0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Y.

Yelkenli tekneyle jetski çekmek
« : Mart 04, 2019, 18:57:09 »
Merhabalar değerli korsanlar,

40 feet Beneteau Oceanis yelkenli bir teknem var. Hem Urla’da denize yakın yaşadığımız ve çocuklar su sporları (rüzgar sörfü) ile ilgilendiği, hem de ara ara biraz atraksiyon olması amacıyla bir jetski (Seedoo GTS 130) almaya karar verdik Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Romörkü üzerinde taşıyıp denize at/çek yapacağımız ve Urla adalar civarında binmeyi planladığımız bu aleti, denizde olduğumuz zamanlar (tekne Bodrum’da) yine romörkle götürerek teknenin arkasından dingi gibi çekmeyi planlıyoruz (hatta belki servis botu mahiyetinde de kullanabiliriz). Jetskici arkadaşımızın söylediğine göre hiç bir problem olmaz.

Peki bu konuda sizlerin görüşünü, varsa deneyimlerinizi alabilir miyim artı ve eksiler, muhtemel riskler, dikkat edilmesi gereken husular vs hakkında ? Katkılarınız için şimdiden çok teşekkürler...

Sent from my iPhone using Tapatalk

*

F. F.

Ynt: Yelkenli tekneyle jetski çekmek
« Yanıtla #1 : Mart 04, 2019, 19:02:08 »
Ben bir sorun olacağını sanmam zaten jetski suya dalıp çıkabilen bir alet fakat bence motor muhafaza kapağındaki su izalasyonu fitillerini kontrol etseniz iyi olur, özellikle 2.el bir jet ise...

*

B. O.

« Yanıtla #2 : Mart 04, 2019, 19:08:38 »
arada gelip gelip size kafa atacaktır.

*

Ö. Y.

« Yanıtla #3 : Mart 04, 2019, 19:14:14 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben bir sorun olacağını sanmam zaten jetski suya dalıp çıkabilen bir alet fakat bence motor muhafaza kapağındaki su izalasyonu fitillerini kontrol etseniz iyi olur, özellikle 2.el bir jet ise...

Haklısınız; bu konuyla ilgili gerekli tüm önlemler alınacak. Teşekkürler

*

A. Ö.

« Yanıtla #4 : Mart 04, 2019, 19:19:43 »

+1

*

Ö. Y.

« Yanıtla #5 : Mart 04, 2019, 19:27:04 »
Bunu hiç düşünmemiştim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap dikkat etmek lazım; anlaşıldı. Belki bir usturmaca düzeneği gerekir.

*

B. O.

« Yanıtla #6 : Mart 04, 2019, 19:38:15 »
Motoryat lazım bize askadaşlar rahat rahat heryerine bir oyuncağımızı park edebilelim diye.

Jet siki aslında deniz motosikleti demek lazım galiba. zira jet siki ayakta binineni ve daha sportif olanı.  çalışıyorken içine giren su olursa otomatik sintine pompası dışarı atıyordu galiba doğru hatırlıyorsam.
Bir nedenle içine su alırsa batabilir.
Önünde tek bir u mapa var tüm yük ona binecek.
Arkasında bir şeyler çekmek için mapa olmalı; 2 Tane varsa öndekiyle beraber üçlü bir sapan yapılıp yük dağıtılabilirmi acaba? Tabi arkadakileri öne kaportayı çizmeden nasıl taşıyacaksınız bilemedim...

Ben size çok kısa seyirlerinizde bir kişinin sürekli arkayı kesmesi şartıyla çekmenizi öneriyorum.
Mümkün olsada arka dinnencede falan taşıyabilseniz.
*

Ö. Y.

« Yanıtla #7 : Mart 04, 2019, 22:37:48 »
Doğrudur. Deniz Motorsikleti olmalı belki de; yanılmıyorsam içinde de 4 zamanlı bir motorsiklet motoru var.

Önde ve arkada birer mapa var; hatta arkadaki wakeboard vs için kullanılabiliyor. Çoklu bağlantı iyi fikir; kullandıkça sorunları anlatıp, yeni formüller üreteceğimizi umut ediyorum.

