0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. A.

Hepinize merhaba arkadaslar . bende uzun suredır kendı teknemı yapmak ıcın arastırmalar yapıyorum burada gercekten cok faydalı bılgıler var emegı gecen herkese tesekkurler . yelkenlı arayısında degılım ama cavalıer 800 modelı nın gorunumu gercekten  hosuma gıdıyor . (sztrandek 650) de olabılır . yapım olarak sımdıye kadar gordugum ve ınceledıgım planlar arasında kafama yatan bıtırebılecegımı dusundugum tek plan ama yelken ve salma kısmını yapabılecegımı sanmıyorum . arayısım zaten yelkenlı degıldı . Bılgılı abılerım yardımcı olurlar sa ben cavalier 800 u en ve yukseklıgı orantılı olarak en 3 metre olacak sekılde boyutlandırmayı dusunuyorum . salma ve yelken de olmayacak motor yat tarzında bısey ortaya cıkarmayı planlıyorum .Sizce oluru nedır ? dıstan takma nasıl bı motor gerekır ? Kayıt esnasında herhangı bır sorun olurmu ? Tekne nın su ustunde stabılıtesı sarsılma durumu nasıl olur ? Eger olursa hangı model yapım olarak daha basıttır . Arayısıma gore daha ıyı bır planı olan ve paylasmak ısteyen olursada cok sevınırım . Sımdıden tesekkurler

*

A. Ç.

Öncelikle yelkenli olarak tasarlanmış bir tekne o şekilde yapılmalıdır. Salma ve direk bir yelkenlinin vazgeçilmezidir. Direk ve salma her biri ayrı ayrı teknenin stabilitesine katkı sağlar. Salmalı ve direksiz bir tekne daha çok sallanır.

Tekneyi 3 metre olacak şekilde yeniden yapılandırmak ise yepyeni bir tekne yapmak anlamına gelir. Genelde tekne planları ile oynanması iyi sonuç vermez, hele bu boyutta bir değişiklik kesinlikle kabul edilemez. Önerim motor yat olarak isteğinize uygun bir plan bulmanızdır.

*

A. A.

Ahmet bey merhabalar yanıtınız ıcın cok tesekkur ederım . tam olarak oyle bır plan bulamadıgım ıcın oyle bı dusunceye gırdım plan arayıslarım devam edıyor ama bakmadıgım yer gırmedıgım forum kalmadı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap bende oyle bırsey dusunme fıkrıne gırdım .

*

N. D.

Bizim barinakta da yok yok masallah, gecen gun cinokop tutmaya calisirken dalgalardan batarmiyim endisesi yasarken bir direksiz yelkenli geldi bizim barinakta bagli. Salmasi yerinde mi sokulmus mu bilmiyorum ama , orda avlanan koca motoryatlar ve profosyonel balikci tekneleri arasinda en dengeli ,en denizci , en guven veren bu 7m civari diregi sokulmus yelkenli idi .

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

A. A.

Nevat bey merhabalar sıze ulasmak ıcın buyuk caba sarfettım facebook adresınıe mesaj attım . gormedınız sanırım . Nevzat bey bu konu ıle alakalı dusuncelerınızı cok merak edıyorum ?

*

N. D.

Ali bey merhaba , çok teşekkür ederim ama siz yanıtı en doğru adresten almışsınız zaten. Sayın Ahmet Çelenoğlu kaptanımız tekne ,yelkenli ,denizcilik  konularının üstadıdır , biz de bir çok şeyi kendisinden öğreniyoruz. Ben gördüğümü yazdım yukarda , yelkenli sevmenin duygusallığı da olabilir . Başka bir şey diyeyim , 3 metre tekne hiç bir işe yaramaz hele kamaralı olarak hiç olmaz bence , mutlaka 3m diyorsanız , üstü açık kürekli sandal yapın . Sosyal medya facebook var ama pek kullanmıyorum sadece de aile üyelerim eklidir . Selamlar kolay gelsin.
*

