0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Murat Aktürk

• * Gezgin Korsan
  • 2.833
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • EMILIA - PAŞABAHÇE
Zincir Galvanizleme
« : Aralık 11, 2010, 11:36:08 »
Arkadaşlar Benim tonoza Takviye yapmak için 2 parça 10ar metre toplam 20 metre 16lık zincir aldım daha tonoza takmadım elimde bekliyor.
Zinciri Tuzladan bir yerden aldım. 2. el ama diri ve temiz bir zincir. Fakat üzerinde galvaniz yok. BU şekilde denizde kullanırsam ömrü nasıl olur?
Sıcak daldırma galvaniz yaptırayım dedim kg fiyatı 1 TL. Benim zincir 120 KG falan yani 120 TL+ Gitti geldi bezin parası falan 150 TL ye falan geliyor. Sizce galvaniz yaptırayımmı yoksa böylemi atayım zinciri denize?
Hepinize Selamlarımı Saygılarımı Sunuyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İNSANLARI SEVİYORUM :-)
*

Çevrimiçi Ahmet Çelenoğlu

• * Gezgin Korsan
  • 8.417
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Eğitim, tekne danışmanlığı, sörvey
Ynt: Zincir Galvanizleme
« Yanıtla #1 : Aralık 11, 2010, 11:40:20 »
Ömrü çok kısalır. Bence galvaniz yaptırmakta yarar var.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
*

Çevrimdışı Murat Aktürk

• * Gezgin Korsan
  • 2.833
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • EMILIA - PAŞABAHÇE
« Yanıtla #2 : Aralık 11, 2010, 11:48:39 »
Evet galiba en sağlamı galvaniz yaptırmak. O zinciri takması zaten ayrı bi dert  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap en azından bir kere uğraşırız uzun ömürlü olur  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Çevrimdışı Hakkı Algın

• * Gezgin Korsan
  • 5.316
    • Yaşadığı Şehir
  • İzmir
    • Tekne Adı
  • NERİSSAM,,Marmaris
« Yanıtla #3 : Aralık 11, 2010, 18:52:20 »
Galvanize edilmesse paslanır ve bulunduğu yeri boyar. Daha önce bir topikde "bir zincirde birden fazla ek olmaz" diye bir cümle geçtiğini hatırlıyorum. Neden olmazı araştırılmalı diye düşünüyorum.
Alıntı

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Çevrimdışı Mehmet Erem

• * Gezgin Korsan
  • 3.711
    • Yaşadığı Şehir
  • Istanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Lotus, Marmaris
    • lotus seyir defteri
« Yanıtla #4 : Aralık 11, 2010, 21:45:30 »
Bence yaptırma galvaniz...
At suya gitsin. Tonoz zincirlerinde galvaniz gerekliliğine inanmıyorum, şahsen şimdiye kadar Lotus'u bağladığım tonozların hiç biri de galvaniz falan değildi.

Galvanizleme ile ilgili 1-2 husus.
Eskiden galvanizlenmiş zincirlerin tekrar galvanizlenmesi biraz daha zor. Bazı kimyasallar veya kumlama ile bunun uzaklaştırılması gerekiyor. Bu zor bir iş.
Tekrar galvanizleme de sadece 1 kez yapılıyor...
Piyasada kg suna 30 kuruş falan alıyorlar. Sırf metal olanlar daha kolay, onlar için 1 TL'den daha ucuz yerler var, fiyatı nereden aldın Murat?

Ek baklalarla ilgili, bir demir zincirinde birden fazla ek bakla yapılmaması adettendir diye ben yazmıştım.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap de geçmişti..

Ek baklalar, paslanmazdan dahi olsalar en kalitelisi dahi standart galvaniz zincirden daha az çeker yükü olan ürünler. Bu yüzden çok da güvenilmiyor.
Ancak Murat Korsan'ın tonoz sisteminde bu ek baklaları kullanma zorunluluğu zaten yok.

S/Y Lotus
*

Çevrimdışı Murat Aktürk

• * Gezgin Korsan
  • 2.833
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • EMILIA - PAŞABAHÇE
« Yanıtla #5 : Aralık 12, 2010, 00:39:41 »
Mehmet Korsan Fiyatı Turan Galvaniz diye bir yerden aldım banada çok geldi. 0.30 TL çok uygun. Bildiğin bir yer varmı bu fiyata yaptırabileceğim? Bilgi verebilirsen sevinirim.
*

Çevrimdışı Orhan Barut

• * Gezgin Korsan
  • 4.222
    • Yaşadığı Şehir
  • Ankara
« Yanıtla #6 : Aralık 12, 2010, 19:44:04 »
Tonoz zinciri sürekli su altında kalacağı için ve hava ile direk teması olmayacağından galvanizlenmiş olmasının çok fazla bir pratik yararı olmayacaktır.