0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

T. A.

Yeniden zehirli atmadan kışlama
« : Şubat 21, 2015, 15:48:07 »
International zehirli boyaların internet sitesinde, micron extra marka boya kullanıp 1. sezonun sonunda karaya çektiğinizde, 2. sezonun başında tekneyi suya atmadan evvel yeni boya yapmanıza gerek yok diyor.

İbare tam olarak şu şekilde:
"ability to haul and re-launch without repainting"

Ben zehirli boyaların karada kuruduğunu zannederdim. Acaba bu uygulamayı deneyen korsanımız var mıdır?

*

İ. S.

Ynt: Yeniden zehirli atmadan kışlama
« Yanıtla #1 : Şubat 21, 2015, 16:58:47 »
Tunç Korsanım Merhabalar,

Ben İnternational Uni Pro kullanıyorum.(En ucuz zehirli)
Bölge müdüründen aldığım yanıt şöyle:
Tekneyi bir sezon kısa süreli (10 günü geçmeyen) karaya aldığınızda denizin tuzunu mutlak yıkamayla arındırıp tekrar suya indirme yapılabilir,fakat 15 günü geçen sürelerde ince bir zımpara yapıp tek kat zehirli yapılmasını tavsiye ediyoruz der.Tabi yıkama sırasında üzerinde zehirli kaldıysa.
Ben teknemi her sezon karaya alıp yıkayıp,üç ay sonra ince bir zımpara ile zımparalayıp,bir kat z.boya ile tekrar suya indiriyorum.
Uygulamadan memnunum.Selam Saygılar
Bilginize..
« Son Düzenleme: Şubat 21, 2015, 17:00:32 Gönderen: İsmail Sandan »

*

T. A.

« Yanıtla #2 : Şubat 22, 2015, 11:56:35 »
Ismail korsanım cevabınıza teşekkürler. Ancak zaten uni pro tek sezonluk bir zehirli ve firmanın uni pro için böyle bir iddiası yok. Ama micron extra için var. Onun için extra ile bunu deneyen birine ulaşmak istiyorum. Selamlar saygılar....

*

H. E.

« Yanıtla #3 : Şubat 22, 2015, 12:05:09 »
"haul" tam olarak kışlama manasında mı kullanılmış?

*

A. S.

« Yanıtla #4 : Şubat 22, 2015, 12:35:30 »
Tunç Korsanım bende aynı zehirliyi kullanıyorum ama tekneyi iki senede bir karaya alıyorum. Marmaris koşullarında sonuç iyi. Gerçekten 2 sezon koruyor Micron Extra. Ama siz Anladığım kadarı ile karada kışlıyorsunuz, zehirli özelliğini yitirmiş olabileceğini düşünüyorum.
Tamamen kişisel yorumum, yanılıyor olabilirim.
Selamlar

*

B. Ö.

« Yanıtla #5 : Şubat 22, 2015, 13:53:22 »
Benim bildigim karada tutan tek antifouling : CopperCoat
*

T. A.

« Yanıtla #6 : Şubat 22, 2015, 21:37:51 »
Ahmet korsanım, normalde ben de denizde kışlıyorum. Sizin gibi ben de aynı zehirliyle 2 sene geçirdim ve memnunum. Hatta daha evvelki zehirliyle alakalı kötü anılarımı bir topikte anlatmıştım. Bu sezon sonu tekneyi karaya alıp tam kurutmak istiyorum. Ne de olsa 2011den beri neredeyse hep suda. Sormamın nedeni bu.
Hakan korsanım, fransızcasında açık açık Hivernage yazmış, tam olarak kışlama demek.
*

D. Y.

« Yanıtla #7 : Şubat 23, 2015, 09:34:42 »
Tunç korsan merhaba,

yeni teknemizde micron kullanılmıştı ve kara kışlamasındaydı. İzmir - Göcek, ufaklığın doğumu, usta problemi derken zehirliyi Göcek yerine Teos ta yaptırmaya karar verdik. Teknenin altına az bir zımpara geçtik (Yıkama sonrası kalan ufak pürüzleri temizlemek için)  pervaneyi de iyice temizleyip orca uyguladık  ve denize attık.