Teşekkürler

*

O. E.

« Yanıtla #8 : Mart 04, 2019, 22:44:39 »
Doğrudur. Deniz Motorsikleti olmalı belki de; yanılmıyorsam içinde de 4 zamanlı bir motorsiklet motoru var.

Önde ve arkada birer mapa var; hatta arkadaki wakeboard vs için kullanılabiliyor. Çoklu bağlantı iyi fikir; kullandıkça sorunları anlatıp, yeni formüller üreteceğimizi umut ediyorum.

Teşekkürler

Göcekte bir kaç kere Motoryatların jetski çektiğine şahit oldum Dikatimi  çok uzun mesafaden çektikleri çekmişti ,sanırım 20 metreden fazlaydı
Bizde 250 Kg dan fazla Botumuzu dalga var ise uzaktan çekiyoruz ....
Dalga yok ise halatı kısaltıyoruz ....
Sonucunu merakla bekliyoruz
Kolay gelsin ...
Selamlar
*

Ö. Y.

« Yanıtla #9 : Mart 04, 2019, 22:54:18 »
Çok uzun mesafeden çekme önerisi bana da yapıldı ancak nedenini bilmiyorum:(

*

O. E.

« Yanıtla #10 : Mart 04, 2019, 23:12:11 »
Biz çok denedik Kısa çekince stabil olmuyor , uzun çektiğinizde uysal uysal sizi takip ediyor...
Mutlaka bir bilimsel açıklaması vardır...
Bende gerçekten nedenini bilmiyorum
*

S. E.

« Yanıtla #11 : Mart 05, 2019, 05:07:47 »
Arkanızdan ilk defa bir şey çekiyorsanız daima gozunuz uzerinizde olsun. Her rota/yon degistirdiginizde ve rüzgarın ve dalganın yonu degistiginde gidisati izleyin. Yapılan hata aynı rotada sorunsuz uzun sure seyredip sonra rota yada hava sartlari degistiginde çektiğiniz nesnenin davranıslarının değişmesidir buda kazalara yada kayıplara neden olabilir.

Seadoo Manual GTI SE 130 da soyle diyor.

Towing the Watercraft inWaterSpecial precautions should be taken when towing a Sea-Doo watercraft in water. The maximum recommended towings peed is 21 km/h (13 MPH). This will prevent the exhaust system from filling with water, which may lead to water being injected into and filling the engine. Without the engine running, there isn't any exhaust pressure to push the water out the exhaust outlet.
Failure to follow these instructions may result in damage to the engine. If you must tow a stranded watercraft in water, be sure not to exceed the maximum towings peed of 21 km/h (13 MPH). If you have to tow the watercraft faster than the maximum recommended speed, clamp the cross over hose.

Kisaca 21 km den hizli cekilecekse egsoz cikisina kelepce takin diyor. Yoksa motora su gidebilirmis.

Yelkenlide Bot cekerken asagidakilere dikkat ediyorum kendimce belki isinize yarar

1. Sağlam bir halat ile çektiğinize emin olun. Cekme halatini kullanma durumunuza gore 2-3-5 sezonda yenileyin.
2. Halatın yüzer halat olduguna emin olun.
3. Halatın mumkunse  UV korumalı olduguna emin olun.
4. Botları baglarken, daima esas çekme gucunu botun çekme demirine verdiğinizden emin olun, botun sancak ve iskelesindeki halkalarda yük var ise belli bir süre sonra yırtılmalar başlayacaktır.
5. Botunuzu yakından çekmek zorunda iseniz, motoru alma şansınız varsa alın, botu sadece çekme demirinden değil aynı zamanda , ana ağırlık çekme demiri ve sancak ve iskele halkaları daha bol olucak şekilde bağlayın. Daha duzgun gelecektir. Yan dondugunde toparlaması daha rahat olacaktır.
6. Bot tarafındada, tekne tarafındada halat sonlarını sadece koç boynuzu, yada çekme demirinde bitirmeyin. Yük binmeyecek şekilde ikinci bir yere daha yedek olarak bağlayın.
7. Motorlu bir şekilde çekmek zorundaysanız motoru kaldırın.
8. Botun su giderinin çalıştığına, ve botun içinde su giderini tıkayacak bir bez yada aksesuar olmadıgına emin olun.
9. Tekne kiraladığınızda, botun ipini cozun ve tekrar siz bağlayın.
10. Botun çeki demirine kolona bağı yada anele bağı atıyorum. Hatırlıyamazsam sonra degistirmek kaydi ile izbarço.

