0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ü. Ö.

Ynt: Yeni akü alacagim/Outdo Gel Akü hk bilgi
« Yanıtla #15 : Ocak 04, 2019, 10:20:20 »
Aküsü orjinalinden sulu gelen, değişme zamanı geldiğinde jel aküye dönmeyi düşünen, ama jel aküyü iyi bilmeyen biri olarak sorularım:

-Jel aküye dönünce sağlıklı bir şarj için alternatörün mevcut regülatörü yetersiz mi olacak? Değiştirmek/ilave ekipman almak mı lazım? Maliyeti fazla mıdır?

-Ölçüsel anlamda bir farklılık var mı? Sulu aküyü söktüğümüz akü kutularına  aynı kapasitede jel akü sığıyor mu? Ya da daha kapsitelisi sığar mı?

-Cycle-çevrim akü ömründe etken olunca, 'teknede sürekli yaşanmadığında' sulu akü 3-4 sene idare ediyor. Jel akü sürekli teknede yaşansa bile 6 sene gidiyor diyelim. Peki sulu akünün 3-4 sene gittiği şartlarda jel akü de 12 sene gider mi? Yoksa cycle dışı farklı fatörler sebebiyle sürekli kullanılmış akü ile aynı/yakın zamanda mı biter?

*

M. C.

« Yanıtla #16 : Ocak 04, 2019, 13:07:00 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Mehmet Cömert bey ;

Size yerli akü ile ilgili bir bilgi vereyim.Mutlu Full Energy akülerini 4 yıl kullandım. Bu sene Nisan ayında 5. yıl olacak ve artık verimi düşmüş vaziyette. Yani, benim deneyimlerime göre Mutlu Full Energy akü servis aküsü olarak kullanılabilecek çok uygun sulu ve yerli bir akü seçeneğidir.
Süreyya bey ,
Benimde şu an ilgi odağımda ,mutlu full enerji sanırım  deep cyle özellikleri taşıyor.
O zaman zaten sıkıntı yok.Yıl içinde benim kullanımımda cyle sayısı fazla.
Yerli akü deyince genelde ucuz sulu aküler kastediliyor genelde; Erol Şar ın yorumunda onu anladım.

Marinada elektrikte kalma ,içinde  ne kadar uzun süre li yaşam, kişi sayısı da çok etken akü ömrüne .

Ayrıca 640 wp güneş panelleride var bu arada.

Akü konusunda araştırdığımda AGM akülerin mevcut şarj sistemimize en yakın ,tüketim alışkanlığımıza inverter kullanımına uygun
akü cinsi olduğunu öğrendim.
jel aküler için şarj sistemim değişiklik gerekiyor .motor akülerim sulu olmak durumunda 6 yıl önce en uygun öneri AGM çıktı.
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2019, 13:10:14 Gönderen: Mehmet Cömert »

*

C. İ.

« Yanıtla #17 : Ocak 04, 2019, 14:17:35 »
Bu durumda ödenecek farka değiyormu ?
[/quote]

Alper bey,
Benim vurgulamak istediğim Erol kaptanın yazdığı soru. Otomobile karşı kağnıyı savunduğum yok.
Dikkat isterim,  cümleye ''Fikrimce'' diye başlamışım.
 Bu seviyede örnekler vererek sonuç alamayız.

