0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. G.

Yeni akü alacagim/Outdo Gel Akü hk bilgi
« : Ocak 03, 2019, 17:46:16 »
Degerli kaptanlar ;

Her biri yaklasik 100 A civarinda 3 adet servis akusune ihtiyacim var. Deep Cycle ozelligi olan hangi akuleri tavsiye edersiniz ?

Yen ithal edilen OUTDO marka Gel aküler bana dikkat cekici geldi.  Kullanan ve bilgisi olan varmi ?

Mevcut kullandigim aküler Mutlu Full Energy modeli aküler 4 yil sorunsuz kullandim ancak Gel akuler daha verimli olabilir dusuncesiyle arastirma yapiyorum. lutfen görüslerinizi bildirin. Tesekkur ederim.

*

C. İ.

Ynt: Yeni akü alacagim/Outdo Gel Akü hk bilgi
« Yanıtla #1 : Ocak 03, 2019, 18:14:03 »
  2 Yıl garantili, bakımsız (tam kapalı), ucuz, yerli akü tavsiye  ederim.
Fikrimce, jel akü alıp fazla masraf yapmayın.
Kolay gelsin.

*

S. G.

« Yanıtla #2 : Ocak 03, 2019, 18:52:55 »
Tesekkur ederim. Daha once Mutlu Full Energy kullandim memnundum ancak Gel Aku farkini ogrenmek istiyorum.
Ozellikle Outdo hk bilgi almak istiyorum.

*

H. E.

« Yanıtla #3 : Ocak 03, 2019, 19:38:29 »
3x100 Ah sulu aküde kağıt üzerinde %60 güvenli şarj  seviyesine inebilirsiniz. Yani %40'ını kullanırsınız. Sonra şarj etmelisiniz. %60 altına düşerseniz akü ömrü oldukça kısıtlanır. Gerçek hayatta ise ancak %20 bandında gezmeniz lazım. Bu da 60 Ah yapar.
Outdo deep-cycle jel akü içinse %60'a kadar şarj alabilirsiniz. %40'ı kalacak şekilde boşaltsanız da sorun olmaz. Ayrıca jel aküler tam deşarja çok daha dayanıklıdır. Yani %40 altına düşse bile toparlanabilir. Gerçek hayatta %50 seviyesinde dolanırsınız. Bu nedenle 3x100 Ah jel Outdo aküden 150 Ah alırsınız.

Günlük enerji ihtiyacınızı hesaplayın. Solar panel vb. ile şarj sistemi kurun. Jel aküler, sulu akülerden farklı şarj değerleri ile şarj olur. Bu nedenle redresör, güneş paneli regülatörünü uygun jel ayarına getirmeniz lazım. Motor alternatörü ise başka bir kaynak, onun da jel akü şarjı için ayarlanması lazım.
Üstüne Outdo jel akülerin bambaşka bir jel şarj rejimi olduğu söyleniyor.
Genellikle aküleri şarj eden redresörlerin birden fazla çıkışları olabiliyor ama her çıkış farklı şarj rejimine ayarlanamıyor. Bunu yapmak için redresör çıkışı ile akü grupları arasına başka elektronik zımbırtılar koymak gerekiyor.
Sterling Power ve Victron'da bu zımbırtıların hepsi var.
Biraz okuma maratonu gerekiyor. Özellikle Sterling Power'da çok aydınlatıcı bilgiler var.

Yukarıdaki heesaba bakarsanız, 3x100 Ah sulu aküden hasat edeceğiniz akımı 2x100 Ah jel küden de alabileceğinizi farkedeceksiniz.

Ben 2x150 Outdo jel akü ile iki buzdolabı, led lambalar, telsiz vs. için gereken akımı karşılayabiliyorum.