A. A.

Gunaydin Nevzat bey nasılsınız? Yukarıda belirtmeyi unutmuşum eni 3 metre olacak şekilde. Yani projedeki boy 8 en 240 ben 8 metreye 3 metre yapmayı planlıyorum. Ayriyeten alt on kısımdan kic kısmına kadar teknenin su üstünde yol tutabilmesi için salma görevini görecek bir hat çekmeyi planlıyorum. Teknelerin alt kısmında bulunan dibe bakan kısım. Bide sağ ve sol orta kısımlara yalpalik koyulabilir. Bu alanda çok yeniyim kendime göre olurmu diyorum  çok amatörce olabilir ama şu an için bir teknemin olması hayaline bu düşüncelerden başka buseyle tutunamiyorum. Şekil yapma kolaylığı montaj VS bütün aradıklarim öyle bir tekne de. Yani motoryat olarak ta bir plan bulamadım. Bilgisayarının Bi köşesinde planı olup ta paylaşmak isteyen abilerim olursa da ihtiyacım olduğunu belirtip  Sizede iyi calismalar diliyorum
*

N. D.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Gunaydin Nevzat bey nasılsınız? Yukarıda belirtmeyi unutmuşum eni 3 metre olacak şekilde. Yani projedeki boy 8 en 240 ben 8 metreye 3 metre yapmayı planlıyorum. Ayriyeten alt on kısımdan kic kısmına kadar teknenin su üstünde yol tutabilmesi için salma görevini görecek bir hat çekmeyi planlıyorum. Teknelerin alt kısmında bulunan dibe bakan kısım. Bide sağ ve sol orta kısımlara yalpalik koyulabilir. Bu alanda çok yeniyim kendime göre olurmu diyorum  çok amatörce olabilir ama şu an için bir teknemin olması hayaline bu düşüncelerden başka buseyle tutunamiyorum. Şekil yapma kolaylığı montaj VS bütün aradıklarim öyle bir tekne de. Yani motoryat olarak ta bir plan bulamadım. Bilgisayarının Bi köşesinde planı olup ta paylaşmak isteyen abilerim olursa da ihtiyacım olduğunu belirtip  Sizede iyi calismalar diliyorum
Pardon , o zaman yapmaya değer . Teknenin enli olması benim de aradığım bir özellik , ensiz bir teknem var sağa sola yatmaktan usandım . Orta hat dediğiniz "omurga salma" anladığım kadarıyla bu tipler de karaya alınmada kolaylık sağlıyor ama verim konusunu bilemiyorum . Sayın Ahmet Çelenoğlu kaptanın tavsiyeleri doğrultusunda bir karar verirseniz hataya düşmezsiniz , ben acemiyim bu konularda .
*

A. A.

Evet Nevzat bey tam olarak dediğiniz şey. Yalpalik denilen şey de kenarlara koyuluyor boydan boya. Ahmet bey söyleyeceğini söyledi sanırım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Ahmet bey ne dersiniz Oluru varmi acaba?
*

B. E.

Bavaria E40,  motoryatta yelkenli tekne anlayışı ile dizayn edilmiş bir tekne olarak lanse edilmişti.Gövde yapısını incelemeniz, belki, sorularınıza yanıt olabilir.
*

A. A.

Merhaba Bülent bey hosgeldiniz. İlk boşluk ta tekne yi inceleyeceğim. Planı bulunan bir teknemi bu bahsettiğiniz?
*

B. E.

Ali bey, Bavaria E40, planı satılan bir tekne değil.Gövde yapısı çizimlerine nasıl ulaşılır bilemiyorum.Netten araştırmak lazım.
*

A. A.

Tekneye baktım görüntü olarak çok hoş. Çok güzel gözüküyor. 8 metresi nasıl olur bilmiyorum ama bu tekne beni aşar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

Tekne eninin arttırılması, beklenenin aksine tekne sallantısını arttırır. Yalpalık koymak bu sallantıyı kısmen azaltır. 
*

A. A.

Ahmet bey hosgeldiniz. Normalde orjinal planda bu tekne nin sarsintisini engelleyen şey hareketli salmasi mi? Yoksa o sadece yelken li kullanımda tekne nin stabilitesini mi arttırıyor? Yani yelkenler kullanılmadığı zamanlar da o salma toplanıyor mu? S650 ve cavalier 800 planlarında alt gövde kısmında sarsilmamayi sağlayan hatlar zaten yok mu?