0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. Ü.

Ynt: Zincir eklemek.
« Yanıtla #30 : Temmuz 01, 2014, 14:39:31 »
1-Irgat hem zinciri hem halatı çekebilecek mi yapısı buna uygunmu. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
2-Halatta kamola zincire göre daha fazladır.Kaç mt zincir kaç mt halat attım derken hesaplar durursun Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
3-Fazla kamola alargada rüzgar yönü değişkense fazla gezinme yaptırır. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
   Bülent korsanım bence yeni zincirini çapana bağla 30mt çoğu zaman sana yeter.Eski zincirini tel fırçayla fırçala yıka ve antipas sür yeni zincirine ekle elinde kalan ucu da ırgata bağla. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

B. B.

« Yanıtla #31 : Temmuz 01, 2014, 14:52:47 »
Çıkarımlarım şunlar,
1) Ek yapmak, mukavemete etki etse de bu durum görmezden gelinebilir.
2) Paslı zincir, denizde yıkanabilir, daha sonra fırçayla temizleyeceğiz.
3) WD 40 -mazot/gaz yağı- gibi sıvılarla zincir kaplayacağız.
4) 40 metre yeter diyen korsanların düşüncelerine katılmıyorum, zira daha çok bulunduğum sularda derinlik 10 metre civarı. kimi zaman daha fazla. Bu nedenle daha çok zincire gereksinimim olacağını düşünüyorum.
5) Zincir- Halat mevzuu derin mevzu, oraya şimdilik yalnızca talebe olarak giriyorum.
Özet iyi midir?
Sağolun.
« Son Düzenleme: Temmuz 01, 2014, 14:57:18 Gönderen: Bülent Büyükdağ »

*

E. O.

« Yanıtla #32 : Temmuz 01, 2014, 14:59:04 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çıkarımlarım şunlar,
1) Ek yapmak, mukavemete etki etse de bu durum görmezden gelinebilir.
2) Paslı zincir, denizde yıkanabilir, daha sonra fırçayla temizleyeceğiz.
3) WD 40 -mazot/gaz yağı- gibi sıvılarla zincir kaplayacağız.
4) 40 metre yeter diyen korsanların düşüncelerine katılmıyorum, zira daha çok bulunduğum sularda derinlik 10 metre civarı. kimi zaman daha fazla. Bu nedenle daha çok zincire gereksinimim olacağını düşünüyorum.
5) Zincir- Halat mevzuu derin mevzu, oraya şimdilik yalnızca talebe olarak giriyorum.
Özet iyi midir?
Sağolun.
İyidir.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

40+30= 70m zincir yeterli.. Yetmediği yerde bize aborda olursun.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. E.

« Yanıtla #33 : Temmuz 01, 2014, 15:06:15 »
Hayatta nasıl olup da olduğunu çözemediğim konulardan biri de halat+zincir bileşiminin ırgatla çekilmesidir. Örsen bir türlü, örmesen bir türlü...

Anlamadığım diğer konulara bir kaç örnek ise;
-Mavi şişe kapağı nasıl oluyor da tekerlekli sandalye oluyor?
- Birileri maraton koşuyor diye nasıl birilerine yardım ediliyor?
- Tornada cıvata, somun nasıl yapılıyor?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. D.

« Yanıtla #34 : Temmuz 01, 2014, 15:21:22 »
Tabib al sana merak edilecek bir konu daha:Binlerce toplu iğnenin ucu ekonomik ve hızlı olarak nasıl hiç çapaksız sivriltiliyor

*

A. Ç.

« Yanıtla #35 : Temmuz 01, 2014, 15:24:56 »
Mavi şişe kapağının nasıl tekerlkli sandalye olduğunu öğrenince paylaşırsan sevinirim.

Reklam reklamdır. Şunun adına koşuyorum diyorsun, adı duyuluyor, hayırsever halkımız da bağış yapıyor. Örneğin Dilek okyanus geçiyor, Darüşşafaka para topluyor. Aslında bunlardan çok da emin değilim. Vakfın gelirlerine bakıyorum, bağışlardan gelen para devede kulak, kendi kaynaklarımız olmasa  hiç bir şey yapamayacağız.

Tornada civata somun yapılmaz, daha doğrusu üretim olarak yapılmaz. Dişli oranlarını ayarlayarak kalemin hızını ayarlar ve kalemle somun içine veya çubuk üstüne hemen hemen istediğin dişi çekebilirsin ama uygun kesme kalemi olmalı, astarı yüzünden pahalı olur. Tornada delik çapını veya mil çapını gerekli ölçülere etirdikten sonra klavuz veya pafta ile diş çekmek çok daha pratiktir. Civata ve somun dişleri kazımadan basınçla şekillendirilerek yapılıyor.

Irgat kaveletası aynı vinçlerde olduğu gibi belirili çapta halatı da kavrayacak şekilde imal ediliyor, halat çekiliyor, örme yeri de geçiyor sonra kaveleta zinciri çekmeye başlıyor.  Örme dışında bir şey olmaz, kilit veya düğüm kesinlikle takılır.

