0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. Z.

Zincir değişmeli mi? Galvanize mi yollanmalı?
« : Nisan 17, 2018, 01:26:03 »
8mm Kalibre 50 metre zinciri var S/Y Maşallah'ın, Galvvanizi dökülmüş ve 15 yıldır bende. Daha evvel kaç senesi var bilmiyorum.

BE yapsak ki? Ekmeğini yedi bu zincir, yenisini al mı dersiniz, yoksa galvanize yolla mı?

*

A. Ç.

Ynt: Zincir değişmeli mi? Galvanize mi yollanmalı?
« Yanıtla #1 : Nisan 17, 2018, 06:31:57 »
Ekmeği yenmiş. Onbeş senede galvanizi dökülen zincirin çeliği de yer yer aşınmıştır. Asit banyosuna girdiğinde iyice incelir. Yenisini almak daha doğru görünüyor

*

H. E.

« Yanıtla #2 : Nisan 17, 2018, 07:54:42 »
Galvanizden sonra tek tek baklaların açılması gerekiyor. Sen zaten yapmazsın da ihale ettiğin kişiyle de aran bozulur.
Yenisini al, onu paslandır, en temizi.

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Nisan 17, 2018, 08:54:09 »
Baklaların açılması için en kolay yol zinciri kaveletadan geçirip zincirliğie ırgat yardımı ile almaktır. Çok ciddi bir bağlantı oluşmamışsa bu işlem iki defa tekrarlandığında genellikle açmak için yeterli oluyor. Aşırı kaynamış bir kaç dişe çekiçle vurup açmak gerekebiliyor.

*

H. A.

« Yanıtla #4 : Nisan 17, 2018, 18:55:18 »
Ben kalvaniz yaptırdıydım Didim'de.Ne birbirine yapışma ,yada başka bir şey yaşamadım.5 senedir hala kullanıyorum zinciri.
Zincirin sağlam gözüküyorsa gözüne viya böyle.
Selamlar

*

C. K.

« Yanıtla #5 : Nisan 17, 2018, 21:57:24 »
8mm kalibre 316 krom zincir var.Ne pas ne ırgata takılma ne kaplama derdi var.Hiç galvanizli kaplamayla uğraşmaya gerek yok.
*

C. G.

« Yanıtla #6 : Nisan 17, 2018, 22:12:29 »
HakanZ,

Kiy paraya bak ekonomi senin yillardir Masallah'a yatirim yapmadigindan kotu yiyeceksin fircayi birilerinden ona gore Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. Z.

« Yanıtla #7 : Nisan 18, 2018, 00:19:35 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Galvanizden sonra tek tek baklaların açılması gerekiyor. Sen zaten yapmazsın da ihale ettiğin kişiyle de aran bozulur.

Yok ya Amet abiyle aram bozulmaz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

'Zincir satan var mı?' Diye başlık açayım.

Sahi, zincir saran var mı?
*

H. E.

« Yanıtla #8 : Nisan 18, 2018, 08:37:22 »
...

'Zincir satan var mı?' Diye başlık açayım.

Sahi, zincir saran var mı?

Zincirbozan var.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. B.

« Yanıtla #9 : Nisan 18, 2018, 10:50:22 »
Zincire Tutya bağlasak. en sonuna , faydası olur mu acaba ?
Kullanılmayan son metrelerde sorun oluyor.

*

A. Ç.

« Yanıtla #10 : Nisan 18, 2018, 11:07:12 »
Galvaniz zaten tutyadır. Galvaniz üstünden söküldükten sonra çelik paslanır. Tutyanın çalışabilmesi için elektriki bağlantı olması gerekir. Zincir dişlerinin birbirine değmesi yeterl teması sağlamaz. Her baklaya da tutya bağlanmaz, ayrıca tutya sadece galvanik korozyondan korur, deniz suyunun kimyasal korozyonu ve paslanmadan korumaz.
*

M. A.

« Yanıtla #11 : Nisan 18, 2018, 11:53:38 »
50 metre zincirin galvanizlenmesi yaklaşık olarak ne kadar tutuyor?
*

M. Ö.

« Yanıtla #12 : Nisan 18, 2018, 13:19:00 »
15 gün önce ben yaptırdım. hem de 6mm zinciri. 3,75 tl/kg den hatta 8 mm olursa 2-3 tl den yaptırılabilir.
ancak şöyle bir durum var; şayet paslanma çok fazla ise ilk asit banyosu bile pası sökmek için işe yaramıyor.
 daha kötüsü banyo sonrası galvanize girdiğinde çok paslı olan yüzeyler daha fazla galvaniz alıyor. buraların birbirine yapışması hiç hoş olmuyor. çekiçle döverek bile zor açılıyor. açılan yerlerde galvaniz parçalanıyor. zincirin kalibresi bozuluyor. 
belki galvanizden çıktıktan sonra santrifüj yapılsa yapışma önlenebilir. benim yaptırdığım yerde yoktu.
bu sebeple ben galvaniz yaptırdığım zinciri kullanamadım. ırgatı bozmasından korktuğumdan kavaleta dan geçirmedim. yenisini aldım. Yani anlayacağın Hakan korsan şayet paslanma fazla ve  yüzeyde korozyon oluşturmuş ise boşuna uğraşma.
*

A. Ü.

« Yanıtla #13 : Nisan 18, 2018, 17:32:55 »
Geçen cumartesi günü tuzlada 6 mm kalibre sıfır zincir fiyatı araştırdım 40 metre için 2 yerden sordum fiyat 350 tl 375 tl bandında,bana göre gittisi geldisi harcanan zaman galvaniz kaplatmaya uğraşmaya değmez.
Cys marine.
Ünver çelik halat.
*

A. E.

« Yanıtla #14 : Haziran 18, 2018, 15:06:42 »
15 gün önce ben yaptırdım. hem de 6mm zinciri. 3,75 tl/kg den hatta 8 mm olursa 2-3 tl den yaptırılabilir.
ancak şöyle bir durum var; şayet paslanma çok fazla ise ilk asit banyosu bile pası sökmek için işe yaramıyor.
 daha kötüsü banyo sonrası galvanize girdiğinde çok paslı olan yüzeyler daha fazla galvaniz alıyor. buraların birbirine yapışması hiç hoş olmuyor. çekiçle döverek bile zor açılıyor. açılan yerlerde galvaniz parçalanıyor. zincirin kalibresi bozuluyor. 
belki galvanizden çıktıktan sonra santrifüj yapılsa yapışma önlenebilir. benim yaptırdığım yerde yoktu.
bu sebeple ben galvaniz yaptırdığım zinciri kullanamadım. ırgatı bozmasından korktuğumdan kavaleta dan geçirmedim. yenisini aldım. Yani anlayacağın Hakan korsan şayet paslanma fazla ve  yüzeyde korozyon oluşturmuş ise boşuna uğraşma.

Nerede yaptırttınız galvanizi? Kendileri alıyor mu zinciri? Adres tlf verebilirmisiniz?