0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*
Zihni Sinir Projeler
« : Eylül 12, 2019, 13:49:55 »
Sevgili Korsanlar,
Hepimizin arasıra zihni sinir projeleri oluyor. Bunları tek bir yerde toplamak iyi olur diye düşündüm. Simdi başlayalim projelere,
S/Y Boemar - Fenerbahce F6
*
Ynt: Zihni Sinir Projeler
« Yanıtla #1 : Eylül 12, 2019, 14:10:21 »

El Yapımı Rüzgar Ölçer

Malum rüzgar ölçerler çok pahalı. Şimdiye kadar koyduğum rüzgar yönü göstergelerinide martılar üzerine oturup kırdılar. Bende uzun zamandır ne rüzgar hızı ölçer ne de rüzgar yönü göstergesi kullanmıyordum. İnternette oyuncak rüzgar jeneratorü görünce hemen aldım ve bunu kullanabilirim dedim. İlk olarak digital 12v voltmetreye bağlarım diye düşündüm ancak aletin gücü yetmedi volt göstermeye. Bende 3volt gösteren bir voltmetre alıp ona bağladım. Sonuçlar aşağıdaki gibi çıktı
1 V ~ 6 knot
2 V ~ 12 knot
3 V ~ 20 knot
> 3 V = Git sığın bir yere

Ayrıca sol alttaki led ışık siddetinden gecede anlayabiliriyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*
« Yanıtla #2 : Eylül 12, 2019, 14:11:19 »
Sırada Elektrikli Tekne motoru  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*
« Yanıtla #3 : Eylül 12, 2019, 14:19:41 »
Ama öncesinde Dolap dümen için ucuz yeke otopilot,

Forumda daha öncesinde Dolap dümenli bir tekneye yeke otopilot olur mu diye sormuştum, genellikle cevaplar olmaz çünkü gücü yetmez şeklindeydi. Ben yinede tornacıda bir acil durum yekesi yaptırıp buna otopilotu taktım.

Otopilot gayet güzel çalışıyor ve gücü dümenide yekeyide cevirmeye yetiyor.
Tekne  : Algomar 31 feet
Tonaj : 3.5 ton

*
« Yanıtla #4 : Eylül 12, 2019, 14:22:56 »
Eskilerden,

"Çipa zincirini yayarak toplama cihazı"

*
« Yanıtla #5 : Eylül 12, 2019, 14:27:22 »
Eskilerden

Cep Telefonu İle Arma Ayarı

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu fikride beğendim, en azında iskele sancak çarmıh ve istralyaların gerginliklerinin aynı olup olmadığı kontrol edilebilir.

*

Çevrimdışı Atilla Kaplan

• * Gezgin Korsan
  • 48
    • Yaşadığı Şehir
  • Kalamış /İstanbul
    • Tekne Adı
  • Tiger , Yalova marina
« Yanıtla #6 : Eylül 12, 2019, 17:59:55 »
Barış kaptanım hayırlı olsun .Eğer kendimiz birşeyler yapmazsak tekneye verdiklerimiz gerçekten servet. Bağlama parası ile bile kaç aile geçiniyor . dolayısıyla böyle projeleri severim . Senin rüzgar ölçerin 5 voltla mı çalışıyor . eğer öyleyse 5-10 tl ye 12 den 5 volt a düşüren kartlar var. Eger yardım veya işbirliği  istersen özelden ara cok sevinirim .

Bende tekneye kendim pano yaptım tüm akularin voltajlarını tek tek ve ayrıca güneş enerjisinden gelen tüm voltajları görüyorum .
Kendimiz oto pilot yaptık gayet hassas hatta yürürken bile haritada cok rahat görüyorsun . yeke itme motorum 50 nm gücü var ve yeterli.
2 sorunum var .waypoint belirlemede prosedur fazla  ve tum sistemi su geçirmez hale getirmek .
Belki elektroniği ayrı motor ve kolunu ayrı montajlamak. 
Attila Kaplan /Tiger
*
« Yanıtla #7 : Eylül 12, 2019, 18:27:06 »
Atilla korsanim, sizin yaptiklarinizi oluyunca ben baya amator kaldim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ruzgar hizi ölçer aslinda bir jenerator. 4v a kadar elektrik uretiyor. Ne kadar hizli donerse o kadar gerilim artiyor. Bende voltmetreyi okuyup hizi tahmin ediyorum.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

*

Çevrimdışı Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 1.042
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #8 : Eylül 12, 2019, 19:05:56 »
Barış kaptanım hayırlı olsun .Eğer kendimiz birşeyler yapmazsak tekneye verdiklerimiz gerçekten servet. Bağlama parası ile bile kaç aile geçiniyor . dolayısıyla böyle projeleri severim . Senin rüzgar ölçerin 5 voltla mı çalışıyor . eğer öyleyse 5-10 tl ye 12 den 5 volt a düşüren kartlar var. Eger yardım veya işbirliği  istersen özelden ara cok sevinirim .

