0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. E.

Zımpara makinesi
« : Ekim 19, 2015, 11:31:00 »
Tenkeye bir zımpara makinesi almak istiyorum. Özellikle tikler ve iç mobilyada güneşin etkisiyle patlayan cilalı alanlar için.

Üç değişik tip var. Hemen hemen tüm markalarda benzer seriler var:
1) Dikdörtgen
2) Yuvarlak
3) Ütü kesitine benzeyen üçgenimsiler

Tekne için bunlardan hengisi en kullanışlıdır? Marka / model önerisi olan var mı?

Bir de; sadece dikdörtgen olan için, kendinden cırtlı zımpara kağıdı kullanan modeller veya düz zımpara kağıdını klipsleyen modeller var. Hangisi uygundur?

Bir markanın örnekleri

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. E.

Ynt: Zımpara makinesi
« Yanıtla #1 : Ekim 19, 2015, 11:55:49 »
Ben hepsini kullandım. Teknede en çok işime yarayan o üçgen ağızlı, ütü gibi olandı. Toz tahliyesi için zımpara tabanı delikli ve toz çıkış ucu olanlar çok elverişli. Ucuz bir süpürge bağlayıp oldukça temiz iş yapabiliyorsunuz.

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Ekim 19, 2015, 12:11:51 »
Yuvarlak olan biraz daha  kaba işler ve düzgün olmayan yüzeyler  içindir, tekne altının  zımparalanması gibi, dörtköşe titreşimli olan  düz yüzeylerde daha iyidir,  ütü gibi  olan  ise dörtköşenin biçimsiz  yerlere girebilenidir.   Bunun  dışında parkede kullanılan  tank  zımpara makinaları var  ayrıca taş motoruna veya matkaba uç bağlayarak döner  zımparalama da yapılabilir. Hemen hepsi benzer amaçlarla kullanılabilir ama yuvarlak  ve döner olanların kenarlarını zımparalanan yere daldırmak kolay oluyor,  el  alışkanlığınız yoksa titreşimli dörköşe veya  ütüyü öneririm. Kaba işlerde ise bu türler çok yavaş kalabiliyor. 

*

M. R.

« Yanıtla #3 : Ekim 19, 2015, 12:15:07 »
Ben geçenlerde aldım. Benim ütü gibi olandan vardı ama Şevket Kaptanın bana önerisi onların yeterince iyi yapmadığı dönme kereketininde gerekliliğinden ötürü dönen yuvarlaklardan aldım. Fakat benim yapacağım iş dış ortamdaki gelcoat ve eski macun kalıntıları için ve sonrasında yapacağım boya ve zehirli işleri içindi. İç mekanda Hakan korsanın bahsettiği şekilde olan daha kullanışlı olabilir. Yuvarlak olan ince alanlara girmiyor.

Yuvarlak alınacaksa eğer benim not olarak ekleyeceğim bilgi var : Ben 125 mm büyüklükte aldım fakat piyasa işi genellikle 150 ve 115 mm zımpara kağıtları yaygın heryerde 125 mm kağıt bulamıyorum.

*

D. Y.

« Yanıtla #4 : Ekim 19, 2015, 12:17:18 »
Cem korsan bende 2 adet var, ütü biçiminde ve yuvarlak. Tek makine ile tüm işleri yapmak yerine o işte hangisi daha rahat çalışıyor ise onu kullanıyorum.

Zımpara kağıdı cırtlı olanlar daha az zahmetli. Kağıdın bir paket yedeğini bulundurmak önemli.

*

Ö. T.

« Yanıtla #5 : Ekim 19, 2015, 14:38:07 »
Son aldıklarımla beraber bende bu üçüne ilaveten tank zımpara ,değişik zımpara, taşlama ve parlatma uçlarını kullanmak için avuç içi taşlama ve pilli el matkapları var.En çok dönerli dediğiniz egzantrik zımpara işime yarıyor sonrasında kare ve üçgen şekilli olan titreşim zımparalar.
Hepsinin kullanım yeri ve zamanı oluyor sırası geldiğinde, bence üçününde bulunması lazım işleri kendiniz yapacaksanız.
Ahmet Çelenoğlu korsanın verdiği  genel bilgiye katılıyorum.
*

U. K.

« Yanıtla #6 : Ekim 19, 2015, 15:32:41 »
bende PEX-300-AE var.
hem teknenin altını hem de düz yüzeyleri zımparaladım, müthiş performansı var.
tavsiye ederim.

ama kenar köşe zımaparına gelmiyor, onun için de ütü tipliden lazım.  henüz o şekil bir işim olmadığı için alamıyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ç.

« Yanıtla #7 : Ekim 19, 2015, 16:13:23 »
Havuzluk tiklerinin bitim yerleri genelde oval ve yuvarlak eğimli olduğu için,yuvarlak zımpara dışındakileri zor kullanırsınız..
*

S. Ç.

« Yanıtla #8 : Ekim 19, 2015, 16:19:06 »
Tekne içinde makina kullanmayın..takoza zımpara sarıp elle yapın..makineyi iyi kullanmazsanız daldırabilirsiniz.
*

M. E.

« Yanıtla #9 : Ekim 19, 2015, 20:18:25 »
Mümkünse hepsi... )))
Sadece bir tane alacağım dersen, ütü gibi olan...
En iyisi dersen takoz ve el!

