimiçi Atilla Sayan

• * Gezgin Korsan
  • 286
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Ege koylarında ve Yunan Adalarında Yelken Eğitimleri
« Yanıtla #31 : Şubat 06, 2019, 00:57:15 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Zincirimin galvaniz yapımına ihtiyacı var özellikle devamlı tabana serilen 10-15 metrelik bölümünün özellikle.Tabii tamamı yapılacak yapılıyorken çapayıda vereceğim.
İki sorum var;
Bu işi yapan yere gittiğimde neye dikkat edeceğim bu işten çok anlıyor edalarıyla işi yapacaklara neler söylemeliyim. İkincisi de 70-80 metre zincirin tamamını paslanmaza çevirmek yerine yere serilen 10-15 metrelik bölümü paslanmaz ile değiştirsem olur mu?

Şevket korsanım, zincirinden demirine ya hepsini galvaniz ya da hepsini krom kullanmanızı tavsiye ederim. Aynı yapıda farklı metaller risktir. Daha detayına girersek; benim oyum galvanize. Çünkü yıpranmayı açıkça gösterir. 'Artık beni değiştirmen gerekiyor' der açıkça. Ama krom içten gözeneklenmeye başlar, peynir gibi. Dıştan her şey yolunda göründüğü için yıpranmayı anlayamazsınız. Bir anda, (genelde de en olmadık yerde) sizi yarı yolda bırakabilir.
*

Çevrimdışı Hakan Erim

• * Gezgin Korsan
  • 14.798
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • S/Y Ekip, İstanbul
« Yanıtla #32 : Şubat 06, 2019, 09:32:55 »
Değerli korsanlar, Dalamanda bir firma Marmaris ten kayıktan teslim alacak ve geri getirecek.
10 luk 100 mt zincirin galvaniz maliyeti 4,75 TL* 230 kg =1,100 TL Çapak ve yapışma olmaz dedi.
benim zincir 10 yaşında ilk defa galvanizlenecek pas yok sadece matlaşma var.
Sizce yeni mi almalıyım yoksa galvaniz olayına gireyimmi?
Sıfır zincir ne marka alınır hangisi iyidir metresi kaç paradır bir fikrim yok sizden alacağım cevaba göre araştıracağım.

Paslanmadıysa, bakla bütünlükleri bozulmamış, sağlamsa, incelme vb. yoksa galvanize gerek yok.
S/Y Ekip
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Çevrimdışı Ali Arif Aktürk

• * Gezgin Korsan
  • 31
    • Yaşadığı Şehir
  • Ankara
    • Tekne Adı
  • Adonis, Turgutreis
« Yanıtla #33 : Şubat 06, 2019, 10:47:40 »
Günaydın Değerli Grup Üyeleri,

Eğer zincirde incelme, derin bir paslanma veya çürüme yoksa, sadece yüzeyi kararmış ve yüzeyde tabaka halinde pas oluşmaya başlamışsa zincirlerin bakımı nasıl yapılmalı. Silah veya tüfeklerde yapıldığı gibi yağlama yapılırsa bir etkisi olur mu? Eğer olursa nasıl bir yağ ile yapmak gerekir?

Saygılar

Arif Aktürk

*

Çevrimdışı Ümit Özdoğan

• * Gezgin Korsan
  • 934
    • Yaşadığı Şehir
  • İzmir
    • Tekne Adı
  • YANKI 2, İZMİR
« Yanıtla #34 : Şubat 06, 2019, 13:00:12 »
Zincirimin galvaniz yapımına ihtiyacı var özellikle devamlı tabana serilen 10-15 metrelik bölümünün özellikle.Tabii tamamı yapılacak yapılıyorken çapayıda vereceğim.
İki sorum var;
Bu işi yapan yere gittiğimde neye dikkat edeceğim bu işten çok anlıyor edalarıyla işi yapacaklara neler söylemeliyim. İkincisi de 70-80 metre zincirin tamamını paslanmaza çevirmek yerine yere serilen 10-15 metrelik bölümü paslanmaz ile değiştirsem olur mu?