Temmuzda tekne İzmir e geldik. Bu arada tekne Eylül ayına kadar yattı. Sadece bir pazar günü kullanıldı. Eylül ortasında bakım için yaklaşık 2 ay sonra karaya çıktık. Altımız tertemizdi. Sadece hız göstergesi kilitlenmişti.

*

A. K.

« Yanıtla #8 : Şubat 23, 2015, 14:41:49 »
Sevgili Tunç Korsan,

Geçen sene ben de Micron uyguladım.
Yanılmıyorsam üzerinde "birinci yıl sonunda basınçlı su ile yıkanıp karada kalabilir" gibi br ibare vardı... Veya internet sayfasında...

*

D. Y.

« Yanıtla #9 : Şubat 23, 2015, 15:52:07 »
Karada kışlama süresinin etkisi nedir, denizde 2. sezon ne süre idare edecek onu net olarak söylemem mümkün değil tabi. biz 2 ay bu şekilde idare ettik. Ancak Teos ta micron, jotun ultra, mare nostrum, teknomarin boyalarından hiçbiri ile 2 sezonu göremedik.
Böyle bir koruma iddiası var ise 2. sezon başında sadece çek at masrafı ile ciddi bir avantaj sağlar.

*

T. A.

« Yanıtla #10 : Şubat 23, 2015, 17:12:26 »
Ali korsanım ve Derya korsanım cevaplarınıza teşekkürler.

Şimdi Boya firmasının teknik yetkilisi ile görüştüm. Bana bunun mümkün olduğunu, ayrıca yazılı olarak da yarın teyit edeceğini söyledi.

Cevabı burada paylaşacağım.

Saygılar ve sevgiler
*

O. T.

« Yanıtla #11 : Şubat 23, 2015, 17:24:46 »
Tunç Kardeşim.
Yıllar önce tekneyi zehirli boya ile boyadığımız zaman biraz boyayı çekmesini bekler en fazla bir saat sonra tekneyi suya atardık.
Şimdi uygulama başka fakat teknelerimizi  yeniden zehirlisini atmak için kaldırıldığında daha evvel denize atılırken acele ile takozları çekerken boyanmış yerlerin çok daha temiz çıktığını bir çok teknede gözlemlemişimdir .
Bunun neticesinde Tavuk mu yumurtadan yumurtamı tavuktan meselesi diyorum. Kestane kebap acele cevap.
*

A. K.

« Yanıtla #12 : Şubat 23, 2015, 23:05:40 »
Orhan Korsan,

Yanlış hatırlıyor olabilirim; ancak bu uygulamanın o eski günlerdeki zehirli boyanın kompozisyonundan olduğunu hatırlıyorum. Bakır esaslı olan boyanın, bakırın hava ile etkileşime girip oksitlenmesini önlemek için, suya atmadan son anda uygulanarak bir an önce hava ile temasını kesmek için teknenin denize atıldığını düşünüyorum...

*

Ö. T.

« Yanıtla #13 : Şubat 24, 2015, 01:02:10 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Orhan Korsan,

Yanlış hatırlıyor olabilirim; ancak bu uygulamanın o eski günlerdeki zehirli boyanın kompozisyonundan olduğunu hatırlıyorum. Bakır esaslı olan boyanın, bakırın hava ile etkileşime girip oksitlenmesini önlemek için, suya atmadan son anda uygulanarak bir an önce hava ile temasını kesmek için teknenin denize atıldığını düşünüyorum...

Ali abi bilmedigim icin soruyorum. Bakir biraz oksitlense daha zehirli olmazmi?
Bu copper coat cinsi boyanin boyle reklamini yapiyorlar,
Tesekkurler.
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2015, 01:03:44 Gönderen: Öcal Turan »
*

T. A.

« Yanıtla #14 : Şubat 25, 2015, 11:11:59 »
Türkiye distribütöründen cevap geldi, bilginize:

Günaydın Tunç Bey,

Micron Extra ürünümüz uygulandıktan sonra 12 ay boyunca karada bekletilebilir ve aynı şekilde tekne karaya alınıp kışlama yapıldıktan sonra yeni boya uygulanmadan tekne tekrar suya indirilebilir.