*

S. G.

« Yanıtla #4 : Ocak 03, 2019, 20:32:48 »
Hakan bey
Yazdiklarinizdan Outdo marka Gel akulerin fiyatXverim bakimindan uygun olduklarini ve problemsiz calistiklarini anliyorum. “Made in China” olmasi aklima soru isaretleri getirmisti ama siz kullandiginiza gore bir problem olmadigini dusunuyorum.
Ayrica Outdo Marka akulerin charge voltaj degerleri 14,9 V kadar cikiyor. Bu da bana motor alternatorune direkt baglayabilecegimi anlatiyor. Motor seyri haricinde gunes panellerimden besleyecegim.

Sulu ve Gel karsilastirmasinda bendeki bilgiler de ayni yonde.

Tesekkur ederim

*

H. E.

« Yanıtla #5 : Ocak 03, 2019, 20:37:36 »
Ben henüz 6 aydır kullanıyorum. Değerlendirmek için çok kısa bir süre. Bakalım ileride ne olacak?
*

S. G.

« Yanıtla #6 : Ocak 03, 2019, 21:48:57 »
Ben de deneyecegim sanirim. Motor alternatorune direkt bağlanması (14,9 V) iyi oluyor.
*

A. D.

« Yanıtla #7 : Ocak 03, 2019, 22:12:48 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
  2 Yıl garantili, bakımsız (tam kapalı), ucuz, yerli akü tavsiye  ederim.
Fikrimce, jel akü alıp fazla masraf yapmayın.
Kolay gelsin.
Cevat bey birşey soracağım evinizde halen tüplü televizyon mu kullanıyorsunuz? Ya da telefonunuz halen eski önden kapaklı araba takozu telefonlardan mı? Telefon alırken dünyanın masrafını yapıyorsunuz da teknenizde sizi hayata bağlayan tek şey aküyü neden ucuz ve kalitesizini seçiyorsunuz. 2 senedir Outdo satmış biri olarak söyliim sorun yaşayan kişi sayısı 1 ya da 2 dir yüzlerce kişi arasında. Onlarda garantiden değişti.

Outdoların şarj voltaj değerine gelince jel aküyü 14.4 üzerinde şarj etmek bana doğru gelmiyor. Sıcaklık akülerin düşmanı yüksek voltaj daha yüksek sıcaklık demek jel akü için ise daha büyük tehlike. O nedenle 14.9 gibi iddialı bir voltajı hiç tavsiye etmem.
*

E. Ş.

« Yanıtla #8 : Ocak 03, 2019, 23:49:44 »
100-150 Ah.akülerden bahsedilmiş.

Mesela 150 Ah Outdo kaç para ?

Marin kullanımda üreticinin verdiği ömür ne ?

150 Ah.Ortalama yerli bir akü kaç para ?

Ortalama yerli akülerin,düzgün kullanıldığında 4,5 yıl gittiğini biliyoruz.

Bu durumda ödenecek farka değiyormu ? .Bimediğimden soruyorum.

Outdo bildiğim piyasada yeni,ama başka ülkelerden referanslar vardır mutlaka.
*

M. C.

« Yanıtla #9 : Ocak 04, 2019, 00:19:27 »

Selam,sulu yerli akü 4 -5 yıl giden hangisi ?

Gerçekten merak ediyorum.

Teknede 6 -8 ay yılda  . 6 ayında genelde alarga yaşıyanlar birisi olarak ,
AGM akü takana kadar .1.5 yıl fransız bir marka sulu orada limanda bulup almıştım.
1 yıl kapalı bakımsız Varta ertesi yıl kapalı bakımsız delfi (garantiden değişti)
bıktım AGM deep cyle akü grubu aldım 5.5 yıl bitti nisanda 6 olacak sorun yok.
Bence yılda  ne kadar süre kullandığınız önemli.Buna göre karar vermeli.
Geçmişte tekne de gelip bir hafta 10 günlük tur yapıp o sırada da 3 -4 gün yol yaparak tekrar limana marinaya bağlandığım teknelerde 2 -3 yıl gidiyordu sulu aküler ancak devamlı yaşamda cyle sayısı çabuk tükeniyor.
*

E. Ş.

« Yanıtla #10 : Ocak 04, 2019, 00:32:31 »

Selam,sulu yerli akü 4 -5 yıl giden hangisi ?