Şevket korsanım, zincirinden demirine ya hepsini galvaniz ya da hepsini krom kullanmanızı tavsiye ederim. Aynı yapıda farklı metaller risktir. Daha detayına girersek; benim oyum galvanize. Çünkü yıpranmayı açıkça gösterir. 'Artık beni değiştirmen gerekiyor' der açıkça. Ama krom içten gözeneklenmeye başlar, peynir gibi. Dıştan her şey yolunda göründüğü için yıpranmayı anlayamazsınız. Bir anda, (genelde de en olmadık yerde) sizi yarı yolda bırakabilir.

Atilla korsan. Ultra çapa gerçekten başarılı, vazgeçemiyoruz ve sadece paslanmaz satılıyor. Paslanmaz zincirin de başta maliyet olmak üzere kendi sıkıntıları var. Bu durumda farklı metal sistemine mecbur kalıyoruz. Genelde demire en yakın bakla ile ilgili sorunlar burada paylaşıldı. Başka da bir sıkıntı yok sanırım.

GK olarak hep beraber rica edelim de üreticisi galvaniz versiyon Ultra da satsın. Hem bu sıkıntı ortadan kalkar, hem de daha düşük maliyetli bir alternatif çıkmış olur.
YANKI 2 - Dufour 412 gl - Gökova Ören Marina
*

Çevrimdışı Bülent Elverdi

• * Gezgin Korsan
  • 212
    • Yaşadığı Şehir
  • Urla
    • Tekne Adı
  • vila
« Yanıtla #35 : Şubat 06, 2019, 13:29:29 »
Ben de kendi deneyimimi yazayım.
3 sene önce paslanma nedeni ile 70 m lik zinciri sıcak daldırma yöntemi ile galvaniz yaptırdım.
baklaların büyük kısmı yapıştı.Tek tek çekiçleyerek açmama rağmen hala daha ırgatta takılmalar oluyor.Ne zaman zincir toplasam elimde bir çekiç ile ara ara müdahele etmek zorunda kalıyorum.
Tekrar başıma gelse, bir daha galvaniz yaptırmam derim.
*

Çevrimdışı Nedim Delen

• * Gezgin Korsan
  • 1.295
    • Yaşadığı Şehir
  • Zürih - İsviçre
    • Tekne Adı
  • Luchs II, Lachen - HIMELAY, Finike Setur Marina
« Yanıtla #36 : Şubat 06, 2019, 16:52:13 »
Değerli korsanlar, Dalamanda bir firma Marmaris ten kayıktan teslim alacak ve geri getirecek.
10 luk 100 mt zincirin galvaniz maliyeti 4,75 TL* 230 kg =1,100 TL Çapak ve yapışma olmaz dedi.
benim zincir 10 yaşında ilk defa galvanizlenecek pas yok sadece matlaşma var.
Sizce yeni mi almalıyım yoksa galvaniz olayına gireyimmi?
Sıfır zincir ne marka alınır hangisi iyidir metresi kaç paradır bir fikrim yok sizden alacağım cevaba göre araştıracağım.

Paslanmadıysa, bakla bütünlükleri bozulmamış, sağlamsa, incelme vb. yoksa galvanize gerek yok.

Aynen bende katiliyorum, benim zincirde ayni durumda sadece ilk 1-2 bakla da paslanma var ne diye galvaniz gerekli olsunki?

@ Bülent korsan, galvanizde böyle problemi ilk defa duydum, sasirdim acikcasi, acaba uygulamada veya kullanilan mazemede
bir hatami oldu?
Kesinlikle olmamasi gereken bir durum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Krom zincir alacagina

Krom zinciri olan bir tekne al daha ucuza gelir.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bir arkadasim demisti, ben krom zincir sordugumda.
« Son Düzenleme: Şubat 06, 2019, 16:55:00 Gönderen: Nedim Delen »