0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

U. K.

Ynt: Zehirli boya uygulama ve detayları hakkında sorular..
« Yanıtla #30 : Mayıs 22, 2009, 15:36:32 »
Duacıyım...

Unutmadan, kaçınılmaz şekilde tüm su altı lez kaplanmış, boyaya dokunmadan hafifçe fıçaladım, pırıl pırıl oldu.

*

G. Y.

« Yanıtla #31 : Mayıs 22, 2009, 16:35:01 »
Ben de iki sezon önce International Micron Extra kullanmıştım. Teknenin karada dayanak noktaları altında kalan yetersiz uygulama yapılmış bölgeler haricinde kekamoz çok çok az oluştu. Teknenin altında çok hafif bir yosunlanma var sadece. Doğru uygulama yapıldığında Micron Extra'nın performansı gerçekten iyi. İstanbul'un kirli sularında bile 2 sezonu çıkarabiliyor.

Tekneyi aldığım sezon Moravia marka zehirli kullanmıştım. Yarım sezonda teknenin altı tamamen kekamoz ile kaplanmıştı. Sonucun kötü olmasında acemilik ve yanlış uygulamanın da etkisi olabilir, bilemiyorum.

Gruptaki öneriler ışığında bu sefer Teknomarin kullanmayı planlıyorum. Micron Extra'dan çok memnun kaldım ama yerli üreticilerin ürünlerini denemekte fayda var diye düşünüyorum.

*

U. K.

« Yanıtla #32 : Mayıs 22, 2009, 17:57:11 »
Ben eski teknemizde MORAVIA kullanmıştım, bol kepçe ve karıştırarak sürüyordum.  1,5 sene sonra karaya aldığımızda suya geri atasım gelmişti, o kadar temizdi.
Sanırım uygulamanın farkı ciddi bir yüzdeyi oluşturuyor.

*

G. Y.

« Yanıtla #33 : Mayıs 22, 2009, 19:08:11 »
Moravia'yı uygularken yaptığımız hata sanırım boyayı iyi karıştırmamak olmuş. Boyama işini çok sıcak bir Temmuz günü yapmıştık ve boya çok çabuk koyulaşmıştı vs.
İlk uygulamamız olduğundan biraz acemiliğimize gelmişti.

Bu sefer matkap ucuna takılan karıştırıcı çubuklardan alıp düşük devirde sürekli karıştırma yapacağım. Bakalım nasıl olacak...

*

N. B.

« Yanıtla #34 : Mayıs 28, 2009, 21:30:05 »
Uğur korsan
evvelki teknemde ve şu anki teknemde international union pro denen bir zehirli kullandım çok memnunum.2007 kasım ayında marmaris yath marinada astarı ve sözkonusu zehirliyi 3 kat sürdüm 2008 kışında motor değişikliğinden dolayı 6 ay takneyi kullanmama rağmen keko ve yosun yok .Uygularken mutlaka eski zehirliyi iyice çıkmasını sağlayın astar ve 3 kat uygulayınca uzun süre rahat edersiniz.bildlğim kadarıyla 5kg 180tl

*

A. A.

« Yanıtla #35 : Haziran 29, 2009, 11:48:15 »
Herkese Merhaba
 Zehirli konusunda mevsimi kaçmış bir soru olabilir ama..
 Copper coat uygulayan varmı deneyimi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Teşekkürler
*

C. G.

« Yanıtla #36 : Haziran 29, 2009, 13:02:53 »
GeKo'lar arasında Copper Coat uygulayacak kadar zengin korsan olduğunu sanmıyorum. Ancak Copper Coat'un reklam edildiği kadar başarılı OLMADIĞINI da biliyorum.
*

A. A.

« Yanıtla #37 : Haziran 29, 2009, 19:51:56 »
Cem Bey
Ben sadece fiyat yarar ilişkisi açısından merak etmiştim. Teşekkürler
*

H. Z.

« Yanıtla #38 : Haziran 30, 2009, 03:05:34 »
Ahmet Korsan,

Son zamanlarda bir çok sistem türedi. Nano, copper falan derken işin açığı benim de kafam karıştı. Sonucunda hep matematik kurtardı beni bu kaostan. Yani, klasik iyi uygulanmış zehirli kaç para? Copper kaç para? Ardından gelen soru şu 5 sene karaya almadan içim rahat eder mi? Hayır. Sonuçta ve kanımca her ahşap tekne her yıl ve her fiber tekne en az iki yılda bir karalanıp karinası gözlenmeli. Yeni sistemlerde 5 yıl zehirli koruması idda edilse de ben 5 sene teknemin altını karada gözümle görmezsem, çatlak patlak var mı diye bakmazsam rahat edemeyenlerdenim. Modern sistem zehirli yaptırmış olup seneye kazıttırıp klasik zehirli vuranını da gördüm.