*

A. D.

« Yanıtla #18 : Ocak 04, 2019, 15:23:22 »
Akü tipini kullanıcı profili belirler kapasitesini ise profil+donanım. 1. Redresör eski tip, sıcaklık sensörsüz ve akü tipi seçilemiyorsa değiştirilmeli, 2- Alternatör için akıllı ve kayıpsız izolatör ya da regülatör kullanılmalı tek bir yer bile şarj ediliyorsa. Neden derseniz diot izolatör voltaj kaybı yaşatır. Atıyorum 14.6 girerse 13.6 çıkar. Aküler hızlı şarj olmaz. Onun dışında akü tipine göre voltaj vs ayarı yapmaz sıcaklık kontrolü yapmaz allah ne verdiyse basar.
Teknede yoğun olarak inverter kullanıyorsanız isterseniz 1000A akü kapasiteniz olsun Jel kullanmak doğru değildir. jel dediğiniz ürün jöle. Evde meyve salatası yaptığınızdan çok bir farkı yok. Isınırsa su olur fiziksel özelliğini kaybeder. Soğuduğu zaman yeniden düzelir ama arka arkaya yaptığınız zaman kapasite kaybı dışında bozulurda. En iyisi hangisi mi Deepcycle AGM. Her yüke dayanır. Isınsın soğusun istersen %80 kullan kendini toparlar. Odyssey al hayatın kurtulsun. %80 kullanırsan 400 cycle verir. hiç bir clasic akünün veremeyeceği CCAyı verir. istersen serviste kullan. Özelliği bir sürü ince plaka ancak araları çok dar ve sık olduğu için içerisinde en yakın rakibine göre %10 daha fazla kurşun olması. O nedenle servis aküsü gibi de kullanılabiliyor start aküsü içinde. Outdonun en büyük avantajı 500 saat kullandıktan sonra kapasite kaybı yaşarsanız su ekleyerek yeniden kullanabiliyor olmanız.
Kapalı sulu ya da açık sulu akü yaşam alanında kullanılacaksa havalandırma yapılmalı sağlık açısından önemli. Aküyü koltuk altına yatak altına koyuyorsunuz sonra kullanırken ya da şarj ederken üstüne oturup çıkardığı zehirli gazı soluyorsunuz.

*

M. A.

« Yanıtla #19 : Ocak 04, 2019, 17:36:15 »
Süreyya Abi,
Ben sana düşüncemi söyledim telefonda  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ama okuyan arkadaşlar için yazmak istedim...

Bosch L6 115A Deep Cycle  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. D.

« Yanıtla #20 : Ocak 04, 2019, 17:49:54 »
Bendede 4 adet Bosch L6 115A Deep Cycle AMG var
yer olarakta benim kullanim alanina tam uydular cünkü 100am lik akülerin boyutundalar
328x172x234mm  34kg agirlik

2 sezon toplam 14 hafta kullandim daha simdilik iyiler ama dedigim gibi Temmuz 2017 de taktirdim, yaza 2 senelik olacaklar.
Eski sulu aküler ilen calistiramadigim (sigorta atiyordu) su isiticiyi bu aküler ilen calistirabiliyorum.

*

A. D.

« Yanıtla #21 : Ocak 04, 2019, 17:57:59 »
yer olarakta benim kullanim alanina tam uydular cünkü 100am lik akülerin boyutundalar

2 sezon toplam 14 hafta kullandim daha simdilik iyiler ama dedigim gibi Temmuz 2017 de taktirdim, yaza 2 senelik olacaklar.
Eski sulu aküler ilen calistiramadigim (sigorta atiyordu) su isiticiyi bu aküler ilen calistirabiliyorum.
Nedim abi demek ki voltaj düştüğü için inverter daha yüksek akım çekiyordu bu nedenlede sigorta atıyordu. Tavsiyem inverter besleme kablosunu kalınlaştırman. Şu andaki aküler güçlü olduğu için tutuyor voltajı ama söyliim kablon biraz ince kalıyor olabilir.
*

N. D.

« Yanıtla #22 : Ocak 04, 2019, 18:32:23 »
Alpercigim, zaten seni nasil tekneye davet ederim de caktirmada akülere bir bak derim diye düsünüp duruyorum.

Valla ben amatör alarak bir seyler yapiyorum ama bilgi eksikligi cok tabi, zamaninda cok cektim enejsisizlikten  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
onun icin teknede gercekten wat hesabi yapmak istemiyorum, herseyimi calisirmak istiyorum, nerji bitmesi cok
beter bir olay.

Insallah seneye yazdan itibaren teknede cok daha fazla zaman gecirecegim o zaman bu akülerde 3 yasinda olacak.

Sana da danisip ya Lithium-ion battery taktiracagim, yada optima falan alacagim.

BowThruster icin bende takili olan Optima kirmizi senin dedigin gibi 2x50am imisler  yani 100am degillermis.