Gerçekten merak ediyorum.

Teknede 6 -8 ay yılda  . 6 ayında genelde alarga yaşıyanlar birisi olarak ,
AGM akü takana kadar .1.5 yıl fransız bir marka sulu orada limanda bulup almıştım.
1 yıl kapalı bakımsız Varta ertesi yıl kapalı bakımsız delfi (garantiden değişti)
bıktım AGM deep cyle akü grubu aldım 5.5 yıl bitti nisanda 6 olacak sorun yok.
Bence yılda  ne kadar süre kullandığınız önemli.Buna göre karar vermeli.
Geçmişte tekne de gelip bir hafta 10 günlük tur yapıp o sırada da 3 -4 gün yol yaparak tekrar limana marinaya bağlandığım teknelerde 2 -3 yıl gidiyordu sulu aküler ancak devamlı yaşamda cyle sayısı çabuk tükeniyor.

Verdiğiniz örnek çok istisnai.1-1.5 yıl tabi çok kısa.

Ömürleri kullanıma bağlı.Yerli akü kullanacaksanız kapasitelerini ona göre seçmek gerekiyor.Kullanım da önemli deep cycle'lar gibi

derin deşarj yaparsak ömürlerini kısaltıyor.Onun için kapasitelerini ona göre seçmek lazım.Şarj sistemi de çok önemli.

En büyük avantajı arıza durumunda fazla üzülmeyip,makul fiyatlarla yenilenebilmesi.Genelde yabancı akülerde garanti,satana kadar

geçerli.

Bir de bu tip kamyon akülerini hem Yurdumuzda hem de dünyanın her yerinde kolayca bulup değiştirmek mümkün.

Tabiki modern teknoloji kullanan aküleri kötülemek değil amacım.Ama hesabı da iyi yapmak gerekir.
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2019, 00:37:49 Gönderen: Erol Şar »
*

H. E.

« Yanıtla #11 : Ocak 04, 2019, 08:12:06 »

Benim 3x100 Ah Varta akülerimin değişmesi gerekiyordu. Zaten hesaplandığında 4 hatta 5 tane 100 Ah sulu akü almam gerekiyordu. 4 tane 100 Ah sulu akü fiyatından biraz aşağıda 2 tane 150 Ah jel akü bulunca onları aldım.
*

T. A.

« Yanıtla #12 : Ocak 04, 2019, 08:25:26 »
Şu başlıkta da tartışmıştık:
*

S. G.

« Yanıtla #13 : Ocak 04, 2019, 09:14:07 »
Cevat Bey ;

Outdo Jel aküyü 14,4 V (veya 14,9) ile sarj etmek uygun değil doğrudur. Benim sistemimde bu aküyü hem güneş paneline hem de motor alternatörüne bağlayacağım. Motor alternator gerilimine müdahale etme şansım yok bu sebeple Outdo üzerinde yazan 14,9 V bilgisini ilave bir avantaj gibi degerlendirdim. Sizin Outdo Jel aküyü motor alternatörüne doğrudan bağlamakla ilgili bir tavsiyeniz  var mı ?
*

S. G.

« Yanıtla #14 : Ocak 04, 2019, 09:42:01 »
Mehmet Cömert bey ;

Size yerli akü ile ilgili bir bilgi vereyim.Mutlu Full Energy akülerini 4 yıl kullandım. Bu sene Nisan ayında 5. yıl olacak ve artık verimi düşmüş vaziyette. Yani, benim deneyimlerime göre Mutlu Full Energy akü servis aküsü olarak kullanılabilecek çok uygun sulu ve yerli bir akü seçeneğidir.