Sorunuza cevap ise copper vurmuş bir İngilizle konuştuğumda 10 ay oldu daha bilmiyorum demişti. Ama adam 7 sular aşmış teknesinin altından 7 düvelin suları geçmiş ve altı tertemizdi. Ama 8 ay hiç yerinden oynamamasına rağmen benim teknemin de altı karaya çıktığımda tertemizdi. Bunun 2 yıl önce vurulan örneğine ise ben rastlamadığımdan çok bir şey diyemeyeceğim. Zaten usulüne uygun vurulmuş klasik bir zehirli normalde iki yıl rahat götürür. Copper 10 lira ormal zehirli 3 lira ise normal zehirliyi tercih edip her sene çekip zehirli vurup karinamı gözümle görmeyi tercih ederim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Fiyat yarar ilişkisine gelince, en yararlısı gönlümün rahat ettiği zaman yani her daim su altında gözden ırak olan teknemin karinasını gözümle gördüğüm zamandır.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Zehirlinizi ya kendiniz atın ya da atılırken hep başında durun. Bazı ustalar koyu zehirli zor uygulanıyor diye içine tiner katınca 4-5 ay sonra teknenizin altı kekamozların vazgeçilmez trend ve gözde mekanı oluyor.

Hakan (gördüğüneinanankorsan)
« Son Düzenleme: Haziran 30, 2009, 03:14:04 Gönderen: Hakan Zorlu »
*

H. Z.

« Yanıtla #39 : Temmuz 13, 2009, 02:57:28 »
Ahmet abi korsan,

Ne yaptınız zehirli işini? Hem o konuda hem de bağlanma ve demiryerleri konusunda Fethiye'de ki gezilecek yerleri sizden dinlemek isteriz.

Aşağıda ki resimdeki teknenizin diğer resimleri, tekne alım ve bakım hikayelerinizi Tekne alım hikayaleri kısmında dinlesek hoş olmaz mı? Sonuçta o bir Dehler...

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Temmuz 13, 2009, 03:03:34 Gönderen: Hakan Zorlu »
*

A. A.

« Yanıtla #40 : Temmuz 13, 2009, 11:40:54 »
Tüm korsanlara Merhaba
Hangi zehirli konusunda karar veremiyordum.Hatta CopperCoat kullanan varmı? varsa süre sözü edildiği kadar varmı diye merak edip sormuştum. Ömür konusunda hala emin olamadığım için bilinen uygulamalara karar verdim.Şayet ömür -10 yıl gibi bir süreden söz ediliyor. Practical Boat Owner nisan 2009 Sayısında yine bu konu işlenmiş.- söylendiği kadar varsa aslında ekonomik bir çözüm. Örneğin benim teknemde 1000 tl bir malzeme maliyeti var bunu sözü edilen yıllara böldüğünüzde atma çekme ve uygulama masraflarınıda eklerseniz aslında uygun gözküyor. Tabi tüm varsayımlar ömre bağlı yapılıyor.
 Daha önce international kullanmıştım iki yıl dayanmıştı. Ben çekmede zaman ayıramadığım için bir yıl daha kazıyarak idare ettik. geçen cumartesi karaya alındı.
resmi doğru yükleyebilmişsem durum yukardaki gibi.
Bu sefer formda kullanıcıların yorumlarından yola çıkarak teknomarin kullanmaya karar verdim. Salma suya karşı izole edilecek. Polyester kısmı yine suya karşı uygun ürünlerle izole edilip zehirlisi uygulacak sanırım hafta sonuna kadar işlem bitmiş olacak.
Aşamaları ve sonucu resimlerle yine paylaşırım.
*

A. A.

« Yanıtla #41 : Temmuz 16, 2009, 17:57:04 »
Eveet mutlu sona az kaldı.
 Sanırım ben biraz pimpirikli biriyim. Bizim kız biraz yaşlı olduğu için endişeleniyordum ozmos konusunda.Ama herşey yolunda.Daha öncekilere ilaveten pervaneye international kuyruk astar ve zehirlisi uygulandı. sanırım cumartesi tekrar kendi dünyasına dönecek.
Herkese rast gelsin.
*

D. H.

« Yanıtla #42 : Temmuz 16, 2009, 21:13:52 »
1 m2'lik yer için zehirli ihtiyacım var, var mı elinde fazla/artık olan  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. Z.

« Yanıtla #43 : Temmuz 17, 2009, 02:08:18 »
Ahmet korsan, cillop olmuş. Haftada bir kes altından su geçsin teknenin kesin iki sene gider. Ama ben sizden pimpirik olduğumdan her sene çekip altını incelemeliyim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Yeni zehirlinizin vatana millete hayırlara vesile olmasını temenni ederim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada bordaya pasta polish falan yaptınız mı? Tutyalara gelince monte edeceğiniz cıvatalarında kesinlikle boyadan arındırılmış değil mi? Hatta arkasında 1-2 mm moşluk ta bırakın ki arka tarafı da aşınabilsin.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
1 m2'lik yer için zehirli ihtiyacım var, var mı elinde fazla/artık olan  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hayrola Dilek? 1m2 ne boyayacaksın? Yelkende trapez yaparken ayaklarına değen su kekamoz yapmasındiye ayaklarına sürecen desem 1 m2 çok? Valla anlamadım neye lazım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Temmuz 17, 2009, 02:09:42 Gönderen: Hakan Zorlu »
*

K. D.

« Yanıtla #44 : Temmuz 17, 2009, 07:44:07 »
Ahmet Korsan,
mükemmel bir işçilik , Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
hayırlı sezonlara, keyifle