Optimada akü üstü kablo baglanti yerindeki Plastik koruyucu kapak sicaktan erimis, artik nasil asildiysam BowThrustere  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sayet Lithium-ion battery alirsam birde elektrikli ocak alacagim, gazda anternativ olarak.
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2019, 18:35:40 Gönderen: Nedim Delen »
*

Z. G.

« Yanıtla #23 : Ocak 04, 2019, 18:53:20 »

Nedim abi demek ki voltaj düştüğü için inverter daha yüksek akım çekiyordu bu nedenlede sigorta atıyordu. Tavsiyem inverter besleme kablosunu kalınlaştırman. Şu andaki aküler güçlü olduğu için tutuyor voltajı ama söyliim kablon biraz ince kalıyor olabilir.
Kablo ince geliyor ise  zaten kablo ısınıyordur , ısınmıyor ise sıkıntı kabloda değildir.
*

C. K.

« Yanıtla #24 : Ocak 04, 2019, 22:59:50 »
Alper bey, şunu diyebilirmiyiz deepcycle Agm aküler fiyat performans açısından ve dayanıklılık açısından en ideal akülerdir diye.yani hangi marka olursa olsun en azından agm deepcyle olsun.yaklaşık iki yıldır victron agm deepcyle akü kullanıyorum son derece memnunum.hatta aküler 10 ay şarjsız durumda bekledi,normal akü olsaydı çoktan çöp olmuştu.ama bunlar taş gibi sağlam çıktı.
*

A. D.

« Yanıtla #25 : Ocak 05, 2019, 09:37:01 »
Alper bey, şunu diyebilirmiyiz deepcycle Agm aküler fiyat performans açısından ve dayanıklılık açısından en ideal akülerdir diye.yani hangi marka olursa olsun en azından agm deepcyle olsun.yaklaşık iki yıldır victron agm deepcyle akü kullanıyorum son derece memnunum.hatta aküler 10 ay şarjsız durumda bekledi,normal akü olsaydı çoktan çöp olmuştu.ama bunlar taş gibi sağlam çıktı.
Cengiz abi agm ve jel akülerin raf ömrü daha uzundur. Uzun süre şarjsız kalsalar bile çok çok az enerji kaybı yaşarlar. Victron da zaten marin tip ve kaliteli aküdür. Şimdi bi de superdeep cycle diye bişey çıkardı. Teknik özellik olarak servise daha uygun. Ama victron da kendi üretmiyor aküleri sonnenschein gibi firmalara yaptırıyor. Kendisi de akü üreticisi değil yani.
Her AGM ve her Jel iyidir diye bişey yok. Mutlu da jel çıkardı. Memnun olan yok. Akü alırken marka modele bakmayın ağırlığına bakın. Aynı kapasitede olanın ağır olanını seçin. Fiyat performans işi çok göreceli maalesef akü konusunda. Çünkü bir kere kullanıp atmıyorsunuz. Boşaltıp dolduruyorsunuz. Düzgün doldurmadıktan sonra en kaliteli akü de fiyat performans olarak geride kalacaktır.Ucuz olan düzgün şarj olsada 2 senede dağılacakken en iyisini doğru şarj edemeyip 1 senede safra diye teknede tutacak hale getirebilirsiniz.
*

A. D.

« Yanıtla #26 : Ocak 05, 2019, 09:38:59 »
Alpercigim, zaten seni nasil tekneye davet ederim de caktirmada akülere bir bak derim diye düsünüp duruyorum.

Valla ben amatör alarak bir seyler yapiyorum ama bilgi eksikligi cok tabi, zamaninda cok cektim enejsisizlikten  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
onun icin teknede gercekten wat hesabi yapmak istemiyorum, herseyimi calisirmak istiyorum, nerji bitmesi cok
beter bir olay.

Insallah seneye yazdan itibaren teknede cok daha fazla zaman gecirecegim o zaman bu akülerde 3 yasinda olacak.

Sana da danisip ya Lithium-ion battery taktiracagim, yada optima falan alacagim.

BowThruster icin bende takili olan Optima kirmizi senin dedigin gibi 2x50am imisler  yani 100am degillermis.

Optimada akü üstü kablo baglanti yerindeki Plastik koruyucu kapak sicaktan erimis, artik nasil asildiysam BowThrustere  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sayet Lithium-ion battery alirsam birde elektrikli ocak alacagim, gazda anternativ olarak.
Nedim abi telefonum 0532 662 04 87. Teknenin buraya gelmesine gerek yok adamlar teknoloji yapmış cep telefonundan görüntülü arıyorsun ben tekneye gelmiş gibi oluyorum.Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. D.