Bot benim bildiğim iki nedenden arkadan düz gelmez, birincisi hızınız düşük ise ve hızınıza göre botun ustundeki dalga ve rüzgar yükleri fazla ise bot surf yapmaya çalışır ve tekneden daha hızlı bir sürata ulasınca dugmen olmadıgı icin bir tarafa kayar. İkinci olarak tekneden tekneye değişmekle birlikte arkanızdasu üzerinde tekneye dogru bir çekim kuvveti oluşturursunuz, ileri gittiğiniz için su hattının altında kalan hacim kadar sağa sola suyu atarsınız arkanızdada bir bosluk olusturursunuz, bu bosluga su doldukca teknenin dizaynına gore kic aynaya dogru az yada cok bir cekim kuvveti olusur. Buda botu teknenize dogru ceker ve bot hızlanınca saga sola kayar.(yakın oldugu durumlarda ve hız yavas ise) Bunu bazen teknenin arkasından attıgınız bir portakal kabugu, bir kagıt parcasi gibi bir seyle deneyebilirsiniz. Bazen uzun bir sure arkanızdan kabuk gelmeye devam eder. (Bu cekim teknenin cok yakininda olur biraz daha uzaklasinca ise curuk suya benzer bir anafor yada karisiklik olur.)

Buyuk teknelerin arkalarindan uzaktan cekmesinin nedenini bu oldugunu dusunmuyorum bence asil sebep ipin esnemesini kullanip koc boznuzlarina cok yuk bindirmemek istemeleri olabilir.

Ben duruma gore eger teknenin kıc dizaynı uygun ise botu burnu kıç basamağa basıcak kadar çekiyorum ve havada askıda bırakıyorum. Cok alısılmıs bir yontem degil ama benim işime bazen yarıyor. Hem botada ani yukler binmiyor. Ama tercihim, ne kadar yol gidecek olursam olayim botu tekneye almak.

Kolay Gelsin.

*

S. E.

« Yanıtla #12 : Mart 05, 2019, 05:30:51 »
Tekne arkasindaki cekim kuvveti demek istedigim boyle bir sey:

1:30 dan sonra daha iyi anlasiliyor. Videonun sonuna dogruda surf tahtasinin nasil tek basina tekneyi kisa bir sure takip ettigini gorebilirsiniz.

« Son Düzenleme: Mart 05, 2019, 05:34:50 Gönderen: Selçuk Elmas »
*

O. E.

« Yanıtla #13 : Mart 05, 2019, 09:39:51 »
780 Lbs sanırım 354 Kg tekabül ediyor,
354 kg kulağa başta korkutucu gelsede
aslında denizin üzerinde çekmek için fazla bir kilo değil...
Çeken araca sıkıntı yapmayacak büyük ihtimal 1 knot gibi hız düşümü dışında....
Biz yelkenciyiz bizim 1 knot ile 3 knot ile fazla işimiz zaten yok....

Beni düşündüren bu 350 kg küçük bir alana toplanmış olması , yüzme dinamiğinin hıza dayanıyor olması...
Dalga aralığı kısa bir denizde az bir hızla yol almasındaki davranışını kestiremedim açıkçası
Bunun iyi araştırılması gerekir bence...
*

B. E.

« Yanıtla #14 : Mart 05, 2019, 09:49:14 »
Seyirde sağnaklarla beraber 5-6 hava var.
Kıçınızda 20 metre geride dalgaların üzerinde zıplayan bir deniz motosikleti...
Pek konforlu olmaz.
Zora düştüğünüzde palamarı kesebilir misiniz?