0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. B.

Zincir eklemek.
« : Haziran 29, 2014, 09:58:52 »
Tekneyi aldığımızda 30 metre zincir vardı üstünde. Kısa bulmuş, bu 30 metre yetmez buralarda demiş, bir yerden 44 metre zincir almıştım. O zamanlar nasılsa problemler hemen bitecek bu kız da Mersin'e gidecek, orada galvanizletirim nasılsa diyerek 30 metre zinciri portuçta bırakmıştım. Gidemedi, galvanizlemedi tabii.  E ben de 3 hafta kadar gezip tozacağım.

Soru şu: 34 feet teknede, orta karar paslı 30 metre zinciri 44 metreye eklersem;

a) kozmetik görüntü dışında bir sorun olur mu? ek, zincirin mukavemetini azaltır mı?
b) kozmetik dışında başka bir sorun yoksa, iptidai olarak nasıl bir temizlik yapabilirim?
c) ekleme için en güvenli yol nedir?

Teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: Haziran 29, 2014, 10:04:27 Gönderen: Bülent Büyükdağ »

*

D. A.

Ynt: Zincir eklemek.
« Yanıtla #1 : Haziran 29, 2014, 10:50:48 »
Zincir ekleme baklalari var. En guvenli yol odur...

Ornegin:

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

B. B.

« Yanıtla #2 : Haziran 29, 2014, 10:56:50 »
Zincir ekleme baklalari var. En guvenli yol odur...

Ornegin:

Bununla yapmayı düşünüyordum. Ama ek, dediğim gibi mukavemeti düşürür diye endişe ediyorum.

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Haziran 29, 2014, 11:07:36 »
Ekleme mukavemeti düşürür ama sizin kullanacağınız  yük için zincirin taşıma gücü emniyet faktörlerini ekleseniz bile çok yüksektir ve ek baklası da demirlemede gereken gücü emniyet payı ile birlikte   rahatlıkla karşılayacaktır.

*

N. B.

« Yanıtla #4 : Haziran 29, 2014, 11:09:49 »
Bulent Korsanim

Ek bakla iyidir, senin isini gorur, ancak krom degil galvanizli alirsan daha iyi (mevcutla ayni malzeme olmasi acisindan)

Pasli zincirin durumuna gore nasil temizlenecegine karar vermek lazim. Eger pul pul kalkma varsa cekicle tiklatip bunlarin kirilmasi gerekir, bundan sonra koruyucu boya surulebilir. Yok eger yoksa kabaca temizleyip (tel firca vs) boyanabilir.
Tabii oldukca yorucu isler bunlar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

B. B.

« Yanıtla #5 : Haziran 29, 2014, 11:25:38 »
Bulent Korsanim

Ek bakla iyidir, senin isini gorur, ancak krom degil galvanizli alirsan daha iyi (mevcutla ayni malzeme olmasi acisindan)

Pasli zincirin durumuna gore nasil temizlenecegine karar vermek lazim. Eger pul pul kalkma varsa cekicle tiklatip bunlarin kirilmasi gerekir, bundan sonra koruyucu boya surulebilir. Yok eger yoksa kabaca temizleyip (tel firca vs) boyanabilir.
Tabii oldukca yorucu isler bunlar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Pul pul kalkma yok Necip abi. Bu halde koruyucu boya kozmetik sorunu çözer yazdığınızdan anladığım kadarıyla. Teşekkürler.
*

A. Ç.

« Yanıtla #6 : Haziran 29, 2014, 11:40:03 »
Paslı olan kısım herhalde zincirin az kullanılan yerinde kalacak yani genellikle zincir dolabını bekleyecek. Dolabı kirletmemesi için fazla uğraşmadan kaba bir temizlik, bir antipas ve boya atılabilir. Yazıldığı kadar kolay olmayacağı kesin. 
*

D. A.

« Yanıtla #7 : Haziran 29, 2014, 11:41:07 »
Bulent Korsanim

Pul pul kalkma yok Necip abi. Bu halde koruyucu boya kozmetik sorunu çözer yazdığınızdan anladığım kadarıyla. Teşekkürler.

Seyir sirasinda atma, cekme, demirde kalma da zincirin paslarini bir miktar temizler. Koruyucu boya seyir sonrasina birakilirsa zincir biraz daha temizlenmis olur. Ama dersen ki, restorandan restorana, marinadan marinaya seyir yapacagim, demirle, zincirle isim olmayacak, o zaman istedigin zaman yapabilirsin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

D. A.

« Yanıtla #8 : Haziran 29, 2014, 11:41:55 »
Paslı olan kısım herhalde zincirin az kullanılan yerinde kalacak yani genellikle zincir dolabını bekleyecek. Dolabı kirletmemesi için fazla uğraşmadan kaba bir temizlik, bir antipas ve boya atılabilir. Yazıldığı kadar kolay olmayacağı kesin. 

Pasli kismin demir tarafinda olacagini varsayarak yazmistim bir onceki mesajimi... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

B. B.

« Yanıtla #9 : Haziran 29, 2014, 11:59:51 »
Hangi tarafta olsun o zaman? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #10 : Haziran 29, 2014, 12:07:59 »
Benim fikrim eskinin dolapta durmasından yanadır. Paslı olduğuna göre çok kullanılırsa temizlenir ve sonra tekrar paslanır yani aşınması hızlı olur. 6-7 metrelerin üzerindeki derinliklerde az demirleyeceğimizi öngörürsek zincir daha uzun zaman dayanacaktır. Çalışmayacağı için de boyalı ise boyası aşınmayacaktır.   
*

B. B.

« Yanıtla #11 : Haziran 29, 2014, 12:18:55 »
Benim fikrim eskinin dolapta durmasından yanadır. Paslı olduğuna göre çok kullanılırsa temizlenir ve sonra tekrar paslanır yani aşınması hızlı olur. 6-7 metrelerin üzerindeki derinliklerde az demirleyeceğimizi öngörürsek zincir daha uzun zaman dayanacaktır. Çalışmayacağı için de boyalı ise boyası aşınmayacaktır.   

Akla yatkın bu fikir. Teşekkür ederim.
*

E. Y.

« Yanıtla #12 : Haziran 29, 2014, 14:01:49 »
Hangi tarafta olsun o zaman? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bence demirin tamamını atmak zorunda kalacaksın(kıyının özelliklerinden dolayı). Şimdi sen düşün ne tarafta olacağını Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. B.

« Yanıtla #13 : Haziran 29, 2014, 16:06:12 »
Redaktör ben de yeni yazı yazdın sandım.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Al iki kilit bağla gitsin. olmadı  Bırak istediği kadar paslansın. 10 yıl sonra kopar belki..
*

A. K.

« Yanıtla #14 : Haziran 29, 2014, 18:01:04 »
Ben demirimi oldukça sık kullanıyorum; ama zicirde ekleri pek sevmiyorum...

Bülent Korsan,
Genelde nerelere, yani hangi metrelere hangi hava koşullarında demir atma niyetin/alışkanlığın da önemli.
10m civarında bir derinliğe sakin havada demir attığında bile neredeyse 40m'sini kullanacaksın. Havanın biraz esmeye başladığını düşünürsen rahatlıkla en az 50m zincir suda olacak. Yani neresinden tutarsan tut iki ucu paslı zincir gibi... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Karizma önemliyse paslı tarafı temizleyip zincir dolabında saklı tutacak şekilde bağla... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Via Tapatalk...
« Son Düzenleme: Haziran 29, 2014, 18:06:22 Gönderen: Ali Kuban »