0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

    E. K.

Ynt: Yelkenli tekne karada kislama
« Yanıtla #15 : Ağustos 12, 2021, 18:51:37 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sorulması gereken bir soru da;
Fiber ya da ahşap uzun süreli kışlamalarda tüm ağırlığı ıslak yüzeylere yayılan teknenin tüm ağırlığının karada sadece salmanın bağlandığı alana ve iskambil kağıdından hallice olan dayakların bastığı alana yüklenmesinin teknede yapısal deformasyona-hasara yol açıp açmayacağı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ki, omurgası bel vermiş ahşap bir gulet görmüşlüğüm var.

Bunu biliyorum... "...tekne suda durmak için yapılmıştır..." ...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yelkenli fiber teknelerde böyle bir risk var midir? Ornegin yilin 10 ayini karada geciren bir yelkenli.


*

    U. C.

Ynt: Yelkenli tekne karada kislama
« Yanıtla #16 : Ağustos 14, 2021, 21:46:19 »
Benim de bir sorum var:

Uygun agactan yapilmis ahsap bir tekne ile kaliteli fiberglas bir tekneyi ele alalim (ayni yasta olsunlar).

Kislamayi denizde yapmaktan hangisi daha kotu etkilenir? Ahmet abinin aciklamalarindan anladigim kadariyla kislamanin denizde yapilmasi her ikisi icin de pek iyi degil aslinda. Ama hangisi daha kotu etkilenir? Hangisinin ömrü daha az olur? Fiberin suda kalmaya ahsaptan daha dayanakli olduguna dair kulaktan dolma bir bilgim var ama dogru mu bu?


*

    T. T.

Ynt: Yelkenli tekne karada kislama
« Yanıtla #17 : Ağustos 14, 2021, 23:20:26 »
yanlış hatirlamiyorsam Danimarkada direkleri kis icin karaya aldıkları teknelerde indirirler ama diger ülkelerde indirmezler. Her ülkenin adedi farklı.  Yukaridaki yorumlar süper (her zamanki gibi:) tekne suda sallanır yolunu bulur karadaki teknenin Hakan korsanın dediği gibi koruma altına alınması gerekir ve direk, inter alia, bence büyük bir sorun..indirsen bir türlü indirmesen bir türlü.  Indirirken ailenizle ve dostlarinizla kolaylıkla birbirinize girebilirsiniz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap))  Siz isvecte oldugunuz icin kaldiginiz yer de donma probleminiz mi var ? var ise zaten pek sansiniz yok ve mecburen karaya kislayacaksiniz gibime geliyor..ve son olarak..karaya kislayacaksaniz eger ve yine teknenize iyi bakacaksanız benim bildigim fiber teknenize hiç bir sey olmaz.  Iskandinavlar sıkça teknelerini bildigim kadari ile kara da kişliyorlar ve en temiz teknelerde onların. 

not: 1. Isveç deli güneş görmez 2. direk indirme isini iyice düsünün _ elektrik aksamlar vesaire_ basınıza daha büyük is alabilirsiniz
« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2021, 23:30:28 Gönderen: Tolga Tanrıkorur »