Ütü gibi alırsan, ucu ayrıca değiştirilen (arka kısmı daha zor aşınıyor) tipler ve wattı fazla olan modelleri tercih etmekte yarar var. 
Resmi gösterilen marka zımparalama işinde (Black & Decker, Makita veya Dewalt kıyasla) iyi bir marka.
Mervan Korsan'ın dediği gibi piyasadaki çaplara dikkat etmekte yarar var.
Yuvarlak olanlarda 150 mm altına inme derim, mümkünse de yan kolları olmasın, sağa sola girmekte zorlanılıyor.
 Biz de amatörler olarak çok ender tavan zımparalaması yapıyoruz. ))
Neyi hangi renk zımpara ile zımparaladığının, eğer cırtsa üzerinde delikler olup olmaması önemli.
Tank zımpara yerine, avuç içi taşlamaya takılan zımparallar da aynı işi görür. Marangoz değilsen çok gerekli değil belki

« Son Düzenleme: Ekim 19, 2015, 20:21:34 Gönderen: Mehmet Erem »
*

F. N.

« Yanıtla #10 : Ekim 19, 2015, 20:43:37 »
İlk mesajdaki ürünler amatör seri uzun çalıştırmaya gelmezler uyarayım ev kullanıcaları için üretilmiştir.

Zımpara seçimine gelince piyasada yoğunlukla Aox(AliminyumOksit) ve Zr(Zirconium) bulunmakta zirconium kum kalitesi ve çapı itibariyle daha fazla talaş alır ama ahşap uygulamarında Aox tercih ediliyor genelde, tecrübem metal ve kompozit üzerine olduğundan sebebini bilmiyorum.

Canavara takılan zımparadan kastınız sanırım flapdisk bu ürün genelde yüksek oranda talaş kaldırmak için tercih edilir (kaynak çapağı almak gibi) pürüzsüz zımpara yapmak isteyenler için tavsiye etmem.

125lik zımpara arayan korsanım benimle özelden yazışırsa bulunduğu yere göre nereden temin edeceği konusunda yardımcı olurum.

Piyasada en üstten en alt segmente doğru markaları sıralamak gerekirse ;(müşteri geri dönüşleri ve şahsi fikrim-zımpara konusunda)

1-Festool
2-Dynabrade (havalı)
3-Hitachi-Makita-Metabo
4-Aeg
5-Bosch
6-Stanley(Dewalt artık Stanley tarafından satın alındığı için ürünler aynı)

Bu şekilde gider 1 ve 2 numara bu işten para kazanmıyorsanız gereksiz pahalı ancak diğer sıralamadaki bütün markalar aşağı yukarı aynı performansa sahiptirler. Son önerim her zaman profesyonel seriye yönelmenizdir çünkü amatör seriler genelde fason üretim oluyor ve dayanıklılık kaygısı taşınmadan üretiliyor ama işportadan alıpta yıllarca arıza yapmadan kullanan kişilerde gördüm.

Cem korsanım son olarak yarın unutmazsam paylaştığınız fotoğraflardaki ürünlerin piyasada makul olarak alınabilecek fiyatlarını sizinle paylaşacağım...

*

C. E.

« Yanıtla #11 : Ekim 20, 2015, 15:46:27 »
Herkese çok teşekkürler. Ütüyle başlayalım. Metrekare çok da fazla değil.
*

İ. S.

« Yanıtla #12 : Ekim 21, 2015, 01:06:36 »

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu ürünü incelemenizde de fayda var. Hepsi bir arada.
*

C. E.

« Yanıtla #13 : Ekim 22, 2015, 09:49:15 »
Teşekkürler,

Bunlar gerçekten profesyonel aletler. Fein'in liste fiyatı 630 €. Sürekli bu işi yapan biri için bu rakama değebilir. Ama biz amatör adamlarız. İki senede bir, o da belki, kullanacağım.

Ucuz markaların da hepsi birarada Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap var. Ama ben bu setlere sıcak bakmıyorum. Hem çoğunlukla tekli ürünün performansına ulaşamıyorlar, hem de sök-tak parçalar rahat kırılıyor. Zaten fiyatları da teklinin iki katı. (Ama çantası güzelmiş!)

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. D. Y.

« Yanıtla #14 : Aralık 12, 2015, 22:25:21 »
  Benzer amaç ile ben de üçgen almıştım,100 watt idi,zayıf kaldı.Özellikle teaklerin arasındaki lastik benzeri çidolgular zımparayı tutuyor.Bu nedenle bosch 250 watt,  dikdörtgen tabanlı,cırt bant şeklinde olanı aldım ve işimi görüyor.Zımparası klipsli olanı denedim,teaklerişdeki dilimlerarasındaki contavari yapı ötle bir tutuyor ki,zımpara sürekli çıkıyor.Kenar köşe için ilaveten  tabanı küçük,ama watt değeri güçlü bişey olsun derim.
  Kolay gelsin