*

N. B.

« Yanıtla #36 : Temmuz 01, 2014, 15:25:56 »
Ben hem konuyla ilgili hem de bilimsel bir soru soracağım:
Zincir eklemek için neden kaynak seçeneği hiç düşünülmüyor?
« Son Düzenleme: Temmuz 01, 2014, 15:27:45 Gönderen: Noyan Bakır »
*

N. B.

« Yanıtla #37 : Temmuz 01, 2014, 15:34:44 »
Mavi kapak toplama işini İzmirli bir meslektaşım başlattığı için
çok iyi biliyorum. Mesele mavi kapak toplamak değil plastik toplamaktır.
Böylece hem çevre kirliliği önleniyor hem de toplanan plastik paraya
çevlilip, o parayla tekerlekli sandalye alınıyor. Mavi kapak yerine yoğurt
kabı da, atık kağıt da toplansa, tekerlekli sandalyeye dönüşebilir.
« Son Düzenleme: Temmuz 01, 2014, 15:35:42 Gönderen: Noyan Bakır »
*

M. S.

« Yanıtla #38 : Temmuz 01, 2014, 15:40:34 »
Ben hem konuyla ilgili hem de bilimsel bir soru soracağım:
Zincir eklemek için neden kaynak seçeneği hiç düşünülmüyor?

Zincir baklasını alıp takıyorsun.
Teknede bir kaynak makinesi ve mengene varsa kaynakta olur ,kaynakçıya götürme fikri yordu beni şu an Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #39 : Temmuz 01, 2014, 15:44:19 »

Koca şişeyi atıp da minik kapak niye toplanıyor? 100 kapak yerine bir plastik kova olmaz mı? Bu kapaklara ne oluyor? Eritip poşet mi yapıyorlar? Ne? Artı değer nasıl oluşuyor? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #40 : Temmuz 01, 2014, 15:48:21 »
...
Tornada civata somun yapılmaz, daha doğrusu üretim olarak yapılmaz. Dişli oranlarını ayarlayarak kalemin hızını ayarlar ve kalemle somun içine veya çubuk üstüne hemen hemen istediğin dişi çekebilirsin ama uygun kesme kalemi olmalı, astarı yüzünden pahalı olur. Tornada delik çapını veya mil çapını gerekli ölçülere etirdikten sonra klavuz veya pafta ile diş çekmek çok daha pratiktir. Civata ve somun dişleri kazımadan basınçla şekillendirilerek yapılıyor.
...

Abi geçen gün Umut'la da konuştuk. Adam gözümün önünde demire diş açıp vida yapıyor ama ben o tornanın dönme hızıyla kalemin yatay hareketinin nasıl ayarlandığını anlayamıyorum. Bir seferde A5 kağıda önlü arkalı nüfus cüzdan fotokopisi çekebilmek gibi, sihirli bi şii...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Aslında torna denen alet mükemmel bir makina, o kadar büyük ve kalın bir silindirin o derece düzgün dönmesi nasıl bir güzelliktir?
*

M. S.

« Yanıtla #41 : Temmuz 01, 2014, 15:48:32 »

Koca şişeyi atıp da minik kapak niye toplanıyor? 100 kapak yerine bir plastik kova olmaz mı? Bu kapaklara ne oluyor? Eritip poşet mi yapıyorlar? Ne? Artı değer nasıl oluşuyor? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bencede çok saçma  neden kapak daha değerli bir plastikmi  bizim hatun kocaman bidonları atıp sadece kapaklarını  topluyor amaç geri dönüşümse  bir matematik hata var ,100 kapağa bir sandalye diye duymuştum ben  100 kapakta 3 liralık hurda  plastik  çıkmaz
*

A. Ç.

« Yanıtla #42 : Temmuz 01, 2014, 15:50:11 »
Kaynak olur, ama o kadar zinciri alıp kaynak için götürmek beni de yorar, ayrıca kaynak elektrod veya tel olarak çelik kullanır, baklanın yapıldığı çelikle büyük olasılıkla aynı olmaz ve galvanik korozon nedeni ile çok çabuk aşınır.
*

N. Ö.

« Yanıtla #43 : Temmuz 01, 2014, 15:51:29 »
Noyan bey, toplam ağırlığının genellikle yüksek olması ve akan bir malzeme olması nedeniyle zincirin kaynak mahalline nakledilmesi sıkıntılı bir iştir. Yoksa gayet iyi kaynatılması mümkündür.
Bir de eğer bütün zincir komple yeniden galvanizlenmeyecek ise, bir tek kaynaklı baklanın asit+ısı+çinko kullanılarak elde galvanizlenmesi de uğraştırıcı bir iştir.
Bütün bunların yerine iki yarım C şeklindeki ek baklasını kullanmak daha pratiktir.
*

N. B.

« Yanıtla #44 : Temmuz 01, 2014, 15:55:09 »
Bidon toplama zor iş ve uygulaması imkansız gibi.
Kapak daha değerli değil ama yoğunluğu fazla olduğundan
biriktirmesi ve taşınması daha kolay. Dediğim gibi yoğurt kabı
da toplansa amaca ulaşılır.