Bende tekneye kendim pano yaptım tüm akularin voltajlarını tek tek ve ayrıca güneş enerjisinden gelen tüm voltajları görüyorum .
Kendimiz oto pilot yaptık gayet hassas hatta yürürken bile haritada cok rahat görüyorsun . yeke itme motorum 50 nm gücü var ve yeterli.
2 sorunum var .waypoint belirlemede prosedur fazla  ve tum sistemi su geçirmez hale getirmek .
Belki elektroniği ayrı motor ve kolunu ayrı montajlamak.
Atilla Kaptan , oto pilotu nasıl yaptınız ? Mikro işlemci ile mi ? Ardunuo ile mi ?
*

Çevrimdışı Hulki Erdem

• * Gezgin Korsan
  • 1.356
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • Trawler Modesta,Ören marina
« Yanıtla #9 : Eylül 12, 2019, 21:42:42 »
Kusura bakmayın, bende şunu soracağım. Denediğiniz tekneler ne???
Neta pruva
*

Çevrimdışı Atilla Kaplan

• * Gezgin Korsan
  • 48
    • Yaşadığı Şehir
  • Kalamış /İstanbul
    • Tekne Adı
  • Tiger , Yalova marina
« Yanıtla #10 : Eylül 13, 2019, 23:03:52 »
Nevzat korsanım , ardunio ile basladım   waypoint verme yazılım  işi cok sıkıntılı oldu  . Hazır ardunio projelerinde ise aynı malzemeleri bulmak gerekiyor ki çoğu yok . Dolayısıyla bu projelerde çıkan sorunları kendin çozmen gerekiyor, buna da vaktim yok . Ama müsait bir dönemde ardunio lu projeye devam edeceğim.

Bu sebepten dolayı alt yapısı hazır kartlar kullanarak yaptık. Şunu anlamak lazım, burada amaç hazır bir otopilottan tasarruf, almamak veya alamamak değil sadece bir şey yapmak, başarmak ve onun gururu.
Attila Kaplan /Tiger
*

Çevrimdışı Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 1.042
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #11 : Eylül 14, 2019, 00:05:53 »
Nevzat korsanım , ardunio ile basladım   waypoint verme yazılım  işi cok sıkıntılı oldu  . Hazır ardunio projelerinde ise aynı malzemeleri bulmak gerekiyor ki çoğu yok . Dolayısıyla bu projelerde çıkan sorunları kendin çozmen gerekiyor, buna da vaktim yok . Ama müsait bir dönemde ardunio lu projeye devam edeceğim.

Bu sebepten dolayı alt yapısı hazır kartlar kullanarak yaptık. Şunu anlamak lazım, burada amaç hazır bir otopilottan tasarruf, almamak veya alamamak değil sadece bir şey yapmak, başarmak ve onun gururu.
Atilla Kaptan , Türk milleti şöyle böyle ama hele bizim elektronik camiamız bu kadar aksi ,kıskanç tuhaf adamı başka yerlerde kolay bulamazsınız. Yabancı forumlara bakıyorum adamlar nasıl da yardımlaşıyor , bizde ise bayılana bir kaşık su vermez kimse ... Bir kaç idealist genç arkadaşla tanıştım Onların hakkını yemeyeyim , biri oturup benim anten selektör için kod yazdı , anten selektörü picprojedeki arkadaşların yardımı ile yapan burdaki klupten samimi arkadaşımız kodları vermemişti !
Bir de yayıncı camiamız var ki tam evlere şenlik gavurun doçenti profu , pratikte kullanılabilecek bir sürü yüksek tekneloji alet edevat için  kod yazma tezini kitap yapar , bizimkiler hala yeni çıkan son teknoloji mikro işlemciye kitaplar yazıp 2 ledi açıp üçüncüyü kapattırır !
*

Çevrimdışı Atilla Kaplan

• * Gezgin Korsan
  • 48
    • Yaşadığı Şehir
  • Kalamış /İstanbul
    • Tekne Adı
  • Tiger , Yalova marina
« Yanıtla #12 : Eylül 14, 2019, 00:35:16 »
Barış korsanım , seneler önce UAA 170 diye bir entegre vardı dijital vumetre ve  kara şimşek yürüyen ışıkları için kullanılırdı.  Baktım hala var satılıyor . 10 led takılıyor , gelen voltaja göre ledler sırayla yanıyor. Rüzgar gücüne göre renkli led takarak uzakan algılanabilir. Basit bir devre , yakın bir zamanda da piyasada kit olarak da ya karaköy pasajında veya kadıköy yazıcıoglu pasajında gördüm.
İncelemeni isterim enteresan olur
Attila Kaplan /Tiger
*
« Yanıtla #13 : Eylül 14, 2019, 09:24:42 »
Çin'den aldığım dandik bir aku monitor gostergesi vardi. Uzerindeki ledlere bakip ne kadar cok led yaniyorsa o kadar aku dolu diyordum. Meğer uaa170 mis Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

*
« Yanıtla #14 : Eylül 14, 2019, 16:05:55 »
Dün aküm 10.4 seviyesine gelmiş ve basmıyordu..
Output u 19V 4740mA olan dizüstü bilgisayarımın  adaptörüyle şarj ettim.. 2.saatte 11.2, 6. saatte 12, 12.saatte akü 12.6 V seviyesine geldi motoru çalıştırdı..
Yalnız adaptörden giden + kablo arasına 12V luk bir araba stop farı ampulu monte ettim..enerji fazlasını alması için..
Genelde 11.2 seviyelerindeyken akü zaten basıyor..
Bu işi gözlem altında yaptım..tüm yanabilecek yada ısınabilecek parçalar mekan dışındaydı..
Bu işlem sonucunda, ne adaptör,ne de akü ve ara kablolar ısınmadı..
S/Y   SANSED