« Yanıtla #27 : Ocak 05, 2019, 09:52:25 »

Kablo ince geliyor ise  zaten kablo ısınıyordur , ısınmıyor ise sıkıntı kabloda değildir.
Zerin bey üzerinden yüksek akım geçen her kablo ısınır. 30lukta koysanız ısınır. Bunu anlamanın yolu sıcaklık değil ampermetredir.
*

T. G.

« Yanıtla #28 : Ocak 05, 2019, 11:43:12 »
Akü ile ilgili piyasa araştırması
teklif aşamasında ki kuruluşlar..

1) İstanbul Akü (Emre Gökbulut)
2) İncitaş
3) Ucuzaku.com
4)Trend marin
5) Power akü
6) Akü San
7) Enerjimar

Teklif Listesi
Akü  San      Tel : 0352 241 0770 / 0212 320  22 39
* 110 Amper Gel ( FZA)   :    160 USD    ( 850 TL)
* 100 deep cycle ( Çelik) :    585 TL

Enerji Mar  ( İndirim  bekleniyor)
Or- Tec Plus   100 Ah  Jel      1006 TL
Narada 100 Ah Jel                 1908 TL
QSM zinova  100 Ah  jel        1449 TL
Mexxsun   100 Ah                  1052 TL
SSB 100 Ah                              1123 TL
Ektra performans  100 Ah    820 TL
Orbus    100 Ah                       1470 TL
Deep powwer 100 Ah Jel      1470 TL
Exide 100 Ah  Jel                     2203 TL 
Lexron    100 Ah                        847 TL 
N11 
Mutlu Full enerji   Solar 100 Ah       EFM                     717 TL
Blue Marin
Mutlu Full enerji Solar 100 Ah                                       590 TL
Eski akü istiyor…..   Eski aküsüz                                     690 TL

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
*

M. K.

« Yanıtla #29 : Ocak 05, 2019, 20:59:57 »
Akü tipini kullanıcı profili belirler kapasitesini ise profil+donanım. 1. Redresör eski tip, sıcaklık sensörsüz ve akü tipi seçilemiyorsa değiştirilmeli, 2- Alternatör için akıllı ve kayıpsız izolatör ya da regülatör kullanılmalı tek bir yer bile şarj ediliyorsa. Neden derseniz diot izolatör voltaj kaybı yaşatır. Atıyorum 14.6 girerse 13.6 çıkar. Aküler hızlı şarj olmaz. Onun dışında akü tipine göre voltaj vs ayarı yapmaz sıcaklık kontrolü yapmaz allah ne verdiyse basar.
Teknede yoğun olarak inverter kullanıyorsanız isterseniz 1000A akü kapasiteniz olsun Jel kullanmak doğru değildir. jel dediğiniz ürün jöle. Evde meyve salatası yaptığınızdan çok bir farkı yok. Isınırsa su olur fiziksel özelliğini kaybeder. Soğuduğu zaman yeniden düzelir ama arka arkaya yaptığınız zaman kapasite kaybı dışında bozulurda. En iyisi hangisi mi Deepcycle AGM. Her yüke dayanır. Isınsın soğusun istersen %80 kullan kendini toparlar. Odyssey al hayatın kurtulsun. %80 kullanırsan 400 cycle verir. hiç bir clasic akünün veremeyeceği CCAyı verir. istersen serviste kullan. Özelliği bir sürü ince plaka ancak araları çok dar ve sık olduğu için içerisinde en yakın rakibine göre %10 daha fazla kurşun olması. O nedenle servis aküsü gibi de kullanılabiliyor start aküsü içinde. Outdonun en büyük avantajı 500 saat kullandıktan sonra kapasite kaybı yaşarsanız su ekleyerek yeniden kullanabiliyor olmanız.
Kapalı sulu ya da açık sulu akü yaşam alanında kullanılacaksa havalandırma yapılmalı sağlık açısından önemli. Aküyü koltuk altına yatak altına koyuyorsunuz sonra kullanırken ya da şarj ederken üstüne oturup çıkardığı zehirli gazı soluyorsunuz.
Akülerin çıkardığı zehirli gaz nedir ?